Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

azalka5
11. dec 2009

Ahojte, ďakujem za odpoveď. Ja som kortikoidy nikdy nebrala lebo sa mi RA nepotvrdila tak to zostalo na chron.zápale 😖 a bolesti mám roky... Ja som ten paralen brala aj počas tehu aj teraz.Mám 11mes.dceru-neviem kedy ju odstavím lebo inak mi večer nechce zaspať, len mám výčitky že beriem lieky,ja som kvôli tomu nechcela vôbec kojiť, no lekárka na novorodeneckom vyslovene povedala, že ked som "nastavená"na panadole tak mám nadalej pokračovať v užívaní a kojiť.

zuzka88
12. dec 2009

Teda baby, tolko ste toho popisali, aj som si myslela, ze vam na setko odpisem ale nestiham ani docitat, som asi v polke a uz som aj zabudla co setko som chcela pisat 😀
zajtra mame nevstevu ale pondelok vam napisem

zatial velmi dakujem za odpoved, Deini

co nove u nas? vcera sme prezili bez nutrilonu no celu noc som nespala, bud som krmila alebo pridrzala cumel v puse 😒 hned ako som ho dala do postielky, uz bol hore takze nakoniec som si len podriemkavala s malym vedla seba
no dnes som kupila vankus na kojenie, to je moj posledny pokus o "zlepsenie" dojcenia, vcera sa nam podarilo papat aj po leziacky.. Milk more asi trosku pomohlo.. A co sa tyka laktacnej poradkyne, aj som to zvazovala, zatial som o tom ale nie presvedcena... Inak ja aj ked davam UM tak popri tom odsavam, takze sa nebojim, ze by to malo vplyv (mliecko slo do mraznicky)

tolko v rychlosti, uz sa tesim ako vas docitam, len vela do pondelka nepopiste!!!! 😀 Peknu nedelu!!! papa

milada2
14. dec 2009

Ahojda holky, k vaší otázce... revmatolog mi na váhu nic neříkal, jen gynekolog. Zná mě roky a tak na mě hned viděl markantní úbytek váhy. Nikdy jsem nebyla vyloženě baculatá, teď mám o cca 5-7 kg míň než dřív a asi je to dost vidět. "Nadávají" mi totiž kvůli hubenosti všichni - manžel, mamka, tchýně a všímají si i ostatní. I lidi, který mě ani baculatější neznali, takže ss spíš myslím, že vypadám strhaně a unaveně a je na mě vidět bolest, než že bych byla až tak hubená. Měřím cca 164 cm a vážím 51-52 kg, což mi nepřijde nijak extra málo. Gynekolog mi těhotenství nedoporučil už kvůi těm kloubům a hubenost se mu nelíbila, abych popř. zvládla otěhotnět a hlavně dítě donosit, prostě abych měla dost sil.

helika81
14. dec 2009

Ahojte,Miladka ja som ako slon a aj tak nevládzem 😀 😀 😀 ,neboj keď sa ti zápal ustáli potom aj babatko bude,len trpezlisvosť 😉
Dnes som bola na pľúcnom,akýsi suchý kašel ma cez víkend chytil a dnes som mala aj kontrolu,tak mi to prišlo vhod,dala mi lieky na uvolnenie kašla,no ale čo som sa mala,kým som prišla ku doktorke,funím,kašlem a tak u nás mrzne,že ani dýchať som nemohla 😒,a ešte aj na úrade ma čakal kontakt ale už som domka a mám pokoj,tak sa len pripravovať na sviatky 😀 😀 😀,dnes som si kúpila aj pyžamko,že xxl veľkosť ale je suprové,sa bude v ňom spinkať 😀
A ako ste víkendovali???Ja celkom fajn,akosi to rýchlo ubehlo...
Mamičky,tehuľky a snažilky,držkajte sa a napíšte,čo nové??? 😀 😀 😀

zuzka88
14. dec 2009

ja vas len vytiahnem z 3. strany 😀

lebo sa mi prave zobudilo dieta...

deina
14. dec 2009

U nas nic nove, Misko je prechladnuty, ma sopliky, chuda moje (asi som ho ja nakazila ☹ ) a Matko sa opat trapi. Tyzden bol tak, ze papal len materske mlieko, dobre bolo, vcera som mu dala ten Nutrilon Comfort, ktory nam radila doktorka a odvtedy sa trapi. 😒 Nepaci sa mi to...

Misko bol dnes pozriet vianocny Coca Cola kamion na namesti, no straaasne sa mu pacilo, cely bol nadseny. 😀 On ma teraz taku maniu, ze miluje vsetky znacky (DM, Coca Cola, Tesco, Billa, Kofola a tak podobne), popritom zboznuje auta, vlaciky a autobusy, tak tu mal hned jeden velky kamion a este aj Coca Cola, tak to bola radost. 😅

Milada, to nie je nejako extra malo. Podobne miery som mala pred Miskom - 167cm a 50-51kg. Ale otehotnela som, az ked som pribrala asi 2-3kg, tak je mozne, ze to bolo trosku malo... Teraz, ked si ubolena a strhana, tak asi aj ta vaha ide dole, ale ked sa preliecis, aj to sa upravi a uvidis, ze potom bude aj babetko. 😉

deina
15. dec 2009

Halo, halo, sem nikto nechodi? Zeby ste sa vsetky vyliecili? 😅

helika81
15. dec 2009

Asi sme všetky zdravé 😀 😀 😀 ale je to tým,že idú Vianoce a všetci sa naháňajú,hi iba ja nie 😀 😀 😀 ,mňa pre istotu kašel neprešiel,je to horšie,hlavne ráno ale cítim sa skvelo 😀 ,ja som dnes mala upratovací deň,raz do týždňa treba 😀 😀 😀 babenky tak kde ste???

zuzka88
15. dec 2009

Joj baby moje, ja sa len trapim s tym mliekom... Cuca cuca cuca a potom hodinka spanku a najvacsie vreskoty, tak zasa cuca cuca cuca, zadrieme, neda mi to, urobim este pre istotu umele mliecko a on vypije 90ml!!!! a pri tom bezna porcia pre neho je cca do 125ml :( takze odo mna nic nevypil.. tak som skusila odsavat ale nebol moc co, len dajakych 30-40..
odhodlavam sa zavolat dajakej laktacnej poradkyni ale som z toho znechutena

a teraz aj konecne pekne spinka, uz 1,5 hodiny bez zamrnknutia ☹ asi sa na cele kojenie akurat tak vykaslem 😖

Deini, obdivujem ta!!! idem ti napisat do IP

zuzka88
15. dec 2009

Baby, je mi strasne 😢 😢 😢 som dnes dajaka rozladena, aj z toho mlieka asi...3 dni sme boli bez nutrilonu, na noc som vzdy odsala a odsavala talze sa vzdy dobre napapal, inokedy bolo vzdy treba 1x vnoci nutrilon
No vcera aj dnes papal umele uz aj cez den 😢 😢 😢
je viem, nechcem vas tym otravovat, len nemam nikoho ineho... este aj muzik mi ide dnes vecer na sluzobku a budem sama az do piatku ☹

no, uz sa budi....nespal ani 2 hodinky..

helika81
15. dec 2009

Zuzka keby som vedela ako ti pomôcť ale sama budem potrebovať, aj tvoju aj ostatných babeniek,radu 😖 ,kiež by som ťa vedela potešiť,moja neterka je na také veci odborník,minule mi kričala cez telefón do bruška"bábita ľúbim ťa veľmi" 😀 😀 😀 až ma rozplakala a to nemá ešte tri rôčky 😝 ,ak by,skús myslieť na pekné veci a mliečko príde hádam aj samo 😉 🙂 😀

potulka
15. dec 2009

ahojte
zuzka, dufam, ze sa na tu laktacnu poradkynu odhodlas. sama nemam skusenosti, ale mam zname, ktorym velmi pomohli. k jednej prisla poradkyna aj priamo domov a ukazovala jej aj spravne techniky dojcenia - na tom tiez moze nieco byt. takto sa trapite obaja a smerujete k UM, aj ked ho mozno vobec nie je treba. nehovorim, ze UM je nieco strasne, ale ak sa da rozbehnut MM, bolo by to istotne lepsie. mozno staci uplne malicko. velmi ti drzim palce.
a tvoja nalada velmi pravdepodobne suvisi aj s tym, ze si este v sestonedeli. hormony skacu ako dive. hovori sa tomu aj baby blues. na materstvo si treba zvyknut - aj u mna to tak bolo. hoci som nemala velke problemy s kojenim (len prvy tyzden sme ficali na klobucikoch a nieco vyse mesiaca ma strasne boleli bradavky), tiez som si presla vselijakymi naladami. fungovala som dost mechanicky, aj som si vycitala, ze nemam matejka dost rada. ale postupne sa to vsetko upravilo. neboj sa. zda sa to byt teraz strasne, ale tych peknych dni bude coraz viac, uvidis.

zuzka88
15. dec 2009

Dakujem baby 🙂 hned mi je lepsie
Nastastie, kojenie je nas jediny problem, inak je vsetko OK!
Potulka, nakoniec som sa odhodlala a zavolala, napisala som jej mail a uvidim. Beriem to ako posledny pokus. Mam odkojenych 25 dni! aj to je popri zakaze od reumatologa uspech, nie? 🙂 Len sa mi s tym tazko zmieruje, uz som myslela, ze 6 mesiacov zmaknem

potulka
15. dec 2009

zuzi, zatial sa s nicim nezmieruj. dobre poradenstvo dokaze fakt zazraky. dufam, ze to tak bude aj v tvojom pripade. urcite sa minimalne dozvies vela noveho. 🙂

milada, este som chcela - ja mam pri 163 cm svoju beznu vahu 48-50 kg. tolko som mala aj pri otehotneni. pred porodom som mala 62. teraz mam asi 44, radsej sa uz ani nevazim. 😅 ale cez vianoce sa vykrmim. 😝 takze tvoja vaha mi pride celkom OK, hoci ak si predtym vazila viac, mozno teraz tvoje telo nie je celkom v pohode. prvorade je ale podla mna teraz vyriesit ten zapal - urcit presnu diagnozu a nieco s tym robit. verim, ze cas ta tlaci, hodinky tikaju, ale niektore veci sa naozaj nedaju urychlit. tiez som bola chvilami nervozna, ked sa nam nedarilo otehotniet, bala som sa, ci sa reuma medzitym nezaktivizuje a ci nemame nahodou aj nejaky reprodukcny problem... no nakoniec sa nam po 9 mesiacoch zadarilo, pomaly ani nevieme ako. 😉

deina
15. dec 2009

Zuzka, hlavu hore. Potulka ma pravdu, za mnohe mozu hormony a ked si smutna, vystresovana, odrazi sa to aj na mlieku. Kludne sa tu vyrozpravaj. 🙂 A dufam, ze ti laktacna poradkyna pomoze, najma, ak by vedela prist priamo k tebe domov. Na IP ti odpisem trosku neskor, dobre? Idem si teraz lahnut, nech si aspon hodinku, dve pospim, kym bude krpec papat.

zuzka88
15. dec 2009

jasne Deini, kludne aj zajtra 🙂 mne maly tak odvecizaspl... som sa chystala kupat a zrzu spal, tak cakam kym vstane

deina
16. dec 2009

Zuzi, odpovedala som v noci, popri odsavani. 😉

helika81
16. dec 2009

to je pekné ako diskutujete pri kojení🙂))a hlavne v noci🙂)) 😀 😀 😀

deina
16. dec 2009

Heli, vsak co budem robit. 😀 By som sa unudila pri odsavani, nebavi ma kukat, ako to tam tecie - a lepsie aj nekukat, nech sa neznervoznujem.

milka2008
16. dec 2009

Ahojte dievcata,
citam, ze preberate kojenie 🙂. A hlavne to nocne 🙂. Heli - aj ty sa k nim pridas, neboj 🙂
Zuzka88 - vdaka za sms-ku. A pojdes k jancovicovi so mnou? Neviem, co sa deje, ked sa mu nemozes dovolat.

Ja nemam dobre spravy - V pondelok ultrazvuk nedopadol vobec dobre, babatko nenarastlo, iba velmi malo, a nebolo srdiecko. TAk ma brali hned do nemocky a v utorok 15.dec. na cistili. Este predtym mi spravili kontrolny ultarzvuk a bohuzial sa toto vsetko potvrdilo. Takze uz aj my mame v nebicku anjelicka, zohrial sa u mna necelych 9 tyzdnov ☹. Ale teraz nas bude hriat zhora kazdy den v nasich srdieckah 😉.

Uz som doma, tak sa s tym postupne zmierujem. Ale strasne prazdno mam vo vnutri, hlavne v brusku, je to hrozny pocit. ☹

No nejdem vam tu pred vianocami pisat taketo smutne spravy, verim, ze vsetko je v Bozich rukach 🙂 -

Mamicky - opatrujte svoje deticky, Heli - svojho drobceka v brusku, nech tam robi riadne kotrmelce, aspon vies, ze je v poriadku. 😉.

sse
16. dec 2009

Milka je mi to veľmi ľúto 😔

zuzka88
16. dec 2009

Milli, viem ako ti je 😢 už aj revem 😢 😢 😢 drz sa!

Dakujem Deini 😵

potulka
16. dec 2009

milka, to je mi velmi luto. 😔 asi na to nebol ten spravny cas. verim, ze raz pride.

helika81
16. dec 2009

Milka to mi je veľmi ľúto,aj mne vyšli slzičky 😢 ,ja som mala aj tušačika,keď si sa neozývala,nebojkaj raz to príde,držkaj sa a nezabudni,že sme stále pri tebe 😉

bety1
16. dec 2009

Milka,to je mi velmi luto. Drz sa. Raz pride ten spravny cas!

milka2008
16. dec 2009

Dievčatá ďakujem Vám a som veľmi rada, že môžem byť súčasťou takejto úžasnej rodinky 🙂.

deina
17. dec 2009

Milka, to mi je luto. ☹ 😔 Dufam, ze ti anjelik coskoro posle druhe babetko.

milada2
17. dec 2009

Milko, moc mě to mrzí! Myslím na Tebe! Drž se, přeju Ti hodně sil.

zuzka88
17. dec 2009

Ahojte zienky

mne dnes dieta spinka krasne uz od pol 10 🙂 cakam tetu laktacnu poradkynu ale akosi nechodi...ak nepride tak uz kaslem na to... posledny den som nabehla na Deinin system a odsavam a krmim z flasticky. Viem kolko zjedol aj ze nemoze byt hladny.. uvidime, kolko to mliecko takto vydrzi

no poviem vam , Rouzi je spat.. sice som este neopuchla no uz ma bolia kolena, ramena, ruky...kazda ina poloha ako rovno uz mi dava zabrat... prebalovaci pult mam na poschodi takze kazdy schod uz citim v kolenach a neni to nic moc... rano kym sa rozhybem tak je aj obed..no co uz, ale zatial bez liekov, tak uvidim dokedy lebo k lekarovi sa neviem dovolat 😠 uz mam dajake nove cislo tak budem skusat...

zuzka88
17. dec 2009

Joj, prave volala teta..porat mam stres tak drzte palce 🙂 najlepsie je ze v prsiach uz nic neni, setko je momentalne v chladnicke 😀 😀 😀 a krpec spinka a urcite vstane nekonecne hladny 😅