Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
16. jún 2009

Jej, uz vidim jednu rucicku! 😅

Kazdy lekar ma aj iny nazor, moj hovori, ze nie, ale viem, ze mnohi naopak ockovania (aj proti chripke) praveze odporucaju.

helika81
16. jún 2009

Jéj ručička s hlavičkou,ti dáva na známosť,že je ok 😀

...mne pľúcna odporučila očkovanie proti chrípke ale nazaručila,či nedostanem druhú chrípku,lebo je ich 100druhov,raz som to skúsila a týždeň nato som bola v posteli s chrípkou,tak keď mám byť chorá,budem tak či tak ale na tetanus som musela,tak tak 😀 a ako sa hovorí 100 ľudí,100 chutí-100lekárov,100 iných názorov 😀
...nedala by sa melasa a wakame objednať aj cez net?veď v googli nájdeme všetko,či nie? 😀

...a kde sú ostatné žienky???

zuzka88
16. jún 2009

Caute baby, tak ja uz riasy mam ale este som ich neskusala...pockam k obedu nech to mam cim zajest... som si napriklad kupila aj 100% karotkovy dzus a ten som udrzala v sebe len tak tak 😝

Hej, dobre ste kukli, nalavo je hlavicka s profilu, popod nu ide pupocnik a nad hlavkou nam maval lavou ruckou 😵 😵 😵

Ja som v dospelosti tusim ziadne ockovanie neabsolvovala ani neviem, ze sa ma tetanus... ale odkedy mam RA tak ani nebyvam moc chora, az tento rok na jar som riadne prechladla ze som musela ostat doma ale inak nic, aspon nejake pozitivum 😉
A na ockovanie proti chripke som nikdy neverila. Ved ani nie je statisticky dokazane ze odkedy sa u nas ockuje, klesla chorobnost... Rok co rok je epidemie

deina
16. jún 2009

Zuzi, no to mas super, ze nebyvas chora. Ja som byvala casto, z choroby do choroby, ale odkedy sa liecim, je to lepsie, aj sa cudujem - ved prednison imunitu znizuje, no nie? A teraz, ked som tehu, tak ma vsetko obchadza, tesim sa (az na ten zaciatok).

zuzka88
16. jún 2009

Aj ja sa tomu patricne tesim...neviem, cim to je ale fakt...vzdy ked na mna nieco lezie (hrdlo, kasel...) tak nikdy toneprepukne, po dvoch dnoch to samo zmizne. Teraz uz neuzivam ani prednison
Ten zaciatok si si veru uzila 😒 ale ved teraz uz je dobre, nie?

A pisala som vam co bolo na poradni? co mi doktor povedal na to dojcenie - nedojcenie? uz si nepamatam.. ta nasa Rooooza 😉

deina
16. jún 2009

Tusim si pisala, ze doktor odporucil vyskusat? 😕

Teraz je uz vsetko ok, vtedy som to nejako prechodila a odvtedy nic, musim si zaklopat.

zuzka88
16. jún 2009

Veru tak, bol az pohorseny ze vobec taky napad, ze nedojcit! Takze to asi skusime a uvidime... Sice sa toho uz teraz bojim ale sak ked to nase mamy prezili, tak aj my musime 🙂

A Helika ma dnes tie Piestany? Tusim ze 16ho vravela

deina
16. jún 2009

Ano, dnes? tak som zvedava, ake bude mat spravy. 🙂

Ja by som vyskusala - mam taky plan (tentokrat dufam vyjde), ze vydrzat tych prvych 6 mesiacov, nech sa deje hocico (samozrejme, kebyze neviem vstat z postele, tak nie, ale inak vyskusam vsetko) a potom, ak by to bolo tazke, prejde na UM a ja na Plaquenil.

zuzka88
16. jún 2009

Ja mam skromnejsie ciele, aspon 6 tyzdnov a uvidime.. Ako povedal doky, aj keby sa malo hned prikrmovat, ale vydrzat aspon par dni - tyzdnov...
potom mi chcu nasadit svinsky methotrexat, od ktoreho som sa 2 roky cistila 😖 ale mozno ani to neposluchnem a skusila by som to uhrat s prednisonom

myslim, ze heli to ma dnes a Silvia za par dni, ale to sa mi len tak mari...

helika81
16. jún 2009

ahojte babebky,ste milé,že na mňa myslíte ale ja to mám až 24 😀 a žeby Silvinka išla do PN? 😀 by bolo super 😀
...ja som zato bola chorá aj za Vás,u mňa je to tak,že stačí na mňa len kýchnuť a hneď som chorá 😀 no čo už,deini dík za stránky,idem to omrkať 😀

helika81
16. jún 2009

a viete,že karotkový džús milujem? 😀 kupujem ho v Bille v sklenenej flaške a je s rôznou príchuťou,najviac mi chutí s broskyňa-karotka a najviac ma teší to,že to pije aj môj manžel 😀 skôr to považujem za zdravšie ako nie 100%džúsy...pozrela som si tie stránky a idem aj objednávať lebo u nás asi obchod so zdravou výživou nenájdem 😀

zuzka88
16. jún 2009

Vidis Heli, ja by som ta tam poslala uz dnes 😀 tak este pockame na tvoje spravy z PN
ja som si kupila ani nie dzus ale skor az must, taky drahy, lisovany za studena... jablckovy chuti ako cerstvo odstavene jablka ale ten karotkovy....bhle 😝
mozno keby som ho tiez kupila taky nejaky ochuteny, ze toho karotkoveho je len trochu...

inak som dnes jedla riasy, dala som si kusok akeho tenkeho listu do omacky na cestoviny...nastastie viac prerazal losos 🙂 bolo to take gumoidne

potulka
16. jún 2009

ahojte
zuzka, aj ja som fanynka jablkoveho mustu. to je ten, co ho predavaju v chladiacich boxoch, nie? je vynikajuci. aj pomarancovy mavaju, ale ten teraz pri kojeni nepijem. skus si miesat jablko s karotkou, jablkovy je pre zmenu sladky jak fras. 😉
s tym kojenim je to take vselijake. chapem, ze je to hormonalne dost velka zataz na organizmus, ale podla mna, ak budes pod kontrolou, tak by sa dalo. na druhej strane - ak nie, tak nie - svet sa nezruti. ja sa tesim z kazdeho prekojeneho dna, ale zasa nechcem v tom pokracovat za kazdu cenu, ak to nezvladnem. bolo by super vydrzat aspon do pol roka, to je moj tajny ciel. zatial to vyzera dobre, klop-klop. 🙂
deina, nie su tie druhe riasy Nori? take vlocky. musim sa priznat, ze som ich velmi davno nejedla. ale nabudila si ma, idem si hned supnut, ak nie su preexpirovane... 😅

potulka
16. jún 2009

ehm... spotrebujte do 6.2.2009... tak nic. 😀

sse
16. jún 2009

Ahojte dievčatá,
dnes mi padol veľmi veľký kameň zo srdca. Úspešne som zvládla štátnice. Keby som už zajtra nemusela do práce tak by som najradšej strávila celý deň v posteli a len oddychovala. posledné tri dni ma pobolieva noha, ale viem prečo. V sobotu som sa trošku rozšantila na bratrancovej svadbe bolo super.

Som rada, že sa vám darí hlavne tehuľkám. pekný večer

zuzka88
16. jún 2009

Milka!!!!!!!!!!! Gratulujem 🙂 To je super správa! Ale zasa ja som ani minutku nepochybovala 😀 Tak teraz už budeš k nám chodiť častejšie?

Potulka, aj my máme doma teké potraviny 😉

Musím sa vám pochváliť, práve mi došiel z Ameriky ten prístrojček na odposluch bábatka (srdiečka) 😵 😵 😵
Musela som použiť lubrikačný gel, namiesto toho čo používajú pri sono a po 10 minútach natŕčania uší som ho počula!!!!! Naše srdiečko!!!! Je to krásny pocit, všetkým vám prajem rýchlo tehu!!!

deina
17. jún 2009

Sse, gratulujem. 😵 😵

Karotkovu stavu som si kupila raz, strasne mi to bolo hnusne. 😝 😝 😝 Ale taku s jablkom by som mozno aj vypila, to by mohol aj Misko, vyskusame.

silviapd
17. jún 2009

Ahojte zienky,Zuzik ja nejdem do PN,zatial len cakam na vysledky od noveho reumatologa,a tie budu az 21.7.-vsetci dr. maju cas,len my musime vydrzat.....

helika81
17. jún 2009

ahojte žienky 😀 Silvi máš pravdu,my musíme vždy čakať a čo z toho 😀
sse posiela Ti veľkú gratuláááááááááááááááááááááciu 😀 a to máš titul bc,alebo mgr.? 😉
zuzka88 aj tebe gratulujem,že si si zohnala taký vynález,môžme si ho požičiavať 😀 😀 😀 musí to byť krásny pocit,len sa pekne staraj o seba a aj o babatko 🙂

keď prídem z PN,tak Vam dám určite vedieť,veď ja bez Vás nevydržím ani deň 😀

skúste si kúpiť tú mrkvovú flaštičku,ono je to dobré dávať aj deťom,je to také čosoi ako kubík 🙂

zuzka88
17. jún 2009

Ahaaaaaaa! no ja to uz dlho vravim,ze z toho tehu ma makkne mozok 😠
az 21.7.???? a to co posielal, do ameriky tu krv alebo co? nikdy somnecakala dlhsie jak 3 tyzdne, este aj ta blba amniocenteza, to stihli do troch tyzdnov... kokso, to je pristup! a potom budu vykrikovat ze chcu vyssie platy..
A ako sa ti Silvi? Lieky pomohli ci stale na figu?

helika81
17. jún 2009

Deini ešte raz dík za bio potravu-som si objednala melasu aj wakame,tak keď mi to príde,potom sa Vás opýtam na inštrukcie ako papať 😀 ,však by to tam malo byť napísané 😀

silviapd
17. jún 2009

No ani mi nehovor zuzi,konecne som si nasla novu reumatolog. v Dolnom Kubine ,lebo tu v Prievidzi nie je nikto normalny a uz mam dilemu hladat si noveho,to som tiez este nevidela,ze vysledky za 2 mesiace aj ked to posielaju do Martina,dr. sa mi zda v pohode,ale toto je nejake divne.A Ty cakaj a trp,ved co ich nic neboli.

Mam sa no super - je to trosku lepsie ,ale nemam sa cim chvalit,tie kolena to je hroza,hlavne to prave - boli bez prestavky uz od decembra. Aj od bolesti lieky mi zmenila,ze s dlhodobym uvolnovanim a nic....

deina
17. jún 2009

Dnes som videla, ze u nas v bioobchode spravili aj mensie posedenie, ze bio caj, bio kava a bio ovocne stavy. 😅 Budeme musiet vyskusat, len neviem ako, kebyze tam nabehnem s krpcom, tak im tam vsetko rozhadze, potvora mala.

Zuzi, ty mas mamu na socialke? Nevies sa jej opytat, ci mam opat narok na MD? Tak mi to tvrdi kamoskin manzel, tiez robi na socialnom, ale on je pravnik, s tymto podla mna priamo nerobi. Som zamestana, pri Miskovi som zacala MD v januari 2008, na druhu RD alebo MD by som mala ist koncom septembra 2009.

zuzka88
17. jún 2009

Deini, mas narok na novu MD ale stracas narok na RD ☹ niekde som to asi pred par tyzdnami pozerala.. Pockam kym mi odpise na ten prvy dotaz a este si to u nej overim 😉 len neviem z coho sa ti bude ratat, z akeho vymeriavacieho zakladu...asi z toho isteho co prva MD, z poslednej prace
ja si napriklad na jej radu doplacam dobrovolne poistenie uz rok (minimum je 270 dni) takze aj PN mam teraz maximalnu, nastastie, inak by som bola smutna... skoda ze taketo veci nevedia zeny dopredu...
Mama mi to poradila ked sme zacali planovat tehotenstvo este minuly rok...

zuzka88
17. jún 2009

v januari 2008 si asi nastupila uz na RD, nie? MD je prvych 6 mesiacov a potom je Rd do veku 3 rokov...

zuzka88
17. jún 2009

vies co Silvi? nemam ani slov... Ked ludia vravia ze neznasaju Bratislavu tak zrovna pri takychto "prkotinach" sa ja vytesujem, ze aka je BA super a skvela.. napr. len vyber lekarov je tu asi neporovnatelny, vsetky labaky na skok, nemocnice...

sse
17. jún 2009

Čaute baby,

ďakujem vám veľmi pekne za gratulácie. To boli ešte len Bc. štátnice, ale verím, že tie 2 roky rýchlo ubehnú ak ma zoberú na Mgr.

deina
17. jún 2009

Dakujem. 🙂 Na RD som nastupila tusim v juli? Tak na prelome jun/jul, vtedy to bolo tych 6 mesiacov. To viem, ze mam narok iba na jednu RD, no co uz... 😝 a to je do troch rokov, len som nevedela, ci po skonceni tejto (v septembri 09) idem opat na MD alebo na novu RD. O tom poistnom som sa bohuzial neskoro dozvedela. Nepropaguju to. 😀

Ja som tak rada, ze mam svojho reumatologa tohto mojho, lebo co niektore pisete o tych svojich... no des.