Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

nanulik
19. nov 2009

ved to vie ale možno som si na vine aj sama lebo som dosť dlhú dobu neužívala pravidelne lieky. mala som stresy s rozvodom a tak. Ale už sa snažím lebo chcem bábo a viem že preto musím aj ja niečo urobiť. Dúfam že teraz keď tam pôjdem tak to bude OK.

diapozitiv01
19. nov 2009

Nanu, pravidelne uzivanie je velmi dolezite, tak sup sup, ako rano otvoris oci tak si hned daj..
Ja to mam tak zariadene, rano sa zobudim, odmeram glykemiu, BT a dam si Euthyrox 🙂 a v pohode sa da..

nanulik
19. nov 2009

ja viem 😒 asi si budem musieť dať lieky hneď pri postel. je to malá tabletka tak to prehltnem len tak nasucho.

strouzek
19. nov 2009

ahoj holky

kingston copak se děje?? stalo se něco nebo jen depka??

nanul to pravidelný užívání je fakt potřeba, já jsem to taky flákala ze začátku a šlo to poznat, TSH se moc nelepšilo ale pak jsem si zvykla hned jak vstanu jít si pro prášek no a je fakt že z výsledků to je poznat 😉

estrellita
19. nov 2009

kingston: at jsi brzy zdrava 🙂

mne lekarka cche drzet tesne na hranici 0,27. ale co kdyz telo zareaguje pri otehu jinak a hodnota klesne? nemuze to ublizit??? i kdyz asi kdyz zjistim, ze jsem tehotna, takmusim hned na testy, ze jo?

len: drzim moc moc palce!!!!! 😔

strouzek
19. nov 2009

estrel no já nevím asi tvoje dr. ví co dělá ale já třeba z vlastní zkušenosti to tak měla, otěhu jsem a okamžitě TSH sletělo, 3 týdny před otěhu hodnota 2,2 nebo tak nějak a 13 dnů po oplodnění TSH 0,19!!! prostě tělo hned zareagovalo tehdy mi dr. řekl že právě proto je dobře že jsem měla před otěhu TSH v půlce normy že je prostě rezerva při vzestupu i pádu TSH
můjdr. mi k tomu poklesu TSH řekl že se nemám bát ale já jsem po operaci tudíž nejsou ani protilátky a nic takže kdoví jak by to bylo u holky která operaci neměla

kingstonka
19. nov 2009

.. tak nastastie sa den vyvija celkom dobrym smerom... rano ma chytila neskutocna depka ☹ ... ale to asi len ms a hormony.... cely cas rozmyslam, ci som ten problem nemala uz davno aj pocas prveho tehotenstva a neprislo sa na to, a ci som tym nejak neublizila dcere- aj ked ma 1,5roka a je uplne vporiadku ale aj tak neviem na to prestat mysliet....uz nech mam to vysetrenie za sebou a nerozmyslam nad somarinami

strouzek
19. nov 2009

kingston podle mě o tom moc uvažuješ ikdyž to chápu já jsem to samémyslím na blbosti hlavně když jsem doma. o ublížení dceři vůbec na to nemysli, víš kolik štítkařek má kupu dětí a vůbec o štítce nikdy nevěděli? to se až teď dělají automaticky testy na štítku v těhu (teda aspoň u nás to začlo teď automaticky ) ale dřív to nebylo, prostě až holka několikrát potratila nebo měla příznaky tak se na to přišlo dřív se nikdo nezajímal.

kingstonka
19. nov 2009

ok.... skusim na to nemysliet.... ja mam asi tendencie prehanat 😒 ... a bohuzial neviem ci sa u nas v teho automaticky robia testy na stitnu zlazu- a prvych 7 mesiacov tehot som bola v UK tak to uz vobec nezistim...

estrellita
19. nov 2009

strouzek, no ona mi prave rekla, ze kdyz bude TSH mensi, tak to neublizi, opacne ano. tak je to asi tak, z ekdyby se mi TSH zvysilo, znamenalo by to, ze je vic protilatek. takhle opacne je to asi OK. snad, no musim ji verit ☹

strouzek
19. nov 2009

kingston já nevím jak u vás, ale u nás v ČR nebo aspoň u nás v okrese je dělají všichni automaticky na začátku těhu. bylo o tom i v novinách že se začla osvěta na štítku a začlo se to u těhulí hlídat

estrel no nevím já mám i v tomto opačnou zkušenost, já přišla o mimi při silné hyper, TSH kolem 0,02 a co jsem si o hyper a hodnotách nízko načetla tak je to pro těhu nebezpečný. jasně pokud to udrží někde kolem dolní hranice tak jo ale aby se ti TSH dostalo na hodnotu jakou jsem měla já a ještě protilátky tak to asi zdravé není. a ty protilátky to mi přijde jako blbost že když bude TSH dole budou i protilátky dole, já měla TSH dole šíleně a protilátky byli takové že to skoro ani laborka nebrala

strouzek
19. nov 2009

asi je to případ od případu,jak doktor léčí, jak tělo reaguje atd. já můžu soudit jen z vlastní zkušenosti, že se mi snažili dostat TSH do pěkné střední normy aby byla rezerva, což se hned projevilo fakt to sletělo a pak zase za pár týdnů vyletělo, až teď v 6 měs. dostalo TSH rozum a je v krásné normě. každopádně já mám tuhle zkušenost a u mě zvolil dr. tenhle směr a vidíte jsem v 6. měs. a těhu probíhá bez nejmenšího problému.

jerrymona
19. nov 2009

uf to som si vydychla, dnes som si namerala teplotu v posve 36,5 a ten palivy pocit a bolest presli.

bola som aj u lekarky, lebo ma este bolel zaludok, tak ma vypisala na dnes a zajtra na pn-ku. ale uz aspon nevraciam, hnusny pocit. crevnu chripku som este nemala. aspon o tom neviem.

ja tiez uzivam lieky kazde rano ked sa zobudim. najprv si zmeram teplotu a potom si hodim euthyrox. tiez som este rozospata, ale uz to robim akosi automaticky. neskor by som asi zabudla.
asi o tri tyzdne idem znova na meranie hodnot, tak som zvedava, ci to kleslo.

tiez mam trochu pochybnosti, ci sa hodnoty z hypo nepresunu do hyper ale uvidime.

zeny, ktore so stitkou nemaju problemy alebo o tom nevedia a otehotneju, maju velke stastie.

zuzana76
19. nov 2009

ahojte

vidim,ze sa vyznate v hodnotach, mozete mi napisat, ake su hodnoty TSH potom aj tej 3 a 4 to neciem aku ma skratku

ze kedy je to nizke a kedy vysoke?

naoisem vam moje hodnoty , neviem ci to mam ok, snazime sa o druhe mimi, tak chcem byt fit, dakujem

kingstonka
19. nov 2009

ahoj zuzana podla toho co som sa ja docitala tak normalne hodnoty TSH sa mozu mierne lisit pre kazde laboratorium...tak napr ja mam na vysledkoch z lab napisane ze norm hodnoty su (0,44- 3,63) a moja hodnota je 4,77

zuzana76
19. nov 2009

preco je najidealnejsie drzat to TSh pod 3?

strouzek
19. nov 2009

zuzan no když máš TSH pod hodnotu 0,5 je to zvýšená funkce a když zase tak kolem 4-5 a víc je to snížená funkce

proč pod hodnotu 3? no protože při vyšší než 3 má většina holek problém otěhulit, nejlepší podle mě na otěhulení je hodnota 2 až 3, prostě střední norma, jak už jsem tisíckrát psala, protože když je pak nějaký výkyv dolů nebo nahoru aby prostě byla rezerva že zůstaneš i po zahaprování hormonů v té přijatelné normě, protože pak už je to rizikové při těhu

zuzana76
19. nov 2009

aha, no ja mam hodnoty

28.6. som mala TSH 1,030 a 10.9. uz ma hodnotu TSH 3,790 a aj mi zacali viac padat vlasy a predlzil sa mi cyklus z 28-31 dni na 35-37 dni a chceme druhe dietatko, myslim si, ze zacina to haprovat

strouzek
19. nov 2009

já jsem při otěhu byla v polovině normy a i při výkyvu nahoru i dolů jsem pořád byla v tý přijatelný normě i když na hranici ale nebylo to tak špatný jakobych třeba sletěla do silné hyper nebo hypo

zuzana76
19. nov 2009

asi zajtra zavolam obvodnej lekarke, alebo mam ist rovno endokrinologovi?

zuzana76
19. nov 2009

tak teraz som zistila,ze v 6. mesiaci som mala TSH az nad 9,0 , je to nromalne?

zuzana76
19. nov 2009

ja mam takeho cudneho lekara, nic nepovie, len pise a pise a povie ze ok, nastatsie maly je v poriadku,a le teda chcem byt radsej lepsie sledovana

zuzana76
19. nov 2009

a inak snazime sa uz 2 cykly a zatial som neotehotnela,takze si myslim, ze bude nejaky problem

shandy
19. nov 2009

ahojte kocky, co nove? 🙂
jerrymona to je super, ze uz je ti lepsie 🙂
estrellita ja co som citala literaturu v tejto veci (chcem to preberat aj mojim endokrinologom buducu stredu), tak tvoja lekarka postupuje dobre. odporuca sa pred otehotnenim mat hormony v dolnej hranici normy TSH cize cca o tych 0,25 do maximalne 1. Hypotyreoza je v tehotenstve nebezpecnejsia ako hypertyreoza.
zuzana, cim mas vyssiu hladinu TSH, tym tazsie je zvycajne otehotniet. myslim, ze aj strouzek to tu uz viackrat pytala, ze vajecniky su potom lenive, moze byt problem s kvalitou vajicka, s uhniezdenim a pod., jednoducho hladina hormonov uz nie je taka, aka by mala byt...

strouzek
19. nov 2009

zuzan 2 cykly? 😀 promiň ale ani super zdravá holka není těhu do týdne, jako jo určo by bylo dobrý tu štítku zjistit a pohlídat ale že bysměla z toho usuzovat že je problém,koukej na nás, my všechny tady jsme nebo jsme byli čekanky i roky než se mimi podařilo a třeba jsme i o mimčo přišli.

s tím TSH 9 no to není zrovna dobrý spíš blbý, mělo by to být v těhu hlídaný ale zase je fakt že v těhu jsou výkyvy štítky prostě často a můj dr. to radši hlídá. určitě ale zajdi na gyndu nebo k obvodní, na endo tě asi nikdo bez doporučenky nevezme teda u nás to tak je že tam se chodí až po doporučení od jiného dr.

strouzek
19. nov 2009

počkej teď to čtu znovu a oprava, ten 6. měsíc myslíš kalendářní nebo těhotenský?? jakože si byla na testy v těhu u prvního mimi nebo jak? sorry těhudemence ale radši se ptám

jestli kalendářní tak to je jasný proč nejde a asi ani nepůjde otěhulit, tělo je lenivé, zlenivý vaječníky atd. jestl je to 6. těhuměsíc tak viz nahoře vysvětlení 😉

kingstonka
19. nov 2009

....zuzana....my sa snazime uz pol roka ☹ a tiez som dost prekvapena lebo prva dcera sa "podarila hned"... a mojmu lekarovi ked som povedala, ze mam podozrenie na stitnu zlazu tak ma odbil ze to hormony po porode.... a az preventivna prehliadka ktoru som si vyziadala tak ukazala zvysenu hodnotu a teraz cakam na vystrenie u endokr.a lutujem ze som nesla skor .... (teraz som sa niekde docitala ze asi az 8% zian ma problem so stitnou zl. po porode ale ze to vacsinou zmizne do roka samo ak nie tak je to natrvalo )

estrellita
19. nov 2009

shandy: tak jsi me aspon trochu uklidnila 🙂 ale uvidime 🙂

zuzana76
19. nov 2009

strouzek, 2 cykly sme sa snazili naplno a mozno pol roka tak, ze sme sa nijako nechranili, ale nesledovala som si ani hlien, ani plodne dni, takze dokopy je tych mesiacov viac

ide o to, ze ja uz mam 33 rokov, viem,ze nemusim otehotniet prvy, druhy, ba ani osmy mesiac, ale nechcem stracat cas nicnerobenim a pritom to TSH sa bude len kazit

syn sa nam podaril na prvy sup , ked som mala TSH okolo 1,0

jedno dieta som potratila, ked som este nebola liecena na endokrinologii, nepovedali pricinu, ale endokrinolog sa vyjadril,ze je to zrejme tou neliecenou hypotyreozou

navyse mam tie priznaky, ze mi padaju viac vlasy a predlzil sa cyklus, sledujem aj cervikalny hlien a aj ten bol tento mesiac strasne slaby

a viem co je cakanie, syn sa nam podaril po 7 rokoch manzelstva, ja som to napisala, len preto, ze 2 cykly, lebo to som naozaj presne vedela,ze je ovulka a nic a proste nechcem cakat, kym sa to zhorsi este viac

zuzana76
19. nov 2009

strouzek, ano v 6. mesiaci tehotenstva som bola na krv u endokrinologa a mala som TSH vyse 9,0