Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

sse
23. okt 2009

To nevadí Zuzi môžeš tu byť aj dva, nám neprekážaš 😀

Takže o svadbe sa už rozpráva a nielen tak bokom, to je super. Je to na dobrej ceste 😉

Pekný víkend dievčatá.

Ozaj Heli tebe som ešte nezagratulovala ku knižke. Gratulujeeeeeeem 🙂

helika81
24. okt 2009

Ahojte dievky,Zuzka gratulujem ku svadbe,uvidíš bude to tvoj najkrajší deň a tie nedostatky prehliadni 😀 teším sa spolu s tebou 😀 ,no my sa držíme ale máme u svokrovcov vojnu na život a na smrť,tak sa musím šetriť,bojím sa o naše babatko,pretože som tak citovo rozpoložená,že sa nedokážem ovládať,nehnevajte sa že sa Vám sťažujem ale veľmi ma bolí srdiečko a veľmi túžim po našom malom anielikovi a to podstatné vy ste anieli strážni a vy mi dávate "NÁDEJ" a "RADOSŤ" 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
24. okt 2009

heli, co sa stalo? 😕 v kazdom pripade kasli na svokrovcov a mysli na to, aki ste stastni s manzelikom a na babatko.
zuzi gratulujem k svadbe 🙂 😉 predpokladam, ze to nechate az po porode 😀 😀 😀
daj vediet ako sa veci maju a ci si to Luborko s prichodom na svet este nerozmyslel.
dakujem Milka za drzanie palcekov - to by bol uplne najkrajsi vianocny darcek 😵 😉
silvi to ma mrzi s tymi kolienkami - to ti vazne "uzasne pomohol" ten diprophos. Sranda, ze ti to ucinkovalo tak kratko. Mne to naposledy zabralo na 3 tyzdne.

deina
24. okt 2009

Heli, to nie je bohvieco, ked mas blbych svokrovcov... 😒

Zuzi, tak gratulujem k svadbe, kedy sa chystate? Ked Luborko podrastie? 😵

Tak my sme asi prisli na to, ako pomoct Matkovi - a od vcera mame doma spokojne babetko. Postolky mu vadia, ale strasne, dame dole a hned je dobre, no ale co s tym? Na ortopediu (sono) ideme az o dva tyzdne a vazne pochybujem, kedze je to predcasniatko, ze nam povedia, ze netreba balit nasiroko... snad nevadi, ked mu ich na noc nebudeme davat.

Inak nevsimajte si cas tohto prispevku, ok? 😀 Odsavala som mlieko, krmila maleho, tak som si vas kukla...

helika81
25. okt 2009

deini prečo,veď je to milé a pekné,hlavná vec,že vieš čo Vám bolo,ja by som ti poradila ale neviem ako 😖 Babenky ja Vás nechcem zaťažovať problémami,proste som sa cítila sama,so svokrovcami je to na dlhú debatu ale my to s manželom zvládneme a babatko je mi prvoradé 😀 😀 😀 ...život nám udeluje rany za ranami 😀 😀 😀 a treba aby sa čím skôr zahojili 😀 😀 😀

lilu18
25. okt 2009

ahojte krasky ..zase nemozem na pc ☹ ale aspon v kratkosti vas pozdravim a zagratulujem ku svadbe a knizocke najkrajsiej na svete 🙂 ..vsetko sa da zvladnut ked nejde o zivot ide o ...a heli..hovor si to kazdy den moja. Drzkajte sa a myslite stale pozitivne..cmuk pre zdravie dietkam aj maminkam 😲 😲 😲

zuzka88
25. okt 2009

Heli, este to tam dajako prezijete, hadam sa odstahuju 😉 a netrap sa ich recami, presne ako pises: babo je prvorade!!!

Dakujem baby, no uz to tak vyzera, ze budem pani ale nechal to cele na mna takze skor ako v lete to asi nebude, musim schudnut 30 kil 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Lilu, mas to teda perne 😖

Baby, robila som zoznam komu poslat foto krpceka, ked sa narodi, kedze ho nebudem davat do MK albumu a nemam: Lilu, ZuzkuBB, Milku 2008, Silvi PD, Deinu a ...sak vy viete, ktore... Tak ak chcete, napiste IP 😉

Jeeej, a dnes sme boli fotit aj profi foto brusko, myslim, ze to bude celkom fajn, ozaj som trafila skvelych ludi a profesionalov ale fotecky vraj az tak za 3 tyzdne... Inak vsetko po starom, krpec kope ostopatsto 🙂 Zajtra idem na krv k reumatologovi a na monitor srdiecka

deina
26. okt 2009

Zuzka, posielam teda emailovu adresu. 😉

helika81
26. okt 2009

Jéj ZUzka aké dobré správy,no ten náš fotograf zrušil ateliér,takže asi sa dáme fotiť tu v RK...a v prvom rade Vám ďakujem za podporu ale som nesmierne rada,že mám skvelého manžela a že stojí pri mne 😀 ,vy ste moje naj žienky 😀 😀 😀 ,aj maminka sa potešila knižôčke 😀 😀 😀 sa neviem dočkať fotky 😀 no a tento týždeň končíme 3mesiac 😀 😀 😀 letí to ako vodáááááááááááááá 😀

lilu18
26. okt 2009

zuzi..IP 😵

deini ste bez postoliekj?

heli ako? oblecies este normalne svoje veci?/ lebo ja som tusim do 6 mesiaca nenosila ani tehot. oblecko 😀

helika81
26. okt 2009

Čo???Lilu ja som pribrala už pred tehu a nosila som len jedny rifle a tie ma už tlačili na brušku,takže mám už len tehu gate,a v PD som si kúpila rifle tehu za 14e,super cena,a svetríky oblečiem v poho 😀 😀 😀 ,mne to ide všetko do bokov,a to už nezapnem ani zimnú bundu,musela mi sestra požičať na zimu dve bundy 😀 😀 😀 ale bruško nemám ešte veľké ale keď sa napapám tak vytŕča 😀 😀 😀

lilu18
26. okt 2009

heli 😀 a isto to bude chlapcek?? lebo vacsinou ked rastie do bokov sa narod.dievcatko 😀 ved je to jedno len nech to je zdrave a kila pojdu rychlo dolu ked sa budes okolo drobca zvrtat ..neboj 😵

helika81
26. okt 2009

Ja neviem či bude chlapček,chcela by som skôr dievčatko ale na prvom mieste je zdravie dieťatka prvoradé,takže je to asi jedno 😀 ,aj sestra priberala do bokov a má dvoch chlapcov a dievku,necháme sa prekvapiť 😀

lilu18
26. okt 2009

ved jasne hlavne je zdrave dieta 😵 to sa len tak hovori,nie je to pravidlom

milka2008
26. okt 2009

Zuzi88 - 🙂 poslala som ti IP 🙂

Heli - to mas pravdu, uz 3. mesiac mas pomalicky za sebou 🙂 ved len nedavno si nam oznamovala, ze len tak mimochodom - nasla som si // na tehu teste 🙂 A s vahou sa teraz vobec netrap. 🙂

Ja sa vahou zacinam teraz trochu vaznejsie zaoberat, mozno aj to je "problem" neuspechov o synovho surodenca 🙂

Pekny vecer vsetkym 🙂

zuzka88
26. okt 2009

Baby, adresy su ulozene 😉

Neboj Heli, rychlo ti to ubehne! Za chvilu su Vianoce a potom uz to poleti ako voda!

Ja uz som aj nakupovala darceky lebo v decembri uz asi nebude cas 🙂 Nemate dajake vseobecne inspiracie?

Deini, tak ako? Pomohli ste si s Matejkom? Uz mu je lepsie?

A kde mame nase ostatne maminy? Potulu, Bety, Janku....

Mili, ja som mala 74 kg, ked som otehotnela... Mas uplne v pohode posatvu!

helika81
26. okt 2009

že posatvu...to je dobré Zuzka 😀 😀 😀 ,jáj Vianoce,sladké Vianoce,ideme do PD,takže to bude dobre a darčeky?5 deťom už máme,ešte dvom a súrodencov neriešim lebo my sme sa už dávnejšie dohodli,že si nekupujeme,veď každý si kúpi čo potrebuje a s rodičmi sme si len menili 1000 ale s iným sériovým číslom 😀 ,takže tiež zbytočné,my sme aj tak veľká rodina a to nemá význam toľko míňať 😀 😀 😀 tak ja Vám prajem krásne sníčky slniečka moje...MIli ja som sa už zľakla,že si tehu???aj mne mamka hovorila,že by som mala pred tehu schudnúť,no ale ja a zhodiť kilá???ee radšej som papkala ďalej 😀 😀 😀

potulka
26. okt 2009

ahojte
zuzka, ty to uz mas fakt za par! divny pocit, nie? ale neboj sa, vhupnes do toho, ani sa nenazdas a coskoro sa budes ako ja obzerat dozadu, ci si bola vobec niekedy tehotna. 😉

deina, my sme to sice nepotrebovali, ale tie kvapky, co spominala tusim lilu, sa volaju Pupik a masiruje sa nimi brusko. feniklovy caj je fajn, ale pozor na predavkovanie. jedna salka denne staci.
k prednisonu - v istej davke sa urcite moze brat aj pocas kojenia. to ale do letaku ziadna farmaceuticka spolocnost nenapise, aby si to nedajboze niekto svojvolne nenaordinoval a potom sa nesudil.

heli, myslim, ze by si mala mat dievcatko, nech sa to tu trosku vyrovna. 🙂 o dva roky sem aj ja pridam Hanku. 😝

deina
27. okt 2009

Hanka je krasne meno. 🙂

Pupik pouzivame, trochu mu pomaha to, ked je bez postoliek, ale uz aj bez nich to nie je ono... takze vpodstate nepomaha nic, ale aspon to uz netrva cely den. Vraj koliky vrcholia okolo siesteho tyzdna, tak uvidime, ci sa to potom zlepsi a do stvrteho mesiaca by to malo prejst, no zvedava som.

Fiha, Helika, ze 12tt, to je krasne. 😵 A coskoro sa prida aj Mili, urcite.

Vianoce, hm... nemam nic, ziadne inspiracie a napady, akurat tak pre sestru viem, co chcem, tej sa lahko nakupuje (cacky kadejake, to je jej).

Inac buduci tyzden idem k reumatologovi, asi aj s krpcom, lebo kam ho dam? Misko bude s mamou a svokre ho nezverim, este je na nu malinky. A z PN mi stale nic neprislo...

milka2008
27. okt 2009

Heli - citujem: " ...zľakla,že si tehu???" zľakla? to snad nie 🙂 Som tam do textu zabudla pridať "......." 🙂

Zuzka - vdaka 🙂 snad taka vaha 74 bude stacit 🙂

A Vianoce - tak moj syn ma vcrera "lamal", ze darceky kupuju rodicia a nenosi ich jezisko 🙂 tak sme prijali kompromis, ze jezisko po dohode s rodicmi 🙂 😀 Tiez zistujem, co nakupit. Inspiracia tento rok tiez trochu biedna, so surodencami si navzajom uz nekupujeme, sme sa tak dohodli, iba detom. A rodicom - tiez po vzajomnej dohode.

Deini - mozes aj s malym, ked ho nemas kde dat. Ta mozno hned zoberie, ked vas uvidi. A zavolaj do PN, preco stale nic neposielaju.

Potulka -a Hanka - velmi sa mi paci toto meno 🙂

Sa majte zienky. Prijemny den 🙂

helika81
27. okt 2009

Milka to ja neviem čítať,až potom som si domyslela,že to bola moja veta 😀 😀 😀 ,Hanka je pekné meno,ja už som na rozhraní,človek toľko premýšla o menách až sa mi nepáči ani jedno,ved máme ešte čas 😀 ,Zuzka od zajtra už iba týždeň 😀 ,dúfam že už nerodíš???

zuzka88
27. okt 2009

Caute 😎

Heli, ty nevies citat a ja zasa pisat 😀 😀 😀 , komolim vam mena, postavy... no katastrofa... ale ako vrvaim, to uz je ta tehu demencia 😀

Este nerodim, zatial ani naznak tak to tu s vami este tyzden potiahnem

Potulka, no jeden den na teba myslim a ty napises? Asi telepatia 😉

Idem daco uvarit, aj ked nemam ani sajn, ze co...

sse
27. okt 2009

Ahojte dievčatá,

ja som dnes bola v PN. V podstate nič nové, cítim sa dobre len keď mi ohýbal zápästie tak ma dosť zabolelo. Ono ma niekedy bolí ale dnes som si vôbec nevšimla, že by bolelo až keď mi ho ohol. Hneď ma poslal na snímok a povedal, že by to mohla byť predzvesť niečoho vážnejšieho ☹ a pohrozil metotrexatom. A keď som sa ho spýtala na tehotenstvo, tak mi povedal, že terajší môj stav je to najvhodnejšie obdobie.
Teraz som z toho akurát tak smutná ☹

zuzka88
27. okt 2009

Ahoj Emily, preco si smutna? TO najvhodnejsie obdobie myslel vazne? Mala by si hodit rec s drahym, ze ako sa veci maju a ak s tebou planuje mat baby, tak ze je najvyssi cas 🙂 uvidis, ako zareaguje a aspon budes mat jasno
A materska je teraz cez 500€ 😀
Drzim palceky

Baby, aj vas tak likviduje ten prechod casu? Ja uz asi 4 hodiny cakam draheho ze uz pride po celom dni z mesta a vlastne bolo stale len chvilu poobede.. Teraz pol 6 a mam pocit jak keby som si uz mala ist pustit vecerny film

helika81
27. okt 2009

Ahojte,Zuzka mňa dostane aj letný čas,nieto zimný 😀 ja som si dnes pospala,tak neviem čo s časom 😀,ako si to pekne nazvala"tá tehu demencia"sa mám načo tešiť a prečo nie??? 😀 😀 😀 ,MIlka skús sa porozprávať s drahým,lebo keď ťa rouzi chytí,už bude neskoro,držím palčeky 😉 🙂

deina
28. okt 2009

No veru, mna posuny casu vzdy likviduju, ale aj toto skore vstavanie... v poslednom case vstavam okolo piatej az pol siestej - to sice deti este spia, lenze ja musim odsavat a kym skoncim, uz su aj hore. 😝

Sse a vy ste este babo nechceli, ci uz ano?

sse
28. okt 2009

Ahojte,
Deina aj by sme chceli, len je to trošku komplikované.
Včera som drahému povedala čo je vo veci. No nechcela som to riešiť cez telefón. Zatiaľ mi na to povedal len toľko, že som ho nepotešila tým, že by sa mi rouzi mohla vrátiť. Viem, že bude premýšľať aj o bábu, a keď budeme spolu tak sa o tom porozprávame. Takže zatiaľ je to také nedopovedané..... Stále na to musím myslieť 😒

deina
28. okt 2009

Nebud z toho smutna. Porozpravate sa, prejdete si to a bude lepsie, uvidis. 😉 A kebyze si poviete, ze ste pripraveni na babo, malo by to Rouzi trosku zastavit. Aj u Belicu si bola? Ten co povedal?

sse
28. okt 2009

Naposledy som bola u neho v auguste a teraz mám ísť až v marci.

helika81
28. okt 2009

SSe nebojkaj,všetko bude ok 😀