Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

tinara23
4. jan 2011

@sussanah ahoj, mne tiež pred týždňom zistila endokrin. chronickú autoimunni thyreoditidu, hodnotu som mala 83,3. , TSH som mala 3,8. Endokr. mi dala eutyrox 25. Mne v podstate doktorka nechcela dať žiadne lieky, že sa to len sleduje a nedá liečiť, len kvôli tomu mi dala, že sa snažíme o mimi. Preto ma zaujíma, či si sa liečila pred tehu, preto, že si chcela byť tehu 🙂, alebo ...? Na endo ma poslali z CAR, že to môže byť problém prečo sa nedarí, pred tým som mala hodnotu TSH 5,3 (asi mesiac dozadu, teraz sama od seba klesla).

zuzana_1
4. jan 2011

@sussanah no,vsetky ostatne vysledky boli v poriadku, takze asi to mala na svedomi stitna..zle som si to spocitala, beriem to 41 dni 🙂 nie je tam sice velky rozdiel,ale predsa...k endokrinologicke som objednana 12.1. dufam,ze tentokrat to bude ok,kedze predtym mi stitna nefungovala, ked ma aspon ake-take hormony,snad to bude dobre...

sussanah
4. jan 2011

@zuzana_1 urcite ano, budu ti drzet palce. Hlavne ted, kdyz jsi tehotna, tak na ty prasky opravdu nezapominat a brat tak, jak se maji a vsechno bude ok 😉
@tinara23 lecila jsem se uz driv, mamka ma po operaci, mela tam mikroadenom a tak jsem sla preventivne na kontrolu a taky mi zjistili malicky mikroadenom a chron. aut. thyr.. Takze jeste nez jsme vubec zacali nad malym uvazovat, uz jsem brala hormony asi 2 roky. Dr ma pravdu, nejde to lecit, ale prave u te autoim. je riziko vzniku tech adenomu. celkove ma stitna heterogeni povrch, byvaji tam mapy a tvori se aden. a ty hormony prave udrzuji tyto veci pod kontrolou. Me teda po porodu a kojeni to trochu rozhazelo, adenomy se trosku rozlezly, ale porad je to relativne ok. U otehotneni to vliv ma, ale pokud je hladina hormonu v norme, tak uz to prekazkou nebyva a na tehu to vliv nema (pripravidelnych kontrolach a branich prasku). Takze dej tomu fakt 2-3m cas, treba se to vsechno uklidni a budes brzy tehu 🙂

azeretka
10. jan 2011

Ahojky,poradíte prosím?
mám výsledky ze sono štitné žlázy, velikost v normě, nezvětšená, ovšem podezření na chronickou lymfocytární tyreoiditidu, výsledky krve TSH 4,38. Přesto mi obvoďačka řekla, že je vše v pořádku. Už přes rok nemůžeme otěhotnět a prodělala jsem 1 samovolný potrat v 6.tt. Myslíte, že to má nějakou souvislost, na endokrinologii jsem nebyla, obvoďačka mě tam neposlala, když si myslí, že jsem v normě ☹
Moc děkuju za radu

alenka78
10. jan 2011

ahoj, podla mna mas len trolilinka vyssiu hodnotu ako by mala byt, t.j. v norme su hodnoty TSH od 0,27 do 4,2. ja som mala naposledy TSH 7,47. pred 4 mesiacmi som aj ja prisla o babätko, bolo to na zaciatku tehu, ale to som este nevedela, ze mam problemy so stitnou zlazou. teraz beriem liek L-thyroxin a o babätko sa pokusame znova. 🙂

sussanah
10. jan 2011

@azeretka asi to nechapu, ale kdyz mas ze sona podezreni na thyreoditidu, tak proc te neposlala na endokr?? Osobne bych si tu zadanku vyzadala, ze chces proste znat nazor odbornika. Mimochodem po roce snazeni by ti tu zadanku mel napsat i gyndar, prece pri dlohodobem neuspesnem snazeni se prave kontroluje stitna.
Ja si prave zadanku u svoji byvalo obvodacky musela vydupat, protoze krev jsem mela na hranici a ona rikala, ze ok. Jenze prave ze mamku jsem mela uz po operaci, tak jsem proste chtela mit vysetreno a potvrzeno odbornikem, ze jsem ok a dobre jsem udelala a leky jsem tim padem brala dobre 2r pred otehotnenim s prvnim ditkem 🙂

marikac
11. jan 2011

Ahoj, mala som missed abortion 6.12.2010. Nasledne som dostala ziadanky na vysetrenie endokrinologa (mala somTSH nad hornym limitom) a hematologa. U endo som bola vcera- nasla mi uzlik na lavej strane. 😢 Co to vlastne znamena?

azeretka
11. jan 2011

@alenka78 na hranici normy to sice je, pro běžný život by to nemělo tolik vadit, ale pro otěhotnění je to číslo moc vysoké a na netu (i v této diskuzi) jsem se dočetla, že bývá příčinou neplodnosti.

@sussanah já to taky nechápu, hold, obvoďáci si hrají na odborníky. U nás v rodině se se štitkou právě léčí všechny ženské, mamka, sestra, setřenky, teta, babička ji dokonce už byla odstranit a já se na ni léčila v předškolním věku, tak jsem počítala s tím, že neplodnost bude problém. No a když se potvrdilo, že je, žádala jsem gyndařku o vyšetření, ale odbyla mě s tím, že pokud mám pravidelnou MS, tak je štitka v pořádku. Jenže po tom,, co jsem si přečetla něco o thyreoditidě, tak to není pravda. Pak jsem náhodou měnila obvodní lékařku a ta hned ode dveří na mě, jestli nemám náhodou zvětšenou štitnou žlázu, poslala mě na krev a na sono. Krev vyšla na horní hranici a na sonu napsal, že štitka nezvětšena, ale právě podezření na tu thyreoditidu. Včera jsem výsledky nesla obvoďačce, tak jen po sestře vzkázala, že je to v pořádku, aniž by koukla souhrnně na výsledky krvě. Možná, že to v tom spěchu i přehlídla a stačilo jí, že je štitka nezvětšená. Možná, že ani neví, že u thyreoditidy zvěšená být nemusí.. takže tak..
Každopádně chci taky slyšet názor odborníka, takže nejdřív zajdu za gynekoložkou a když tam neuspěju, tak zkusím ještě tu obvoďačku. Je mi z těch doktorů vážně na nic, úplně na nás kašlou a i přes naléhání po odborníkovi nechtějí vyhovět, nechápu co z toho mají, vždyť vypsat přece jednu žádanku je nic nestojí!

tinara23
11. jan 2011

@azeretka ahoj, tak ja som mala u endokrinologičky TSH 3,88, čo je v norme, ale mala som zvýšené protilátky Anti-TPO 81,52 (norma50) a diagnostikovanú mám chronickú autoimunitnú tyroiditída. Endokrinologička mi povedala, že sa to nelieči, tak ako si napísala pre bežný život ok, ale keďže chceme otehu, tak mi nasadila euthyrox25 na zníženie. Pýtala som sa jej ako je to z otehotnením pri takýchto hodnotách, tak mi povedala, že je to veľmi individuálne a budeme sa snažiť TSH znížiť aspoň na 2. Inak mňa poslali na endo z CAR, tam som mala hodnotu 5,3 a teraz sama klesla. Aj keď nerozumiem tomu, lebo v CAR maju normu do 5,00 a moja endo iba do 4,00. Takže podľa mňa každopádne sa vyžiadaj na endokrinologiu, obvoďáčka predsa nie je odborníčka na všetko, a na endo ti urobia aj podrobné vyšetrenie krvi a sono. A môžu ti tie výsledky aj skákať ako mne a tvoja hodnota môže byť vyššia.

azeretka
11. jan 2011

@tinara23 Moc děkuju za radu, podle výsledků krvě to vypadá, že budu podobný případ jako ty. A ty jsi po tom snížení pomocí léků pak otěhotněla nebo to řešíš až teď při druhém?
Jinak já dnes nelenila a začla obvolávat doktory, tady je výsledek: (kopíruji z jiné dizkuze) 😉

Já jsem šťastná jak blecha, volala jsem na do sono ordinace, kde mi dělali to vyšetření, přečetla jim výsledky krve, řekla, že mám problém s otěhotněním a hned mi řekli, žo je to v tom, že ty hodnoty jsou opravdu pro těhotenství špatné, dali mi kontakt na endokrinologii, tak jsem hned zavolala, nejdřív řekli, že musím mít žádanku od obvoďáka, ale když jsem jim řekla mé výsledky, tak řekli, že výsledky mluví za vše a že mě zrovna objednají, že mě veznou i bez žádanky. Já jdu ale ve čtvrtek stejně ke gyndařce, tak si ji nechám pro jistotu napsat Objednali mě na únor, tak doufám, že to rychle přelečí a na jaro se budeme moct začít snažit konečně s nějakým efektem. Mám strašnou radost, že konečně vím, kde je problém a můžu ho začít řešit. snad se tedy neobjeví ještě něco dalšího jako horší spermio, trombofilie a pod... k tomu máme také v rodině sklony a rovněž to způsobuje potraty

No uvidíme, teď jsem plná optimismu a těším se na únor .Škoda jen, že jsem si na to musela přijít sama, doktoři jsou s prominutím na ho*no.

sussanah
11. jan 2011

@marikac uzik jeste nic zasandiho neznamena, je i spouta dalsich okolnosti, ktere celkovou anamnezu ovlivnuji. Napr u autoimuni thyreo. jsou uzliky, mikroadenomy (do jiste velikosti) a mapovity povrch stitne zlazy typicky. Ja jich tam taky par mam, ale proste beru leky a dr rikala, ze pokud bude vse ok, tak proste se rust zastavi a bude to pod kontrolou. Ale k dr pujdes jeste na konzultaci sona? Urcite by ti mela vse vysvetlit, pripadne napsat leky jeste dle vysledku krve. Takze hlavu vzhuru 😉
@azeretka to mas uplne, jako jsem to mela ja 🙂 teda ja mela i tu nepravidelnou ms, jen s praskama to chodilo jak hodinkky. Ale presne krev na hranici a stitna na sonu nezvetsena, jen ten povrch a mikroadenomy atd. Z toho co pises se mi zda, ze obvodacka ma vcelku rozumny pristup, mozna to fakt prehledla. Ja bych za ni zasla s tim, ze se fakt leci cela rodina, tak ze by ses rada nechala preventivne vysetrit u odbornika, kdyz jeste navic uz rok nemuzes otehotnet. A ber to pozitivne, cinm driv se tohle vyresi, tim driv muzes otehotnet 😉

sussanah
11. jan 2011

@azeretka ted ctu ten posledni prispevek, takze super 🙂 Jen pocitej s tim, ze vetsinou trva 2-3m nez se hormony daji v tele doporadku, takze jeslti nasadis prasky v unory, tak nekdy od dubna by to melo byt ok. Ale to ti presneji reknou na endo, kdy na to muzete vlitnout 🙂

tinara23
11. jan 2011

@azeretka pri prvom to bolo pred 17 rokmi to bolo v pohode. My sa snažíme už skoro rok, najprv som chodila k mojmu gynekologovi, že sa nedarí , ale ten nič neriešil, nasadil mi clostilbegyt len tak bez vyšetrení, potom ma vôbec nesledoval, no proste o ničom. Keďže vekovo už nie som najmladšia (37) rozhodla som sa ísť do centra asistovanej reprodukcie a tam mi hneď robili HP z 3.DC zistili štítku. Už som mala naplánované IUI, takže sme to museli odložiť a liečim sa vlastne len teraz od 29.12.2010 a v marci mám ísť na kontrolu. Keby mi môj gyn. urobil hneď hormonálny profil už som možno mohla byť aj tehu, pol roka som k nemu chodila zbytočne. Tak som sama zvedavá, lebo doktorka na endo mi povedala, že môžeme pokračovať v snažení, tak sa musím poradiť v centre čo ďalej, či budeme čakať do marca, alebo ako. No bohužiaľ naše zdravotníctvo na nás kašle, ja som naštastie teraz natrafila na centrum, kde som naozaj spokojná a vidím, že nič nenechajú na náhodu a hneď všetko vyšetria. U nás bol problém s objednaním na endo, objednávala som sa teraz v decembri , termíny boli jún, júl, musela som si to vybaviť cez známosť a dalo sa aj koncom decembra 🙂 Som rada, že sa ti to podarilo aspoň takto, netreba to nechať tak a riskovať.

marikac
11. jan 2011

@sussanah dakujem za odpoved. Moja mamina i babka sa tiez liecia na stitnu zlazu, takze rodinna anamneza. Vo stvrtok idem na dalsiu konzultaciu, uz budu aj vysledky krvi. Kazdopadne vravela,ze lieky mi predpise,kedze tuzim po babatku.

azeretka
11. jan 2011

@tinara23 s těma termínama to není žádná sláva, já se třeba včera objednávala na hematologii, kvůli podezření na špatnou srážlivost krve a termín vyšetření až v červnu (6. měsíci), ještě, že ta endokrinologie je jen měsíc, když už čekám tak dlouho, tak mě měsíc nezabije 😉
Mně gynekoložka taky krev nikdy nebrala, vůbec nechápu, jak mohla bez jakéhokoliv vyšetření předepisovat hormonální antikoncepci 😲 To samé ten tvůj lékař s clostilbegytem 😠 No nic, je to za náma a snad se konečně dostaneme do správných rukou odboníků. 😉

tinara23
11. jan 2011

@azeretka no to dúfam, že už nič iné nevylezie na povrch a, že sa všetko podarí tak ako chceme 😉 a na tu hematologii sa nedostaneš skôr, keby si im vysvetlila, že chceš otehotnieť a predsa nebudeš čakať pol roka na vyšetrenie, bolo by to super keby si to vybavila zároveň s tou endokrinologiou, takto sa to iba naťahuje.

azeretka
11. jan 2011

@tinara23 bohužel to dřív asi nepůjde, upřednostnili by mě pouze kdybych byla těhotná 😒

tinara23
11. jan 2011

@azeretka hm tak to je škoda, ale tak treba asi radšej počkať, aby už neboli žiadne problémy, iba ukážkové tehu 🙂 budem držať palce 😉

azeretka
11. jan 2011

@tinara23 děkuju, tobě taky 😉

svoba
11. jan 2011

Chci se zeptat, mám TSH 3,65. Jedna holka tady psala, že pro otěhotnění je to příliš vysoké. Tak možná proto se nám nedaří a potratila jsem. Jak se snižuje tato hodnota? Máte s tím někdo zkušenost? Předem díky za odpovědi!

tinara23
11. jan 2011

@svoba ja mám TSH 3,88 a endokr. sa mi ho snaží znížiť nakoľko máme problém s otehu. Musiš ísť iba na vyšetrenie na endokrinologiu, urobia ti tam podrobné vyšetrenie krvi a sono štítnej. Potrebuješ doporučenie od obvodnej. Na endok. ti doktorka predpíse podľa výsledkov euthyrox, bez predpisu to nejde.

svoba
11. jan 2011

@tinara23 - obvodačka mi vzala krev a řekla, že mám štítnou v pořádku. tak mě ani endokrinologii neposlala. zítra jdu do CARu, tak se jich přesně zeptám. jsme z toho zmatená.

jerrymona
11. jan 2011

@svoba ahoj skoba. idealne tsh na otehotnenie by malo byt 2-2,5. podla mna to nie je az taka tragedia, ze mas 3,65, ale je lepsie, ked je nizsie, lebo hlavne na zaciatku stupne dost vysoko a treba potom vyssiu davku liekov.
takze ty mas hypofunkciu cize znizenu cinnost stitnej zlazy. chod za endokrinologom, on ti na zaklade vysky tvojho tsh da lieky, pravdepodobne euthyrox. ber ho pravidelne rano nalacno pol hodinku pred jedlom. a ak otehotnies, vybav si co najskor termin u endokrinologa, stitku treba pravidelne kontrolovat, lebo v tehu to moze skakat. 🙂

tinara23
11. jan 2011

@svoba čo ja viem, tak obvodná ti nikdy nezoberie krv na všetky hormóny štítnej žľazy. A môžeš mať zvýšené protilátky ako ja, a to zistia len na endokrin. TSH v norme a protilátky vysoké. Mňa tam poslali z CAR, nakoľko som mala TSH 5,3 u endo to už bolo nižšie a vidíš protilátky vysoké.

svoba
11. jan 2011

@jerrymona - zkusim se co nejdřív objednat. díky!

jerrymona
11. jan 2011

@estrellita ja som teraz po dvoch mesiacoch od porodu bola u endo a mam znova znizenu funkciu stitky. tsh je 2,3 a protilatok mam uz zas viac ako 1000. na kontroly uz nebudem chodit tak casto, asi kazdych 5 mesiacov, ale ked budem planovat dalsie babo, tak zacnem chodit castejsie. 🙂

tinara23
11. jan 2011

@jerrymona tým euthyroxom sa znížia aj tie protilátky ?

jerrymona
11. jan 2011

@tinara23 zial s protilatkami sa toho vela neda urobit...ale myslim, ze cim lepsie je tsh, tym lepsie sa znizia aj protilatky. lebo v tehu som mala tsh okolo 1,9 a protilatky asi okolo 300 myslim. pytala som sa na to endokrinologa, ale s tym vela robit nemozes. 😖

tinara23
11. jan 2011

@jerrymona tak ja protilátky mám proti tebe naozaj nízko 81,52. Tak som zvedavá ako mi euthyrox25 zníži TSH, idem koncom marca na kontrolu. Ja som ani len netušila, že by som mohla mať niečo so štítnou žľazou, žiadne príznaky som nemala, možno len trochu únavu.

jerrymona
11. jan 2011

@tinara23 tak to je rozdiel. ale protilatky maju byt aj tak nizsie ako 4. 😅 ja som tiez netusila, ze to stitka ma na svedomi, ze nemozem otehotniet, akonahle som ju zaliecila, po troch mesiacoch som bola tehulka. 🙂