Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

hiha
1. apr 2009

Neboj,vsak som na nu kukala ako na blazna.Ja som zo stredneho Slovenska,cize rodicov tu nemam,svokrovci len na okrasu.Muzik je tiez dr,cize je stale pichnuty v praci,sluzby atd.Ale je to 100%tatik pomoze mi so vsetkym,ale ked je v sluzbe,cize 24hod.,tak sme uple sami 😝 😔 .Pilates je cvicenie,zamerane na dychanie,spevnenie tela,je to super.Som zvedava,co ten homeopat poradi,je aj lekar,tak sa hadam vyzna.Ako dlho mas RA?

milka2008
1. apr 2009

Ahojte,
HIHA - vitaj. Spominala si Pilates - mam ho na dvd, ale este som to nepozerala, co to je zac.

Zatial iba kratko - Zuzka88, Deina - citam, ze vas nevolnosti neobchadzaju. Mozno je to dobre znamenie 🙂 Ze je vsetko tak, ako ma byt... 🙂
Zuzka88 - ani sa ti necudujem, ze sa ti nic nechce. Tehu hormony, casovy posun, nevolnosti - uzasna kombinacia 😝 Mne sa tiez rano dost tazko vstava, tiez po starom o 4-tej. A este ked musim syna raz-zacas zobudit uz o 6 h. do druziny, ved je len 5 h.... Uz nech to zrusia...

Heli - ako si dopadla na posudkovej komisii, ci este len pojdes?

Lilu - to mas doma riadne sidlo 🙂

Idem si vas precitat, Vobec som na Vas nemala cez den cas.

potulka
1. apr 2009

ahojte. vidim, ze tu rozoberate ID. neviem, ci sa to medzicasom nezmenilo, ale poberatelia ciastocneho ID mali este pred par rokmi obmedzeny prijem (akoze mzdu) - bola stanovena hranica, nad ktoru nemozu zarabat. to len tak preistotu, ak by ste nad niecim takym uvazovali a chceli aj normalne pracovat. velmi sa to neoplatilo, ale hovorim, neviem, ci sa to medzitym nezmenilo.

helika81
1. apr 2009

Hiha skoro 20 rokov sa trápim bolesťami,ale je mať fajn pri sebe mužíčka s veľkým M,no ale do kedy im vydrží tá náramná obetavosť,takých mužov sama obdivujem 😀 😝,napr.švagriná má muža takého,že jej vôbec nepomôže,v ničom,ešte aj ju obviní,a toto tiež nechápem-mne drahý pomôže prezliecť aj perinky,hm je to asi o výchove,myslím,no ja si nesťažujem 😉
😠 M ilka zajtra mám LPK 😠

helika81
1. apr 2009

ako nie v zlom 😠 len nemusím už doktorov 😠 a kde sa stratili ostatné babenky?????potulka malý Matejík je zlatučký,žeby po tebe???

deina
2. apr 2009

Dobre ranko. Tak a zase sme dnes hore od siestej. ☹ 😖 Parada. Vcera totiz spal cez den iba hodinu a vtedy aj rano spi menej. Ked spi viac, spi viac aj v noci, no divne, ale bude to tak ako ho sledujem... a asi mu ide druha stolicka, chuda moje, tak je aj dost umrncany - ale drzi sa celkom dobre.

Jenina, to som nevedela, ze polovicny invalidny dochodok. Pravdupovediac mi to znie hrozne, mne vpodstate tiez nic nie je. Kebyze mi neberu krv a nezistia, ze mam tie protilatky, tak som vpohode - ale hovorim si, ze teraz som po liecbe a nadalej beriem prednison, tak to dopadne lepsie ako minule (teda bez predcasneho porodu, nastastie srdiecko ma maly vporiadku). Ale fakt mi to znie hrozne, ze invalidny dochodok - a popri tom sa da pracovat? Ja toho vela nezarobim tak ci tak, ved v skole... 😝 a to by som mala plus k tomu? Alebo k rodicovskej?

Krpec je uz pri mne, tak nam idem urobit ranajky, mlieko si vypil.

zuzka88
2. apr 2009

caute baby!!!!
ja som uz vcera nestihala a vecer sa mi nechcelo...

Hiha, homeopata (dobreho) vrele odporucam! Urcite budes milo prekvapena a ak nahodou nepomoze, urcite neublizi 😉

Heli, tak napis, ako si dopadla...A chces ist na ciastocny ci uplny ID? Aj ja som nad tym rozmyslala, ze co ked raz budem musiet ostat kvoli RA doma...ale to je hadam este daleko 🙂 Drzim ti palce!!!!

Ja idem zajtra na ultrazvuk a som z toho paf uz od vcera... Som nervozna a moc sa bojim 😒

deina
2. apr 2009

Zuzi, neboj, drzim palce. 😉

Ja akosi homeopatikam neverim, ved to nemoze fungovat, nema v tom co fungovat. Aspon tie naozaj klasicke homeopatika - nejde tam o to, ze ucinna latka je natolko zriedena, ze tam vlastne ani nie je, ale oni veria, ze voda si vsetko pamata? (dufam, ze si nepamata vsetko 😖 😅 )

zuzka88
2. apr 2009

Tak take tie bezne predajne homeo ani mne nikdy nepomohli, proti chripke a tak ale toto je daco uplne ine..
Aj ja som bola skepticka ale myslim, ze zatial si mozem tu moju homeopatku len pochvalovat 😉

Deini, ty ides v pondelok? alebo kedy?

deina
2. apr 2009

V utorok, Zuzi. 😉

A tie nie su az natolko riedene? Mala by to byt viac menej len cista voda. Ale ked tomu niekto veri, tak mu to pomoct asi moze, neviem. Ja som dost skeptik, takze mi nikdy ziadne homeo nepomohlo. 😅

deina
2. apr 2009

Zuzi, ty si liecena homeopatikami alebo nejakymi prirodnymi liekmi?

hiha
2. apr 2009

Ahojte,no lekari su rozny,zial 😖 .Vzdy sa ubezpecujem,ze ten moj je k ludom ustretovy 😉 .Deina,my sme hore od 7hod. a tlaci sa nam prva jednotka,zatial to tiez nesie hrdinsky,pouzivame Mundisal.Len ma teraz jeduje to moje dieta,lebo nic nechce z flasky,tak ako debil mu davam mlieko i caj lyzickami. 😝 Uvidim ako dopadnem u homeopata,nechcem byt predcasny skeptik.Ked som krpca kojila uzivala som na podporu mlieka Riccinus,zdalo sa mi ze mi to pomaha,mala som plnsie prsia i viacej mliecka. 😎 Zuzka88 a ty uzivas homeopatika,ty mas RA?

hiha
2. apr 2009

A nech vam kontroly dopadnu len a len vyborne 🙂

deina
2. apr 2009

Ten Riccinus som uzivala aj ja, ale akosi som nezbadala rozdiel. 😖 Vsetko mozne som vtedy skusala a aj tak sa nedarilo.

Zatial je maly vpohode, ani nie je umrncany, musis sa kuknut, ci mu nahodou nevysiel.

hiha
2. apr 2009

Si predstav,ze Adam bude mat 11m a az teraz na ide prvy zub,ja som to ani nezbadala,ale mamka moja mu ho nasla 😅 .Mne Riccinus zabral,kojila som do 6m,potom to uz bolo nezvladnutelne,pytal den aj noc kazdu polhodinu,on je hrozny papkac,hlados po mne,teraz ma uz 11 kg 😀 😀

deina
2. apr 2009

Fiha, tak to je riadny chlapisko. 😀 Nas ma 11kg len teraz. Priblizne. Na rok mal okolo 10kg. No ale vysoky je, ani chudy nie je, chutit mu chuti, uz sme ho aj dietovat museli (ked sa narodil, mal 1850g a ako trojmesacny mal uz 6 kg).

hiha
2. apr 2009

😀 ,pekne a mozem sa opytat,co bolo pricinou predcasneho porodu?A inak,krasne sa vypapkal.Odkedy ti chodi?

deina
2. apr 2009

Od desiateho marca, zacal presne na svoj korigovany rok (teda minus tie dva mesiace, o ktore sa skor narodil, co je kratko pred 14.mesiacom). Inak neviem, co bolo pricinou. Myslela som si, ze toto ochorenie (Sjogrenov syndrom), ale moj novy gynekolog si tym isty nie je, ze v sprave sa sice pise nieco o placente a poskodeni, ale nepise sa, v akom rozsahu to bolo. Mohlo to byt aj trebars 2cm a vtedy je to zanedbatelne a potom to uz pricina predcasneho porodu nie je. takze to mohol byt syndrom alebo tehotenska cukrovka alebo aj nejaka infekcia, tazko povedat.

hiha
2. apr 2009

Aha,ale je super,ze vsetko dobre dopadlo 🙂 .Ja som rodila v 41tt a uz som si myslela,ze snad v zivote neporadim 😅 .Dnes ma az tak kolena nebolia,ale ruky mam non-stop presilene,ved zdvihat denne 11kg aj 50x,nie je sranda.Aflamil a Condrosulf zatial zabera,ale nie je to uplne bez bolesti 😖

zuzanabb
autor
2. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

zuzanabb
autor
2. apr 2009

sorry za tolko informacii ale ak by ste sa poniektora nudila, tak mate co citat 😀 😀 😀 hlavne mamicky pri detoch... 😅

heli ty si co predtym robila? uz si nepamatam ake si mala zamestnanie? ale mari sa mi, ze velmi narocne, ze?
budes si aj hladat daku jednoduchsiu pracu popri invalidnom dochodku alebo ostanes len doma?

zuzi uz si to v robote oznamila? 😀 ci cakas na sono a knizku?

zuzka88
2. apr 2009

Deini, homeopatika su vsetko bud rasatlinneho, zivocisneho alebo !nerastneho" povodu, takze bud zelezo, kalium, vapnik, taka rastlina, onaka rastlina, zivocisne latky.... ale voda? o tom som nic nepocula.. myslis ako placebo???
ja som zatial uzivala dva lieky len si presne nespomeniem, nazov,jedno bolo kalium.. Princip je v tom, ze ked tvoje telo nefunguje uplne tak ako ma tak mu nieco chyba alebo mas niecoho vela a homeopatika posobia prave uplne bazalne, nepotlacaju ale hladaju pricinu a mozny vznik.. neda sa to ani takto v skratke popisat, a hlavne tiez este presne neviem co a ako

Hiha, ja mam RA ale nesla som k homeopatke liecit RA.. minuly rok v oktobri som mala MA v 20tt a ked som zmenila gynekologa a ten urobil vsetky testy od borelie az po mikoplazmy a neviemco, tak mi zistil len vrodeny trombofilny stav ale vraj to nemohol byt dovod.. takze dospel k zaveru, ze medicinsky mi asi moc nepomoze a odporucil mi homeopatku s ktorou uzko spolupracuje..
Takze ja som k nej isla kvoli babatku aby sa nam to uz nezopakovalo a ona teraz ma za ulohu, dostat ma do fyzickej a dusevnej pohody, a samozrejme, komplexne ponate, utlimit aj RA
Momentalne som bez liekov co oboch velmi tesi, v prvom tehu som uzivala prednison 2,5mg.. Ale viacmenej sme sa zhodil, ze pricinou bola amniocenteza..dokonca aj moja zubarka si toto zazila a vravela ze tiez bola na amnio a ze ako lekarke jej nikto nenahovori, ze to nebol dovod...

Tolko v "skratke" 😅

zuzka88
2. apr 2009

Zuzi, tak sme pisali obe spolu a ja som myslela ze som sa rozpisala ale ty si ma tromfla 😀

Vidis, este ze si isla, ze si sa nenechala odradit, som ozaj rada!!! tak to je super ze mate takeho doktorka, aj mna sa ujal tu taky akcny a ozaj odbornik!!! Nic lepsie nas nemohlo stretnut...Skoda ze mas tie ATB, mohli ste to o polnoci rozbalit 😀 a uz si mohla byt o mesiac tehula 😉

Baby, tu je taky krasny den!!! ja normalne prekypujem energiou!! Bola som nieco vybafco a potom u svokry na kafe a dosla som do roboty jak novy clovek...dokonca sedim vzpriamene 😀
A mozno to bolo tou kavou? Uz totiz vobec kafe nepijem ale musela som si dat aby nemala podozrenie...

Este som nepovedala, uvidim zajtra, co povie dr...aby som nerobila zbytocny poplach

zuzanabb
autor
2. apr 2009

zuzi skoda, ze ta tvoja homeopatka je tak daleko. isla by som k nej. Deina myslela ien homeopatika, mne tiez raz jeden homeopat v Kysuckom Novom Meste daval taku vodicku a do toho namiesal neviem co a malo sa to riedit... alebo uz ako.. bolo to davno a uz si to presne nepamatam, ale bola to daka priesvitna tekutina.

preco potom posilaju zeny na amniocentezu ked je taka rizikova?

zuzanabb
autor
2. apr 2009

tak to sme fakt naraz pisali 😀 aj ja som rada, ze sa nas ujal ten doktor a ze sa daco robi, lebo uz ma to zacalo daku ubijat.
Skoda tych ATB ale neva, asi to tak malo byt 😵

deina
2. apr 2009

Lebo sa tusim pise, ze riziko je iba 1 percento? No ale podla skusenosti bab z MK sa mi zda, ze je v skutocnosti vyssie... ☹ Alebo je vyssie u nas, ktore sme nachylne na infekcie.

Zuzka, no parada, znie to teda romanticky. 😀 Ale doktor vyzera fajn, ako sa do vas pustil, taky plny odhodlania a optimizmu, to je super.

Myslela som to takto s tymi homeo: http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy Tam na zaciatku je taka definicia, co to vlastne je homeopatikum. Skusim to v skratke prelozit... "homeopaticke pripravky su opakovane riedene, trasenim (?) po kazdom kroku vo viere, ze toto zvysuje efekt liecenia. Toto riedenie pokracuje dovtedy, kym ziadna molekula nezostane v povodnej substancii." Teda napr mas nejaku liecivu zlozku, trebars bylinky a dovtedy to riedis, kym ti zostane cista voda bez molekul tej bylinky. No a to mi nesedi. Ale mam taku teoriu 😀 ,ze homeopatikmi na u nas nazyva vsetko, nielen toto, ale napr aj prirodne lieky a pod.

zuzka88
2. apr 2009

tak to je dost blba definicia, toto sa totiz nepodoba nicomu co som si ja doteraz skusila a zazila a nic takto mi dr ani nespominala
j anic neriedim, predpise liek a ten ziem a som vybafco.. alebo som jeden uzivala 3xdenne 7 dni a tiez hotovo, to bolo to kalium carbonicum, kuk:

http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detai...

ziadna voda, ziadne riedenie

zuzka88
2. apr 2009

K tej amnio...tak ja som na nej bola 2ho a podla sona sa babo prestalo vyvijat 4ho, presne dva dni po... tak nech mi nikto nehovori ze nieco neurobili
Ze jedno percento? tak tomu som verila len dovtedy... ale lekari su spiny, kryju si navzajom chrbty... Moj drahy potom na nich nazjapal na genetike, ze nech nic mu neviklada, ze nam zabili dieta a ze sa mozu hambit... 😅 esteze som nebola pri tom

deina
2. apr 2009

Preto si myslim, ze u nas sa pod homeopatiou mysli nieco ine ako napr v Anglicku, lebo tu sa skor hovori o liekoch na prirodnej baze nez o vode a riedeni.

Mohli ti tam zaniest nejaku infekciu. ☹ Sice by v nemocnici malo byt sterilne prostredie, ale neviem, neviem, je tam plno neuveritelne odolnych bakterii, ktore si tam akosi vypestovali.

zuzanabb
autor
2. apr 2009

sranda baby, ja sa uz teraz teda fakt nevyznam co su homeopatika a co nie 😅 ...lebo tie moje v minulom storoci co som uzivala, som musela triest neviem kolko krat, vraj aby sa to dobilo 😅

ale v lekarni mi napriklad dali cephyl proti bolesti a to uplne inak vyzera. lebo sestra brala tie gulicky v tobolke, ja taku vodicku a tento cephyl je uplne ako klasicka tabletka.

deini, uz mi je to jedno, uz by ma po tom vsetkom prekvapilo asi jedine to, keby mi povedal, ze pridite a ukazte nam ako to robite 😀 ...ale mam z toho doktora dobry pocit, co je fajn