Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

sse
31. jan 2010

Ahojte,

zuzanabb ja tiež nemám žlčník a ja som diétu držala len pokým som bola v nemocnici 😀 potom som už bola taká hladná, že som jedla normálnu stravu no ale postupne od ľahších jedál po tie ťažšie a po mesiaci som jedla už úplne všetko. Už ho nemám skoro 7 rokov a nemám žiadny problém len keď zjem čerstvú papriku trošku dlhšie mi ju trávi ale inak všetko ok.
Držím ti palce aby všetko dobre dopadlo a potom aby ste konečne mohli mať to vytúžené bábätko.

a o tých injekciách z krvi som aj ja počula raz o tom bola reportáž v reflexe na markíze, skúsim pohľadať 🙂

Majte sa pekne a všetky vás pozdravujem 🙂

zuzanabb
autor
31. jan 2010

dakujem 🙂 som rada, ze sa nemusim navzdy vzdat cokolady 😀
majte sa baby, ja sa ozvem. pa

silviapd
31. jan 2010

cavte zienky
Zuzibb kazdy druha den ,to musi mat ta teta akut.,lebo inak raz za tyzden sa to picha,ano cca 1200,moj ortop.1080eur,mna poslal len na MR s kolenom inak nic a potom sa uvidi,ale je to strasne drahe,a keby to pomohlo....

zuzi drzim palce ,nech to dobre dopadne

No heli a ja ta budem volat silvia,inak dr. v DK pozerala na moje nalepene vysledky v karte ako puk,ze to este nevidela,moja sestricka to lepi,aby sa to nestratilo,mala som pocit,ze by si to aj odfotila 😀

zuzka88
1. feb 2010

Ahojte, trosku mam pauzu medzi zehlenim, upratovanim, kojenim a este ideme prec...

vsetky vas pozdravujem, uz krpec vstava..

helika81
1. feb 2010

Silvi to je asi tou mentalitou 😀 ,hm keď tak rozmýšlam iný kraj,iný mrav 😀 ...ale som sa pobavila,viem si to živo predstaviť 😀 ,idem podložiť a pokračujem 😝

helika81
1. feb 2010

... no už som tu,fuj schody,aspoň mám kondičku ale aj bábätko dychčí 😖 😀 ,keď to je nevýhoda v dome,keď chcem aby mi bolo teplo musím si zakúriť,aj s bruškom aj bez bruška 😝 ,oj ale dnes už nevládzem,som si upratala,manžel mi povysával,sneh som odhrabala,poprala som si a som dovi dopo 😒 😉
...Zuzkabb len sa držkaj a príjemnú operáciu 😀 ,ja som mala bolesti po operácii hádam do večera ale potom prešlo,ako sse píše diétovala som len v nemocnici,fuj samé žbrndy nám dali a to 2 dni som bola bez jedla,ale doma som začínala ľahším jedlom a postupne pridávala,a čokoládku som mohla až po pol roku,mne veľmi ťažila ale každé telo to ináč prijíma 😀
... Zuzka88 ty si ale hyperaktívny človiečik 😀 😀 😀 ako aj ja 😝 ,zajtra nerobím nič a hádam si požehlím do konca týždňa...a to som ešte neprezliekala perinky,ani nejdem lebo malujeme a sa práši,potom keď budeme spinkať na novej postielke,hi potom odskúšame 😀 😀 😀

deina
1. feb 2010

Zuzka, drzim palce, takze zajtra ta caka operacia?

Zuzi, tak o tej diagnoze som nikdy nepocula. Neznie to bohvieako... 😨

My mame teraz vcelku pokojne dni, dnes mi napriklad krpec prespal celu noc (bodaj by nie, ked cez vikend nespal, dospaval to) a momentalne drieme, ale pojdem ho zbuntosit, lebo potom mi vecer nezaspi. Chuda moje, ale tak neda sa inak, dve male deti, to treba rezim. 😅

zuzka88
1. feb 2010

Deini, vy uz mate rezim? to mne sa o takom ani nesniva...len ze v noci sa ma spat tak od tej 10 do 7 spime (krpec so mnou a hned jak mrnka dostane prso ale to je jediny sposob ako sa vyspat)
Teraz krpec spi v kocari, uvidim dokedy

no veru ani ja som take daco doteraz nepocula, az ked to mam.. No hrozne mi trpli ruky, uz je to hadam aj vyse roka co zacali, reumatolog mi dal takto pred rokom nosit taky golier, nepomohlo
a teraz ma svokra zobrala k svojmu neurologovi a ten dal takuto diagnozu. 4 a 5 stavec mam tak pricviknute k sbe ze mi to vplva na cievy v ramenach a vznika to zlym drzanim tela 😖 takze to uz je druha choroba co som si vypestovala, vcetene rouzi
A kedze kojim, neda sa so mnou nic medikamentozne tak som zacala chodit na rehabilitacie cize masaze a po 2 sa citim ovela lepsie, da sa mi celu noc spat a aj ked ruky strpnu, aspon uz nebolia 🙂

Zuzka, aj ja ti zajtra drzim palce, nech uz to mas rychlo za sebou!

ja som lezala ked som bola tehu na chirurgii a tam bola teta po operacii zlcnika, laparoskopicky a na druhy den behala jak srnka a uz sa tesila, co si doma uvari 😀

helika81
1. feb 2010

Zuzka keď tak rozmýšlam nad tebou,stáva sa aj mne,že mi trpnú ruky v noci a sme-tam ma aj z toho bolia,hm dúfam,že to nie je nič vážne 😒 🙂

jarmimina
2. feb 2010

Ahojte babenky,som tu nová a som strašne rada že som ojavila takúto skupinku úžasných žien.Je to niečo skvelé ked sa človek može podelit rovnakým problemom je to naozaj velká psychická podpora,len nechápem že som vás skor neojavila.Tak niečo bližšie o mne mám reumaticku artritidu od roku 2007 zasianute mám členky,zapastia to su na nespoznanie a niektoré prsty na rukach ale bolesti mám všade to už poznáte.A teraz moj príbeh:No v roku 2008 som chcela otehotniet,brala som Metrothexat 5tab.tyždenne,a prednison.....pomali som Metrothexat vysadzala asi ccc styri mesiace a potom som sa chcela detoxikovat ale nevydrzala som ani dva masiace a moj stav sa rapídne zhoršil.To bolo niečé strašné.Tak som sa znovu musela vrátit liekom ale už som nechcela Metrothexat lebo som sa bála že ked ho budem chciet odzonova vysadit že sa to zopakuje a este ktomu túto istú diagnozu má moja babka a ona dlho užívalala liek až sa jej to usadilo na plúcach,a ja mam operovane plúca velmi som sa bála.Tak mi dala iné na ktoré som chytila alergiu a hned ma museli hospitalizovat na kožné.Vyzerala som strasne.Dostála som infuzie kortikoidy to mi pomohlo dokonca ma nic nebolelo(hned som si doma poumyvala okna ale opatrne samozrejme).Potom som išla na kontrolu svojej reumato.a ta ked ma zbadala tak sa zlakla ako vyzeram aká som opuchnutá no hrozne bola nepríjemná a trvala som na tom nech mi napíse žiadost do NURCH.Tak podarilo sa mi,pridelili ma k mlademu doktorovi a ked som mu povedala že plánujem otehotniet,tak bol srtrašne nepríjemny že som tam prerevala tyžden.A ja som bola sklamana,čakala som viac.Vratili ma k Metrothesatu.Už som sa knemu nevrátila.No a v roku 2009 som hladala všetko možné čo by mi pomohlo.Nakoniec som sa dala na Alternativnu medicinu,našla som si doktorku a teraz mám už druhú kúru.Beriem este Schindeles mineralien,a pijem zelený čaj a lietajuca lastovička čaj.A Metrothesat som vysadzala pol roka a teraz beriem lem Prednison a AtrotecForte.Chcem sa detoxikovat minimálne tri mesiace.Bolesti sa dáju vydrzat.A zatial chcem nájst dobrého ginekologa ktory má skusenosti aj našou chorobou.Moja reumatologi.nebola nadčena radčéj by ma dala už na bioliečbu a že taško otehotniem odporučala na umele.Pred piatimi rokmi sme to mužom rok skušali ale nič ale to som už mala zápal v krvi ale nevedela som že akú diagnozu mi zistia.Caká ma velká trpezlivost,prosím držte mi palce.Prajem vám všetko dobré a dakujem že ste.

sse
2. feb 2010

Ahoj jarmimina, vitaj medzi nami 🙂
Určite ti všetky budeme držať palce, lebo vieme aké to je ťažké 😉 Neboj raz sa to podarí aj s našou diagnózou. Baby tu sú toho príkladom. A ja stále verím, že všetky budeme mať krásne detičky. A príď medzi nás častejšie 🙂
Prajem ti veľa síl 🙂

helika81
2. feb 2010

Ahoj jarmi,keď tak nad tebou rozmýšľam,normálne som rada moja,že som to zvládla pol roka bez liekov ale nestrácaj nádej,koľko máš rôčkov?ja mám 28,teda za 2mesiace 29 😀 ,a som v 7mesiaci ale tiež som si svoje vytrpela,viem,nie je to jednoduché ale viera a nádej mať dieťatko ma posilnili...mňa dopovali zo 4 mesiace antibiotikmi,hladali príčinu prečo som pred tým potratila,už je viac ako rok,či našli neviem ale bol tam zápal...no a teraz som bez liekov,asi 3krát som si dala 250mg paralenu od bolesti ale držíme sa,síce tento víkend bol začarovaný opuchmi...no a dnes som aj maľovala izbu 😀 ...kedysi som brala aj ja MTX ale to už bolo dávno,pichali mi aj Tauredon-zlato,o liekoch ani nevravím čo do mňa napchali počas 20 rokoch,mám aj astmu,žlčník vonku...no hotová pohroma je zo mňa 😀 ale nie robím si už srandu zo seba,ja som veľmi rada,že si sa k nám pridala,tiež takto skoro pred dvoma rokmi som našla RA na MK a viem si predstaviť tú radosť čo momentálne prežívaš,málokto vie pochopiť našu diagnózu,aj moja maminka má RA-ale systém.lupus...ako ti prišli na RA?-mimochodom voláme ju Rouzi 😀 asi si bola často chorá,či nie?teším sa na odpoveď 😀

jarmimina
2. feb 2010

Ahojte,dakujem ste zlaté. 🙂 jéééj helika podarilo sa,gratulujem ti teším sa stebou a sse naozaj treba verit a nevzdávat sa. 😀 Mám 30rok a jedno dieta mám ktoré som mala skoro teraz má už 12rok a je to moj poklad,moj pomocník.Bola som sním sama,ked mal dva roky tak som spoznala terajššeho manžela a chceme mat spoločné bábo.Mám to v rodine taške,naozaj nevedia čo to všetko obnáša,hlavná vec že vnúčatko chcú.No začalo mi to na nohe začal ma strašne boliet prst ledva som chodila dal mi na to ortopéd obstrek a to pomohlo na to o par tyždnou ma tak začalo boliet plece až tak že som preplakala celu noc,nevedela som sním ani pohnút a ortoped mi to napravoval ze to mam vyskočené,chodila som na rehabilitacie to mi trocha pomohlo na to ma zacalo aj druhé to bolo hrozné ale ešte stále ma moja obvodna lekárka nikam neposlala,na to ma začal boliete jeden klb na ruke ale to som už od nej odišla a našla druhého obvodného lekára ten ma hned poslal reumatologičke tá mi zobrala krv a potvrdila sa moja diagnoza.Bol to pre mna šok lebo o moju babku som sa starala ja a prežívala som to snou.A nakoniec som to dostala ja?? ☹ Ked som bola malá tak som bola často chorá vtedy ma operovali na plúca mala som tam zapálenu cistu.A potom také bezné slepák.....Ale helika ty si si toho tiež poriadne prežila.To mi je lúto tvojéj maminky ale ste vzájomná opora.A helika ako dlho si detoxikovala?a podarilo sa vám prirodzenou cestou?A máš aj teraz bolesti? ☹ lebo počula som som že v tehotenstve sa reuma zastaví.Aj ja sa teším na odpoved 😀

helika81
2. feb 2010

No mám bolesti ale až teraz od 3 trimestra ale dá sa to prežiť 😀 ,zvykneme si na všetko,a dobre si počula,aj sa zastavila,no a váha na vyše nám určite neprospieva a ja už mám 94kg 😀 ale sa snažím nemyslieť na rouzi...ako dlho som sa detoxikovala?zhruba 8mesiacov ale mi dávali aflamil aby sa zápal nerozšíril a hneď po tehu som ho vysadila a dovolili mi iba paralen...naša cesta bola prírodná 😀 a namáhavá ale stála zato 😀 ,hi keď si nato spomeniem 😀 😀 😀 ...ja som Rouzi dostala z chrípky a to ešte ako dieťa ale každá z nás je iný prípad 😀,a nie si až taká staručká,máme tu aj staršie čakateľky 🙂 a máš aj syna,vidíš vtedy ti nič nebolo,však?ako sa ten život otočí o 160 stupňov a vie znepríjemniť život ale my máme zakázané sa ľutovať 😀 ,no ani nie ale je to tak pre nás lepšie a tým sa cítime byť zdravé 😀,je to pre nás ťažká cesta životom a málokto vie o mne,že mám RA ale nehanbím sa za ňu,už nie 😀 ...ja pôvodne pochádzam z PD a tam je jeden skvelý reumatóg-qázi,je starý ale dobrý odborník,no a keď som jedného dňa prišla na KO,že chcem dieťa,tak ma doslovne vysmial,zachránilo ma jedine to,že som išla bývať do RK a od danej RA-doki,ktorá tiež nie je odborník ale je milá,mi dala žiadosť do NURCH a tam som sledovaná od super feši dokiho,hi radosť tam chodiť ale to čakanie 😖,no a takto som dopadla...ak budem vládať kojiť,tak bez liekov ale asi to nepôjde,babenky vedia svoje...ale ak by sa vám pošťastilo,tak ti to prajem,je to zázrak od Boha,to ma najviac držalo pri Rouzi...ja som nemala šťastie ani na chlapov,no a dočkala som sa 😀...len nestrácaj nádej a bojuj,hlavne vydržkaj a rýchlo sa prelieč,aby bolo bábätko na ceste čo najrýchlejšie...ja som tu momentálne sama ako matka čakateľka a nik sa nechce ku mne pridať 😀 ...a raz sa nám dúfam podarí stretnúť sa 😀 ...oj ale som sa rozpísala,no dobre mi je ale idem už spinkať,treba aj oddychovať...zase som sa nevyspala a to od 6 rána nemôžem spinkať...hm 😔 brú nôcku babenky...cmuk 😀

deina
2. feb 2010

Vitaj, Jarmimina. 🙂 Drzim palce, nech sa to babo podari. U mna bol tiez dost velky problem najst gynekologa, ktory by zaroven poznal moju chorobu (ja mam Sjogrenov syndrom, nie RA, ale tiez je to reumatologicke), ani sa mi takeho nepodarilo najst, no skoda... co uz, uz nebude treba. 🙂

Prisla som si vas kuknut, nez pojdem do postele. 🙂 Zuzi, rezim mame aspon aky taky, vecer je uz fajn, najprv kupeme jedneho krpca, napapa sa a sups do postielky. Som pri nom, pohladkam, ked treba, podavam cumlik, vacsinou pekne zaspi. A potom sups na druheho krpca, okupat, ulozit... ten uz ale zaspava sam. 😅 Cez den je to vselijake, strasne na mne visi, uplne iny je ako Misko - toho kam som polozila, tam spal. 😀

silviapd
2. feb 2010

caute kocky,vitaj jarmimina!!!

Neviete ci sa neda akosi urychlit dostat sa do PN alebo resp. aky bol max cas nez Vam poslali pozvanie do PN
Poslala som to 29.1. a 15.2. odchadzam do zahranicia a mam obavy ,ze ma nestihnu zavolat dovtedy

sse
3. feb 2010

juj silvi obavám sa, že to dovtedy nestihneš 😒 mne to príde vždy tak o dva mesiace, dlho im to tam trvá.

helika81
3. feb 2010

Silvi skús tam zavolať 033/7969301 a opýtaj sa,mne prvá krát prišlo o dva mesiace ale druhý už do mesiaca som mala aj výsledky 🙂 😒

jarmimina
3. feb 2010

Ahojte Babenky,dakujem vám za privítanie 😀 .helika ako si sa rozpísala ale potešila si ma 😀 .Tak si si toho prežila aj ty ale netráp sa za tie kilá ved po porode potom schudneš,ved teraz je doležité nech je bábo zdravé ale však to ty vieš 😀.Ach prajem ti aby si nemala žiadne bolesti a ani jedna znás. A s tým lutovaním maš pravdu to nám neprospieva,my najviac potrebujeme podporu jéééééééééj 😀 😀 😀 😀 😀 a tu som ju našla,DAKUJEM 🙂.A za reumu sa už tiež nehambím ale trvalo mi to kým som sa stým zmierila a najsmutnejšie je to, že rodina sa tvári akože nič nemaš a nič ti neni.A babenky ako to zobral vaš manžel?Helika ked sa možem spýtat ku komu chodiš v NURCH?A čo je to presne Reum.Lupus?Helika bývaš dost ☹ daleko ja som zo Sale-Diakovce tam som sa vydala a tam sme si postavili dom a ešte je čo dokončovat.Keby som aspon vládala.To by bolo super kebyže si dáme zraz všetky babenky čo sme tu 😀Tvoja dcérka sa bude volat Michalka aka náhoda moj syn je Michal a aj Deina má Michalka 😀 😀 Deina prosim ta napíšeš mi čo to vlasne maš za chorobu, to som ešte nepočula.Ale obdivujem ta ako to zvladaš no si šikulka 😀. silviapd ty pracuješ v zahrančí? Helika túto noc si sa dobre vyspinkala? 🙂

silviapd
3. feb 2010

caves,jasne sse do 15.2. to urcite nestiham,ale oprava datumu odchadzam 15.3.idem tam skusit zavolat,aby sa poponahlali....

jarmimina idem pracovat do zahranicia,lebo tu nemozem najst pracu uz vyse roka,len neviem ako to budem zvladat s touto dg.ale snad to zvladnem
ludia ani nevedia,co je to RA a preto si myslia ,ze ti nic nie je,vacsinou to ani nie je vidiet,najlepsie to nikomu vesat na nos,lennajblizsej osobe

sse
3. feb 2010

skús silvi, možno to vyjde 🙂

ľudia vedia akurát to, že RA majú starý ľudia. Ak vidia, že máš 20-30 rokov ťa ešte aj vysmejú, lebo reumu majú starší ľudia.

helika81
3. feb 2010

Na slovensku žije 50 000 ľudí s reumou,aj detičky od 2 rôčkov 😒
Silvi ty odchádzaš na moje vykoteniny 😀 ,že 29,a ja? 😀
Jarmi večer som rýchlo zaspala ale od 6 som zase hore a teraz som zaspala podvečer na 20 minút,aj s chrapotom 😀 ,ja chodím k Žlnayovi do Nurch,ale je dobrý 😀 a feši 😀 a ten systém.lupus je o tom,že okrem kĺbov ti telo vyvolá aj iné choroby,ako je zlyhávanie obličiek,kamienky,srdce...no telo neposlúcha,tak nejak 😖 ,moja maminka to má tiež ťažké,má už 4 mesiace astmu a nie a nie ustúpiť 😢
SSe keby ťa len vysmiali,mňa pár krát ani do roboty nevzali,a teraz čo keď ťa pre chorobu nechcú 😢 😝

jarmimina
3. feb 2010

Ahojte,tak to máte pravdu vela ludí o tom nevedia a ani netušia.A ked vedia tak netušia čo to obnáša a ako nám je.A na mojích rukach to už vidiet ☹ , a ráno chodim ako starenka.Ale v lete budem nosit náramky a hotovo a prsty to neviem...........ale kašlem na to.. ved to zvládneme 😅. silvia a kam presne ideš ak sa smiem spýtat a čo budeš robit?Ja som v Rakusku a som tu ako opatrovatelka,dá sa to celkom ale rodina mi strašne chýba.Ale akú inú prácu by som doma zvládla???

zuzka88
4. feb 2010

Ahoj Jarmimina, vitaj medzi nami 🙂
Ja mam RA od 2005 a mam doma 2apol mesacneho synceka!!!! Jedno tehu neuspesne, druhe so stastnym koncom, tiez som uzivala methotrexat asi 2 roky, potom pol roka cistenie aj od antikoncepcie, potom jeden anjelik v 20tt a hned po 4 mesiacoch som otehotnela uz stastne 😵 😵 😵
drzim ti palceky, je to sice tazke ale stoji to za to, urcite este budes mat deticko 😉

deina
4. feb 2010

O tom babetku, co sa nedavno narodilo, 22+1tt ste citali? Take drobatko, dievcatko, v junovkach. ☹ Musi byt velmi drobucke, ale ze sa mu celkom dari, aj ked je to strasne, strasne skoro.

Hodila som na FB nejake nove videa... 😉

Jarmi, Sjogrenov syndrom je tiez reumatologicke ochorenie, akurat, ze u nas zapal napada ani nie tak klby (hoci boliet mozu, ale ide "len" o bolest, nie je tam artritida) ako zlazy, ktore vyrabaju tekutiny - takze mame malo slz, slin, zaludocnych stiav, celkovo sme take nejake suche 😅 ... ja sa niekedy dost natrapim s kojenim, lebo aj to to ovplynuje, ked pride to sucho, tak mam sucho vsade. 😝 Vacsinou sa to da v pohode zvladnut s prednisonom, umelymi slzami, slinami a pod, problem je v tehotenstve, protilatky su hnusoby. 😖 Obaja moji drobcovia su narodeni predcasne, pravdepodobne kvoli Sjogrenovi, nastastie su zdravi (tie protilatky mozu napadnut organy babetka, najma srdiecko, ale aj placentu).

helika81
4. feb 2010

Zuzik,že 2,5 mesiaca?Ako rastiete,no paráda...moja ako často si mávala bolesti v treťom trimestri?Ja som ráno stuhnutá ale po pol hoďke to prejde,zatiaľ som si nedávala paralen,uvidíme 😖 a čo sa týka únavy,no dovi dopo,hi neviem či je to dobré ale by som len spinkala 😀
Viete čo sa mi dnes stalo?blééé,keď na to myslím hneď ma napína 😝 ,robila som hríbovú polievku a tri červíky v nej boli,fuj,ani som nedojedla,tak na mňa pekne pozerali,však som letela pre istotu do záchodu 😝 😀,no už ani pomyslieť 😝

helika81
4. feb 2010

Deini to je naozaj skoro,chúďa musí to mať ťažké,len nech bojuje...kamoška tiež potratila v piatom mesiaci,no nie je to príjemný pocit 😢 ...a ja takéto správy nevnímam lebo by som sa položila 😖

zuzanabb
autor
4. feb 2010

hlasim prichod 😅 docitam vas neskor, teraz idem do postele, lebo mi je kadejako. Dnes ma pustili tak som stastna. Chodim sice ako napadnuta skinheadmi 😀 😀 😀 ale da sa. Sa mi zda, ze som po operacia slepaka (tiez laparo) chodila lepsie ako teraz a to mam len jednu ranu v pupku 😅 Strasne to boli ked si liham a sadam.
Po cisarskom to musi byt hrozne ked je zena krizom rozrezana 😝 ...neviem baby ako ste to zvladali ked ste sa este museli starat o babo 😵

vivien5
4. feb 2010

Ahoj Zuzka, no uz to mas za sebou 😎 ako to prebiehalo? vybrali ti len kamene, alebo cely zlcnik?Mas nieco aj od bolesti? Co si uzivala ked ta bolel?Neviem ci aj ja neskoncim podobne 😝 paaa.

zuzanabb
autor
4. feb 2010

vivi: mas problemy s travenim? pobolieva ta nieco? Mna do toho zapalu pankreasa nikdy nic nebolelo, len obcas mi bolo tazko z papriky, z klobasky a z cesnaku.
Do poslednej chvile nevedeli ako ma budu rezat, mali ma dokonca operovat cez posvu 😅 ale nakoniec mam len jednu ranku v pupku. Neberiem nic na bolest, len v nemocnici som prvy den po operacii dostavala infuzie a tam daco "fajne" pridali, proti bolesti. Druhy den som bola na vode a dnes mi dovolili jest kasicky, zajtra tiez a napozajtra mam skusit zemiakovu kasu a rozmixovanu zeleninu. Vlastne mam vraj pokracovat este aspon 6-tyzdnov v tej mojej pankreatickej diete a postupne pridavat normalne veci. Tak sa postupne pripravujem - dnes som si vytlacila z jednej stranky fajny recept na pecene buchty 😀 😀 😀
Zobrali mi cely zlcnik, lebo som ho mala uplne plny drobulinkych ostrych kamenov. Doktor hovoril, ze nema vyznam nechavat zlcnik a vybrat len kamene, lebo vraj je ten organ uz poskodeny a zase by sa mi vytvorili. A nepotrebujem chodit na vytahovanie kamenov ako na klavir...

heli, ak si chcela dake proteiny v polievke, tak si nemusela zrovna cervicky 😀 😅

jarmimina: ja som sa dostala v PN tiez k mlademu Zlnayovi, ale nemam s nim najlepsie skusenosti. Vobec teda nie take ako helika. U mna reagoval presne tak ako u teba ten doktor, tak ma zdeptal, ze som tam prerevala par dni. Sa k tomu postavil skepticky, ze nech si uvedomim ako budem trpiet, ked sa nebudem vediet kvoli bolestiam postarat o dieta a teke bludy, ze mozem ostat na voziku a tak podobne, ze mi bolo hrozne. Drzim palce aby ti to vyslo aj prirodzenou cestou ako tu babam co najskor 😵

Ja som dnes volala do heliosu, nech nas objednaju na pohovor ohladne umeleho, tak buducu stredu mame stretko s koordinatorkou - neviem co to je za zensku 😅 som zvedava co nam povie.

silvika ides do Nemecka za priatelom? a co tam budes robit? na tie injekcie ta pani chodi preto kazdy druhy den, lebo ona je z BB a aby nemusela stale chodit do KE, tak jej to dali ob-den aby sa nenacestovala.