Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

diddi
25. jan 2010

jemine strouzku...nestras, ze znova pojdem pod noz...stacilo 😝 ..mala som pocit po operacii, ze ma podrezali, ked mi 4 dni trcal kateder odtial 😝

len
25. jan 2010

Ale popravdě - pokud máš pravidelné 28denní cykly, ovulační bolesti, 2x jsi bez problémů otěhotněla a TSH máš jen mírně zvýšené, vůbec bych si nedělala starosti s tím, jestli a kdy přesně ovulace chodí 😉

strouzek
25. jan 2010

no já jsem vlastně taky začla víc cítit ovuli až po revizi a nebo jsem si toho začla víc všímat nevím

didi neboj bude to v poho, mě tea operace nevadila vůbec, jak říkám nejhorší byl ten strach před a pak už to bylo pohoda jazz, vlastně nejvíc mi na celý štítkový operaci vadili otlačené záda z postele a hnusný jídlo nemocniční 😀 taky jsem se bála toho drenu v krku ale v pohodě

diddi
25. jan 2010

ja som bola tiez prekvapena, ze to nebolo nic hrozne...a vraj to trvalo 4 hod. 😝 omnoho horsie som prezivala operaciu znamienka, to bola sice moja prva operacia, ale s touto predstavou idem vzdy na dalsiu operaciu 😝 ...fakt ma ta operacia stit.zl. nebolela...bolo to neprijemne, ale nic hrozne

shandy
25. jan 2010

blanka a skusala si vymenit euthyrox za napr. L-thyroxin? Mna sa napr. endokrinolog pytal, ze ci nemam laktozovu intoleranciu a kedze som mu povedala, ze je mozne, ze mam, tak mi hned dal L-thyroxin, pretoze Euthyrox obsahuje laktozu, takze tie prehanacky by si mohla mat aj z toho (ja to mam po mlieku 😀 ). no a ak ani to nepomoze, tak by som zasla imunologovi a patrala po tom, co tak rozhodilo imunitny system (evidentne ho nieco stale provokuje a vycerpava) moze to byt cokolvek - rozne potravinove alergie (lepok, laktoza...), ine autoimunitne ochorenia, nejaka bakteria...proste vsetko mozne, bolo by dobre to vypatrat a vyhnut sa tomu, co to sposobuje.
inak minule som tak dumala nad tym, ze preco mame autoimunitne ochorenie a lieci nam ho endokrinolog, hm? ved je jasne, ze to poskodenie stitnej vzniklo na zaklade toho, ze sa zblbol imunitny system, nie? myslim, ze minimalne imunolog by sa mal na to pozriet... tot moja skromna uvaha na pondelok 😀 😀

blanka.k
25. jan 2010

Strouzek, Len - díky za odpověď.
Já klidně budu brát léky do konce života, 1 malá tbl. denně je pohodička, klidně ať mě št.žlázu vyfiknou, bez ní se dá žít, tchýně ji taky nemá a jak je spokojená 😅 Asi na mudr.zatlačím, ať mi udělá ten UZ, ať mám klid na duši.
Leni - no jo, nějak se to povedlo , a od září jsem na PN a upřímně...rýsování mi vůůůůbec nechybí 😀 🤐 🤐

len
25. jan 2010

Hm, já od školy nerýsovala 😝 A teď hledám práci a jak by se mi to třeba hodilo 😀

sukubka
25. jan 2010

ahoj holy můžu mít dotaz jezdíme na umělé oplodnění a nechala jsem si překontrolovat ŠŽ protože užívám euthyrox půl tab.deně a hodnoty jsem měla : TSH 3.020,TT3 1.26, T4 91.1 prosím co si o tom myslíte?

len
25. jan 2010

Shandy, no vídíš, to mě nenapadlo...
Jinak nevím, jak vám, ale mně hned na první schůzce na endokrinologii řekli - máte nevyléčitelnou chorobu, smiřte se s tím 🤐 Je tam zánět, ale to dneska nikdo léčit neumí, takže ho tam budete mít do konce života. Hotovo, tečka, od začátku jsem nějak musela překousnout to, že budu léčit pouze následky a příčina tam zůstane navěky, trochu blbá představa 😒

blanka.k
25. jan 2010

Shandy - já jsem alergii na lepek a mléko měla )Asi roky 1995-2000), právě jsem před těmi 3 lety zhubla za 2 týdny přes 12kg,byla jsem hrozně unavená, takže jsem automaticky šla na gastro, že asi zas mám zánět střev a ty alergie, tak sjem byla na odběrech a lepek i mléko v pohodě,střeva taky a právě se na imunologii zjistila ta štítná žláza a hlavně ten prolaktin, ten se mnou fakt mával (vynechaná ms, mléko v prsou, šílená únava...). Ale teď už jsou ty střeva ok, jelikož většinou jsem trpěla na zácpu + do toho těhu, takže první 3 týdny jsem běhala a teď se to srovanalo a asi díky těm práškům netrpím zácpou 😅 Což teď fakt oceňuju 😀 Mě se i endokr. ptala,jestli nemám průjem, tak sjem říkala, že už naštěstí ne 😅 , nejhorší byl ten začátek. Spíš mě štve, že necítím žádné zlepšení ☹ Ale zatím jsem jedla v prosinci 4tbl týdně, teď 1 denně, jak píšu, už se ty střeva s tím vyrovnaly 😅 Ale možná zkusím za měsíc nadhodit, co mi nabídne jiného. Díky za tip.
Leni - to věřím. Víš, že jsem nedávno našla od tebe email v pracovní poště? Jsem ti vracela nějakou knihu, co nám došla na zkouknnutí 😀 No, je ten svět malej 😉 Tak ať ti vyjde aspoň a ta práce.

strouzek
25. jan 2010

didi moje taky trvala přes 4 hodiny i když to zprvu plánovali na hoďku dvě, ta moje spoluštítkařka tam byla hoďku a se mnou se prali jak dlouho prej jsem to měla na jedný straně hodně zamotaný do nějakých vlásečnic asi hlasivky co já vím. ale o to víc mě pak bylo líp, to ta paní ta ležela na jipce několik dnů narkoza ač hodinová jí dostala, to já druhý den vstala z postele, vzala jsem si tašku že jdu na obyč pokoj, že tam nebudu mezi těma "zdechlinama" co furt spí a hotovo 😀 nejlepší jak mi všichni říkali jak mě bude bolet krk že ani nepolknu a já druhý den už baštila segedýn s kenco donesl manža v kastrolku jelikož ti cvoci mi tam chtěli dávat mělněnou stravu 😀 horší pak byli teda ty měsíce po když si tělo zvykalo na nový režim to byl pak děs, ale operace ta byla fakt pohoda

blani no vidíš jako je to na zvážení já znám asi 10 lidí po operaci a všichni si chrochtají doslova blahem jaká to je pohoda oproti životu se štítkou která dělá problémy a všichni říkají že měli jít hned a mohli mít roky klid. já jsem o štítce jakože věděla hned po operaci to bylo dost záhul ale pak co se srovnala a tělo si zvyklo pohoda, moje teta má taky štítku pryč a taky už ani o ní neví že by nějakou měla, dokonce už nemá ani jizvu a já už skoro taky ne a to jsem jenom po operaci rok takže zatím rozhodnutí vyndat tu potvoru ven rozhodně nelituju. dokonce i na kontroly chodím vysmátá, nějak jsem si neuměla představit chodit na kontrolní utz krku a pokaždý se nervovat jestli se nezvětšila a jestli z toho není rakovina.

kali.kal
25. jan 2010

Stroužek: na NT screening teprve půjdu, ale žádný papír po mně zatím nechtěli 😀

shandy
25. jan 2010

len, no ja sa s tym zmierit nechcem veru, minimalne si dam prekontrolovat imunitu, az potom ked mi nic nenajdu budem v klude... 😀 , az potom sa s tym mozno zmierim. ale tak intuitivne citim, ze mi nieco na ten imunitny system "vadi" a preto sa mi to takto zhorsilo. ja sa nevzdam veru 😀 😀 😀
aha blanka, tak potom to chce asi cas, mozno zvysit davku, uvidis co ti teda povie na kontrole, drzim palec 😉

strouzek
25. jan 2010

len jo tak něco o doživotní nemoci říkal i mě, ale spíš mi to říkal stylem stejně ty prášky budete baštit do konce života ať na operaci půjdete nebo ne tak je to na vás ale není to chřipka odteď až nadosmrti budete sledovaná ale mě to teď už neva, to mě teď spíš se.e těhucukrovka, tam mě taky budou asi navždy sledovat tak aspoň poočku a nejspíš jí na tuty dostanu až budu stará takže to mě teda vadí víc jak celá štítka v současný chvíli. proč nejde cukrovka vyoperovat jak štítka 😠 každopádně v obou případech cukrovky i štítky mi řekli hold genetika máte to po rodičích a prarodičích tak jim poděkujte 🙄

blani tak to asi fakt bude nějaká alergická reakce to bys měla asi konzultovat s doktorem hnedka zvlášť když si těhule

len
25. jan 2010

Strouzek, při hypofci ale nemá moc cenu ŠŽ odstraňovat (pokud není struma nebo tak). Při hyperfci může opravdu zlobit, protože maká moc, zatímco při hypofci je to jen takovej černej pasažér, jen se veze, ale nemaká, ale zase na druhou stranu vůbec v ničem neškodí, jen tam je 😀 Tím pádem ale ani její odstranění ničemu neprospěje...

Blanko, u mě je teda slabej průjem docela slušným ukazatelem hormonálních změn. Já jindy se zažíváním problémy nemám, ale jak se blíží MS, okamžitě se to projeví takhle. Dokonce i v těhotenství jsem lítala, všecky těhule kolem řešily zácpu a já průjmovala 😀

S tou prací, no, to už musel bejt hodně starej email, já už tam od května nejsem, tvrdnu na PN a cca tak od půlky prosince sháním něco novýho. Za dnešek jsem poslala CV na pět inzerátů a už tu mám dvě přímý odmítnutí - to je tempo, co? 😀

strouzek
25. jan 2010

kali no oni si to asi přepošlou samy, mě taky nikdo nic neříkal ale pak jsem šla asi týden po screeningu normálně v klidu na štítku a dal mi zprávu pro doktorku jako pokaždý když jdu na kontrolu a tam nějaký divný čísla tak jsem se pídila celá vynervená co to je a gyndařka mi pak řekla že automaticky se posílá štítkaři i výsledky ze screnningu.akorát nevím jak to vydedukovali že jsem štítkařka když jsem to u toho screeningu nikde neuváděla jedině že by si toho všimli v těhuprůkajdě

shandy určo je to dobrý že si na tu imunitu šla, i kdyby nic nenašli jakože ti přeju ať nic nenajdou tak aspoň si budeš jistá že v tomto směru vše funguje. ale jinak s teorií autoimunita verzus imunologie obecně to je dobrej nápad to mě ani nenapadlo že by to mělo souviset

len
25. jan 2010

Shandy, já mám teda překontrolovanou imunitu jen tu reprodukční (tam je vše OK) a pořád si říkám, že kdyby existovala nějaká slabá šance, jak to léčit, tak už o tom dávno někde píšou a navrhují mi to zkusit... Minimálně proto, že jsem léčená prakticky v "endokrinologickým pupku ČR" 😀
Ale jakožto laikovi mi prostě nebylo jasný, čím to, že nedovedou léčit ZÁNĚT 😒

estrellita
25. jan 2010

len a ta autoimunita? kdyz se sz odstrani, tak pak uz neni zanet. ale nevybere sipak telo zas neco jinyho, co by mohlo nicit? 😅
len: husty, a ja myslela, jak jim to vzdy trva, nez odpovi. a hledas stale ve svem oboru, nebo uz koukas i po necem jinem?

blanka.k
25. jan 2010

Strouzek - no přesně, já teď chodím každý měsíc na odběry, prý to dávkování bude asi zvyšovat, kolem porodu a při kojení budu jíst nejvíc, pak snižovat, ale bez tbl. prý už nebudu. A jak říkáš, když bude pryč, nebudu se nervovat, jestli se nezvětšuje, atd. Můj muž si právě pamatuje, jaký problémy s tím měla jeho mamka, a jak je teď v pohodě, no klidně bych si ji vyfiknout dala. 😉 Ale to by asi na mě mudr. koukala, kdybych jí to navrhla 😅

len
25. jan 2010

Estrel, nojo, ale ta autoimunita mi napadá jen ŠŽ, která nevyrábí hormony. Léčím to práškama, kterýma hormony doplňuju. Když bych si ji nechala odstranit, tak by nevyráběla hormony tuplem a já bych to léčila těma samýma práškama. Tudíž bych si vůbec nepomohla, musela bych podstoupit celkem náročnou operaci a ve výsledku bych na tom byla stejně jako teď - brala bych ty samý prášky 😀
Mě jinak nezlobí, kromě toho, že nemaká 😉

strouzek
25. jan 2010

estrel vždycky je co ničit v těle 😀 dělám si srandu to nikdo neví, ale kupa lidí má štítku roky pryč z těla a bez problémů jedna paní už asi 20 let, má 4 děcka totálně v poho pokaždý otěhu, porodila a zdravým jenom kypí a jinej ani štítku nemocnou nemá a furt je na hromadě s něčím tak to si nevybereš.

blani no právě toho jsem chtěla být ušetřena, mě řekli rovnou když štítku si nechám v těle budu mít na 2-3 roky zákaz snažení a pak se uvidí co a jak moje tělo, rovnou mi ale řekli že se může státže to bude stejně blbý možná horší a stejně na tý operaci skončím akorát propásnu pár let čekání. navíc díky tomu že děda měl rakovinu krku jsem nechtěla čekat že jí dostanu taky nebo i kdyby ne tak prostě v těch nervech chodit na utz krku. takže operace byla v tu chvíli nej volba, štítka je pryč, klid snad navždy, říkám si kde nic není ani smrt nebere, jeden prášek denně bere v dnešní době každej. otěhulila jsem normálně a štítka v těhu v totální pohodě, nechodím ani tolik na kontroly, kdybych štítku měla musela bych tam chodit furt jak ty, ale takhle jsem byla na štítku za celý těhu jestli 4x-5x pokaždý minutová kontrola jak se máte ?dobr? hodnoty máte super, páček za 8 týdnů.

mě nejvíc přinutilo k operaci vyprávění jedné koníkovky, ta několik potratů, pak jí zakázali kvůli štítky otěhulit čekala roky a stejně na operaci skončila až díky operaci se začla cítit dobře, otěhotněla v pohodě mimčo donosila a jenom lituje že propásla tolik času. nebo manžův kolega z práce, operaci mu doporučovali už dávno ale on se bál, roky plynuly a on byl pak v takovém stavu že skoro nedošel na autobus totálně hotovka tak se naštval a šel na operaci a teď lítá a hraje 2x týdně tenis a je to aktivní chlap zase jako kdysi před štítkou.

strouzek
25. jan 2010

len tak je fakt že po operaci bys brala stejný prášky , pokud se ti žije dobře a nemáš příznaky tak v poho, já jen že když někdo má silný příznaky, lítá mu to z hyper do hypo, má uzliny atd. tak bych na operaci šla protože hůř už mu potom určo nebude jedině líp. a náročná operace, no nevím asi pro chirurga jo ale pro mě teda ne, člověk si pospí, poleží pár dnů v nemocnici, nic ho nebolí (teda mě nebolelo) já bych řekla že od zubaře chodím víc hotová než z celý štítkový operace 😀

shandy
25. jan 2010

Len to hej, to bolo prve, co mi napadlo si dat urobit - reprodukcnu imunologiu, lebo mam fakt, x moznych druhov protilatok v sebe, tak preco by som cirou nahodou nemala este aj tie? 😀 , no ja musim mat tiez vsetko, ze? 😀 😀
Inak u mna to je s prujmom rovnako, pred mrchou lietam ako blbecek 😅
Len ja som citala jednu americku knihu, kde sa ten lekar, co ju pisal pozera na liecbu autoimunitnej tyreoiditidy prave z tohto hladiska, preto som sa tak nad tym zamyslela, ze vlastne hej, ved to je autoimunitna choroba. on tak isto odporuca navstevu imunologa, mimochodom odporuca kadejake mozne byliny a pod., vyradit z jedalnicka lepok atd...no uplna haluz, ale myslim, ze nieco na tom bude. bola som u homeopatky - akupunkturistky a ta mi povedala rovnako, ze nemam problem so stitnou ale s imunitou, tak som bola prekvapena, ze kolko ta o tom vie 😕 😕
no ja si tiez myslim, ze ak je posahany imunitny system, tak by som pri hypo tu stitku nevyberala, mozno az po navsteve imunologa a ak by tam boli fakt enormne vysoke protilatky...
strouzi presne, nechce sa mi stracat cas, kym to niekoho napadne, tak vylucujem, co sa da a studujem, studujem a studujem.
inak len na tu odbornost sa ja uz nespolieham. mam velmi dobreho endokrinologa = dva tituly pred menom a jeden za menom 🙂 , ale tiez som ho na niektore veci upozornila ja - darovala mu knizku, pretoze niektore veci tiez nevedel...ale chapem, ze tych diagnoz je strasne vela a nemoze sa do detailov venovat vsetkym....ze ano, tak som mu trosku pomohla 😅

len
25. jan 2010

Strouzek, měla jsem na mysli klasickou hypofunkci, bez strumy, prostě naštěstí většině lidí nastaví dávku a jede se celej život bez problémů... Pokud jsou problémy, tak to je jiná, ale prostě preventivně si ji nechat odstraňovat, jen protože nemaká, tak to je zbytečné 😉

Hele, naprosto každý uspání člověka, každý říznutí do něj, pokud k tomu není jasnej důvod a vidina zisku, je zbytečný... Do mě bylo řezáno tolikrát, že můžu-li si to jedinkrát odpustit, udělám to mileráda 😀 Vždyť já nemám ani klasickou diagnostickou laparoskopii, protože u mě by to nic nepřineslo, a to je trošku jinej kalibr oproti vyoperování ŠŽ 😉

strouzek
25. jan 2010

shandy no ono to není o titulech jak u dr. tak i normálních lidí, můj tchán má titul před i po jméně a stejně ho nemůžu citit a není schopný si ani pustit sám dvdčko 😀 je ale dobře že tvůj dr. je otevřený všem novým věcem, mě hrozně štve když to doktor bere že ho chceš poučovat přitom se snažíš se akorát vyléčit a něco si nastudovat sama a po něm nějaký názor. takových doktorů kteří neberou pacienty jen jako kolonku ve výkazu pro pojišťovnu, snaží se vzdělávat i po promoci atd. je faktmálo a jsou vzácní.

blanka.k
25. jan 2010

leni - mě stačí představa návratu a příp.hledání práce s dítětem (pokud by se zadařilo, tak se 2 😅 ). Jo a taky blbé dotazy, proč jste to studovala v Praze? 😝 Diskriminace 😝 Moje univerz.odpověď - v Brně bych nedostala koleje 😀 Tak hledání práce zdar! a štítné zláze taktéž 😉
Strouzek - já spíš přisuzuju ten průjem mým střevům, protože sice zánět už 10 let nemám, ale v papírech to všichni doktoři mají, že jsem v remisi, a prostě mi každý druhý prášek nedělá na střeva dobře... 😅 Ale jak jsem psala, trvalo to cca 3 týdny po nasazení Euthyr. a teď jsem ok, nějhorší byl rpvní týden, to jsem nemohla od WC na krok 😀

strouzek
25. jan 2010

len to je jasný pochopila jsem to, když jenom lítaj hormony a v krku je klid člověku je jakš takž dobře tak proč řezat, kdybych měla to co ty asi bych taky na operaci nešla. mě nejvíc donutila ta uzlina a strach že z toho něco bude a vidina brzkého otěhulení takže §jsem byla schopná si jí klidně vypreparovat sama pinzetou jenom abych mohla skočit na plození 😀

len
25. jan 2010

No tak s tím jsem se teda ještě nesetkala, že by někomu vadil pražskej čvut 😀 Lidi jsou divný, kdybys měla vut, tak se jim zase nezdá tohle 🙄

Shandy, já taky navrhla v CARu léčbu a byla přijata 😉 Protože jejich léčba by zněla - čekat dva roky na dárkyni a doufat v zázrak 🙄 A i když tak možná skončím, tak teď mě to teda nebaví 😀

estrellita
25. jan 2010

len: aha, ja jsem si jen rikala, ze kdybych dala pryc jednu vec, kterou nici autoim, jestli by se mi pak nevrhli na neco jineho, a tak asi ne 🙂
ja bych ted do operace nesla. mamka musela jit, protoze ji na to prisli dost pozde, mela ji uz i hodne zvetsenou