Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
26. mar 2009

Tak veru, staci raz za tyzden, nech viem, ze tam je, kym nezacne kopat 🙂

Ale kam sa nam tie baby postracali? Zeby fakt do danove? My uz mame hotovo.... Teraz sa zasa blizia kazdomesacne povinnosti, vyplaty, DPH... a stale dookola... ani si neviem predstavit, ze ostanem doma..

Toto pocasie je take hnusne... Doteraz bolo pod mrakom ako na jesen o 5 poobede, skoro som tu zaspala, esteze dosiel sef... A teraz zasa skoro prekukuje slnko, no na slak traf

helika81
26. mar 2009

zuzka88 ty si ale kočka,normálne dievča ako aj my 😀 😀 😀 a s drahým Vám to pristane...ten malý anielik je krásny,aj môj tam buvinká 😔

helika81
26. mar 2009

deini super článok,tie antb.-penicilín beriem ja-do 21.4 idem na kontrolu,tak do vtedy,potom kys.listovú a aflamil ale mne nepovedala,že nemáme skúšať,až teraz som si to uvedomila,len mi dala lieky na vyliečenie toho vírusu ako prevenciu a aflamil,aby sa zápal nevrátil...ten Penicilín ako slabý liek je super 😀 jedine ak by som ho vysadila🙂))neviem ale čosi ma ťahá k baby 😀 nechám to na prírodu 😀

a gyn.mi povedal,že po pol roku a ustálenie reumy,mám prísť a dohodneme plánovanie...alebo už by bolo baby 😉 ach jaj...najhoršie jeto,že sa blíži fáza robenia dietaťa a ja mám strach 😖 😎

potulka
26. mar 2009

ahojte
zuzkaBB - to bolo tak: mala som pri spineni a krvacani v druhom mesiaci nariadeny klud, tak som sa spytala, ci klud znamena aj vynechanie sexu a lekarka povedala, ze hej. potom neskor mi zistili nizko polozenu placentu, pri ktorej hrozi, ze sa zacne odlupovat, takze sme v abstinencii pokracovali. ale len tak medzi nami, kreativnym alternativam sme medze nekladli. 😉
zuzka88 - mame sa dobre, malicky sa prave prebaluje. to ma na starosti moj muz, ja som vpodstate len dojka. 😀 chodievame uz aj na prechadzky, matejkovi sa v kociku asi paci, lebo vzdy zaspi.

zuzka88
26. mar 2009

potulka, musi k nam chodit castejsie aby sa tvoje stastie nalepiĺo ja na ostatne kocky!

Heli, ak ta srdiecko taha na baby, tak sa mnozte! A vobec sa neboj! Preco mas z strach? skus to zobrat tak, ze sa nesnazite... ako ja 😅 podarilo sa celkom necakane 😀

zuzka88
26. mar 2009

Zuzka, Deini, Helika, tak som si vas pridala na facebook, ak by ste nevedeli, ze kto 😉

milka2008
26. mar 2009

Ahojte dievcata,
nemohla som pisat. Bola som na skoleni. Ale uz mam po nom. Idem si vas precitat, vy ste sa teda rozpisali 🙂

Vidim - facebook - mozte ma uviest do reality? O co ide?

Zuzka88, deina - ako sa citite tehulky?
A potulka - Matejkovi sa dari? A tvoje klbiky?

A ostatne dievcata, helika, zuzkabb...a dalsie?

Inak PNC - ja som ho brala vlani takmer pol roka a pri nom sa "moze" oteho, ale telo sa asi prirodzene brani tehu, ak ma nejaky problem.

Precitam co ste popisali a ak nezaspim, este vecer nakuknem 😎 🙂

Zatial sa majte 🙂

helika81
26. mar 2009

Milka facebook je pre všetkých z celého sveta a môžeš tam robiť čokoľvek a každý o tebe vie 😀 www.facebook.com a si tam,len sa prihlás,zadaj nás ako priateľov a zakaždým nám príde mail,že si nám čosi napísala,je to celkom zábavné ale aj tak koník je len koník 😀

síce teraz neberiem žiadne kortikoidy,takže by sa mohlo vydariť...každá z nás,skoro každá,čo prežila potrat má strach z dalšieho tehu...no do tretice bude hádam už naše baby a sa udrží 😀

smiem sa opýtať čo to máš za školenie?lebo ja sa venujem financiám a keďže som domka,mám čas sa viac vzdelávať 😀 😀 😀 a baví ma to 😠

helika81
26. mar 2009

potulka to musí byť nádherný pocit mať take malé sťastíčko pri sebe? 😀 držkaj sa nám

zuzka88
26. mar 2009

Heli, no ten strach z otehu nemusíš mať, väčší príde pri dvoch // 😀 vieš, ako to myslím...
Inak moj doky sa potesil ze som otehotnela a nebrala som prednison, vraj to je velmi pozitivna prognoza a ze je to neporovnatelny zaklad ako keby som otehu s prednisonom, a ze je to ovel ahorsie ako ked sa nasadi uz pocas tehu, tak som zvedava

Mili, ja po starom... buduci piatok idem na sono a v ten den aj k jancovicovi, som sa preobjednala.. Tak uvidim, co bude aj tam aj tam

helika81
26. mar 2009

ved uvidíme...necháme to na náhodu 😎 ale aj ja sa držím...od dec.2008bez medrolu t.j. 4mesiace 😀

potulka
26. mar 2009

mili, klbikom sa dari, je to zatial tak, ako pocas tehotenstva. nebolia, nepuchnu, dufam, ze mi to dlho vydrzi a ze to nezakrinem. 🙂
dnes mi prave pisali z eurocordu, odber pupocnikovej krvi sa podaril. 😵 nebolo jej sice vela, ale pisali, ze v sucasnosti sa uz testuje mnozenie krvotvornych buniek, takze o par rokov bude jedno, kolko je krvi, bude sa dat pouzit aj pre dospelych. za sucasnych podmienok by totiz bola pouzitelna len do matejovych 31 kil.

deina
27. mar 2009

To je dobra sprava, Potulka.

Preco je zle, ked sa otehotnie pri brani prednisonu?

Tak my sme dnes spali do pol siedmej! 😀 😅

helika81
27. mar 2009

tak asi lepšie byť bez liekov ako s nimi a ratať s najhorším 😀 ale aj zdravej žene sa to môže stať...

ja som včera dostala ružičku od manžela 🙂 tak som sa mu povenovala 😀

potulka je super,že je všetko ok 😉

deini máš dobrý budíček,a večer ako chodievaš spávať?ja by som bola mŕtva už o 19.00 😀 😎 mňa zničia aj synovci,nieto ešte budúce moje dieťa ale sa ho neviem dočkať🙂)))

helika81
27. mar 2009

ozaj ak chcete,Zuzka a Deina mám na facebooku svadobné fotky...tak pozrite 😀

deina
27. mar 2009

Kuknem. 😔

Teraz chodim dost skoro vstavat, uz okolo pol desiatej. Kym som bola na plaquenile, tak som chodila spat az okolo jedenastej, skor som vobec nebola unavena. No ale teraz bez neho... 😀

helika81
27. mar 2009

hi veď to...verím ti že si unavená...ja som stále 😀

milka2008
27. mar 2009

Ahojte dievcata,

deina-to je uspech, s tym vasim spankom 🙂 🙂 🙂 vidis, zlepsuje sa to 🙂 Deina myslis, ze unava je z toho, ze neberies plaq alebo skor z tehu?

potulka - odber krvi - to sa tesim 🙂 a ked sa mozem spytat, kolko sa zan plati? Myslim okolo 664 eur (20 tis. Sk) a potom kazdy rok ako "ulozne"? Mate peknu "delbu" prace s tatinom. Klbiky - len pekne posluchajte maminu a ziadne "vylomeniny". 🙂

Heli-dockas sa babatka 🙂 coskoro 🙂

U mna nic nove, teda skoro nic. Uz dve noci som cca od pol stvrtej nespala. 😠 Chytila ma strasna bolest laveho ramena vzdy nadranom. 😖 TNasadila som si aflamil a voltaren gel a dnes rano som nabehla k reumatologovi. Zrejme to bude zapalena slacha na lavom ramene, dal mi inj. almiral a naplaste flector - poznate ich niektora? Chcel mi dat aj obstrek, ale chirurg mal dovolenku (klasika, koniec mesiaca a lekari maju vycerpane body od poistovne...). Tak na konci mesiaca radsej ani neochoriet 😠
Uz je mi lepsie. Hadam tie lieky neuskodia... 😎

zuzanabb
autor
27. mar 2009

ahojte zienky domace 😵
ja hlasim, ze u nas rano zase snezilo a vstala som o 5:06 nechapem!!! ja chcem spavat ako normalny clovek do ritky 😅
potulka to je super s tou krvou, to som aj ja rozmyslala, ze by som nieco take nechala odlozit... len skoda, ze to tolko stoji... teda ten odber, potom uz tie rocne poplatky su v pohode... na druhej strane, zachrana zivota sa neda vycislit peniazmi, takze niet nad cim uvazovat 😵
s tou abstinenciou ste to mali krute 😅 ...ale pre dietatko by som vydrzala cokolvek.... a verim, ze alternativne postupy boli tiez ucinne 😀

potulka
27. mar 2009

zuzka, presne ako hovoris, za zdravie stoji za akekolvek peniaze. radsej sa uskromnim inde. no a abstinencia nebola nakoniec az taka zla, alternativy su niekedy dokonca este lepsie ako klasika. 🤐 😝
mili, s tymi poplatkami je to tak, ze najprv sme platili 280 eur a teraz, ked sa odber podaril este budeme doplacat 544. ak by to nevyslo, vratili by nam zalohu. rocne sa potom ako ulozne plati tusim okolo 30.

helika81
27. mar 2009

hm...dobrá cena za záchranu života 🙂 len neviem,či nám chorým sa to dá tiež umožniť?či to nemá byť zdravá placenta...netuším

...už aby sme rodili,však?

...ja som vysadila ant. a rozhodli sme sa s drahým,že ideme nato,keď má byť zdravučké,tak bude,a my tiež,myslím,že treba hlavne veriť 😀

...čo máte v pláne cez víkend???

helika81
27. mar 2009

haló kuriatka,kde ste?

potulka
27. mar 2009

helika, samozrejme, ze pupocnikova krv sa da odobrat aj pri artritide. ved som zivym dokazom. 😉 ta krv je z pupocnej snury a placenty a to su organy, ktore patria k dietatu, nie k matke. a prave preto su tieto krvotvorne bunky take hodnotne, lebo pochadzaju od novorodenca, cize nie su nicim poskodene - prostredim, zlou zivotospravou, chemiou a podobne. pozri si napr. www.eurocord.sk, tam sa docitas vsetko potrebne.

bety1
27. mar 2009

Ahojte dievcata, tak dnes nam konecne zapojili internet domov, doteraz som pisala z roboty, takze uz konecne mozem byt s vami v spojeni.
Potulka:gratulujem!!!!!!!!!malicky je zlaty.prajem vam hlavne vela zdravicka.
my sme zatial ok.trosicku nam hnisa ocko, pobolieva brusko,ale inak ok. Dufam,ze to tak aj ostane.My chodime pomenej von,lebo furt tu strasne fuci a padaju krupy,ale uz sa ma konecne oteplit,tak chceme zacat pravidelne chodit von,lebo uz aj mne aj malej z toho sibe.Konecne mam internet doma lebo som bola uplne odrezana od sveta.a taka som bola zvedava co mate noveho.Vsetko sa to ale dohnat neda.
Deina:ja som len zachytila ze si tehu???Je to tak?Teraz uz budem vsetko sledovat pozorne.
Zdravotne som bola doteraz na tom celkom ok,ale teraz co som piaty tyzden po porode sa mi dost zhorsil zdravotny stav.Ja osobne by som bolest vydrzala,ale najhorsie na tom je,ze nevladzem dvihat malu. Rapidne sa mi zhorsili lakte. Neberem ziadnu liecbu,ani nekojim.lebo ma hned odstavili od mlieka aby mi mohli nasadit biologicku liecbu. Ma to svoje vyhody aj nevyhody. No co uz. Dufam,ze ale mala bude napriek tomu v poriadku.
Hned ako sa aklimatizujem na tento pc, hodim vam fotecky malej. Zaujimave je, ze ja som blond manzel je cierny, mala sa narodila s uplne ciernymi vlasmi a teraz nam rysavie.
Ale poviem vam,je to narocne s takym dietatom,a to ma vsetci upozornuju ze bude to horsie,ze pockaj az jej pojdu zubky a tak...aj tak je to nase zlaticko.
Idem uz pomaly spat,lebo nase male babo za chvilu bude chcet papat,nech sa trochu prespim.dobru noc

deina
28. mar 2009

Bety, neboj, nebude horsie, bude lepsie. 😉 Ja neviem, preco ludia tak radi strasia, tiez som sa napocuvala a maly je anjelik, zubky sme takmer nepocitili, pohoda. Uz sa tesim na fotky. 😅

Milka, ja som bola takto unavena aj pri Miskovi v prvom trimestri, takze to bude asi len to tehu. Dokonca vtedy to bolo este horsie, mozno preto, ze bolo leto a horucavy, teraz ten prvy trimester prezijem aspon mimo leta.

deina
28. mar 2009

Jooj a vcera som bola v skole (a jedna kolegyna hned, ze cakas druhe? 😕 Ja ze odkial to vie, vsak to na mne nemoze byt vidno - podla druhej kolegyne to je velmi vidno - no a ona je vlastne nevestou mojho lekara, tak nahodou mi tam videla meno a domyslela si... 😀 ), velmi dobre bolo vypadnut medzi ludi a Misulovi sa straaasne pacilo, nahanal sa tam s jednym dvojrocnym chlapcekom, stvornozkovali po celej jedalni.

helika81
28. mar 2009

bety si zlatíčko,že sa tatkto držíš...ja tiež verím,že bude len dobre 😀 a to že lieky neužívaš je zazrak...len mysli pozitívne a bude všetko ok 😉 pekný víkend prajem babenky 🙂

bety1
28. mar 2009

No fakt je to zazrak,ze som vydrzala tehotenstvo bez liekov,aj ked 2. trimester bol ozaj boj, ale teraz uz musim nasadit tu liecbu,lebo sa nevladzem starat o malu.Esteze mame tych manzelikov 🙂 ,aj ked cez tyzden je to horsie kedze chodi do prace.Ale bojujeme,sak sme nejake bojovnice, no nie?Ach,no taka som rada,ze uz som s vami v kontakte 🙂 .

zuzka88
28. mar 2009

Ahoj bety!!! Sak uz si nam tu aj chybala do poctu 🙂

Tak ja som dokoncila posledne danove priznanie takze mozem ist s kludom na PN 😉 v robote este nevedia, ale kaslem na nich, babo je prvorade. Poviem az v piatok tak uvidime reakciu..

Inak nove nic, tesim sa na sono, verim, ze bude vsetko ok!
Idem spat, toto nie su moje casy, aj ked dnes som vydrzala v posteli az do 9,15, normalne rekord.. A zajtra sa nam posuva cas 😀

Dobru noc

bety1
29. mar 2009

Zuzka88:ja uz fakt nie som v obraze.aj ty si tehotna????Kolko a kto vlastne teraz caka babo?Kto ste v obraze,prosim napiste,lebo to sa neda vsetko dohnat co som zameskala.Ozaj, pocital nas niekto, kolke sme tu na tejto stranke?