Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

rikuska21
1. dec 2009

Vdaka Len, aspon si ma trochu ukludnila tak ja to risknem ale ma tu smolu ze moja endokrinologicka je dlhodobo PN, tak si asi zavolam obvodakovi
ale dik

strouzek
1. dec 2009

holky já bych se ohledně vitamínů vždycky poradila. já to tak dělám od loňska co mi na štítku přišli. nejdřív jsem měla nakázáno že můžu jen elevit bez jodu, pak mi dovolili femibion obden střídala jsem to s listovkou forte, pak femibion 800 denně a teď zase obden ale už femík 400. štítkař mi to píše pokaždý i do zprávy pro obvodní a gyndu co zrovna můžu. třeba ten femoš 800 se říká jen do 12 tt ale on z nějakýho záhadnýho důvodu trval na tom abych to baštila déle a až teď mi řekl ať začnu brát tu 400 která je na 2. trimáč. stejně tak mi nějakou dobu předepisoval horčík a vápník, na poslední kontrole řekl že vápník nemusím že stačí jen z femoše ale horčík extra navíc brát furt. Takže já se řídím jen štítkařem co doporučí za vitoše a gyndařce to jen sděluju na papíru 😵 😀

strouzek
1. dec 2009

minko říct že výsledky štítky nejsou až tak v pořádku je hodně obecný. záleží jak moc, jestli máš sklon k hypo nebo hyper, jestli máš protilátky atd. u někoho léčba trvá měsíc a u někoho to není ani za 4 roky dobrý a léky(typ, dávkování, množství jednotek atd.) se taky předepíšou až podle výsledků 😉

kingstonka
1. dec 2009

ahojte.... tak ja mam za sebou prve vysetrenie u endokrinologicky (pol dna som tam stravila ) a zaver -autoimunitna tyreoiditida.... mam brat Euthyrox 25 1a pol tablety..... ze to nie je velmi zle- ale dost ma sokovala, ked povedala ze je to vrodena choroba - ze to musi mat niekto v rodine - o nikom neviem...

kontrola koncom februara- do vtedy ziadne snazilkovanie ☹

rikuska21
1. dec 2009

Striuzek ukludnila si ma a nevies mi poradit ci hypotareoza je znizena funkcia??? vdaka, liecim sa uz asi 3 rok a ja to vzdy zabudnem, beriem euthyrox, 50 mg, rano

strouzek
1. dec 2009

jj hypo je snížená hyper zvýšená 😉

kingston gratuluju k první návštěvě u štítkaře,no vidíš není to tak zlý. akorát s tou vrozenou dispozicí no já nevím jak to může vědět 😅 jako u nás štítka je v rodině ale taky je to oblastní kde bydlíme, my v pohraničí máme statisticky víc problémů se štítkou než jinde, taky to může být s přechozené nemoci která to odstartuje, s nervů, někomu to vyvolá HA atd. no já když byla poprvý u štítkaře tak mi dával otázky na to jaký mám příznaky a pak taky na dědičné dispozice, a když jsem řekla že mama má štítku a otec vysoký tlak, v rodině je cukrovka, brala jsem HA a v práci mámdost nervů tak mi řekl že by byl spíš zázrak kdybych to neměla 😀

diapozitiv01
1. dec 2009

rikus,
hypo je vzdy znizena a hyper je zvysena.
Ja mam tiez autoimunnu hypotyreozu,,ale zistili mi ju v januari, takze tomu bude uz rok. Berem 50/75 euthyrox obden.
Kingston, dokyna ti asi neodporucila otehu, aby zistila ako ide liecba, znizene ci zvysena funkcia mozu ovplyvnit babatusko, aj ked pod dokladnym sledovanim endokrinologa je rizikko velmi velmi male..

kingstonka
1. dec 2009

...no tiez ma prekvapilo, ze mam takmer 30 rokov a teraz mi povie, ze vrodena.... tiez sa ma najprv pytala na ochorenia v rodine, ci ma niekto nieco so stitnou- ja ze nie.... a potom po ultrazvuku z nej vyslo, ze to je vrodene a ze : 'vidite, musi to mat niekto v rodine'.... tak asi poslem celu rodinu na vysetrenie 😉

strouzek
1. dec 2009

jinak s tím zákazem snažilkování , no já vím zdá se to jako věčnost čekat do února ale já bych asi čekala. už jsem to tu psala kvůli špatné štítce jsem o mimi přišla, pak jsem šla na operaci a i když dr. říkal že nemám otěhulit, ne že by zakázal ale určo nedoporučil tak jsem se o mimi i přes zákaz snažila, no ale stejně jsem neotěhulila, když je vysoké TSH tak to stejně nejde což je pravda, došlo na slova doktora že neotěhulím dokud TSH nebude v normě které moje tělo přijme na otěhotnění. no a nakonec jsem byla ráda že si to tělo samo zařídilo že jsem neotěhotněla dřív, taky jsem si říkala že by mě určo pohlídali že by o nic nešlo ale i tak v 1.. trimu se člověk bojí jak blázen, stejně ta štítka dost zareagovala na těhu ale žádná hrůza ale prostě jsem si říkala že když by to zase nevyšlo a zase jsem o mimi přišli že bych si pak nemusela nic vyčítat že je to třeba moje vina že jsem něco uspěchala a neposlechla doktora. 😉

strouzek
1. dec 2009

king no teda ta tvoje mudra musí být vědma nebo nevím 😀 já znám kupu lidí co má štítku ale nikdo jiný to v rodině nemá. třeba znám jeden manželský pár (manžův kolega z práce) má to on a jeho žena ale jinak nikdo ani jejich rodiče, sourozenci ale ani jejich děti jen oni dva, oba měli uzlinu v krku takže oba mají po operaci ale to je jedno. jak by třeba tvoje mudra vysvětlila to že moje máti má hypo a já měla hyper?? 😀

diapozitiv01
1. dec 2009

Strouzek, teba TSH pocas tehu vyskocilo??narazam hlavne na zaciatok

jerrymona
1. dec 2009

ahoj diapozitiv.

aj ja mam podobny chaos ako ty. aj mne ukazovali ovu-testy styrikrat po sebe pozitiv, potom asi dvakrat negativ, potom zase pozitiv. ale moje teploty su nizke a cyklus mam rozhadzany a bez ovu. 😖

strouzek
1. dec 2009

dia no já měla v květnu TSH v krásné normě kolem 2,2 ale hned po otěhu 13 DPO mi to sledělo na 0,19 pak jsem šla na další kontrole jsem zase měla nad 5 a až teď se to teprve srovnalo na 3 😵 právě že mě dr. řekl že je to normálka,já se hned lekla jak jsem viděla tu první hodnotu 0,19, loni jsem hyper měla a kvůi toho potratila tak jsem začla nervovat ale dr. mě uklidnil že je to normálka že proto se mě snažil srovnat do normy uprostřed protože to vždycky zareaguje akorát že nikdo neví jestli dolů nebo nahoru tak aby tam byl ten prostor na ty skoky.

elmesdemayo
2. dec 2009

Ahojky, tak se opět hlásím🙂 Dneska se mi opět dostavily ty vedlejší účinky na Euthyrox..bohužel to začalo, když jsem si o polední pauze šla do banky vyřídit nějaké věci. Nebyla jsem schopná vyplnit pokladní složenku..klepaly se mi šíleně ruce, bylo mi vedro..když jsem se snažila vyndat občanku z peněženky, tak jsem to dělala na třikrát...Trapně jsem šla té paní říct, že to prostě nedám, že ať mi to vyplní, že to zkontroluju a podepíšu. Měla blbý kecy, ale pak jsem ji ukázala ruce a zmlkla.

Pak jsem se zamyslela, proč se mi to stalo jenom dvakrát a ne všechny dny...a přišla jsem na to, že tu reakci jsem měla na kafe. Normálně ho nepiju, jenom občas a jenom v práci a měla jsem ho vždycky než to začalo. Takže asi jak má euthyrox nastartovat ty hormony a celkově to tělo, tak v kombinaci s kofeinem je to asi tak po hektolitru red bullu. Takže kafe nikdy víc..

Jinak jsem se chtěla zeptat, protože jsem si teď četla, jak je to s těmi hormony na štítku, že pokud jich člověk nemá dost a otěhotní, tak to může způsobit opožděný vývoj a retardaci plodu. Uplně jsem se vyděsila a děkuju nesmírně všem strážným andělům, že mě nakopli zajít si k doktorovi.

strouzek
2. dec 2009

ahoj holky

elmes no tím kafem to může být a nebo ještě nebereš třeba vitamíny ráno nalačno?? mě totiž něco podobnýho dělali vitamíny tehdy jsem byla na střední a koupila jsem si nějaký multivitamíny no a jak nesnídám tak jsem si je vždycky vzala nalačno a nezajedla jsem je a něco podobnýho se mi taky stalo. ale mě se do toho ještě točila hlava a natahovalo se mi na blití. asi až po 14 dnech jsem zjistila čím to je, když jsem se na ty vitamíny najedla a nebo si je nevzala tak v pohodě. dělá mi to dodnes, prej to tam dělá reakce na zinek či co, takže já i ten femibion beru večer a ne ráno protože jinak bych měla taky klepavku rukou a bylo by mě zle. ¨

jinak holky musím vám říct co se mi dneska stalo, no jo to je tak když stroužina jde k doktorovi, pokaždý si musí hodit trapas bez toho by to snad nebylo 😀

šla jsem na test na cukrovku, tak jako zase taková hrůza to nebyla, mě ta voda chutnala byla tam i jiná těhule ta to nemohla dopít a ještě jedna paní té se z toho dělalo špatně ale mě to chutnalo že jsem se ještě dívala po dalším hrnku 😀 no každopádně v tom mezičase čekání jsem si skočila přes chodbu ke kardiologovi, hned mě vzal ale od dveří na mě začal mluvit co a jak,koukal do karty že jsem tam byla loni taky těhu jakto že jsem zase,v průkajdě si všiml poznámky o operaci štítky a tak na mě mluvil já mu odpovídala ale mezi větama na mě houknul prej "vyslečte se do půltěla a lehněte si" a já zblbá jsem na něho čuměla a nebyla jsem schopná si uvědomit co po mě chce, tak jsem se zeptala jak to myslí kterou půlku těla po mě chce vysléct, jestli horní nebo spodní no až jsem to vyslovila tak jsem si to uvědomila, doktor na mě kouknul jak na největší blbku, sestra se válela smíchy a pak dr. jen suše pronesl že zatín ještě není gynekolog !! 😀 ježiš já se propadala hambou 😀 😀

len
2. dec 2009

Elmes, já kafe piju normálně a nic to se mnou nedělá, ale jestli to pak s tebou takhle cloumá, raději ho vynech 😉

Strouzek, mám podobněj zážitek z lázní - doma chodím na reflexní masáže chodidel, na to sundavám ponožky a kalhoty. V lázních mi předepsali taky reflexní masáž, fyzioterapeutka povídá - vysvlečte se do půli těla - tak jsem sundala kalhoty a ponožky. Načež ona se otočila a povídá - tu druhou půli! A já na to - ale vždyť jsem na reflexní masáži, ne? A ona na to - to sice ano, ale zad 😀 Do té doby jsem o reflexní masáži zad nikdy neslyšela, myslela jsem, že se to dělá vždycky přes chodidlo 🙂

shandy
2. dec 2009

ahojte babule 🙂
rikuska, u teba mi to vychadza, ze radsej risknut trosku jodu ako malo kyseliny listovej. inak ja som si nasla od mercku podobne pronatalne vitaminy, ktore neobsahuju jod ale obsahuju metafolin, teda tu vstrebavatelnu formu kyseliny listovej. no samozrejme sa u nas nevyrabaju. nastastie drahy dost cestuje, tak mu to dam kupit 🙂 a nemusim riesit ci ano jod alebo nie jod 😔 .
strouzek aj kingstonka autoimunitna porucha je zial naozaj dedicna, je to chybny gen, ktory ale u niekoho moze byt ale choroba mu prepuknut nemusi. ja tiez rodinu posielam na preventivky, aby si to nechali skontrolovat. u nas v rodine to zatial okrem mna tiez nikto nema, ale to mozno len preto, ze sa im to na zatial neprislo, alebo im ten autoimunitny proces nic nespustilo. Kingstonka a ake si mala vysledky, ze vam zakazali snazit sa?
chudiatko eldes to muselo byt peklo, ja so mala podobne pocity (mne zasa islo srdce z hrude vyskocit a nevedela som sa nadychnut), ked som si zvysovala davku z 25 na 50, tak to uz nerobim, ale radsej si davam 37,5 teraz a to uz je fajn...ja kavu napriklad vobec nemozem, citim sa tiez pri nej ako by som mala hypertyreozu, okrem toho, ze nemozem spat a som nervozna, mi busi srdce, no proste co si budem ublizovat, nie? 😀 😀 😀

shandy
2. dec 2009

strouzek ty si pripad 😀 😀 😀 😀 😀 s tebou musi byt ina sranda 😀

kingstonka
2. dec 2009

shandy.... vsledky som mala - TSH 4,77 - ze to nie je az take zle- to snazenie na teraz zakazala mozno aj pre to nevydarene tehotenstvo v septembri... a mam sa zatial dat dokopy..... schudnut.... ☹ ja viem ze musim ale ide to taaaak tazko

shandy
2. dec 2009

kingstonka, to naozaj nie je az take zle, ale evidentne tvoje telo citlivejsie na to reaguje, tak naozaj radsej trosku pockat ako si prezit dalsie tehotenstvo tymto sposobom 😔 , drzim palceky, nech ti to co najskor klesne...

kingstonka
2. dec 2009

dakujem.... hlavne ze sa na to prislo....
som sa pytala tej lekarky preco sa aj u nas nerobia testy tehotnym na stitnu zlazu- tak ze zatial sa to robi len v nietorych krajinach ... u nas nie.... ze mozno coskoro.... ☹

strouzek
2. dec 2009

len to je taky dobrý ale jak si to měla vědět že? já bych si taky vyslíkla ponožky 😀 umě je to horší že všichni víme co je ekg, kde je srdce a navíc na srdce jsem chodila celý roky a já se teď zeptám jak totální blbka 😀 😀

shandy
2. dec 2009

kingstonka mas pravdu, lebo horsie je, ked sa ziadna pricina nezisti. a aj protilatky mas zvysene? no hej, je to na skodu veci, ze ste si museli viacere prejst takymto peklom 😔 ...

strouzek
2. dec 2009

shandy myslíš že to fakt je nějakým genem jo? no to jsem netušila, já myslela že jsem si vypěstovala z nějaké přechozené nemoci, je totiž fakt že já kdysi přecházela každou chřipku, nebo že to mám s HA jsem si myslela a ze stresů.

kingston to tsh není fakt žádná hrůza určitě se to srovná za chvilinku. jinak s těma testama na štítku u těhulí tak u nás je to taky chvilku, tedy u nás myslím moravskoslezský kraj, zavedlo se to myslím těsně po mé revizi. mě na štítku v prvním těhu totiž neposlali, přišlo se na to jen kvůli tomu že jsem změnila gyndaře a ten chtěl od obvodní zprávu a ta jak mě viděla že mi udělá rovnou preventivku vč. krve ale tím že k ní chodí moje mamka co štítku má tak rovnou řekla sestře ať tam hodí test na TSH, no a buch.

kingstonka
2. dec 2009

... shandy....protilatky mi netestovali..... len tsh a t4 (to som mala z tej preventivnej u vseobecneho) az vo feruari mam napisane ze aj to....

strouzek
2. dec 2009

kings tak to nevím proč až v únoru zbytek? to je divný co je to za léčbu?? jestli máš protilátky mohli už ti na ně mrknout už teď 🙄 holky myslím že začneme dělat štítkařky samy no ne? nastudováno máme a my bychom nenechali snažilky se doprošovat léčby jako je to běžné u doktorů 😉

kingstonka
2. dec 2009

.... a ze mozem gynekologovi aj vseobecnemu povedat, ze uz mozu posielat zeny co maju problem s tehotenstvom ku endokr..... ze uz to poistovna preplaca.... 😒 vsetko o peniazoch...

shandy
2. dec 2009

jo, jo je to fakt genom a potom viacere faktory alebo ich kombinacia ako zivotne prostredie, stres, hormonalna nerovnovaha (tehotenstvo napr.) infekcie (EBV virus..), nadmerna konzumacia jodu, niektore lieky..ti to mozu spustit. aha no to je divne, myslim ze ti to mala hned pozriet, lebo ved potom aky to ma zmysel? uz si sa mohla liecit napr. podavanim selenu, keby si vedela, ze ich mas zvysene...no teda ti poviem strouzek, ze niekedy fakt lutujem, ze som nesla na tu medinu ako som chcela 😠 😠

strouzek
2. dec 2009

jak posílat k endokrinologovi?? tam se posílá až na základě krve ne? tam se nechodí automaticky, jde jen o to že dr. na gyndě v těhu zaškrtne o jednu kolonku v papíru pro laborku víc, protože stejně tu krev bere na rh faktory, aids aj. nemoci. teda aspoň tak to u nás je,mě teď teda štítku nebrali ale to jen proto že už se s ní léčímjinak bych měla taky zaškrtlý papír a fertig a až by to vyšlo nějak divně tak bych teprve dostala žádanku na endo a pak už to proplácí pojištovna automaticky pokud už se něco zjistí

strouzek
2. dec 2009

shandy no já teda na medinu nechtěla ale teď bych fakt chtěla dr. být. sedět v plášti, nic neřešit, odpálkovat každou holku že je brzo času dost,nic není třeba řešit a jiné praktiky co mají doktoři často,joj to umím taky. a když občas vidím léčbu jiných holek se štítkou jakože lážoplážo pomalu samoléčba tak si říkám jestli ti jejich endokrinologové si nesehnali diplom na nějakém rychlostudiu přes prázdniny 😠