Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

jerrymona
7. okt 2010

@estrellita tak len malemu pekne dohovaraj, nech sa pekne krasne prace aj sam von...domcek mu je uz urcite tesny. 😵
dufam, ze sa ti to podari co najskor, aj bez vyvolavania. maly bude este dost casto vyvolavany v skole... 😅
ja tiez dufam, ze sa zmestim do terminu. 🙂 mne uz aj povedali v porodnici, ze do skoreho videnia. 😀

jerrymona
7. okt 2010

@estrellita jej, videla som brusko. pekne. 😵 som uz fakt velmi zvedava, akeho drobceka to privedies na svet z takeho bruska. ten tam musi byt pekne poskrucany. 😅

jerrymona
7. okt 2010

idem sa aj ja pochvalit: 😉

estrellita
7. okt 2010

@jerrymona tyyyyyyyyyjo to je brisendo 🙂 moc pekny 🙂 ja is setjen myslim, ze ty, ackoliv mas brisko vetsi, tak budes mit mensi mimco, nez ja s tim svym 94 centimetrovym 😀 kolik mas obvod? 🙂

jerrymona
8. okt 2010

@estrellita dakujem. 🙂 aj ja som zvedava, kolko bude ta moja kocka vazit. 🙂 moja sestra mala urcite este väcsie brucho ako ja a mala sa jej narodila iba 2900g. 😅
niekedy je pravda, ze mas malinke brusko a väcsie dietatko. len je pre mna zazrak, ako su tie deticky v brusku poskrucane. 😅
a ja mam uz 108 cm. 😅

petula22
8. okt 2010

Ahoj, pár dní jsem si pročítala vaše příběhy. Já se léčím se sníženou funkcí št.žlázy už od mala, zhruba od 18 beru pravidelně Letrox, ted už jsem na 100 5x v týdnu a 2x na 150.Už 3 roky se snažíme o mimčo, ale nedaří se. Od listopadu 2009 jsme vedený v Pronatalu v TP, kde mi oznámilu tu novinu, že mám špatnou funci št.žlázy 😠 . Měla jsem u nich hodnotu THS 9,7 a že nemám šanci otěhotnět. Můj endokrinolog se na to moc netvářitl, že by to až tak na štítnou neházel, tak si vyberte 😲 . Do ted mě dával dohromady a máme za sebou další návštěvu CARu, THS mám ted krásných 1,88 a že bych měla otěhotnět sama, tak se máme snažit. A v lednu 2011 jdu na laparku,aby se ujistili, že není problém nikde jinde. Holky, máte někdo zkušenost, že jste a kdy otěhotněly?
Dík
A všem nástavajícím maminám hodně štěstí a snažilkám hodně úspěšných pokusů 😀

katie_25
8. okt 2010

@petula22 vítej 🙂 🙂 také se léčím se sníženou funkcí, po skoro dvou letech léčby jsem měla Letrox jen 50, teď 75 a otěhotněla jsem při TSH 2,20 , takže tvých 1,88 je opravdu krásných.. určitě se vám to povede ..

@jerrymona tvoje bříško je krásný, óóbrovský 😀 😀
@estrellita malému se na svět stále nechce?

já dnes byla na endo na krvi, ve čtvrtek si mám volat na výsledek, sestřička se strašně divila, prý jsme se tam těhulky sešly, je nás tam přes 10, které mají stejný termín porodu 😀

petula22
8. okt 2010

Ahoj katie_25, děkuji za přivítání. A zhoršila se ti během těhotenství? Mám spíš obavy, jak dlouho mi ta hladina takto vydrží, při každé kontrole to mám horší a zvedají mi dávkování. Docela mě teda zarazilo, že mě na tu laparku poslali až ted, kdy to mám dobrý, už jsem to mohla mít za ten rok za sebou a vědět na čem jsme. Je fakt, že jsme ted jednali s jinou doktorkou než před rokem, pan doktor už tam není a asi i chápu proč, byl to docela nepříjemný pán, docela mě i znechutil a už se mi vůbec do mimi nechtělo. jerrymona má opravdu krásné bříško, nebýt toho, tak by člověk ani nepoznal, že je těhotná 😀

estrellita
8. okt 2010

@petula22 taky te tu vitam. no uprimne s TSH temer 10 by byl snad zazrak otehotnet, nebo teda mozna bys i otehotnela, ale miminko by se neudrzelo. moje endokrino mi rekla, ze proste priroda je chytra a kdyz je to zvysene, tak proste neotehotnim, nebo to nedopadne dobre. takze se dost divim, ze tvuj Dr. te nechal na takove hodnote 😕

ted mas krasnou hodnotu, tak drzim palce 🙂 a samozrejme to nemusi byt problem jen ve sz, takze je dobre, ze mas naplanovanou tu laparku, ale aspon budes mit TSH pod kontrolou, urcite ti bude lip, nez pred tim 🙂

az otehotnis, zpravidla se TSH zvysuje, reaguje na teohtensvi. ale oni te budou sledovat a meli by ti po zjisteni tehotenstvi vzit krev a dle toho navysovat leky. Mne navysovali v prvnim trimestru 2x, pak uz myslim ne, max jednou, a mela jsem hladinu jinak stabilni. Ted jdu na kontorlu az po sestinedeli, kdy mi udela sono krku, a vysledky TSH, protilatky a fT4 a podle toho zase nastavi leky. Te dv tehotenstvi beru 7x150, pred tim jsem brala 7x100.

@katie_25 staaaaaaale ne 😢 😢
tolik tehuli, jo? 🙂 ja, kdyz jsem byla nazacatku tehu, tak jsem sedela v ordinaci s jednou hodne tehotnou, a pak, kdyz jsem tam byla ja s velkym pupkem, tak tam byly same stare pani 😀

petula22
8. okt 2010

estrellita dík za přivítání. Mám fakt výborného endoše (ironie). V červnu 2008 jsem byla na endo kontrole ( chodím po půl roce) a řekla jsem mu, že chceme mimčo, moc ho to nezajímalo. V listopadu 2009 mi dělali testy v CARu, kde mi naměřili skoro těch 10, dokrot si zprvu myslel, že mi odhalil sníženou funkci a když jsem mu řekla, že jsem pod dohledem, tak vyvalil oči 😲 . Hned jsem měla kontrolu na endo a ten mi řekl, že u nich jsem na krvi měla necelých 8 a že by to na štítnou až tak neházel, no prostě super. Nedala jsem se a zvýšil mi teda dávkování, v březnu 2010 kontrola, ale to už mi bylo docela blbě, měla jsme TSH něco přes 3 a měla příznaky hyper, pořád jsem měla návaly, šílenej tep a potila se jak blázen a celá se pořád klepala, tak mi řekl, že mi už víc nedá. Ted jsem byla na další kontrole a jsem OK a hodnota 1,88, takže super a máme se snažit, podle UZ mám pěknou zásobu vajíček 😀 . Jen mám strach, jak dlouho mi to takto vydrží, mě ta hladina docela dost lítá.
ted koukám, že ty to máš už za pár 😎

mirka007
8. okt 2010

Ahojky
Ja mam znizenu funkciu stitnej zlazy,lieky beriem presne 11 rokov a otehotnela som hned o 2 mesiace po svadbe 🙂
Takze sa nam zadarilo tak drzim vam vsetkym palceky 😵

estrellita
8. okt 2010

@petula22 ty jo, to je fakt mazec nechat te s 8 😕 ale verim, ze ted jsi v CARu v dobrych rukach, tak se hezky snazte 🙂
jj, uz zapar, teda uz pres par, rekla bych 😀 😀 tak doufam, ze fakt uz do par dnu porodim, nerada bych se dockala vyvolani.

petula22
8. okt 2010

@estrellita já jsem si říkala, že 41 tt je nějak moc 😀 . No, endoše určitě měním, protože už bych ho příště vzala něčím po hlavě a si ho přizabila nebot má asi tak 30 kilo a já o hooodně víc, což mi pokaždé nezapomene připomenout, to jediné ho snad zajímá.... 😝

estrellita
8. okt 2010

@petula22 jj, jsem mela termin ted v utery 5.10. 🙂 meli by me nechat max do 15.10., tedy do patku. tak ja doufam, ze tak dlouho uz strasit 2v1 nebudu 😀
dobre, ze ho menis 🙂

petula22
8. okt 2010

@estrellita Já k němu hlavně přišla, jak slepej k houslím. Moje doktorka se odstěhovala do jiného města a on to po ní převzal, takže budu raději dojíždět za ní... No, počkej až na to 2v1 budeš vzpomínat, jaký byl klídek. 😀 Kámoška má ted 14 denní holčičku, tak se jdeme zítra pomuchlovat 😉

estrellita
8. okt 2010

@petula22 😵 😵 ja uz se chci taky muchlovat 😵

petula22
8. okt 2010

@estrellita už se dočkáš 🙂 . Já můžu pomuchlovat naše jiné dítě-psa nebo kočku, mám docela na výběr, ale to je pak moc chlupů 😀

estrellita
8. okt 2010

@petula22 j, taky muchluju nase dve kocky, ale ony na me nekdy kaslou, coz pak bude maly taky, ze jo 😀 😀

petula22
8. okt 2010

@estrellita mě tu zrovna asistuje náš briták a to je zrovna největší ignorant 😉 . Nevím, jak někdo mohl říct, že je to přítulné plemeno. Je hodný, nic neudělá, ale nějaké extra mazlení to teda ne. Když už, tak třeba ve 4 ráno. 😀 . Kámoška má 6 letého kluka (dítě 😵 ) a to je neuvěřitelnej mazel a to jsem si myslela, že jsou spíš holky....

estrellita
8. okt 2010

@petula22 my mame z utulku, jak rika nas veterinar, plemeno evropske 😀 a jsou pritulne obe, kazda ale uplne jinak. 🙂
ja doufam, ze maly bude mazel po mne a stitku bude mit po manzelovi 😅 😅

jdu to zariznout. dobrou noc 🙂

petula22
8. okt 2010

@estrellita No, my máme 3 kočky, jednu jsme zachránili z venku a to je nejjjj mazel. Já si jdu počkat na mažela z fotbalu. Dobrou noc a třeba tě zítra odvezou 😀

estrellita
8. okt 2010

@petula22 aby me neodvezli do Bohnic 😀 dobrou

coccinellka
8. okt 2010

ahoj holky, asi se k vám přidám, pokud můžu...dneska jsem byla na krvi a když jsem si volala na výsledky, tak mám prý vysoké hodnoty štítné žlázy a že to budeme řešit příští týden...hodnoty nevím...ale už jsem to měla jako mladší, ale pak se to spravilo, ted mi nikdo na to odběr nedělal asi 5 let ☹ Asi za rok plánujeme začít pracovat na mimču a já má hroznej strach zda to s tímhle onemocněním půjde...

petula22
8. okt 2010

@coccinellka Ahoj, já jsem tu teda taky čerstvá, ale i tak tě vítám 😉 . Já mám sníženou funkci s autoimunitním zánětem a léčím se asi 13 let. Při snížené funkci (hypo) je zvýšená hodnota TSH, normy se liší dle laboratoře, ale optimálně k těhotenství je do 2 max.2,5, jak mi sdělili v CARu. Je dobře, že ti to zavčasu zjistili, dostaneš hormony na srovnání a pak se uvidí, je to dobře léčitelné a spousta holek pak bez problému otěhotněla. Pokud bys měla zvýšenou funkci (hyper ) TSH 0,00 něco, tak to většinou řeší operací, kdy pak budeš vlastně hypo a to ti v pohodě dorovnají hormonama a hurá na prcka. Takže neboj, určo to půjde. Hlavně, abys trefila na dobrého endokrinologa. Jinak se jukni na net a tam najdeš ty přijatelné hodnoty. Sleduje se TSH a FT4, FT3 a protilátky.

coccinellka
8. okt 2010

@petula22 ahoj peti, děkuju za info, no já mám určitě tu hypo, mám to prý vysoké a už jsem ji právě jako mladší měla...četla jsem i příznaky na netu a vše sedí - jsem pořád unavená, ospalá, depresivní, je mi zima a na to jak málo jím jsem začala trošku nabírat, ale zatim je to ještě dobrý (68kg na 175cm). Přišlo se na to náhodou, ty odběry na to by mi nikdo asi nedělal, ale šla jsem za poradkyní na výživu, abych zlepšila jídelníček a skladbu, abych trochu shodila a ona mi doporučila kontrolu krve. a najednou bum ☹ jsem z toho teda docela špatná, ale snad mi dají léky a bude to lepší a snad za ten rok už budu v pohodě na snažení...

holky myslíte že přiberu při té léčbě?a taky se mi zdá že tu štítku mám i trochu zvětšenou, i když podle sona před dvěma rokama byla normální, tak se bojím abych tam třeba neměla nějaký nádor, z netu na mě lezou všelijaké info...

jerrymona
8. okt 2010

zdravim nove babulky. 🙂

@petula22 vdaka za kompliment, ale ja som pribrala tak 17 - 18 kil, takze nie je pravda, ze nebyt bruska, tak nevyzeram ako tehotna. 😅
dobre, ze menis toho endokrinologa, treba ti niekoho, kto sa bude o teba dobre starat. tsh mas vyssie, ale pozri, estrellite sa aj s takym podarilo otehotniet. 😉 urcite ti treba dat vyssiu davku, ale treba to sledovat znova tak po dvoch mesiacoch, ako je na tom tsh. na zaciatku tehu lieta tsh, to pojdes znova do hypo, ale mne to sledovali stale po mesiaci a podla toho endokrinolog upravoval davky. takze som postupne z 25 euthyrox sla na 100. ale to ma vediet kazdy lekar, ze v tehu sa to ma sledovat pravidelne.
ja som tsh nemala az tak velke, ale uz bolo skoro na hranici. endo povedal, ze na to, aby zena otehotnela by malo byt tsh tak priblizne na 2,5. ale presne to neber, su zienky ktore otehotneli pre 1,0 alebo aj 5,0.
prajem ti vela stastia a skore otehu. 🙂 daj vediet potom, ako si na tom.

@coccinellka ja som tiez mala priznaky ako blbe nalady, bola mi zima, bola som unavena, presne ako ty. ale neboj. po troch mesiacoch liecby som otehotnela. aspon co sa stitky tyka. mm mal zly spg, takze neviem, co pomohlo proti tomu. ked pojdes k endokrinologovi, upozorni ho na zväcsenu stitku. mal by ti prehmatat krk a aj urobit ultrazvuk. najlepsie bude, ak sa poradis s nim, na internete mozu byt veci, ktore ty nemusis mat, tak sa este zatial zbytocne dopredu nestresuj.
mal by ti urcite po odbere krvi urcit hodnotu tsh, ake je to vysoke a podla toho dat lieky. a ako som uz pisala petuli, o nejake dva mesiace by ta mal znova skontrolovat, ci tsh uz klesa. trvaj na kontrole a urcite povedz, ze chces otehu, nie ze ta zoberie na kontrolu znova o rok. to je potom nanic liecba, ked sa to nesleduje.
verim, ze sa ti podari otehotniet. 😉 daj potom vediet, ako si dopadla u lekara.

jerrymona
8. okt 2010

@estrellita myslim na teba. 🙂

katie_25
9. okt 2010

@petula22 je dobře , že měníš doktora, pokud ti začnou štítku léčit, tak pak musíš být sledovaná pravidelně, sledují pak hladinu TSH a podle toho bereš léky. Já zatím nevím na čem jsem, protože jsem po otěhotnění byla až teď na krvi, tak uvidíme 😉 , doufám, že tam nebude moc velký skok TSH
@coccinellka také vítej 🙂 🙂

a jak pak se má Monča? snad už jí přešly nevolnosti 😉

katie_25
9. okt 2010

@coccinellka přesně jak píše jerronyma .. určitě je dobrý se o mimču u doktora zmínit, mě takhle ještě před těhu léky navýšil 😉 🙂

petula22
9. okt 2010

Ahoj katie, no já se lečím už zhruba 13 let a předtím už jako malá... I když podle výsledků to nevypadá, endoše to prostě moc nezajímá a i když jsem mu říkala, že chceme mimčo. Ted na poslední kontrole na mě koukal, co tam jako dělám, že jsem zdravá 😒 . No, je prostě divnej, mám ho poslední 2 roky a mám ho dost.Jo a na kontrolu chodím po půl roce, ted po 3 měsících. Kdybych byla těhotná, tak mám přijít hned. Koukala jsem zpětně do papírů a pohybovalo se mi to kolem TSH 5 plus mínus a když jsem mu řekla, že chceme prcka, tak nic....Pak na mě v Pronatalu koukaj, jak na idiota, že se asi jako neléčím. Já naštěstí nemám nijak zvlášt příznaky, jen suchou kůži a přibrala jsem.