Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

jankohrasko
23. feb 2011

@misam ahoj, v 5/2010 ja som mala velmi vysoke T3 a T4 ale aj ostatne hodnoty a TSH som mala velmi nizke 0,005 tusim, musela by som kuknut do papierov. Nasadila mi endokrinologicka Thyrozol 10, po 6-tyzdnoch (v 7/2010) som bola na kotrole, hodnoty som mala lepsie, brala som tusim pol roka thyrozol, hladina sa mi trocha ustalila, mierne som bola hypo 😀
A teraz od 11/2010 mesiac beriem Propycil 1/2 rano a 1/2 vecer. Teraz zhruba po 10 mesiacoch liecby mam hodnoty celkom ustalene ale nedari sa nam otehu ☹ ☹ ☹
No so mnou je to trocha komplikovanejsie, kedze mam nabeh na cukrovku 2.typu ☹
Ako dlho sa snazilkujete?

misam
23. feb 2011

@jankohrasko Tak to máme hodně podobné opravdu 😉 . Mně to zjistili v 09/2010 i když jsem to měla už asi dlouho. V 01/11 jsem měla hodnoty docela dobré, takže mi snížila dávku na 1 tbl. Propycilu. Teď na únorové kontrole se mi bohužel hodnoty zase zhoršily, takže jsem se znovu vrátila k Propycilu 3 tbl na 14 dní a pak 2 tbl. My jsme se snažili jen 2 měsíce, pak jsem šla na endo a těho nebylo doporučeno. Takže už se nesnažíme a jen čekáme 😒

sovicka_
23. feb 2011

@misam napíšu do SZ

jankohrasko
23. feb 2011

@misam to sme na tom asi podobne 😒 Ale hlavne je, ze treba chodit na endokrinologiu, aby Ta doki sledoval. 2 mesiace je malo 😀 neboj, ked sa Ti to ustali, urcite sa Vam podari otehu 😉 Hlavne nestresovat 😎 😵

misam
23. feb 2011

@jankohrasko no snažím se nestresovat, ale zrovna to kolem mne dost těhotní, tak to není úplně na psychiku ideální 😒 U mne to možná vypadá na operaci, no už jsem se s tím i docela smířila 😅

jankohrasko
23. feb 2011

@misam to ma mrzi, ale mozno je operacia niekedy lepsia. Zvlast, ked Ti takto skacu hodnoty. Umna tiez uvazovala o operacii. Ale potom sa mi vysledky celkom zlepsili, tak upustila od operacie. Takze neviem. No ja sa na nu spolieham. 😀
My uz jedno babatko mame, tak sa snazim netresovat, ale v mojom okoli je tiez teraz vela tehuliek 😀 😀 😀 Niekedy normalne ziarlim 😝 😅 😵

sovicka_
23. feb 2011

@drndapetka bohužel neporadím... ale jedu zítra též na sono a kdyby byla příležitost, tak se své doktorky zeptám, jak to s těma protilátkama a těhotenstvím vlastně je.

misam
23. feb 2011

@jankohrasko Třeba si to ta moje endo taky s tou operací rozmyslí 😀 .Budeme si držet palečky, aby nám to oběma brzo vyšlo 🙂 Koukala jsem na tvoje fotečky, malá je kouzelná 🙂 .

sovicka_
23. feb 2011

@jankohrasko máš úžasně nízké dávky léků, to je super 🙂

sovicka_
23. feb 2011

@misam ono je hlavní, jaký na to máš názor ty - do operace tě nikdo tlačit nebude, s nemocnou štítnou žlázou se dá normálně žít, spolu s léky 🙂 takže doktorka ti v "nejhorším" operaci jen navrhne. A vždycky to trvá nějakou dobu, oni se vždy snaží nejdříve to řešit pomocí léků. Jen kdyby člověk viděl do budoucnosti. Já jsem v prvním roce léčby nechtěla o operaci ani slyšet - nepřicházelo v úvahu, aby mě někdo řezal a trápil. A po roce a měsíci jsem si o ni řekla sama, protože jsem toho skákání z dobrých výsledků na špatné a zpět měla už plné zuby.

drndapetka
23. feb 2011

@sovicka_ oki, děkuju moc 🙂

jankohrasko
23. feb 2011

@misam dakujem, neboj, aj Tebe sa za chvilu podari otehu, niekedy to proste trva, kym sa ustalia hormony. Ja sa snazim, furt do mna MM tlaci vitaminy, ktore su vraj pri liecbe ŠŽ velmi dolezite, vit. C a pod. 😀 😀 😎 😎 😅 😅 😵 😵
Mne vravela, ze ked chcem ist na operaciu, musim mat aspon rok liecbu, preslo 10 mesiacov a operaciu zatial dr. nezvazuje.
@sovicka_ nizke??? 😀 😀 No ja by som najradsej nebrala ziadne 😝 😝 😝

jankohrasko
23. feb 2011

@sovicka_
@misam suhlas 😉 😉 operacia je zasah do organizmu ☹ ale clovek to musi citit, ci ano ci nie

jankohrasko
23. feb 2011

@sovicka_ sovicka, kukam, ze Ty si tehulka, tak gratulujem, nestiham pri malej citat, Ty si hyper alebo hypo?

misam
23. feb 2011

@sovicka_ No samozřejmě kdyby to šlo bez operace, tak budu raději. 😀 Přesně jak píšeš, když mi poprvé řekla slovo operace, tak jsem se z toho málem složila. Teď už jsem si to nějak srovnala a nepřipadá mi to tak děsivé. Uvidím až se mi zase hodnoty srovnají a co na to moje endo.

@jankohrasko Zatím to pro ano teda úplně necítím 😀 😀

sovicka_
23. feb 2011

@jankohrasko věřím. Hele, já brala na začátku 8 propycilů denně, postupně sníženo myslím na 4, to bylo mé minimum, pak jsem měla i 10. Před operací jsem měla 6 thyrozolů (1 thyrozol = 2 propycily 🙂) a 3 propycily. Moje doktorka byla v tomhle taková trochu zvláštní 😀 ale zpětně je mi to fuk, hlavně, že je problém vyřešen.

Já jsem měla hyperfunkci, Graves-Basedowovu chorobu (snad to píšu správně) - to je autoimunitní zánět štítné žlázy. A teď po operaci nejsem ani hypo, ani hyper - mám prostě nulovou funkci 🙂 Nemám štítku, tudíž štítka jakoby nefungovala, tudíž nemám žádnou funkci 😀 Jsem na substituci (Euthyrox). A je mi skvěle 🙂

Ptala jsem se doktora, co mě operoval, co je lepší - zda hypofunkce nebo žádná funkce - říkal, že samozřejmě žádná funkce, protože odrážet se s dávkováním léků od dna je lepší než od nějaké proměnlivé hladiny. Ale to je hledisko endokrinologa. Někdo může mít názor, že štítná žláza v těle k něčemu je a je blbé, když je odoperována. S tím i souhlasím.

sovicka_
23. feb 2011

@misam já nechci malovat čerta na zeď a zaraž mě, kdyby se to nečetlo lehce a vadilo ti to 🙂 ale problém tady u té hyperfunkce je, že nikdy nevíš, zda se ti příští týden nevrátí 😔 Stačí jenom stres. Mimochodem, já jsem si zpětně jistá, že mojí chorobu zavinil jen a jen stres. Procházela jsem blbým obdobím, kdy se seběhlo více náročných stavů najednou - a podle mě to mám čistě z toho. Odpovídá to i literatuře - přičiny vypuknutí GB choroby nejsou přesně známé, ale má se za to, že to je zejména ze stresu.

jankohrasko
23. feb 2011

@sovicka_ jejda, tak to Ti fakt nezavidim. som nevedela, ze 1 thyrozol = 2 propycily 😠 ja som zacinala tusim denne 2 thyrozol, potom 1 thyrozol a teraz 1 propycil. ja mam tiez tu Graves - Basedovovu chorobu 😅 potvora skareda.
Ako dlho po operaci si otehotnela? Pocas brania propycilu sa Ti nepodarilo otehu? Prepac, ze sa vypytujem 😅

jankohrasko
23. feb 2011

@sovicka_ u mna bol tiez spustacom stres 😖

misam
23. feb 2011

@sovicka_ čerta nemaluješ 🙂 , píšeš jak to opravdu je. S tím stresem musím souhlasit, taky bych si tipla, že to byl spouštěč i u mne. A máš pravdu, že teď když se mi ty výsledky zase zhoršily, tak jsem sama uznala, že je to naprosto nekontrolovatelné. Endo mi říkala, že bych teoreticky těhotnět mohla, ale že ona to nedoporučuje. Prý nejhorší co by se mohlo stát, že bych musela jít na operaci ŠŽ těho no a to riskovat nebudu. Takže se držím jejích rad 😎

misam
23. feb 2011

@sovicka @jankohrasko ..i já se připojuju ke Graves - Basedove chorobě 😀 😅 Potvora

jankohrasko
23. feb 2011

@misam vitaj 😀 😀 😀 😀

misam
23. feb 2011

@jankohrasko ..vtipné bylo, že jsem si myslela že ty problémy s očima, že to přichází stáří 😀 😀 😀

sovicka_
23. feb 2011

@jankohrasko to je v pohodě. Otěhotněla jsem plánovaně půl roku po operaci, dřív jsme nechtěli - jela jsem po operaci do lázní, pak jsme byli ještě na dovolené - prostě trochu relax po tom všem 🙂

@misam ano, s tím těhotenstvím to máš jako já. Dr. ti to zakázat nemůže, může ti to jen nedoporučit. A stejně jako u tebe to silně nedoporučila mě - ale asi měla své zkušenosti a pro jistotu mi napsala Propycil místo Thyrozolu, aby to mimčo případně nezabilo. Ale vždy byla proti. No naštěstí jsem neotěhotněla, zpětně jsem fakt ráda, protože je tam prostě riziko potratu, postižení... ☹

Problémy s očima - já je trochu pozorovoala, ale nijak zvlášť. Lidi co mě třeba dlouho neviděli, se pak dost vyděsili, jak vypadám 🙂

misam
23. feb 2011

@sovicka_ já nepozorovala kromě zhoršování zraku a pálení očí nic. No ale když mi to pak začala léčit, tak to jsem měla pocit, že mi snad vylezou z důlků. 😎 😀 Naštěstí nevylezly. Spíš jsem pak po těch lécích dost rychle přibrala a byla jsem taková opuchlá ve tváři, takže se mne každý ptal, jestli jsem těhotná...tak to nebylo moc příjemné. 😒

gabika84
24. feb 2011

ahojte. mohli by ste mi prosim kocky poradit? doktorka mi predpísala uzivat l-thyroxin, kvoli znizenej funkcii š. žlazy. zabudla som sa jej spytat, ci mozem poritom uzivat vitaminy Calibrum mami, ktore obsahuju 100% ODD jodu. je v pohode uzivat tyroxin a popritom dodavat jod, alebo ho mam radsej obmedzit? dakujem

elion
25. feb 2011

gabika84 ahoj tiež práve riešim ten problém, včera som bola u endokr. a predpísal mi l-thyroxin50, som v 23 tt, tak teraz googlim a zháňam informácie. Vravela som mu že užívam tehu vitamíny no nepýtal sa na značku, náhodou je to tiež Calibrum mami ako u teba, tak neviem či s tými vitamínmi na teraz prestať, alebo ako. Najradšej by som mu zavolala ale bol to taký starý pán ušomraný tak sa mi do toho moc nechce.

sovicka_
25. feb 2011

Holky včera jsem byla na té kontrole, sono mám v pořádku (je to takové komické - velikost laloků 0x0x0 a 0x0x0 😀), hodnoty hormonů také dobré. TSH mám trochu nižší - asi 0,16, ale to se vůbec neřeší, hlavně že je to v limitu. Mimochodem jsem našla vyšetření z května 2010, kdy jsem se ptala doktorky, zda mi povoluje těhotenství - a TSH jsem měla v té době asi 3,9 a těhotenství mi bylo normálně povoleno. Takže asi není úplně nutné mít TSH spíše nižší, podle mě stejně není úplně v moci prášků zajistit, aby TSH bylo přesně takové a takové (protože navíc otěhotněním se zcela rozletí někam jinam). Beru stále 200 Euthyrox a po porodu mám snížit na 100. Prý se tam pak má jít po porodu tak 3-6 týdnů, ale já nemusí, když nemám štítnou žlázu vůbec, tak mě prý nebude ani po porodu zlobit a když přijdu do čtvrt roku, nic se nestane.

Dále jsem doktorce děkovala, že jsme to dotáhly do té operace, říkala jsem jí, že to byl nejlepší krok, co jsem mohla udělat - až na tu jizvu. Ona mi říkala, že tam teď měla po operaci paní, která tu štítku měla tak obří, že by jí to do pěti let udusilo, že jizvu má asi tak 4x hezčí než já a je z ní nešťastná, že prý kdyby to věděla, tak na tu operaci nejde a radši se udusí. Lidi jsou fakt divný, nechápu, jak člověk může takhle smýšlet. Možná v tom hraje roli podpora okolí, mně nikdy nikdo neřekl, že vypadám s tou jizvou hrozně (a jakože vypadám), když o tom začnu před manželem, tak mě posílá do háje.

Dál jsem jí říkala, že si takhle píšu se skupinou ženských, co mají třeba podobný problém - a že já osobně poté, co jsem onemocněla a co se na to přišlo, jsem měla tak půl roku pocit, že normálně otěhotním i s tou chorobou. A že jsem jí nevěřila, že to prostě možné není. Ona se smála a říkala, že by ani neměla důvod si vymýšlet - vysvělila jsem jí, že mi přišlo neuvěřitelný, že šž a těhotenství má takovou souvislost. Říkala mi mimo jiné, že v mém případě bych neotěhotněla asi nikdy a že ta operace všechno vyřešila.

@drndapetka takže jsem se na to fakt ptala, protože dr. byla v dobrém rozmaru, tak jsme tak přítelsky pokecaly. Ptala jsem se, jestli u mě byly problém právě ty pozitivní protilátky proti štítné žláze - a ona říkala, že ne, že tohle za moje neúspěchy s otěhotněním nemohlo - ale nicméně, že by to teoreticky mohlo způsobit nějaký ranný potrat 😕

sovicka_
25. feb 2011

@gabika84 zeptej se raději jí. Já jsem na tom takto: bez štítné žlázy, ale na substituci, takže jako bych jí měla a normálně mi fungovala. Jód brát mám, denně stovku. Prý to mimča potřebují. Pokud bereš léky a jsi v normě a měla jsi hypofunkci, zcela laicky bych řekla, že bys jód brát měla. Ale je to opravdu jen odhad.

gabika84
25. feb 2011

@elion ahoj. no mna sa tiez pytala, ci beriem nejake lieky a ja ze nie, iba nejake vitaminy. a na to nepovedala nic. tak to bude asi ok. drzim palecek a vela trpezlivosti pri cakani na endokrinologii (neviem ako u vas, ale v TN je situacia hroznaaa)