Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
3. jan 2010

No super, Zuzka, budes mat mliecko do kasiciek a prikrmov. 🙂 Mne sa "minulo", mam ho tak akurat, kolko vypije, tolko mam, ale nazvys nie, nemozem zamrazovat. Skoda. Ale aj to je dobre, ze tiez nemusim davat Nutrilon.

helika81
3. jan 2010

Ahojte dievčence,Zuzka nekope,zatiaľ nie len šteklí,takže tak...ja nemám nové nič,držíme sa len máme zase smútok,strýko nám umrel,tak v utorok má pohreb,ach vôbec sa mi tam nechce ale treba 😢
Deini,ako pozerám si zase kojila?však? 😀 keď si písala tak zavčasu 😀
A čo ostatné babenky?
Utaninka som rada,že si išla k lekárovi,treba...mňa dnes bolela tak hlava,že mi išla prasknúť ale som sa najedla a bolo supééééééééééééér,aký je to super pocit,keď Vás nič nebolí 😀

sse
3. jan 2010

Ahojte dievčatá,

prajem Vám všetkým krásny Nový rok, nech sa Vám splnia všetky túžby a priania 🙂

potulka
4. jan 2010

ahojte
vsetko dobre v novom roku, kto nie je tehotny, nech otehotnie, kto tehotny je, nech v pohode porodi a kto uz ma deti, nech mu pekne rastu a vystrajaju. 🙂 ako napr. nase dieta, ktore sa pred silvestrom pustilo stvornozkovat. uz suverenne tapka po byte, aj prah vie prejst. 🙂

deina, ak ta to upokoji, nas matej mal v 3 mesiacoch vahu 6590 g. 😉 kojenim sa neda prekrmit, hovorila aj nasa pediatricka. dieta je hladne, tak sa napije, nie?

zuzka, super, ze luborko pochopil, ze papat sa da aj poleziacky. 🙂

heli a uz je iste, ze cakate babu? s tym strykom ma to mrzi... uz si tu davnejsie pisala, ze sa k tomu asi schyluje, vsak? smutne. 😔

helika81
4. jan 2010

Potulka ešte nevieme čo budeme mať,až 13 sa dozviem 😀 ,áno psomínala som,že je na tom zle,no a včera skonal,mali sme aj prvé výročie od svadby,práve včera,je to smutné...fňuk

zuzka88
4. jan 2010

Heli ☹

Baby, mohol nas maly za necelych 7 tyzdnov vyrast 7 cm???? Som ho merala a ma 57 cm!!!! No a skusala som vazit na nasej normalnej vahe, najpr seba a potom s malym na rukach a rozdiel bol 4.400 gramov 🙂 na mensie nam nevazi... tak nam pekne rastie a pribera a ked bude mat 3 mesiace, tiez bude maly tucko 🙂 a tiez papa uz len MM...
neviete kde by som nasla dajaku tabulku, ze kolko sa ma cca priberat a cca narast? dakujem

No moja Rouzi je hore, zatial len boli a neopucha a k lekarovi sa neviem dovolat.. myslite ze mam zacat s prednisonom? Brala som ho ja pred otehu, tak mozno by to bolo OK
Nie je to zatial az take zle no ale lepsie je to asi potlacit v zaciatku ako ked sa uz naplno roz 🙂 behne, co vy na to?

Joj, a k tomu kojeniu, strasne ma bolia bradavky, vzdy tak minutku dve kym "roztaha" prso.. Nemam ziadnu ranku, pekne sa prisava ale bolia... Po leziacky to prisatie nie je najlepsie...ale boleli aj predtym, hm?

A kde mame ostatne zenusky? Baby, ja by som sla do prace 😀 😀 😀

sse
4. jan 2010

Zuzi ja by som sa s tebou vymenila aspoň do konca marca 😀 😀

deina
4. jan 2010

Heli, to je smutne, uprimnu sustrast. 😔

Zuzi, ani nehovor, niekedy by som uz taaak sla robit, normalne mi tie decka chybaju. Uz 2 roky som doma a dalsie dva este budem, potom by som rada spat na polovicny uvazok, ak bude riaditel suhlasit. Podla mna sa tie bradavky upokoja, musia si zvyknut.

A kdeze mame ostatne baby?

Ked sa mi bude chciet, nahodim fotky a uvidite akeho maca mame doma. 😅

zuzka88
4. jan 2010

Veru, hod, Deini 🙂 rada pokukam nove foto...

My sme nakoniec kupili novy fotrak, zrkadlovku, takze tato od Vianoc foti osto-patsto..len keby sa dali albumy robit tak, ze len priatelia ich vidia....

Emily, skusime? ktora to dlhsie vydrzi? 😀 😀 😀

sse
4. jan 2010

No ja by som ti Luborka asi nenakojila 😀 takže by som to prvá vzdala 🙂

zuzka88
4. jan 2010

da sa aj z flase 😀

potulka
4. jan 2010

zuzka, to je normalne, ze bradavky bolia. aj ja som zatinala zuby prve tyzdne. pouzivala som lanolinovu masticku z DM - babylove. nemusi sa pred kojenim umyvat. a neboj sa, uz to nebude dlho trvat. myslim, ze viac ako 2 mesiace to nebolelo.
7 cm je dost vela... ale ktovie. ved ti v poradni povedia.

zuzka88
4. jan 2010

Potulka, sa mi zdalo ze niekto pisal, ze bradavky dlho boleli.... no veru, aj ja zatinam zuby 😢
No nasa Dr. v poradni nemeria, len vazi.... ☹

potulka
4. jan 2010

zuzka, to nevadi, ze luborka nemeraju. citala som, ze v anglicku sa nemeria ani po porode. vyska vraj nie je az taka vypovedna, aspon v takomto ranom veku nie.
ale nasla som toto:
http://www.dieta.sk/files/rastove_grafy/nordisk...

utaninka
4. jan 2010

zuzka88: Mne dala dokina Prednison 5mg denne, vraj to sa pri kojo môže, pomohlo. Stále platí, že radšej stopové množstvo lieku v mlieku, ako žiadne materské mliečko. A, zdá sa, že práve to rozhranie na konci šestonedelia je také " kritické", čo sa týka bolestí. Tak dúfam, že ti to prejde.

zuzka88: a ešte ku tým bradavkám: tá bolesť rpvých pár chvíľ hneď na začiatku kojenia bude zrejme "left down efect" teda "spúšťací reflex" . Prvé silné prisatie bábätka postupne vyvolá uvoľnenie oxytocínu a ten uvoľní mliekotvorbu. Ak sa to už potom uvoľní - tá bolesť - tak je to určite toto. Niektoré ženy to nemusia ani cítiť, iné to cítia veľmi intenzívne (ja pri oboch deťoch). pre teba by to znamenalo, že si fakt na dobrej ceste a hádam aj na Nutrilon budeš môcť úplne zabudnúť. 😉

deina
5. jan 2010

Kuk: https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu... 🙂 Ale to su starsie fotky, teraz je z neho uz vacsi tucko.

Zuzka, na FB vies dat fotky tak, ze ich vidia len ti, ktorych mas medzi priatelmi. 😉

helika81
6. jan 2010

Deini krásne fotečky,malý ako rastie 😀
No my sme mali včera ten pohreb a poviem Vám,že som bola dosť mimo,ale už to má za sebou a netrápi sa,ach jaj,ani som včera po pohrebe neupratovala,keď sme prišli z PD,sme to len vyložili a nemala som chuť upratovať,tak som len spala a spala a zobudila sa dnes ráno o 10 😀,my bolo celý deň akosi divne,lebo hneď ráno som aj grckala,prvý krát počas tehu 🙂 ,takže tak...dnes mi už je lepšie,aj upratané mám 😀

helika81
6. jan 2010

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vRefer...

aj ja som hodila new photos...tak kuk 😀

zuzka88
7. jan 2010

Baby, ze tretia strana????

Na Facebook som hodila 3fotky 😉 ak bude čas, určite pridám ešte zopár

Utaninka, myslíš? že to je vončo? ja som myslela, že to cítiť v prsiach, občas ma tak zabolia a vtedy aj mlieko do odsávačky sa lialo
ešte som čítala, že to môže byť dajaká infekcia v pusinke bábatka, múčivka či čo, tuším Deina písala, že o má Maťko
mňa totiž pobolievajú aj potom, v podprsenke keď ich trošku pritlačím..no kiež by si mala pravdu, lebo bolesť je to pri prisatí riadna 😖 😖 😖

zuzka88
7. jan 2010

Heli, pekne fotecky
Aj Deinin Matko 😀 aj nas uz je taky "tucinko" 😵

utaninka
7. jan 2010

zuzka88: áha - tak to potom nebude toto. Keď to píšeš s tou odsávačkou. Asi si ozaj len bradavky potrebujú zvyknúť. S tou múčnatkou neporadím, viem len to, že sa to ešte môže volať soor, alebo ľudovo žabka, a to, že bábo by malo mať na jazýčku výrazný biely povlak. Lieči sa to rýchlo, lekárka to niečím vytrie a je to.

Ako sa majú tvoje kĺby? Dúfam, že dobre.

Heli, ach jaj, som rada, že už mám tehu za sebou, ale v dobrom spomínam na tie časy, keď som sa mohla napráskať a nemusela som vťahovať brucho. 🙂 Sluší vám to.

deina: Aj moja malá má teraz tri mesiace, v poradni vážila 5600g, vyzerá presne ako tvoj malý, len má modré oči. Podľa mňa nie sú tučkovia. Podľa mňa sú priemer. 🙂

Ja sa ospravedlňujem, že neposielam žiadne fotky, ale radšej by mi to vyhovovalo ako je na FB - fotky by videli len tí, ktorých si pozvem. Nie celý modrý koník. Škoda, že sa to tak nedá. ☹

zuzka88
7. jan 2010

Utaninka, tak hod do IP ako ta najst na FB, aj ja tam mam foto maleho 😉 a je tam aj Heli, Deina, Zuzka, Lilu....

Ozaj, kde mame Lilu??,

No klby nezaznmenali ziden zvrat po 6nedeli (maly ma 7 tyzdnov 🙂 ), zacali ma pobolievat koncom tehu a teraz sa to pomalicky zhorsuje.. No napr dnes ma boli cely clovek, bedra, kolena... Vsetko klby, ktore som nemala doterasz postihnute... zato male ma nebolia az tak moc...

Takze tebe zabralo 5mg? no super, to som aj ja uzivala v prvom tehu... ale zatial este pockam, co myslite

helika81
7. jan 2010

Ahojte,Zuzka ďakujem,aj vy ste veľmi zlatí,kukla som na FB,no nádhera,skús počkať ale ak sa ti to zhorší,už nečakaj,aj 5mg prednisonu pomôže viac ako nič 😀
Utaninka IP...a teším sa na FB 😀
Kde je lilu???farmuje 😀 😀 😀
A kde sú ostatné???Haló kuriatka,ste tam??? 😀 😀 😀

jenina
7. jan 2010

Ja som tiež tuuuu 😉
ale vždy len narýchlo prečítam novinky 😕
Budúci týždeň mám 5 skúšok, takže šalenota 😝

A Zuzka88, teraz som mala aj z pediatrie: Najrýchlejší rast a zvyšovanie hmotnosti nastáva v dojčeneckom období. Dojča do 5 mesiacov svoju hmotnosť zdvojnásobí, do konca 1. roku strojnásobí a narastie do dĺžky 75 cm. 🙂

Ale som múdra, keď to opisujem z papiera. 😀 😀

Zuzi a P.S našla som náhodou tvoj opis prvého pôrodu na Kramároch, ja som si to tam odžila podobne, raz ti o tom napíšem. Na Kramáre nikdy viac.

zuzka88
8. jan 2010

Aj ja som tu, tusim sa nam zacina ustalovat akotaky rezim 🙂 a mozno aj nie, sak uvidim...
No krpec chodi spat medzi 9-11 vecer, potom sa 2x napapa a vstavame cca okolo 6-7hod, a teraz uz zasa spinka, pospi si tak 2-3x cez den a zasa noc 🙂
Vcera som dokonca zehlila 😀

Jenina, k tym Kramarom asi nemam co dodat... keby som mala na Patronke umriet, tam uz ma nedostanu 😔 Je mi luto, ze si si prezila to co ja 😢

potulka
8. jan 2010

ahojte
jenina, tie hmotnostne a vyskove parametre ani z daleka nesedia na kazde babo. napr. nas matej mal dvojnasobok porodnej hmotnosti v 4 mesiacoch. a 75 cm mal uz ako 9mesacny. 😉 mysli sa to zrejme priemerne.

zuzka, uzivaj si, ze luborko tolko spinka. lebo teraz spinka fakt vela - ked bude mat 10 mesiacov, budes len nostalgicky spominat. napr. ja povazujem den za uspesny, ked okrem uvarenia a zjedenia obeda stihnem dat po sebe tanier do drezu. 😉 a to je v porovnani s inymi detmi este matej pomerne malo akcny.

kramare - aj moja kamaratka ma s nimi priserne skusenosti, bola tam, ked mala MA. 😔 bolo mi do revu uz len z toho, ako mi to rozpravala. otrasny pristup personalu k pacientovi. viem, ze nie su vsetci taki, ale tak sa mi zda, ze na kramaroch je tych, co sa minuli povolanim, mimoriadne husta koncentracia.

zuzka88
9. jan 2010

Potulka, Matko je cvalko od zaciatku 🙂 nas krp ma teraz z 3140 asi 4500 a ma necelych 8 tyzdnov...a plus 7 cm

deina
9. jan 2010

Boze, to co na tych Kramaroch robia, ze tolke mate zle skusenosti? 😕

Mne Matko nespava cez den bohvieako. On by casto aj spinkal, ale neda sa mu, Misulo ho budi. Nejaky je v poslednom case hlucny a vlastne dost hrozny, chyta ho vzdor a to u nas cely den potom vyzera tak, ze nerob to, chod odtial, nechaj to, no no, netrieskaj tym, vcera uz dostal odo mna aj na zadok a konecne potom posluchal. 😠 Niezeby som ho chcela bit, ale to uz bolo vyslovene take, ze provokoval, trieskal suflikom a aspon 5x som mu povedala, nech to nerobi, odtiahla som ho odtial a on pozera na mna a tresne nim - no do mna sto certov, som mu nalozila, potom uz pokojne som mu povedala, ze toto robit nebude a posluchol. Ale tak co ho mam bit? Nechcem ho bit... a tak pokracujeme v tom, ze nerob to, nechaj to, nechod tam, nebuchaj... 🙄 No radost. 😀 Asi to chce trpezlivost a donekonecna to omielat, neustupit. A snazim sa ho aj pochvalit, ked nieco pekne urobi, posluchne, pomoze, len toho je akosi stale menej a menej.

Na mojich asi tabulky nesedia, nedonoseniatka asi inak rastu... Mates mal vcera 5890g, ked som ho odvazila a priblizne 60cm, takze mi pribral takmer 4 kila a narastol o 15cm. 😨

deina
11. jan 2010

Halo, halo, kde ste? 😨

helika81
11. jan 2010

Ja som tu,stále čítam len nestíham,dnes som upratovala a bola v meste ale sme ok...v stredu ideme do poradne,tak potom Vám napíšem 😀 😀 😀 ,len sa držkajte 😀 😀 😀