Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

vendulak
10. feb 2010

Jo holky když přirozeně ovulujete tak bych asi do sebe taky další hormony cpát nechtěla. Ale já bohužel sama neovuluju a ani nemenstruuju 😒 .
Len tak i když ty to máš teď přesně naopak tak stejně držím moc palce! Při dobrým spermiu bych řekla, že to je jedno jestli doma nebo IUI 🙂 .
Strouži no nevím. Já mám pocit že spíš všude kam přijdu začnou těhotnět jen všechny okolo 😒 . Ale samo bych se s nějakou těhu vlnou brala taky spláchnout. Ale už tomu moc nevěřím 😒 . Hodně jsme teď skeptická. Už ani nekoukam na žádný miminovský věci. Už to prostě nevydrřím koukat na věci co mít nemůžu, na věci co mají jiní a my pořád ne ☹ .

len
10. feb 2010

Vendul, to je právě ono, s PCO to bez stimulace opravdu nemá cenu 😉

vendulak
10. feb 2010

len no jasně no 😒 . Já sama jsem hrozně zvědavá už jenom na to jestli bude narostlej nějakej folík 🙂 . Ještě nikdy jsem tam žádnej pořádnej neměla. Vždycky jen ten pytlík malých hrášků.

pavlisa
10. feb 2010

Len, když ti píchnout pregnyl za jak dlouho by jste tam měli ty spermijky dopravit?
Příští cyklus mi ho chtějí taky dát. Je to jakože večer ti to bodnou a další den jdeš na stůl?
Já vím, že vy to teď budete řešit pěkně v klidu doma, já se ptám kvůli sobě, ať jsem informovaná.
Haha, ještě nemám první IUI za sebou a už zkoumám, co bude u druhého 😀

Vendul, já ti folika věnuju, ten můj je vždycky obr, bolí jako blázen a stejně prdlajs..tak si pak vyber..

vendulak
10. feb 2010

Jo taky vím že s Pregnylem ovulka dochází až po nějakej době. Já vůbec nevím jak to bude, mě tam pozvali prostě na to pondělí a mám už s sebou mít toho abstinujícího příťu takže předpokládám že to už chtějí dělat IUI, ale o pregnylu předtím nikdo nic neříkal? 😕

len
10. feb 2010

Pavlis, většinou mi jeden den bodli Pregnyl a druhý den IUI. Teď mám - čtvrtek Pregnyl, pátek a sobota snažení. Ovu by měla být cca 36 hodin po Pregnylu a spermie je dobré tam mít lehce předem 😉

zlababa07
10. feb 2010

Ahoj, jdu k vám pro radu. Mám zvýšené protilátky proti štítné žláze anti Tg 165 (norma je mezi 0 - 60), nevíte prosím, co to znamená? Mám za sebou 2 x zamlklé těhu a tohle mi zjistili z krve. Myslíte, že to může souviset s těmi potraty? Moc děkuju.

len
10. feb 2010

Zlababa a co ti na to řekli na endokrinologii?
Popravdě já až zas takovej odborník nejsem, ale mám pocit, že protilátky samotné nejsou taková katastrofa jako to, když s tou štítnicí opravdu zahejbou (což nemusí udělat vždycky).

zlababa07
10. feb 2010

Len, na endo jdu příští týden, tohle mi zjistili z krve při normálním odběrz po tom druhém potratu. Jinak TSH a Anti TPO jsou v normě. A co prosím znamená "zahejbat"? 😕

len
10. feb 2010

No, to je můj zcela laickej termín 😀 V podstatě když tělo tvoří protilátky proti štítný žláze, ta s tím dokáže nějakou dobu bojovat a je to OK. Ale taky může "podlehnout" a pak přestává fungovat, jak má, např. tvoří mnohem míň hormonů než by bylo třeba (ale to snad zatím nebude tvůj případ, když máš TSH v normě) a to pak nebezpečný opravdu být může... Prostě ty protilátky můžou způsobit špatnou funkci. Protilátky jako takový oni moc léčit nedovedou, takže pak léčí až ten výslednej efekt - dodávají tělu ty chybějící hormony např. Takže já mám sice protilátky asi dost šílený, ale už je ani nekontrolují, jen to TSH, a doplňují mi to, co špatně fungující štítnice nezvládá, takže můžu zcela normálně existovat 😉

zlababa07
10. feb 2010

Len, tak děkuju. Uvidíme, co mi poví na té endokrinologii.

len
10. feb 2010

Tak, teď bych se tím nestresovala a počkala si, co na to odborníci 😉

shandy
10. feb 2010

ahojte kocky, ja len tak v rychlosti...
neviem ci zlababa vies po anglicky, ale tu sa nieco o tom pise...
http://www.ivf1.com/anti-thyroid-antibodies/
pripadne ked budem mat viac casu, tak vam to prelozim, len teraz akosi nestiham 😀 😀 😀
pekny dnicek. 🙂

zlababa07
10. feb 2010

Shandy, děkuju moc, zajímavý článek. Už ho louskám 😉

len
10. feb 2010

Tak bych to shrnula jako - spousta studií byla provedena, některé prokázaly přínos léčby, některé dospěly k názoru, že je to jedno, jestli se léčí nebo ne, všechny se shodují, že přítomnost protilátek může potratovost zvýšit... Ovšem taky se všechny týkají IVF, mám pocit.

shandy
10. feb 2010

len tykaju sa IVF, ale plati to aj pre prirodzene otehu 🙂 , v tomto sa to nelisi, mam uz precitanych viac takychto clankov...proste s protilatkami sme rizikovejsie zial, ale moze byt a nemusi, ale ako moznost to netreba uplne ignorovat...

shandy
10. feb 2010

zlababa a to TSH v norme je ake konkretne?
inak je mi luto, cim vsetkym si presla... 😔 😔 😒
snad uz sa pride na to, kde je pes zakopany..

len
10. feb 2010

Jo, to je jasný, že s IVF to bude podobný, jenom se dost často k tomu IVF přičítají ještě další problémy... Jenomže co s tím, baštit selen a cpát se tyroxinem leda, pak stejně půlka studií bude tvrdit, že je to k ničemu. No ale buďme optimisty a věřme té pozitivnější půlce, ne? 😀

zlababa07
10. feb 2010

Shandy, FSH mám ze dvou dnů (dle menstr. cyklu) - 1,970 a 2,021 a nora je prý od 0,370 do 5,000

zlababa07
10. feb 2010

Jinak z toho článku jsem pochopila, že se taky může stát, že když je zvýšené jen to anti Tg a nikoliv TSH ((cž je můj případ), může to značit i problém s anti-fosfolipidovými protilátkami, což by byl problém spojenej zas s tím, že by byl napadán zárodek mými vlastními buňkami. A taky to, že právě ty anti Tg mohou samy omylem napadat placentu a plod. No je to věda, povím vám 😕 😅

len
10. feb 2010

Kolem tý 2 je to naprostá pohoda, takže myslím, že ti ŠŽ funguje, jak má 😉 Jenom tělo se jí v tom snaží bránit, takže bude asi třeba to minimálně průběžně hlídat.

zlababa07
10. feb 2010

shandy, má tam být TSH, nikoliv FSH 😅 Už se mi to motá, testovali mě na všechno možný...

len
10. feb 2010

My to pochopili, jsi v diskuzi o štítnici 😀 Fakt je, že samozřejmě ještě můžeš mít i jiné protilátky než proti ŠŽ, ale samozřejmě taky nemusíš, já mám konkrétně právě jen tyhle. Potrat mám za sebou jen jeden, což je ovšem daný tím, že já se nemůžu dokopat ani k tomu vůbec otěhotnět 😉

zlababa07
10. feb 2010

len, jukla jsem ti do albíčka, máš toho tedy za sebou až až 😝 ale cestování schvaluju 😉 Jinak na ty ostatní protilátky mě taky testovali a všechny jsou normoš (myslím ten repro-imunologický soubor jako zona pellucida, anti ovární a anti spermio).

vendulak
11. feb 2010

Přeju dobré ráno holky! 🙂
Jak je všude? Já mám hned po ránu strach, protože jdu na jeden pohovor 😀 . To zas bude trapas 😀. Ale už si zvykám 😀.
Simi držím dneska na doktora palce!!! 😉

shandy
11. feb 2010

dobre ranicko kocky,
s tymi hornonami mate pravdu. ja keby som sa tomu mohla vyhnut, tak to urobim, ale zatial to vyzera tak, ze sa tomu asi nevyhnem 😒 . Len ty si zvolila dobry postup, ja by som postupovala rovnako, nebyt tych protilatok proti spermiam...
len chcela som sa ta spytat jednu vec a sice, ked mi ovuluje len jeden vajecnik (ale evidentne ho zastupuje stale ten druhy, lebo za posledny rok som mala kazdy mesiac ovu), myslis, ze by bolo mozne ho skusit prebudit clostilom alebo niecim? idem dnes gyndovi, tak asi to s nim prediskutujem, ze ked pojdeme na IVF, aby bol uz prebraty, lebo sa obavam, ze ked sa mi budu robit foliky len na jednom, aby bolo vobec nejake pouzitelne embrijko potom.
zlababa tak to TSH mas celkom v pohode...a hodnoty volnych hormonov fT3 a fT4 ti tiez robili? inak ja mam zvysene viac tie anti Tg protilatky ako anti TPO a tym selenom mi pekne klesaju tie aTPO ale ti druhe hnusoby nie a nie znizit a naopak stale stupaju. co som sa bavila s mojim endokrinologom v stredu, povedal, ze by bolo dobre vylucit ostatne autoimunitne ochorenia, ktore s tym maju suvislost (reumatoidna artritida, SLE atd...). inak ja mam cerstve vysledky - TSH - 2,195 (predtym 1,75 a to som si zvysila davku!). Jedine, co som zmenila, som urobila pokus podla nemeckeho modelu, ze som si hormon SZ zobrala az po odbere. takze odteraz to budem robit takto...dohodli sme sa, ze si zvysim davku na 50, aby bolo TSH aspon okolo 1,5..., fT3 4,7 (5,1), fT4 - 16,04 (16,66), aTG- 233 (predtym 200), aTPO - 236,9 (289)...
kocky drzim palce na vase IUI a simi u doktora, som zvedava, co s tym tvojimi mega cyklami urobi...

len
11. feb 2010

Shandy, tohle jsem zrovna řešila včera... Já mám výrazně aktivnější pravý vaječník, ten levý prostě pospává. I při IVF jsem měla třeba 12 folikulů rozložených tak, že vpravo 10, vlevo 2. Cyklus po posledním IVF - 2 folikuly přirozeně vpravo. Pak jsem začala brát ten tamoxifen (což je antiestrogen jako clostil, měl by mít stejný účinek) a v prvém cyklu s ním - tři folikuly, všecky vpravo. Včera jsem byla docela zvědavá (když za poslední dva cykly 5 folikulů napravo, vlevo nic), no a opět - tři folikuly, všecko vpravo. Dr. neměl v ruce kartu, tak se ptá - a máte vy tam vůbec ten levý vaječník? Tak jsem ho ujistila, že jo, tak zase pátral, až ho našel, no a bylo na něm pár takových miniaturních folíčků, co už nedorostou. Takže taky ovuluju pokaždé, ale povětšinou zprava a ani ten tamoxifen s tím jakkoli nehnul - sice mi po něm roste folikulů víc, ale levá strana nereaguje. Beru ho minimální dávky, ale je kravina je zvyšovat, když ani 200 IU FSH denně nezabralo a navíc pro přirozené snažení jsou tři kousky tak akorát. Jestli jednou přijdu o pravý vaječník nebo i jen vejcovod, jsem namydlená 😝

zlababa07
11. feb 2010

Ahoj holky, shandy, fT3 a fT4 mi netestovali, tohle bylo jen základní vyšetření od gyndaře, na základě kterého mě posílají na tu endokrinologii. V tom tvém článku se píše, že na snížení anti Tg selen pomáhá. Můžu se zeptat, co bereš a jak často? A co když při tomhle otěhotním? Dá se případná léčba skloubit s těhu (pokud se tedy zvýšené protilátky anti Tg vůbec nějak řeší) 😕 ?

len
11. feb 2010

Zlababa, vůbec bych se toho nebála 😉 Hlavní je, že půjdeš na tu endokrinologii, tam si s tebou poradí 🙂
A pokud je TSH takhle pěkně v normě, žádné akutní ohrožení by to být nemělo. Pokud bys vyfasovala v těhotenství hormony štítné žlázy, tak (je-li to třeba), jsou naopak velice nutné + sledování endokrinologem. Ale tohle bych opravdu nechala na nich, jestli usoudí, že jsi OK a budou tě jen sledovat, aby se to nezhoršilo, no a nebo jestli zvolí nějakou hooodně mírnou hormonální subrtituci.

zlababa07
11. feb 2010

Len, dík moc. Mě jen stále vrtají hlavou ty dva potraty, protože jiná příčina, než zvýšené anti Tg se prostě nězjstily 😕 Navíc v tom článku, co poslala shandy se psalo, že ženy, co mají funkci štítky normální, ale zvýšené tyhle protilátky, jsou více vystaveny riziku potratu a že je možný, že ty anti Tg se prostě spletou a místo štítky napadají placentu. Zní mi to celkem logicky, tak jen doufám, že se s těma anti Tg dá taky něco dělat 😅