Robili niekomu genetické vyšetrenie na dva krát?

tereza123123
14. aug 2009

Ahoj píšem ...lebo sa topím, topím sa v svojich pocitoch a hladám osobu ktorá zažila niečo podobne ako ja ... ešte nedávno bol moj život uplne iný... bola som štastná čakatelka miminka v 6 mesiaci...už som pokukovala po vecičkách ktore bude nosit moj synček no všetko sa mi to zbortilo ked mi povedali že malý má VVV nezlučitelnu so životom.Za pol hodiny som sa mala rozhodnut o svojom dalšom živote a tak cez všetko čomu som verila som sa musela s mojím chlapčekom rozlučit myslela som si že horšie už ma v živote ani nemože stretnut ... v tedy mi lekári povedali že sa to stáva.Je skoro tri mesiace od toho čo som rodila svoje male mrtve dietatko...pri porode nám urobili odber plodovky a zistili trizomiu chromozomu ale ktoreho sa už nezistilo na genetike mi zase povedali že sa to stáva....čakám u dva mesiace na genticke vysledky mna a mojho muža či máme nejaku geneticku vadu alebo to bola len náhoda a včera mi volali že sa im nevyvinulo dostatok buniek a potrebuju nám ešte raz zobrat krv... Nikdy som nepočula že by na genetiku volali dvakrát ... neveim čo si mám o tom mysliet ked som tam volala povedali mi že sa to stáva a hlavne v lete .. no mne sa tomu nechce verit .. nieje toho /to sa stáva/ už nejako privela ? teraz nás objednali až za mesiac tqakže som sa vrátila na uuuplný začiatok po mesiaci ešte dalšie dva mesiace čakania na výsledky ...e mi stoho všetkeho na nič...preto som chcela vediet či tu nieje niekto taký komu tiež robili toto vyšetrenie na dva krát...Všetkým držím moooc palčeky za odpoved dakujem

denne73
15. sep 2009

Elana a ostatné holky. Ak budete mať niekedy problémiky s malými loptošmi tak sa pokojne obráťte na mňa. Pracujem ako učiteľka v materskej škole 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

dadous
15. sep 2009

el moc díky 😵

elana
15. sep 2009

Denne, dobrý😀 jednou Tvých rad určitě využiju (doufám že do tý doby nebudeš v důchodu, nic ve zlým 😅 ).

Dadous, nemáš zač, ať to dobře dopadne 😉

vadelka
15. sep 2009

Ahojte babenky,dúfam,že ste si dnešný voľný deň užili 🙂 Ja som si teda s manželom pekne oddýchla 🙂
Áno,aj nám na genetike vraveli,že tie genetické testy,čo nám teraz urobia sú na celý život,že ich už nikdy nebudeme musieť podstúpiť...
Dadous prajem,aby všetko dobre dopadlo...Hlavu hore a hlavne mysli pozitívne 😉

elana
15. sep 2009

No jasný, karyotyp, který máte, jste měly stejný coby hodinové embryjko, šestnáctitýdenní plod (proto se dělá amniocentéza, kdyby se karyotyp měnil, nikdo by neukončil těhu např. s Downovým syndromem, protože co kdyby se mimi do porodu "vyléčilo", žejo) a s takovým jednou i umřete (teda umřeme🙂)

dadous
15. sep 2009

holky moc děkuju, pozitivně myslím 😅

jez1nka
15. sep 2009

Vadelko, v mem pripade rikam, bohuzel vysledky genetiky jsou na cely zivot. ☹ Radeji bych neco co se da prelecit. Me toho na genetice nasli vic nez jen turnera (jeste nejaky mthfr, s kterym se potraci a vysoky homocystein), preju abys mela vetsi stesti. Nekdy je lepsi nevedet.
Omlouvam se za pesimismus ale po dvou letech snazeni do optimismu ubyva. Preju brzke tehotneni a zdrave miminka.

jez1nka
15. sep 2009

Eli, diky za nazor. Vidim to stejne jak ty 🙂

elana
16. sep 2009

Jez1nko, MTHFR (pokud ho máš v heterozygotní formě, tj. jen na jednom chromozomu je mutace, druhý je ok), nic zvláštního neznamená, v ČR je cca. 40% stejně "postižených" 😉 víceméně už se to bere jako varianta, nikoli jako mutace. Opatření jsou jen nekouřit a kys. listovou užívat "předžvejkanou", např. ve formě metafolinu (tuším ve Femibionu je taková).

vadelka
17. sep 2009

Jez1nka,je mi to veľmi ľúto ☹ ja viem,je lepšie niekedy nevedieť.Príroda sa s nami častokrát veľmi nemilo pohráva...Aj ten pesimizmus chápem.Veď ešte nieč nie je stratené,"Nádej umiera posledná" 😉

markee
17. sep 2009

Jez1nka, je mi to líto co se ti stalo. Opravdu taky nadávám na genetiku,že je to něco co nejde přeléčit. Říkala jsem manžovi,kdyby něco existovalo co by ti ty chromozomy sestavilo správně,tak už na tom dávno jsi ať to stojí co to stojí. Ale bohužel, nic takové není ☹ Nezbývá jen čekat,že další těhu dopadne dobře jako u Johanky. Ale bojím se a nevím zda i ta psychika chromozomům nedopomůže v horší výsledek ☹ ☹ ☹

mon78
18. sep 2009

Ahojte baby, citala som si vas "pokec" a musim povedat, ze ma velmi povzbudil a pomohol mi. elana dik hlavne tebe, je super, ked existuje niekto, kto nielen vie, ale aj pochopi. Tak ste ma inspirovali, ze som sa musela registrovat a 1x prispiet na konika 🙂
vsetkym vam moc-moc drzim palce a samozrejme aj sama sebe 😵

tereza123123
autor
20. sep 2009

Ahojte dlho som tu nebola ... teda bola som na dovolenke trocha si oddýchnut no poviem vám velmi mi to prospelo...neveim sidceš kedy sa dotaneme na tie testy ani to čo nás nakoniec bude ešte čakat no nemožem už na to stále mysliet lebo sa stoho zbláznim...vadelka,elanka,deniska a ostatne ako sa máte ?

denne73
20. sep 2009

Ahoj Terezka.To bola naozaj dobrá voľba.Super, že si si oddychla.Neboj na tie testy sa určite včas dostaneš.asi to tak všetko malo byť. Ja si to vždy takto poviem a potom som pokojná. Ja sa mám vcelku fajn ešte som na Pn ale o chvilu ma čaká škola a práca. Brr vôbec sa mi nechce. Bola som na kontrole v ke robil mi vagin.vyšetr,sondou.vraj o.k len k nejaké cysty ale nič hrozne tak neviem. A snažilkovať môžme tak o 3.mesiace.Sex už v pohode vraj ano 🙂 🙂 🙂

markee
20. sep 2009

Tereza,to je dobře,že jste byli na dovče. Já si říkám,že by jsme jí potřebovali taky,ale taky si říkám,že je mezi mnou a manžou děsné napětí a určo by jsme se tam pohádali. Né,že by jsme chtěli,ale z té beznaděje prostě.

Holky,mě budou z genetiky posílat na odběr choriových klků do Prahy,až znovu otěhu. Kam mám jít do jaké nemocnice by jste mi to doporučili? Je možné,že mi dají vybrat,tak ať sem připravená.

vadelka
20. sep 2009

Ahojte babenky,
dlhšie som tu ani ja nebola...Ja sa mám celkom fajn.Čas zahojí všetky rany.Ja som na tom už lepšie,len keď vidím malé bábätko,tak len zadržiavam slzy ☹ Ja som na PN ešte do konca septembra,tak uvidíme.Vraj po tom máme nárok na 3 mesiace PN.Je to pravda?
Terezka,to je fajn,že ste si oddýchli.Aj my ideme s manželom zajtra do Tatier,tak sa teším,že si aj my oddýchneme,konečne 😉My sme na tých testoch boli 8.9.tak som zvedavá,kedy budeme mať výsledky.Vraj do mesiaca,tak uvidíme.
Deny,máš pravdu,aj ja si to tak vždy poviem,keď mám tých ,myšlienok plnú hlavu a veľmi to pomáha.Zrazu je všetko preč.Už to nezmením...
Markee,chápem,čo prežívate.Aj my sme to mali ťažké na začiatku,ale prekonali sme to,tak hlavu hore 😉
Dúfam,že čoskoro sa na nás všetky usmeje šťastíčko 🙂

dudek
21. sep 2009

Zdravím všechny zde. Jsme momentálně v 11tt a polali nás preventivně na prvotrimestrální screening na genetiku. Biochemie + UTZ. Nevíte někdo co to znamená? Děkuju moc.

elana
21. sep 2009

Dudek, biochemie je odběr krve na PaPP-A, je to takový nespecifický marker prosperity těhotenství, když je nízký, značí to možné problémy, nejen chromozomální vadu, ale i např. hrozbu potratu, předčasného porodu...cokoli. Kombinuje se to potom ve II. trimestru s triple testy a takovýhle sérum integrovaný test je výrazně přesnější než triply samotné. UTZ vyšetření zahrnuje hlavně měření NT-šíjového projasnění, když je vysoké (miminko má na zádech jakoby "batoh"), tak to je markerem Downova či Turnerova syndromu (ale pozor, ne nutně! jen možnou známkou nebezpečí), někdy se pátrá taky po nosní kůstce, většina plodů s Downovým sy ji nemá ve 13.tt (kdy se skríning obvykle dělá) vyvinutou (opět jen marker, nikoli diagnoza).

Terezko, to je dobře, že sis odpočinula. Člověk občas musí vypadnout od toho všeho.

johanka33
25. sep 2009

Holky, už sem moc nechodím, ale tu radostnou zprávičku chci napsat i vám. Dnes se uzavřelo kompletními výsledky mé trauma........plodovka je po všech vyšetřeních naprosto v pořádku!!!!!!!!!!!!!

Chci vám všem moc poděkovat ještě jednou za podporu, co jste mi dávaly a vůbec co se tady dávala a dává všem a hlavní "zachraňovatelce" Elance...tak jsem to cítila a cítím dál a moc všem přeju, aby jste sem mohly každá z Vás napsat takový konec jako já............mějte se moc a moc fajn a věřte, že občas není vše tak jak se na první pohled zdá a že naděje umírá jako poslední!!!!!

Pa, Johanka 🙂

denne73
26. sep 2009

Ahoj Johanka. Veľmi preveľmi sa stebou teším. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Prajem ti všetko dobré.Denne

johanka33
27. sep 2009

Denne: jsi zlatíčko.......ty se taky drž 😵

markee
28. sep 2009

Johanka,moc a moc gratuluju. To je skvělá zpráva. Moc ti to přeju 🙂
Kéž by jsme se i my ostatní dočkali. U mě to bude těžší,ale snad se další(už třetí pokus o druhé mimčo)podaří. Jinak se z toho zblázním. 😖

diapozitiv01
28. sep 2009

Ahojte,
bodaj by takych sprav ako ma Johanka bolo co najviac 😀 . Johanka drzkaj sa, je to perfektne..

jakelina
12. okt 2009

Já na výsledky genetického vešetření čekám a jsou to nervy, to si umí představit jenom ten kdo to zažil. Doma mám už tři zdravé děti a tak si říkám, že to snad bude dobré i počtvrté. Držím všem palce ať to dopadne dobře, já mám před sebou ještě nejmíň dva týdny čekání. Jsem na nemocenské, takže mi to neutíká tak jako v práci.

denne73
18. okt 2009

ahoj JakelinaNeboj všetko bude fajn. Aj my sme čakali na genetiku , výsledky u vporiadku tak šup, do snažilkovania. my sme prišli o chlapčeka v 21.t UPT- genetické dôvody. Sú tomu tri mesiace

kosilelaa
18. okt 2009

Děvčátka když tady čtu vaše příspěvky je mi na nic. Taky jsme se museli minulý měsíc rozloučit s naším chlapečkem. Měl DS + vážnou srdeční vadu. Vím tedy jak se cítíš Terezko i wejo. Nechápu taky na co nás trápí testama který jsou k ničemu. Měli jsme nosní kůstky,žádný vak na týlu a krev ukázková. Až UT srdíčka ukázal vadu která se vyskytuje u miminek DS,čekali jsme týden na testy z plodovky,který bohužel potvrdili VVV DS. Byla jsem 23.týden. Celý ten zákrok a porod mrtvého miminka mě dostal do kolen. Stále na něj myslím,a brečím. Je to otřesná zkušennost.Mimi jsme neplánovali,po mimiděložním těhotenství v 95 roce jsem byla až dosud neplodná?Nečekala jsem že bych mohla ještě otěhotnět,ale stalo se. Vzhledem k tomu že mi bylo 39 let šla jsem na testy a o mimi následně přišli. Osud si s námi všemi šeredně zahrává. Nezbývá než popřát nám všem hodně síly,snad to zahojí alespoň trochu čas.

crawler
18. okt 2009

Ahoj všem, chtěla bych vám všem popřát moc a moc síly a odvahy do budoucna...!🙂 Sice nemám osobní zkušenost (i když ještě nemám výsledky našeho integrovaného testu), ale s manželem jsme rozhodnutí, že i kdyby nám potvrdili nějakou VVV, tak bychom těhotenství určitě neukončovali. Mě přijde, že pro některé ženy (a jejich partnery) je nějaké postižení nepřijatelné a já to nedokážu pochopit - navíc když testy nejsou spolehlivé a často jsou falešně pozitivní. Vím, že si snad každá musí nést následky do budoucna - smutek, stesk, bolest, apod....A proto si kladu otázku - nebylo by lepší pro Vás a Vaši psychiku a samozřejmě i pro dítě, kdybyste se na něj těšili i přes jeho nedostatky? Mám zkušenost s postiženýma dětma jsou to stejná sluníčka a zlatíčka jako ta zdravá - jen vyžadují více pozornosti, což by jistě žádné mamince nevadilo...
Tímto příspěvkem se vás nechci nijak dotknout nebo jitřit staré rány, ale prostě jsem se chtěla vyjádřit, protože si neumím představit tu bolest, jakou bych na vašem místě prožívala...
Ještě jednou hodně štěstí do budoucna a do budoucího snažení o další potomky! 🙂

denne73
18. okt 2009

Nedá mi nezareagovať na tvoj príspevok. Beriem a rešpektujem aj tvoj názor. V našom prípade tá genetická vada bola , ten najťažši stupeň postihnutia. Ukazalo sa to po aminocentéze a tá vysledky nijako neskreslí, tam je to definitívne. ☹ ☹ Čiže bábetko by možno žilo deň)alebo by som ho vôbec nedonosila. Pochopí naozaj len ten kto si toto všetko prežil a nielen o tom číta. Ja som nedokázala priviesť na svet dieťatko, ktoré by čakalo na tomto svete len trápenie. Teraz nehovorím o Downikoch s najľahším typom postihu.hm?? ˇAno viem sú to slniečka.Máš pravdu dlho a možno naveky si v sebe ponesiem smútok,výčitky... No ja cítim, že som sa rozhodla správne a niekde na nás čaká ďalšie bábetko.

dominka11
18. okt 2009

tak na toto musím zareagovat aj ja, súhlasím s denne. Nie je postihnutie ako postihnutie a neviem, či by ta bolest a smutok boli menšie keby to dieta žije a trapi sa ako ked to žena skončí skor...

crawler
18. okt 2009

Já taky nepsala o vadách, které jsou neslučitelné se životem nebo postižení, které je opravdu závažné (tím myslím nějaké rozštěpy páteře, apod.)! Mluvím o různých mentálních retardacích různé závažnosti a lehkých fyzických postižení - omlouvám se, nenapsala jsem to přesně. Na jedné diskuzi se momentálně rozhoduje jedna žena mezi potratem a pokračováním těhulčení u potvrzené vady "superženy", kde jde např.o pozdější problémy ve škole a možný budoucí problém s plodností, což si nemůžu pomoci, ale přijde mi to jako malicherné, protože kolik dětí chodí do specky s různými "dis" nebo kolik žen má problémy s plodností a to ani nemusí být superženy, takže svůj příspěvek jsem napsala hodně jako reakci na toto, co jsem četla v jiné diskuzi...

denne: přeju ať se brzy dočkáte 3.štěstíčka 😉

dominika: ano, pokud se dítě trápí - musí to být hrozné nejen pro rodiče - ale je mnoho postižení (řekla bych, že ta všechna nejčastější), že se děti netrápí - jsou v nějakém směru omezené - buď v pohybu nebo rozumově - ale to neznamená, že nemohou žít jinak plnohodnotný život plný lásky, kterou jim dá rodina...