Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

misanda
15. okt 2009

holky, děkuju za odpovědi...takže se to vlastně dozvim až v listopadu na tý endo. co? no, a můžou mi ty hodnoty i samy od sebe klesnout???? četla jsem, že některá holčina měla ty TPO asi 120 a řekli jí, že s tim nic dělat nebudou, že to nemá nnějaký větší vliv 😕 😕 😕

estrellita
15. okt 2009

lusi: budu drzet palce 🙂 ja jdu na dalsi kontrolu 17.11. 🙂 tak si budeme drzet palce navzajem 🙂

estrellita
15. okt 2009

misando: to je podle me trosku rozpor mezi lekari,nketeri k tomu neprikladaji vetsi vahu, nekteri ano.
myslim, ze budes moudrejsi po te kontrole. udelaji ti sono, naberou znovu krev a uvidis. nekde jsem cetla, ze na protilatky je dobre brat selen a zinek, ale jak moc to ma efekt, to nevim 🙂

lusinkaj
15. okt 2009

vazne?ja 18.11.super...drzime si prsty 🙂

estrellita
15. okt 2009

lus: 🙂

ladus77
15. okt 2009

Ahoj holky, vidim ze tady probirate hodnoty. Tak ja hlasim, ze mi za dva mesice brani Letroxu 25mg se mi snizilo TSH ze 3,8 na 3,4 takze teda nic moc. Budu ted brat 50 jeden den a 25 druhy a kontrola v prosinci. No, jo takze zase musime cekat.
Jinak drzim pesti pro stesti 🙂 vsem tady 😉

estrellita
16. okt 2009

ladus: ale vzdyt to uz jsi v norme , ne? 😕

janka73
18. okt 2009

Takže, endokrinologička mi povedala, že som vraj úplne zdravá. Keďže mám hormóny v poriadku, to, že mám anti TPO 1700 vraj nič neznamená. Moje problémy so suchými vlasmi a pokožkou, únava, problémy s pamäťou, náladovosť a neviem čo všetko, vraj vôbec nesúvisia so štítnou žľazou. USG vraj neukázalo nič, žľaza je vraj v normále. Záver... žiadne sledovanie, som zdravá, v prípade ťažkostí sa vraj mám ukázať. Ale akých ťažkostí, keď tie, ktoré som jej povedala vraj so žľazou nesúvisia?

ladus77
18. okt 2009

Etrellita, prave ze ne, doktorka mi rekla, ze bych mela mit TSH 2,5 nejvic, jinak neotehotnim. Tak ji musim verit, kazda jsme jina... No, snad to bude fungovat 🙂

luc184
18. okt 2009

Ahoj holky, promiňte, že vám sem lezu, jen jsem chtěla poprosit o radu... čeká nás IVF a v horm.profilu mi vyšlo všechno v pořádku, v normě, jen trochu zvýčená štítní ( 152 ). Mje gynekoložka říkala, že myslí, že by to nemuselo ničemu vadit, je to prý jen malinko, ale že se sami rozhodnou v CAR... co myslíte, nemáte s tím zkušenosti? Bojím se, že nám IVF něco oddálí 😒

strouzek
18. okt 2009

janko podobný problém řešila teď moje kamarádka, TSH v normě ale protilátky zvýšené, doktor jí nenasadil léčbu ale určitě sledovaná bude i proto že je právě čerstvá těhulka.

luc to číslo 152 je která hodnota? TSH, nebo T4 , TPO nebo co? nám to nic neřekne těch hodnot které se zjišťují u štítky je několik. nejde z toho moc usoudit zda se to fakt posune, fakt záleží na tom která hodnota je zvýšená ale jestli je to třeba zvýšené TSH tak bych určo počkala, je fakt že další posouvání je hrozný ale ono by se pak díky tomu že to nebylo srovnané nemuselo to ivf podařit a nebo se mohlo něco přihodit v těhu.

terysek005
18. okt 2009

Strouzek, je to T4 těch 152... všechny ostatní hodnoty v normě... děkuju

luc184
18. okt 2009

omouvám se holky, odpověděla jsem pod starou přezdívkou

strouzek
19. okt 2009

aha takže to je T4, no je to fakt vyšší ale podle mě žádná hrůza, záleží jak budeš reagovat na léčbu tedy jestli ti na to něco dají ale podle mě to bude srovnané do měsíce

shandy
19. okt 2009

ahojte kocky, pozeram, ze to tu zasa zije..strouzek ako sa mas? pekne ti tam tie tt pribudaju 😉
misanda mne povedal erudovany lekar docent, csc, ze protilatky same od seba nezminznu, mozu sa malicko znizit napr. podavanim selenu alebo/a jodu, ale uplne nezmiznu nikdy. Vraj podla jeho praktickych skusenosti takmer vzdy treba nasadit liecbu aby klesli. ty to zvysenie nemas nejako radikalne, takze zavisi aj ake mas hodnoty hormonov SZ, ale isto by ta mali sledovat, lebo tie protilatky sa ti mozu v kratkom case o dost zvysit a potom by ta uz liecit mali.
Ladus ja som mala TSH 2,02 a zvysene protilatky a aj tak sa mi nepodarilo otehotniet, takze ono to je individualne, naozaj treba nastavit postup a pripadnu liecbu tak, ako to vyhovuje ktorej osobe...ladus a mozno si z tych, kde to stitnej trva trosku pomalsie, kym si zvykne, tak drzim palce, nech je to cim skor 🙂

shandy
19. okt 2009

janka, teda nechapem, co mas ty za endokrinologicku. na tvojom mieste ju zmenim a najdem si inu. alebo aspon minimalne by som sla este k inemu na konzultaciu...teda nech sa na mna nehneva, ale ako ti moze povedat,ze si zdrava, ked mas aTPO 1700?? Janka nenechaj sa odbit. Neviem ake mas hodnoty hormonov SZ, ale aj keby si ich mala v norme, tak by ta mala minimalne! sledovat....
tak len pre priklad ti uvadzam moj pripad - diagnoza hashimoto 02/2008 stitna zlaza podla usg ok, hormony SZ ok, len zvysene protilatky (cosi okolo 80) - len sledovanie kazde 3 mesiace. priznaky asi ako ty, mimochodom mas ich prave preto, ze mas zvysene protilatky. a teraz 10/2009 podla usg stitna uz horsie, hormony SZ stale ok, trojnasobne zvysene protilatky - konecne liecba...podla vyjadrenia mojho noveho dokiho, bez liecby protilatky neklesnu a ze mam hormony v norme, ale napriek tomu symptomy, proste znamena, ze nepatrim medzi pacientov, pre ktorych su "tabulkove" hodnoty normalne, ze toto vsetko je dovod na zacatie liecby. Toto je vysokopravdepodobne problem kvoli ktoremu nemozem otehotniet uz 15 mesiacov...
Takze Janka nevzdavaj to, lebo budes zbytocne stracat cas ako ja 🙂 , drzim palce aj ostatnym babenkam...

strouzek
19. okt 2009

ahoj shandy mám se dobře, jj týdny naskakují, příští týden jdu na gyndu a pak ten další týden na štítku tak jsem zvědavá, snad se to všechno drží v normě

shandy
19. okt 2009

super strouzek tak drzim palceky, ty si moj vzor co sa tohto tyka 😀 😀 . si mi pomohola v tom, aby som to cele nenechala len tak a vydupala si liecbu, tak som rada, ze ste ok a dufam, ze budes mat vsetko v norme. lebo to dava nadej aj mne 😵

strouzek
19. okt 2009

Shandy naděje je určo důležitá, já si taky myslela že jsem ztracený případ, doktoři se mnou mluvili že nejdřív za pár let možná ale pak jsem se setkala se spoustou holek co byli ve stejné situaci a nakonec se mimča dočkaly a ty zase mě dodaly naději mě no a hup do půlroka to bylo vyřešeno i když doktor říkal že jsem extrarychlík že většinou to rok dva trvá ,vyšlo to mě tak určitě to jednou vyjde i vám a snad hodně brzo 😵

majcii
19. okt 2009

Ahojte.. tiez mam zvysene protilatky, cize aTPO, aTG, obe (pokial si dobre pamatam) cca 700. samotne

hormony SZ v norme..

shandy...aku liecbu na znizenie protilatok myslis...? mne moj doktor tiez povedal, ze pokial mam hormony, cize

TSH, T4, T3 v norme, tak je vsetko v poriadku a tiez len poznamenal, ,,ze,, mam dost zvysene protilatky voci

SZ... nato som sa ho spytala, ci teda, ked moje telo vytvara protilatky voci jej zakladnym stavebnym a

funkcnym jednotkam, bielkovine a enzymu, cize sa znefunkcnuje, ci by nebolo najlepsie ju vybrat a tak mat

protilatky v poriadku, nakolko uz nebude mat, co nicit..🙂 heh..velmi jednoduche, ale povedal, ze je vzdy lepsie

ju mat, kym nieje poskodena natolko, ze je zbytocna, nefunkcna.

strouzek
19. okt 2009

majci no co se týče protilátek poradit moc nemůžu já měla špatný jak protilátky tak ostatní hormony ale co se týče té operace štítky tak já jí mám pryč a teda rozhodně nelituju. ale je to případ od případu, mě teda do operace nikdo nenutil ale spíš mi to doporučovali a ale nelituju. jsem znovu těhotná, vše v pořádku, cítím se skvěle, bez příznaků atd. takže ono záleží případ od případu a taky na rozhodnutí lékaře a hlavně toho pacienta jestli se pro operaci rozhodne.

shandy
20. okt 2009

ahojte,
majci, u nas je to este v plienkach a lekari su skor za to neliecit, pokial nemas tazkosti. ale pokial sa snazite, tak by sa to liecit malo. lebo pri zvysenych protilatkach je tazke otehotnenie a vyssie riziko potratov. ak mas hashimota ako ja, tak sa to lieci podavanim nizkych davok T4, moze byt euthyrox alebo L-thyroxin, staci 25 mikrogramov denne...je to len o tom najst lekara, ktory bude tomuto prikladat vaznost a sice, ze to ma vplyv na otehotnenie...
strouzek, ja som nad tym vcera tiez rozmyslala ked som bola na sone stitnej, ze co ak tam budu nejake uzliky alebo nieco, tak som si tak povedala, ze by isla von...no nastastie nic take riesit zatial nemusim... 🙂

strouzek
20. okt 2009

Souhlasím se shandy, pokud je holka snažilka nebo těhulka tak určo hlídat pro jistotu

Jinak s tou operací no já právě že ten uzlík měla, jako nebyl nebezpečný, ani jsem o něm nevěděla jen jsem si prostě neuměla představit s ním žít a třeba co půl roku chodit na utz krku a pokaždé se nervovat jestli se nezvětšil. Stačilo mi týden čekat na výsledek punkce, já už fakt počítala i s rakovinou navíc když jí v rodině máme. Pak tam byla i ta otázka že jsem chtěla brzo otěhulit atd. no nakonec jsem fakt ráda že jsem šla i když se staženou prdelkou a do nejistoty ale risk byl v tom případě zisk. Navíc se až při otevření krku ukázalo jak moc je to tak špatný, ne třeba ta uzlina ale prorostlé části v hlasivkách atd. ani na hlasivkách jsem to nepoznala, lidi mě strašili že se mi změní hlas, nebo že o něho přijdu, že můžu začít koktat, že to bolí jak silná angína, ježiš kdepak, já se probudila z narkozy a normálně jsem mluvila, akorát po mě chtěli neustále říkat Brno Brno aby viděli jak říkám R a to mě teda rozčilovalo protože jsem chtěla spát. no a druhý den jsem už baštila segedínský guláš s knedlíkem, takže o krku jsem vůbec nevěděla.

Fakt to záleží na člověku jak se rozhodne, na diagnoze, na radě doktora, na jiných okolnostech , pak taky na zručnosti chirurga atd. já jen co vím že nelituju ani v nejmenším a stejně tak spousta lidí co má po operaci i pár let, skoro všichni do jednoho mi řekli že litují že nešli na zákrok hned že mohli mít klid, od operace o štítce neví, prášky stejně brali i předtím ale měli kupu vedlejších příznaků, jeden známý byl na tom tak špatně že pomalu nedošel ani na autobus a po operaci začal hrát tenis a jezdit na kole.

majcii
20. okt 2009

strouzek, jj, akoze roky mi dok upravuje davky euthyroxu, mom beriem 75 a hormony, ako som pisala su v norme, no protilatky za polrok o dost zvysene. len ma zarazilo v diskusii to o liecbe na znizenie protilatok, moj dok mi nic take nenavrhol zatial a ani si to neviem predstavit, o co vlastne ide, kedze je to autoimunitna porucha, ako to prebieha. ci len nejake doplnky stravy, ci, nieco s imuno, ci, co 😕 pravdupovediac, trochu ma desia tie hodnoty protilatok, aaaale ked nijak raz nebude telo spolupracovat, tak pojde stitka von 😎 a ako vidim, pre teba to neznamenalo ziadny problem a vsetko ide, ako ma, taaak mozno to bude aj najlepsie. 😉

shandy
20. okt 2009

majcii a aky je vyvoj tych protilatok? ake hodnoty si mala predtym? stupaju ti stale? ak ano, tak mozno este treba zvysit davky toho euthyroxu, este si mozno neni nastavena na tej spravnej hladine. lebo ta potom lieci dobre, inak sa to ani neda. este si mozes pomoc tak, ze si budes davat selen, ten pomohol aj mne na znizenie protilatok. Majci, takze tvoj doktor postupuje spravne, len ono tazko povedat ako rychlo odpovie stitna na liecbu, niekomu to trva par mesiacov a niekomu dlhsie. ak by sa ti to malo zhorsovat aj napriek tomu, ze si liecena, tak asi je na mieste aspon zvazit to, ze by sla von. ako pise strouzek, byt v neustalej neistote, ze co sa tam akurat deje, ci to nie je nieco zhubne a pod., tak to radsej zit bez nej, ked na tych liekoch sme tak ci tak...

strouzek
20. okt 2009

majci ono fakt záleží na diagnoze, taky na tom jak to zhodnotí doktor, já se na názor před operací ptala více doktorů a ti když viděli moje hodnoty a zprávu z utz tak řekli nejlepší ven.u tebe jestli je to jen o protilátkách může to být dočasné.

já se v těch protilátkách taky moc nevyznám ale tak nějak jsem pochopila že vlastně já nesnesu vlastní štítku a tak se proti ní bráním. mě tak nějak laicky řekl jeden doktor že jsem asi fakt potratila kvůli protilátkách že vlastně jako moje tělo zvládalo i tu těžkou štítku, proto jsem neměla ani příznaky a asi by to zvládalo nějaký čas ještě dál ale těhu že je prý záhul pro organizmus a jestli ten už je namáhaný tím jak se brání proti sobě tak prostě to tělo a mimčo nezvládlo. NO a je fakt že teď jsem těhu , protilátky už nemám ani mít nemůžu když nemám štítku a i tak mi třeba TSH skáče sem tam ale už to jakoby není tak hrozný jako loni protože už se to lépe hlídá. tak nějak jsem to pochopila já ale u tebe to na operaci určitě nebude 😉

strouzek
20. okt 2009

souhlasím se shandy, nikdy člověk nemůže vědět dopředu jak bude jeho tělo a štítka reagovat na léčbu, někomu stačí nasadit léčbu a je zaléčenej hned a někomu to trvá i roky a třeba se to navíc i začne zhoršovat.

majcii
20. okt 2009

shandy, strouzek, som trocha zblbnuta, net nespolupracuje a prispevok sa mi akosik statil 😝 , no nic, onoooo, prave to ma trocha hneva, ze sa to zhorsuje. ja euthyrox beriem od 12tich, 13tich rokov, tak to uz neberiem vobec, ako problem, rano vstanem papkampapkam hormoniky, len citim trocha zmeny, cyklus mam pravidelny, zatial sa o bejby nesnazim, ale uz niesom najmladsia, tak ma to zaujima. zmeny: mierne anemicka, hrozne sucha pokozka, v noci sa budim a skriabem, suche vlasy, ale myslim si, ze viac faktorov to sposobuje, aaale stitna nepomaha teda 🙂... a hlavne protilatky stupaju, tak neviem ci je najlepsie sledovat, tlacit na doka, chodit, castejsie upravovat hormony, ci, ako pise strouzek, samozrejme, ked budu relev. dovody, ju vybrat. no v kazdom pripade idem v stvrtok na endo, tak pokecam, pritlacim na kompetentnych a budem hladat riesenie 😎

shandy
20. okt 2009

tak tak strouzek, presne tak nejako sa na to pozeram aj ja. ze proste telo ma co robit a celu svoju energiu dava do boja s tou stitnou, takze ostane veci potom flaka, preto mozes mat aj rozne priznaky. kedze cely ten system funguje rozumne, tak skor vyda energiu na zakladne zivotne funkcie - srdce, metabolizmus a pod., ale vsetko ostatne co nie je tak nutne flaka - preto su aj vlasy take akoby bez zivota, pokozka a pod., no a ked si naozaj ako pise strouzek clovek predstavi, ze do toho pride tehotenstvo, tak je naozaj mozne, ze to uz telo nezvladne, dodavat hormony aj tam a potom to skonci potratom 😔 . ono niekomu to brani otehotniet a niekomu to moze branit donosit, kazdy organizmus sa s tym inak vyrovnava...no dolezite je, ako sa majcii citis ty, ked si liecena mala by si to citit, ze ti je lepsie...a v noci ta svrbieva co?

shandy
20. okt 2009

inak len tak na okraj, teraz preluskavam nemecke stranky ohladne tychto nasich poruch SZ a zistila som zaujimave info a sice, v nemecku maju normalnu hodnotu TSH v rozmedzi 0,3 - 2,5, tak ja zacinam mat pocit, ze ti nasi endokrinologovia niektori su sto rokov za opicami s tou skalou do 4,8 +- nejake drobne. a strouzek pre teba vraj ze po odstaneni stitnej zlazy sa odporuca drzat TSH pod 1,0, to je haluz, co? 🙂
tak ak niektore viete po nemecky, tu je stranka o hashimotovi aj o graves-basedowi, mozte studovat 😉