Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

pipika
5. mar 2007

Ďakujem za podporu.Už sa snažíme 2 roky,ale nič.Skusili sme už skoro všetko.Posledná nádej je teraz táto liečba š.ž.Ale podla môjho gynekologa mi určite nepomôže,hlavne,že ani on mi nevedel pomôcť.POdla neho by sme sa mali prihlásiť do BA na UO.A ty hlavne neboj,vraj pôrod je užasná vec,a musíš myslieť len na to,že budeš mať krásneho synčeka.

kajule
5. mar 2007

Jj, to taky doufám, že všechno bude v pořádku. Já jsem slyšela, že hodně ženských mělo problémy s otěhotněním kvůli šž a když jim jí vyoperovali, tak otěhotněly víceméně bez problému. K tomu aby ti ji vyoperovali musí být ale asi důvod, pže většinou ji vyoperujou jen část. Mě se doktor ptal jestli chci jen tu levou část nebo celou.

pipika
5. mar 2007

Lenže môj lekar tvrdí,že nemám až také zlé výsledky aby mi ho vyoperoval.Ale keby som vedela,že iba to mi pomôže už by som sa balila do nemocnice.

kajule
5. mar 2007

To já jsem taky neměla nějak špatný výsledky, ale pak mi doktorka zanedbala léčbu a dopadlo to takhle. Jsem ale spokojená, pže jak mi řekl v pátek můj endokrinolog v Motole, jsem zdravá, mladá, krásná...no tak já bych tam teda vynechala to krásná, spíš jsem ráda za to první slovo co řekl.

kaza
5. mar 2007

pipika,
ja mam znizenú funkciu š.ž. ale hormon prolaktin mam zvyseny

pipika
5. mar 2007

Ja som išla k endokr.po prvý krát už s tym,že sa nám nedarí otehotnieť a po odbere krvi mi hned vypísal Euth.Beriem ho už 3.mesiac,lekár tvrdil,že do leta by som mala ostať tehotná.Neviem či tomu mám veriť,či nie.Už bolo dosť tých sklamaní.Na kontrolu idem až o 3 mesiace.Kajule,hrozne ti závidim.A určite si zdravá,mladá a krásns,všetky maminky su krásne.

kajule
5. mar 2007

Pipiko děkuju. Pořád mě ale občas přepadají obavy, aby bylo všechno v pořádku, tak jak má.

pipika
5. mar 2007

Všetko bude v poriadku,uvidíš.Dlho ste sa snažili otehotnieť?

anky
6. mar 2007

nazdárek holky, tak se k vám připojuju, já teda štítnou žlázu nemám už od roku 2002, je venku celá i s příštítnými tělísky, denně beru eutyrox 150mg, poprvé jsem otěhotněla celkem v pohodě, po pěti měsících, teď to trvá už 10měsíců a bohužel se nedaří, je to asi spojeno i s cystami a dlouhým cyklem, tak snad se nám to podaří už brzo.

pipika
8. mar 2007

Ahoj Anky!
Ja beriem tiež Euthyrox,ale iba 3.mesiac.Podla lekára by som mala otehotnieť do leta.Cyklus mám v poriadku odkedy mi vyoperovali cystu.

len
8. mar 2007

No, já se obávám, že říct, že otěhotníš do léta, je docela blbost (samozřejmě můžeš a samozřejmě ti to moc přeju), když i zdravý pár má v jednom cyklu šanci 15-20% 😒 Ale pokud si budeš ŠŽ léčit, možná se odstraní příčina snížené plodnosti a tvoje šance stoupnou (dejme tomu třeba z 5 na již zmíněných 20% za cyklus). Ale slíbit otěhotnění do určité doby, to se fakt nedá ani u naprosto zdravých párů...

Anky, já mám ŠŽ celou a beru téměř stejné dávky jako ty 😒

pipika
8. mar 2007

Máš pravdu,preto tomu moc neverím.Ja som mala také výsledky,že by bol zázrak keby som za tie 2 roky čo sa snažime otehotnela.Všetky ostatné vysledky máme v poriadku.

len
8. mar 2007

No tak ale zase je fajn, že na to přišli 🙂 Ve chvíli, když začneš být léčená, se vlastně stáváš tou zdravou ženou, které by se to mělo do roka podařit 🙂 (tzn. klidně už za dva měsíce 😉 ), škoda, že na to nepřišli dřív ☹ Možná je ale dobře, žes během těch dvou let neotěhotněla, děti žen s neléčenou poruchou ŠŽ můžou mít velké problémy ☹

pipika
8. mar 2007

Ano,aj ja som sa dočítala.Mnoho žien potratí hned ak má problémy so šž.Za tie roky mi robili vela vyšetrení,ale nenašli nič.Bola som operovaná,priechodnosť mi robili.Potom mi niekto navrhol aby som išla k endokrinologovy a ten mi hned zistil kde je problem.

len
8. mar 2007

Hm, u nás teda ŠŽ kontrolují hned při prvním odběru krve, ještě, nežli se vrhnou na jakákoli drastičtější vyšetření (průchodnost a tak), ta jedna zkumavka nikoho nezabije 😒 Jinak to teda může dopadnout i hůř, pokud žena nepotratí, správná hladina hormonů ŠŽ má vliv na správný vývoj nervové soustavy, takže pokud je dítě donošené, může mít poškozený mozek ☹ Ale to už jsou fakt extrémní případy, hlavně, když si léčená, během těhu tě budou pečlivě sledovat a žádné riziko nehrozí 🙂

anky
8. mar 2007

Ahoj holky, z vlastní zkušenosti můžu říct, že těhotenství bez štítné žlázy probíhalo celkem v pohodě, dokonce nebyla ani potřeba upravovat dávku. Kontrola byla každé tři měsíce a samozřejmě v případě vyšší únavy nebo jiných problémů jsem se mohla kdykoliv dostavit. Je však velmi důležité brát hormony pravidelně. Teď jsem měla hladinu hormonů nižží, tak bylo potřeba dávku zvýšit, došli jsme na to v prosinci, tak možná proto se nedařilo otěhotnět. Mělo by to být už v pořádku, cítím se moc dobře, jen se musí ještě vyřešit gynekologická stránka.
Je to zajímavé, jak je složité otěhotnět. Jen teď vlastně čekám co udělá cysta a pokud se ztratila, nasadí se utrogestan. Doufám, že pomůže stejně, jako u prvního těhotenství.
Přeju vám krásné chvilky při plánování a stálé hladiny hormonů 😀

pipika
8. mar 2007

U nás to funguje inak.Gynekologa ani len nenapadne,že problém môže byt niekde inde.Aj teraz ked som mu povedala čo mi zistil endokr.skoro sa ma vysmial,že je to hluposť a určite tie lieky nezaberu.Vidím,že si velmi dobre informovaná o týchto veciach.

len
8. mar 2007

Anky, to je super 🙂 Mně ty dávky tak jednou za rok-dva trochu zvednou, ale říkám si, že těch 150 mikrogramů by už docela mohlo stačit, na to, že tam vlastně mám jenom "drobný zánět" 😀 Také všem přeji stálé hladiny a brzké těhu 😀

zuzana76
8. mar 2007

ja mozem potvrdit, ze liecba stitnej zlazy mi upravila menstruacny cyklus, predtym som ho mala velmi nepravidelny, teraz 28 - 30 dni, predtym aj 25- 40 - 45 dni, ked som este nebola liecena na stitnu zlazu, otehotnela som, a v 6tt som potratila a lekari sa vijadrili, ze to bolo pravdepodobne kvoli neliecenej hypothyreoze, takze si mysli, ze mat SZ v poriadku je velmi dolezite.

pipika
8. mar 2007

Aj my sme si mali davať pozor prvý cyklus po začatí užívania,lebo bolo by riziko potratu.O tri mesiace mám isť na kontrolu ak sa dovtedy nepodarí otehotnieť.Dufam,že tam možem dojsť ešte pred junom.Zuzana,vidím,že čakáte bábo,gratulujem.

zuzana76
8. mar 2007

dakujem, dufam, ze tentoraz nam to uz vyjde a nezdedi po mne tie vselijake choroby co mam, zelam aj ja tebe vela stastia a neboj, liekami sa to da upravit ako keby sme boli zdrave zeny, len to treba stale sledovat, aj pocas tehotenstva

adiko
8. mar 2007

ahojte, pipika - my sme sa snazili o babo rok aj par mesiacov a moja zenska lekarka zistila ze mam mierne zvysene hodnoty stit. zlazy. poslala ma na vysetrenie, predpisali mi euthyrox ktory beriem doteraz. po 4-mesacnom uzivani som otehotnela. 😵 endokrinolog bol perfektny vysvetlil mi ze u vela zien je toto prave problem ze zensky lekari podcenuju stit. zlazu a nevenuju sa tomu. neboj urcite ti to pomoze a budes sa o chvilu tesit z dvoch paliciek. 😀

pipika
8. mar 2007

Ďakujem za podporu a dufam,že bude všetko tak ako predpovedal endokr.(aj vy)a čoskoro budem aj ja šťastnou maminkou ako vy.Najhoršie je to čakanie,či dostanem mrchu alebo nie.Práve tento víkend ho čakám.Aj ja mám zvýš.funkciu a užívan Euth.50 už tretí cyklus.Adiko,vidím,že už si mala porodiť.Ťahá sa to?

adiko
8. mar 2007

taha, taha malinkemu sa akosi nechce a to som uz dva tyzdne otvorena na 4cm. ak do pondelka nic tak idem do nemocnice na vyvolavacku. uz sa tesim lebo si pripadam ako tulenik. 😀
a uzivas len eut. alebo aj nieco ine?? ja som sucasne uzivala aj duphaston lebo moje vajicka nedozrievali a myslim ze tato kombinacia pomohla k nasmu bejby.
chce to hlavne trpezlivost a neupinat sa na to. my sme sa v lete rozhodli ze ideme na dovolenku a tam beztarostni sa budeme milovat od rana do vecera a co cert 😀 nechcel otehotnela som pred nou a nesli sme nikam lebo mi bolo zle 😖 😠
mala to byt nasa prva dovolenka pri mori ale za tie dve palicky to stalo. jednoducho si najdi nieco ine na co sa sustredis a ono to pojde. 😀
vela zdaru a sil

anky
8. mar 2007

Holky jsem ráda, že se vám to povedlo po zjištění, že je něco v nepořádku se štítnou žlázou. Já měla problémy několik let, jednalo se o autoimunitní thyreotoxikozu. Má endokrinoložka mi doporučila, nechat si ji odstranit, když chci mít děti. U tohoto onemocnění se hladina nedá dost dobře uhlídat, tak jsem podstoupila operaci, je mi fajn a těhotenství probíhalo v této oblasti naprosto bez problémů. Jde jen o léčbu, pokud budete brát léky jak máte, nemusíte se ničeho obávat 😀 .

len
8. mar 2007

Já se obávám, že Duphaston není na dozrávání vajíček, ale naopak na zvýšení hladiny progesteronu po ovulaci 😕 Dokonce by se před ovu neměl brát vůbec...
No, ale výsledek je hlavní 😀

pipika
8. mar 2007

Adidko,držim ti palce.Predstav si,že o týžden už budes mať doma svojho synčeka.Závidim ti.Užívam iba euth.Keď som sa pytala lekára na duphaston tvrdil,že to až vtedy pomože keď budem tehotná,pomoze mi nepotratit.Anky,mne lekár tvrdil,že nemá zmysel vyoperovať šž,nemám tie výsledky až tak zlé.Najprv nech skusim lieky.

len
8. mar 2007

Anky, já mám autoimunní hypothyreózu, čili něco trochu jiného, prostě mi ŠŽ kvůli zánětu nefunguje, jak má, ale v podstatě tam nijak nepřekáží a hladina se dá uhlídat celkem snadno (kontroly stačí 2x do roka) 🙂

anky
8. mar 2007

Len tak to je super, já musím teď chodit jednou za 3 měsíce, ale jen kvůli tomu, že chceme to mimi. Jinak je to taky v pohodě a chodím dvakrát do roka

len
8. mar 2007

Já prý budu v těhu po třech měsících... Ale teď, po osmi letech sledování, žádné drastické změny nepředpokládají, dokonce ani v CARu si nedělali vlastní rozbor, naprosto jim stačil ten tři měsíce starý od mé endokrinoložky 🙂