Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
4. aug 2008

ahojte, zdravim vas tentokrat z PNky. 😎 dnes som si ju bola vybavit. zatial som plna nadsenia, ako si oddychnem, comu vsetkemu sa budem moct venovat... hadam mi to vydrzi aspon tyzden. 😀 vidim, ze bety je na tom podobne. my sme este minuly stvrtok boli v noci zasa na pohotovosti kvoli dalsiemu krvacaniu, ale upokojili nas - su to zrejme hormonalne vykyvy. predpisali nam k duphastonu aj ascorutin a magnezium. no a kyselinu listovu beriem uz od zaciatku. videli sme aj mrnusa na ultrazvuku - uz je to jasne babatko, teda taka ta fazulka s hlavou a telickom ako zubienka. 🙂 teraz sme v 8+4 tt. v stredu idem na velky uvodny odber krvi a aj na kontrolu k reumatologicke. inak, bety, pocula som, ze lekari davaju knizku v roznych stadiach tehotenstva - niektori az po 3 mesiacoch, takze sa neboj, urcite sa aj tebe ujde. 😉

zuzka88
4. aug 2008

Ahojte baby po menšej odluke....uz som naspat...vsetko som precitala ale uz to mam pomotane ktora ste co pisali...

Zuzkabb, potabletkovu mens. som mala tiez tak ako keby ma niekto zarezal ale som si vravela, ze telo sa uz pripravuje 🙂

Svadba? aj u nas prisla tato otazka ale tento rok sa uz zobrat nestihneme (nechcem svadbu narychlo, v strese a v zime), s bruchom sa vydavat nechcem a ak sa mam vydat s babom, tak to nech uz mame krpca trochu vacsieho, nech uz aspon beha takze predbezny datum z mojej strany leto 2010, aj ked drahy navrhol uz buduce leto 😀 No aj tak uz srdiesko aj pisti j sa boji aj neviem, ze ci to chcem a je to take zmatene...

my sme dnes boli na prvom ultrazvuku, urcite sa s potulkou a bety zhodneme, ake je to krasne, a zvlastne, a mile a super a jedinecne... Ozaj cakame babo! oficialne, bez dalsich pochybnosti, aj ked zatial bez vysledkov krvy... Baby, vsetky co sa este len snazite a cakate, mooooooc strasne vam prajem aby ste sa ku nam co najskor pridali! je to uplne nadherny pocit 🙂

Ja som sice len v 9 tt a par dni ale Dr. namerala a povedala že 10 tt + 0, upresni vraj za dva tyzdne... Dnes som objavila trosinku zafarbeny vytok ale nerobim paniku, verim ze krvacanie vyzera inak a ze ak sa citim zatial ok, vsetko ok aj je

Doktorka sa mi este stale nevratila, tiez ju cakam az 18.8. ale 19.8. som na dalsie sono objednana, takze k nej pojdem aj tak az s vysledkom..Takze knizku tiez este nemam, a asi mi ani moc nechyba, ovela viac sa tesim, ze v brusku sa pomaly vyvija nase babo!!!! Takze baby, co tam po knizke ak je babo? Bude aj knizka, aj testy krvy, len sono vraj treba stihnut v 1. trimestri kvoli presnemu urceniu veku, vraj potom uz to nie je take presne (dnes som sa docitala - odporucam: http://tehotenstvo.academy.sk/index.php?click=15) A dr. mi povedala, ze knizku az po 12 tt

Trosku som sa rozpisala, dufam ze sa nehnevate, ale mala som taky absencny pocit 😀

zuzka88
4. aug 2008

tie fotky su ozaj pekne, verim, ze zimne budu tiez take krasne, prajem vam peknu snehobielu svadbu, helika!!!!

deina
5. aug 2008

Helika, ja som si tehu test robila este predtym, ako mi mal prist menzes a bol pozitivny uz vtedy. Niekedy sa to ukaze takto skoro, niekedy az tyzden po vynechani ms - asi zavisi aj od toho, kedy sa to babo uhniezdilo. 🙂

zuzka88
5. aug 2008

k tým testom, aj ja som mala pozitívny v deň kedy som mala dostať ms, no robila som si aj rychly - citlivy uz po 3 dnoch a potom zo zvedavosti 14 dnovy a aj ten bol // myslim, ze to zavisi aj od plodnych dni

bety1
7. aug 2008

Caute baby, hlasim sa z pn-ky. Aby som nemala malo problemov, vyhodil sa mi herpes pod perou. Citala som nieco na konikovi o herpesoch,zevraj ak uz som mala herpes nemalo by to byt nebezpecne, ja mavam pravidelne herpes asi tak raz za rok. Ale tento rok uz som mala, tak som myslela ze mam pokoj. Dnes som to povedala gynekologicke, povedala, ze to nie je bohvie co, takze ma vobec neukludnila, ale co uz. Jem aj vela zeleniny aj ovocia a aj tak sa mi to vyhodilo.Myslite, ze je to nebezpecne???Treba len asi verit, ze to bude ok, a hlavne ze babo bude zdrave.posunula mi aj skorsi ultrazvuk, mala som ist 18.8. a teraz idem 11.8.Konecne ma zobrala t.j. budu mi brat aj krv a mozno aj daju knizku. Ale mate pravdu, co tam po knizke,hlavne aby babo sa pekne vyvijalo a bolo zdrave.drzte palce.

potulka
7. aug 2008

ahoj bety, co sa tyka toho herpesu, nemam sajn. chvalabohu, ja ho nemam. ale chcela som sa spytat na ten ultrazvuk - to bude taky ten skrining na konci tretieho mesiaca na pripadne vyvojove poruchy, kde sa meria babatko? ja sa nan mam objednat medzi 21. 8. a 8.9. zatial som sa nerozhodla, kde by som si ho chcela dat spravit. v BA sa to robi v ruzinove a este na zahradnickej, no mozno aj na antolskej - to sa musim spytat, ked tam najblizsie pojdem. ja som bola vcera na krvi - styri ampulky... ale v pohode. my by sme mali zajtra zacinat desiaty tyzden.

zuzka88
8. aug 2008

ahojte!!!
Ja zacinam 11tt 🙂 Aj mna cak ultrazvuk, za necele dva tyzdne, cize v niekde 12tt a domnievam sa ze to bude ten skriningovy... Na tom prvom totiz Dr. iba pozrela, nieco odmeral a povedala ze mam prist za dva tyzdne na taky podrobnejsi kde sa viac popozera a uz bude aj viac vidiet. Takze si myslim, ze to bude ono...a idem na Antolsku v Petrzalke... Neviete, musi to byt ten 3D? Alebo sa to robi takym tym obycajnym?

lilu18
8. aug 2008

ahojte po dlhsej odmlke.
zuzka ja som vobec nemala ten 3D,dr. mi vysvetlil ze z lek.hladiska je taky norm.ale velky lepsi.Ten 3D je len krajsia foto

lilu18
8. aug 2008

chcem sa opytat-neviete niekto ake su normal.hodnoty ked sa meria vapnik. ? Prisli mi vysledky po kojeni a ze znizena hustota,tak chcem vediet ci je to velmi zle ☹ asi som slabo zavapnovala 🙂

zuzka88
8. aug 2008

vapnik teda neviem ale vlastne mi ma zaujimali setky dnoty, co nam lekar sleduju... Viete niektora? Napr. aj take ako sedimentacia,aslo, ASP, ATP...ozaj mi to nic nehovori ked dostanem vysleky do ruk

deina
8. aug 2008

Ja by som nesuhlasila, ze 3D ultrazvuk by bol horsi ako klasicky. Bohuzial sme mali v marcovkach jednu tehulku, u ktorej len vdaka 3D zistili u babetka vaznu vyvojovu chybu, ktoru klasicky ultrazvuk nevidel. ☹ Ale pravda je, ze mnoho ludi si ho dava robit kvoli krasnym fotkam, su uzasne.

Baby, dnes mam doma anjelika, Misulo je neskutocne dobry, stihla som pri nom aj upratat. 😀 Asi sa mi to zda preto, lebo vcera bol neskutocny, strasne mrzuty a nervozny, asi sme mu narusili rezim, ked sme v stredu behali po lekaroch, bol z toho dost mimo.

potulka
8. aug 2008

zuzka, neviem, ci to, na co mas ist ty, je ten skriningovy ultrazvuk. co ti k tomu doktorka povedala? lebo mne dala presne datumy (rozpatie) v ktorom to musim absolvovat a hned po tom musim prist na dalsi odber krvi, aby sa to, co ukaze biochemia, zhodovalo s nalezom na USG. a aj mi povedala, ze je to zamerane na pripadne vyvojove vady. robi sa to tusim len tehulam, ktore su na rizikovom, resp. maju nejaky problem (u mna je dovodom to krvacanie). a je to specializovany ultrazvuk, nerobia ho vsade a nie vsetci doktori, myslim, ze na to musia mat nejaky vycvik. ak by to robili aj v petrzalke, to by bolo fajn, tam to uz trosku poznam. 😉

helika81
9. aug 2008

potulka...ten 3D ultrazvuk zo zdravotnych dovodov ho urobia zadarmo ale cena foto sa pohybuje od 1000-1500sk v pripade ak chcete viditelnejsie foto,podla mna ak ma byt babo ok tak to beriem ale je zbytocne vyhodit tolke peniaze 😒 ved ide o dieta,nie o foto 🙂 nebola som tu tyzden,bo sme sa stahovali do Ruzomberka zo Ziliny,kupovali postel a roboty okolo tohoooooo 😲 este teraz nie som oddychnuta 😀
Zuzkabb...virus zas neprisieeeeel ale ms 😢 ako hovoris,ked to pride,tak to pride.uz mame aj oznamka,ak sa mi podari dat do pocitaca,tak si pozrite medzi fotkami.vidim,ze dost je prispevkov,nestiham ani citat,no co kocky,kedy dame to sterko?

helika81
9. aug 2008

babenky,tak sa mi podarilo dat oznamko do albumu,tak si pozrite 😀

deina
9. aug 2008

Helika, velmi pekne oznamko. 🙂

Nebud smutna z toho, ze sa zatial babetko nepodarilo, ono vie, kedy ma prist. 😉 Ako dlho sa snazite?

milka2008
11. aug 2008

Ahojte dievcata,
hlasim sa po dlhsej odmlke. My zatial nic nove pod slnkom. Iba zrusena dovolenka a momentalne cakanie na ovulku 😎

Tehulkam drzim palce, aby sa im problemy vyhybali velkym oblukom. 🙂 Helika - krasne oznamko a neboj, aj babatko pride vtedy, ked to budete "najmenej" cakat 🙂 A snazilkam - uspesne snazilkovanie 😉

ZUZKAM - DNES 11.8. SRDECNE GRATULUJEM K MENINKAM, PRAJEM VELA ZDRAVICKA (znie to paradoxne pri nasich uzasnych diagnozach 😀 ), uspesne snazilkovanie a tehulkam bezproblemove tehulkovanie 😀.

zuzanabb
autor
11. aug 2008

Milka: dakujeme krasne (to za vsetky Zuzky co sem chodia) 🙂
ty si merias a sledujes teplotu, ze vies kedy mas ovulku? ja som do tohto uplny debil 😀
Helika: krasne oznamko, uz to nabera iny rozmer, co? 🙂 ked uz clovek vie termin aj ma oznamko, tak je to take hmatatelnejsie 🙂

potulka
11. aug 2008

inak, to s tym "necakanim" na babatko u nas tusim fakt zafungovalo. v maji som uplne vypustila myslienku, ze sa nam podari otehotniet este pred letom, lebo som brala niekolkofazove antibiotika, planovali sme dovolenku, nesledovala som sa a bum - dve ciarky. 😎 viem, ono sa to lahko hovori - nemyslite na to... aj ja som mala taku fazu, ze som sa sustredila na to, ako sa nesustredim. 😀 ale ked sme sa skratka kvoli tym ATB prestali cielene snazit, tak to vyslo. mozno je to nahoda.

zuzka88
11. aug 2008

Ahoj Mili, dakujem aj ja 🙂 ako sa ti dari? preco zrusena dovolenka?

Mile Zuzky, aj od mňa všetko naj k meinám a hlavne splnenie toho nášho sna 🙂

čo mát baby nového? ako sa cítite a kĺby? mne lekár dovoil znížiť dáku pednisonu ale moc mi to neprosplo takže už som späť na 2,5 mg a pobolievajú ma ruky
ako sa cíite v tomto teple? ja síce milujem leto ale tento rok mi pripadá nejaké nkonečné

lilu18
12. aug 2008

ajhojte
www.zdravie .sk -krvny obraz ,su tam dake udaje,ale vapnik nie ☹ neviem niekto chcel vediet aj sedimku ta by sa mala pohybovat za 1-vu hod idealne do 5 u reum je ok aj do 10 za 2-hu neviem

dodatocne gratulujem zuzkam a tehu drzim palce a tiez helike gratulacia 🙂

potulka
13. aug 2008

ahojte. no, tusim som sa predcasne tesila, ze tehotenstvo dobre znasam... vcera vecer som 2x grckala a dnes rano tu bol tiez jeden pokus sprevadzany pocitom na odpadnutie. 🙄 na druhej strane sme boli na kontrole, malicke krasne podrastlo, uz ma 3 cm, rucicky a nozky a mrvi sa. 😵 sme v 11. tyzdni, stale mam uzivat duphaston, aj ascorutin. o dva tyzdne pojdem na ten skriningovy ultrazvuk, urobia mi ho na antolskej. inak - bety a zuzka: vy ste uz nieco pribrali? lebo ja naopak chudnem, cca 3 kg. 😕 ale pocula som, ze je to v prvom trimestrii normalne, najma ak su nejake traviace tazkosti.

lilu18
13. aug 2008

potulka,grckas preto ze maly sa mrvi-zevraj je to tak...a tiez som prve mes. schudla tusim aj 5kg 😀 a grckala som vkuse

deina
13. aug 2008

Potulka, zevraj cim je zene horsie, tym lepsie. 😉 Zeny, ktore vela vracaju, neprichadzaju o babetka, takze malinkemu sa urcite dobre dari.

bety1
14. aug 2008

Ahojte, no bola som dnes u gynekologicky, dala mi knizku!ja som v 12 tyzdni, v pondelok som bola na ultrazvuku, srdiecko bije, aj nejake male rucicky a nozicky mi ukazovala ale moc som sa v tom nevyznala. Odkedy beriem ale duphastom som riadne vyhadzana, az sa to dr nepacilo, takze ma objednala ma krv 25.8. na pecenove testy. dufam, ze to bude ok. stale sa mi nieco musi vyskytnut. Ja nevraciam, ale byvalo mi zle ale som to vzdy predychala. Iba raz sa mi stalo ze som rano vracala. Teraz uz je to o nieco lepsie. No a co sa tyka hmotnosti, ja som uz aj pribrala kilo a pol, takze ja nejdem dole s vahou.Mozno je to tym,ze ked mi je zle, ja sa zase musim najest a potom mi je lepsie.Takze sa neobmedzujem,takze priberam. Co uz. a co sa tyka reumy, neberiem nic, cez den je to celkom ok, vecer trosku tuhnem alebo ma nieco zacne boliet,ale v klude nie iba pri pohybe,ale je to znesitelne. Este mam byt stale doma,aspon do konca augusta. Este stale cerpam dovolenku,ale do konca augusta si ju akurat tak vycerpam. Ak ma potom necha doma tak zacnem pn. ale dolezite je zdravie babatka, no nie?Tak sa zatial majte krasne, a snazilkujte sa.Drzim palce.

potulka
15. aug 2008

ahoj bety. nastastie ten duphaston znasam dobre, ziadne sprievodne javy... a nebudes proste vyhadzana z tehotenstva? niekedy sa zvykne zhorsit plet. ja som uz od posledneho razu tiez nevracala, mozno mi proste nesadol obed a s tehotenstvom to vobec nesuviselo. 🙂 byva mi uz len tak trochu tazko niekedy, zvycajne pomoze, ked sa najem, ale su to galeje, pretoze sa musim nutit. pomyslenie na jedlo mi nerobi velmi dobre. ale ked sa prekonam a zjem nieco, je to podstatne lepsie. najviac mi chuti hrozno. reumaticky sa tiez citim dobre, ani neviem, ze ju mam. 😵 ja mam byt na PN aspon do polovice septembra, potom sa uvidi. uz som tak zlenivela, ze si ani neviem pomaly predstavit, ze by som mala znova pracovat... 😎 drzte sa vsetky.

helika81
16. aug 2008

deina a zuzkabb...ten pocit,ze mame oznamko je este v pohode ale ked to pride budem sa triast,mam pocit akoby sa na mna stastie usmieva,ved potom vsetkom,co som si odzila mi je trochen lepsie,necitim ziadne bolesti,ani v robote sa tak uz nenaaroabim,lebo som na voziku 😀 ale pracovnom...co sa tyka snazenia tak asi od jula,ale povodne mam zacat od septembra,ked mi je fajn,tak aj skor,ni 🙂 🙂 🙂 sestra volala vestici,ze ci som uz tehotna len nevedela,ze som dostala,a tak povedala,ze nie ale ze do mesiaca alebo do dvoch to pride,ze budem mat male bolesti do 3mesiacoch ale potom akoby vyzdraviem a budem ok az do porodu,tak som zvedava,ci sa zadari...no nemam skvelu sestru,aj ucet jej pride vysoky 😀 priroda si proste nevybera,dievcence drzkajte sa mi a tehulky len papkajte 😀

zuzka88
19. aug 2008

ahojte baby 🙂

ja mam za sebou druhe sono, podla slov lekarky 1. skriningovy ultrazvuk, ziadnu krv mi nebralli ani nevraveli ze to treba... zato ratala prsteky, hladala nozicky, rucicky, ak som dobre pocula tak nosnu kost, pupocnu snuru a tisic inych veci, merala, ratala a ja som sa iba tisko tesila... krpec spal tak som musela kaslat a bola to celkom sranda, a vsetko komantovala slovami ukazkove tak mi asi prvykrat ozaj odlahlo...podla merania som uz v 13.tt
zato klbom sa pritazieva, a ako u vas?
este u niekoho sa schyluje k svadbe???

deina
19. aug 2008

Zuzka, gratulujem. 🙂

Helika, ja som sa pocas svadobneho dna neustale usmievala, bolo ta take pekne. Ani som si nemyslela, zeby to mohlo byt take fajn, bola aj sranda, aj nam dobre bolo.

Dnes rano som si zabudla dat prednison a odrazu, z nicoho nic, som cela ubolena. Je mozne, ze prednison ma takyto ucinok? Uz par mesiacov mi nic nebolo, zabudnem jednu tabletku a bum - bolia ma klby. Ale ked som na to prisla, ze som ju zabudla, zdalo sa mi uz neskoro dat si ju, aby toho nebolo vela.

Jaj a boli sme s malym u imunologicky - ze s mojimi problemami + manzelovymi (akasi alergia) mame doma buduceho alergika. 😔 Chuda moje. Ale mam pocit, ze rada zvelicuje, vysledky mal maly vporiadku, len raz mal zapal priedusiek a teraz ma na brusku akusi vyrazku.

zuzanabb
autor
20. aug 2008

Helika: drzim palceky, aby mala vestica pravdu, ze do dvoch mesiacikov sa dockas 😉 co sa tyka snazenia, tak sme na tom rovnako, aj my od jula aj ked podla piestanskych doktorov by sme mali este pockat. Lebo mi vtedy hovorili, ze 4 az 6 mesiacov od vysadenia methotrexatu a my sme na radu mojej gynekologicky s tym zacali uz po 3 mesiacoch od vysadenia. Ale kedze sa zatial nezadarilo, tak mozno aj dodrzime povodnu lehotu... takze sa zatial nestresujem, lebo si hovorim, ze to tak ma byt.

zuzka88: gratulujem! 🙂 to musi by nenahraditelny pocit pocut same taketo pozitivne veci... apropo k tvojej ankete, u nas zatial k svadbe neschyluje 😀

deina: moze to byt, ze ti je horsie kvoli tomu, ze si zabudla prednison... ja to citim presne tak isto, ked sa pozabudnem a nezoberiem si ju hned rano, okamzite to citim na klboch... ale potom si ju dam hned ako ma to napadne. To ma co za vyrazku v brusku tvoj syncek? To sa mu ako prihodilo? Chudiatko, boli ho to?