Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
11. mar 2009

Jej, no komu sa zije, my (ja a Misko) akurat ideme spat. 😀

Janin, ano, mne sa to tiez zvyklo stavat, ze pri zmene pocasia ma boleli klby. Najprv to boli tie drobne klby na prstoch, zvykli aj opuchnut a ocerveniet - podla toho som vedela, ze ide zmena pocasia. Neskor ma zvyklo bolies zapastie a este neskor clenok, ale teraz necitim nic. Len sa mi hrozne chce spat, takze sa najem a zalahnem k Miskovi.

janin26
11. mar 2009

Dobre ranko,Deina dik.Mavas aj ty bolesti pri znene napr.ked prsi?Ja hej,predvcerom strasna bolest ruk.Dufam ze to nevyhodi dva krat uz som to teraz pisala len mi to zmazalo.

renik28
11. mar 2009

ahojte, ja vas sledujem len nestiham prispievat 😒
tiez si myslim ze prvorade je dat si telo dokopy, mam RA od 8. rokov, vravi sa ze detska forma zanecha najhorsie nasledky,co aj nechala, deformacie,obmedzene pohyby atd. takze som bola dlllho na liekoch,ked som mala asi 15 som bola velka frajerka ze ja lieky nepotrebujem a vysadila som komplet vsetko az na ibalgin, ktory som uzivala podla potreby.....po 10 rokoch 😲 som si spomenula na mojho reumatologa a sla som sa mu ukazat,myslela zom ze ked sa citim fajn tak aj vysledky take budu.....samozrejme ze som odchadyzla s placom, lebo zapal stale pretrvaval.....takze nasadili sme aflamil, metotrexat a cakali co bude....zapal sa utisil a dosiahli sme hodnoty "zdraveho" cloveka...necitim sa inak ale nemam zapal a to je doelzite....
od decembra nic neberiem kvoli planovanemu tehu....bud.tyzden idem na kontrolu ci su vysledky stale v norme....gynekolog povedal ze prestavka by mala byt 3..4 mesiace a to sa uz bliži 😉 takze dufam ze v aprili budeme moct ist na to 😅 , drzim vam vsetkym palce, nech sa nam to cim skor podari pri co najmensich tažkostiach

renik28
11. mar 2009

este aby som doplnila MTX som brala 29 mesiacov, kym sa to ustalilo, a tiez som si vravela jak dlho to bude trvat atd,ale neskutocne rychlo to zbehlo,teraz len vyuzit situaciu po takej dlhej liecbe

helika81
11. mar 2009

renik,to je 2 roky aj 4mesiace,veru na MTX nikdy nebude liecba len na pol roka 😉
Milka myslela som to tak,že aflamil tak neuškodí,že aj keby sa ti stalo,že otehotnieš,môžeš len vysadiť a je všetko ok,aspoň tak mi to vysvetlila doki... 🙂 chcete vedieť ako je u nás?sneží,máme záveje a ked príde dažd,umieram 🙄 tiež pôsobí na mňa bolestivo,ku vám ten dážd prišiel asi až včera, 😀 lebo ja ho cítim dlho a cez víkend dosť pršalo 🙂

zuzka tak sem s tou anketou,urob výsledky,som zvedavá čo vykúzliš? 😀

deina
11. mar 2009

Aka anketa?

helika81
11. mar 2009

no tá ktorá prebiehala ale majú byť výsledky! 😀 ak osa cítiš deini?ten článok sa číta tažko,je to ozaj zákerná choroba 😠

deina
11. mar 2009

Nastastie to znie horsie ako to naozaj je (ten clanok). 😉 Alebo som optimista... 😅

Citim sa dobre, akoby som ani nebola tehu (sem tam ma pichne, inak nic - takze mam obcas scenare v hlave), len som viac unavena.

zuzka88
11. mar 2009

mliecne zabali sa tu este nepretriasali 🙂

reatte, ako co pracujes? ja uz som mzdy robila a aj zaplatila, este vcera... to je otrava, co? furt si to menia ako sa im zachce... kolko mas zamestnancov?

lilu18
11. mar 2009

ahojte 🙂
deina-len nech ti to dobre citenievydrzi 🙂

co su to mliecne zabaly??? 😕

a co potulka? kto o nej vie daco nove

zuzka88
11. mar 2009

stranu dozadu pisala renatte o mliecnych zabaloch ale mne vase odpovede naskocili az teraz poobede, pritom som tu sedela cely den.. takze sa moj prispevok zda odveci lebo reaguje oneskorene 🙂

baby, nechce sa mi hladat dozadu, napiste vas vek a odkedy mate RA, dakujem... a mozte pripisat vas rodinny stav, iba pre istotu aby som nikomu neukrivdila
nahodim do mudrej tabulky 😀

potulka je urcite este v nemocke...

jenina
11. mar 2009

Ahoj Zuzka,
aj ja Vás babky sledujem, ale nestíham odpisovať. A koľko krát sa mi to zmazalo, keď som už mala napísané ani nehovorím. Vieš ako,som v tomto ešte začiatočníčka.
Pozdravujem JANIN a VIVIEN5.
Ja budem mať teraz 30-tku na krku 😉 a reumatologické ochorenie zistili po narodení syna, takže ma Sjogrenov syndrom otravuje 3 roky.

janin26
11. mar 2009

Jenina..ahoj ako? Ja 22 a tiez sjogrenov

jenina
11. mar 2009

Dnes som bola s malým na hematologii, má málo železa, dali nám sirup, o 3 mesiace na kontrolu.

jenina
11. mar 2009

Janin, a ako dlho máš sjogrenov syndrom?

renatte
11. mar 2009

zuzka88: pracujem v malej firme.......fakt v malej.......sef jeho syn a ja.
Robim tu vsetko. Od nakupu tovaru po prijem a tiez vydaj, jednoduche uctovnictvo az po archivaciu. Mam len dvoch zamestnancov. Teraz ma čaka danovepriznanie a uzavretie roka.

renatte
11. mar 2009

Tie mliecne zabaly mi poradila jedna baba. Len to zopakujem: zohrejes si mlieko a namocis do neho handricku a potom si to prilozis na bolave miesto. Nechas posobit 2-3 hodiny a pravidelne to okpakujes. Mozes kazdy den. Vraj mieko vytahuje zapal 🙂 🙂
Este vam prezradim jednu pikosku........nenechajte si to na noc lebo vam mlieko skysne....ja krava som to spravila 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

renatte
11. mar 2009

ofina1: dnes si sa ešte neozvala....je niečo nové?

zuzka88
11. mar 2009

renatte, aj ja som holka pre všetko
začínali sme tiež traja 🙂 ale už nás je priemerne 15, 3 základ a zvyšok roboši v teréne a cez sezónu okolo 20
učto už nerobím, iba podklady pre učtovníčku lebo sme sa stali mesačný platca DPH a papiere sa kopia. takže už nám robia učto externe
ja som robila zučtovanie dane zamestnancom a teraz ešte inventúry a somariny pre daňové priznanie

ofina1
11. mar 2009

renatte: dneska nestíhám pořád něco vyřizuji a lítám takže jsem vás jen stihla dočíst mléčné zábaly tzo jsem neslyšela ☹
Klouby bolí jak čert, ale dneska aspon něbolí noha " jen " ruce 🙂

janin26
11. mar 2009

Jenina ja neviem,myslym ze aj 5-6 rokov podla priznakov(predkolenia)ale dg.mi stanovili pred rokom tak nejak a tebe ako to zistili?

jenina
11. mar 2009

Po pôrode, keď synovi vzali krv, mal tam moje protilátky, ktoré novorodencom do 6 týždňov zmiznu, ale upozornia na chorobu matky, takže mi hneď odporučili ísť k reumatológovi.

janin26
11. mar 2009

Aha,tak.Byvas aj ty unavena?Ozaj Deine dobru noc som chcela uz asi odfukuje aj s malym alebo uz su hore.

jenina
11. mar 2009

Ja až tak unavu nepociťujem, lebo nechodim do roboty, ešte som s Kubom na materskej, a keď na obed zaľahne on, tak často aj ja. Ale neviem si to predstaviť, keď raz budem musieť, zatiaľ mam pohodu. 🙂
Deina s Miškom už asi nespia, aj keď môj spachtoš poobede spí aj 3 hodiny.

sse
11. mar 2009

Ahojte dievčatá

v prvom rade gratulujem deine k tehu 🙂

aj u nás dnes celý deň pršalo a kĺb ma bolí už 3 deň, nech je už jar aby nám už bolo lepšie.

ja mám reumu od 6 rokov a teraz mám 25. o rok budem oslavovať 20. výročie 😀 😀

janin26
11. mar 2009

Jenina ja tiez nerobim staram sa o chlapca a on si tiez pospi 3-4hodiny tak vtedy oddychujem inac je strasne zivy,jeho zabavit s niecim...max.5minut potom zase daco ine. DEINA ten clanok..jezis naviac sa bojim lupusu.Neviete kolko percent ludi so sjs to dostane?

helika81
11. mar 2009

ja sa hlásim k 28 a reumu mám od 9.rôčkov,o rok tiež 20.výročie,no teda sse môžme niekedy zapiť 😉 😀 a čo sa týka mliečnych zábalov som nepočula,ešteže si nám dala radu lebo ja ako blondína,hm asi by tiež skyslo to mlieko 😀 😀 potulka nám už asi porodila 😀

helika81
11. mar 2009

jenin26 ako som spomínala,maminka má lupus a príznaky,len sa jej keždym rokom vytvarajú choroby...no ako pri reume,len niekedy viac a niekedy menej chorôb príde 😝

janin26
11. mar 2009

Helika asi som to prehliadla,to je asi este horsie ako ra nie?Boze kazdy rok nove.Su to ake choroby,daju sa liecit?Potom zmiznu a pridu nove?

milka2008
11. mar 2009

Ahojte dievcata,
o mliecnych zabaloch som pocula, len som ich neskusala. Ale za pokus to stoji 🙂

Ako citam, ja som dnes rano u lekara normalne pocitala, ako dlho sa lecim na RA a vyslo mi, ze na buduci rok to bude tiez 20, co mi ju zistili 🙂 Diievcata, to je neuveritelne, ved na buduci rok mame vsetky "20" 🙂 🙂 🙂
Ja by som tych skutocnych 20 brala. 😉
Mne reumu zistili v 17 rokoch a lieky som zacala brat o rok neskor.8-)

Dievcata, pojdem uz pomaly "na kute". Dobru noc a krasne snicky 🙂