Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

tanity
21. aug 2008

petrevka dakujem a blahozelam k babatku 😵 😵 😵
snad sa to naozaj da do poriadku, aj ked mam strach, ze nam hned nedaju zelenu...predsa len, ze vraj to trva nejaky cas, kym sa telo da do poriadku.Kontrolu mam za 2 mesiace a velmi tuzim zacat to skusat po tom znova..hned ako bude mozne..len mam strach z "odkladov" ☹ ale co uz, nic s tym nenarobim, musim byt na to pripravena, ze mi povedia, ze este musime cakat...babulky, myslite, ze ak by sme predsa len skusili babatku uz tak o mesiac a nahodou by sa zadarilo, bolo by to velke riziko? nechcem mu ublizit len kvoli mojej netrpezlivosti, ale ked som nedockava 😝 a este k tomu mi lekarka sama povedala, ze ak by sa stalo, tak by to uz malo byt ok, kedze vysledky nebolo velmi zle a uz som na liekoch... 😒 co myslite? nechcem zniet ako nejaka bezohladna zenska, co ide za svojim bez rozmyslu...len sa pytam, informativne. Pomaly si zbieram info o tejto chorobe...
...a ze vraj vzacna choroba starsich zien 😕 hmmm, kiezby...je to praveze velmi rozsirene aj medzi mladymi zenami a aj detmi 😨 myslite, ze tato tema je este "neprebadana"? sama lekarka mi na moju otazku, ci hormonalny profil u gynekologa dokaze odhalit problemy so stitnou zlazou odpovedala, ze okrem Cechov (holky, mate naskok 😉 ) to zatial v ziadnej krajine nerobia a ze je to skoda, ale vela lekarov zvykne tento problem podcenovat 😖 hmmm....kazdopadne prajem krasny dnik x x x

jabluncanka
21. aug 2008

Tanitko,

zkus to chvilku vydržet.Dě´tátko si bere z maminky a napřed by ses fakt měla dát do pořádku... Ať jste OK oba dva... 😉

tanity
21. aug 2008

chjo jabluncanko ☹ asi mas pravdu...to by mal byt ten moj spravny postoj...musim na nom popracovat 😉 ja som taka nedockavka 😉 ved uz len 7tyzdnov do kontroly, tak uvidime 😉 a vy sa ako mate? 😵

jabluncanka
21. aug 2008

Tanitko,vydrž aspoň tři měsíce...

tanity
21. aug 2008

pokusim... 😉 kym nedostaneme "povolenie" od lekarky, nebudeme sa samozrejme pokusat...musime sa uspokojit s tym, ze je to pre dobro babatka... 🙂

petreva
22. aug 2008

Ahoj holky,
Tanity, neboj se nic, štítná žláza reaguje poměrně dobře na léky a srovná se co by dup. A vy máte tu výhodu, že se vám nejspíš mimi podaří brzy...kdyby náááhodou tak si ale myslím, že by jsi už miminko nijak zvlášť neohrozila, užíváš léky a krev. testy nebyly tak zlé, ale jistě je mnohem lepší počkat si na další, jestli si štítnice už dala říct a v krvi je tolik hormonů co jako mamina budeš potřebovat. 😵

tanity
22. aug 2008

petrevka 😵 😵 😵 dakujem veeelmi pekne za pozitivnu spravicku...asi som presne to chcela pocut 😀 aj ked mas pravdu, urcite pockame do najblizsej kontroly, ved je to skutocne len par tyzdnov, teraz sa uz netreba nikam ponahlat 😉 a tebe prajem krasne tehulkovanie 🙂 🙂 🙂

krasny dnik a vikend dievcata x x x

meusicka
22. aug 2008

ahoj babulky... tanity... skus este pockat kym sa ti ustali hladina hormonov na norme. je to dolezite aby si bola hned na zaciatku tehotenstva nastavena. pocas tehu budes musiet absolvavovat castejsie kontroly na endokrinilogii, pretoze v tehotenstve tvoje telo potrebuje iny prisun hormonov. viem to z valstnej skusenosti, kedze ja som po operacii SZ, bola mi uplne odstranena a potom ma nastavili na euthyrox 100, ale ked som otehotnela tak som sla k dokine a po odbere krvy sa hned ukazalo, ze hormony treba navysit.tak sme dostali Euth.125 a teraz sme uz striedavo na 125 a 150. telo si ziada svoje 🙂 tych 7 tyzdnov do kontroly vydrzis a ja si myslim ze aj vysledky uz budes mat dobre.ale radim urcite pockat. 🙂

vlasta23
22. aug 2008

ahojte holky, asi potrebuju poradit. Nikdy jsem se stitnou zlazou nemela problemy (aspon na zakladnich testech). Tedka jsem ale tehotna a mam mirne zvysene TSH. Nevite nahodou, jestli by to mohlo ublizit mimi a jestli bych mela tlacit na doktorku, at me posle k odbornikovi. Rikala, ze to je jen trosku zvysene a ze to bude sledovat, akorat ja si rikam, buh vi, jak dlouho uz to tak je a jestli nahodou pak uz nebude pozde.... Poradte prosim

jabluncanka
22. aug 2008

Vlasti,

záleží kolik ta hodnota doopravdy je....

Pokud těhu nejsi je norma do 4,0. Ale v těhu je ideální hodnota do 2,2... Já mám třeba při dávce 100ug Euthyroxu teď v těhu hodnotu 1,7 a paní MUDra byla spokojená... 😉

jabluncanka
22. aug 2008

A ještě záleží jestli máš hypo nebo hyperthyreozu...

vlasta23
23. aug 2008

no jo, ale ja nevim, jestli mam hypo ci hyper. To se prave snazim zjistit....... Kdyz je zvysene TSH, tak to je co? HYpo nebo hyper. Myslim, ze ta hodnota byla pres 4. Muze to ublizit mimi?

jabluncanka
24. aug 2008

Vlasto,těžko říct = při hyper by jsi patrně potratila a při hypo hrozí poškození CNS.

Když jsem začínala s léčbou,měla jsem TSH 6,58.Po 3 měsících 2,56,po kontrole za rok 3,48 = to jsem měla celou dobu Euthyrox 50ug.Po roční kontrole jsem dostala Euthyrox 75ug a do msíce otěhotněla.Hned v 6tt jsem běžela na endokrinologii(byla jsem tak domluvená s MUDr.) a po výsledku 3,9 v těhu mi nasadila Euthyrox 100ug.V září = to budu v nějakém 20-21tt,další kontrolní odběr a MUDra říkala,že by to mělo stačit,tak se uvidí.
Ale přes 4 je hodně... 😒

tanity
24. aug 2008

ahojky,

jabluncanko, som velmi rada, ze si to tu vlaste23 takto rozpisala v hodnotach, lebo tymto si velmi pomohla aj mne...vdaka 😉
ja som mala teraz TSH 6,07...takze vysoko nad normu...ale potesilo ma, ze uz po 3 mesiacoch si mala taku peknu hodnotu...rozumiem tomu teda, ze normalne by mala byt hodnota do 4 a v tehu do 2,2 .... a este jedna otazocka..ak mozem...ak mam TSH vyssie ako norma, je to hyper? lebo mne napisala diagnozu autoimunitna tyreoiditida...cize vytvaranie si protilatok voci stitnej zlaze...a pri tom, ak mam dobre info, sa velmi tazko otehotnie...my sme ale otehu 3x na prvykrat...ako si to teda vysvetlit? dakujem vam a vlasti23, drzim palce, aby sa vsetko poriesilo 🙂 Zatial sa velmi nestrachuj, nepomoze to velmi tebe ani babatku, ale skus "zatlacit" na lekarku s tymito info, co teraz mas a radsej k endokrinologicke chod...z vlastnej skusenosti odporucam...myslim, ze by sme neboli prisli o nasho synceka, ak by som o tom vedela skor...takze urcite odporucam ist..drzim palce 🙂

tanity
24. aug 2008

a este snad jedna podotazocka....citite niekto stitnu zlazu? akokeby vam nieco v krku prekazalo? roky dozadu som uz pocitovala taku zvlastnu "pritomnost" cudzieho telesa v krku, aj som bola s tymto na krcnom, kde ma vysmiali ☹ citila som sa ako hypochonder, co si namysla...potom sme to "zvalili" na nejaku alergiu a nakoniec sa na internete docitam, ze aj takto mozno pocitovat ochorenie stitnej zlazy... 😒

petreva
24. aug 2008

Tanity, zdravím,
mě se Dr. vždycky ptá, jestli nemám nepříjemné pocity na krku nebo jestli mi nevadí šála a podobně. Takže zcela určitě je to příznak...

jabluncanka
24. aug 2008

Ahoj Tanity,

pochopila jsi to dobře.Jen bych ještě měla takovou drobnou poznámku - hodnota je sice daná,ale je otázka jak má nastavené přístroje ta která laboratoř.Může se to trochu lišit.

Autoimunní thyreoiditida je vytváření protilátek proti vlatsní ŠŽ,většinou na základě nějakých opakovaných např.virových infekcí,které jsi příkladně přechodila.Pak samozřejmě nadměrný stres... Na to autoimunní onemocnění se většinou váže hypothyreoza(snížená činnost),která může způsobovat chybění ovulace = anovulaci = můj případ.
Asi tím,že máš "jen" autoimunní zánět se Ti podařilo otěhotnět.Ale v každém případě je to třeba léčit.I z dlouhodobého hlediska,ne jen kvůli těhotenství...
Při autoimunním postižení může být zvětšení ŠŽ dovnitř.Znám ze svého okolí dva takové případy,takže hypochondr určitě nejsi... 😉

strouzek
24. aug 2008

ahoj holky můžu se přidat, jsem těhu začínám 8 tt a z krveních testů mi zjistili že vytvářím protilátky proti ŠŽ, byla jsem na endokrinologii jen mě prohlídnul, ukázal mi nějaký čísla, no moc moudrá jsem z toho nebyla, prý se mám vyvarovat věcí s jodem a to bylo vše. zas mám přijít za měsíc, tak se chci zeptat jestli to v těhu nějak neohrozí mimčo. mě řekl doktor že ne, že jen kdyby to nebylo léčené a sledované. jo a prej jsem si vitamínama pro těhule tu štítnou žlázu ještě podělala, takže zobu už jen listovku

jabluncanka
24. aug 2008

Stroužek,

nevěř tomu!! Já se ptala MUDry na endokrinologii a bylo mi řečeno,že Euthyrox je pro mě a jód ve vitamínech je pro mimčo... Jód by byl zlý,pokud bys jedla výhradně potravní doplněk např.Kepl,kde je toho opravdu hodně... 😉

strouzek
24. aug 2008

no já je právě teď už od toho doktora neberu, léky mi žádný nenapsal naštěstí. akorát napsal do papíru že nemám pít vodu s jodem a vůbec věci kde je jod tak omezit. na příští kontrolu jdu za měsíc

petreva
24. aug 2008

Ahoj holky, tak mě Dr. řekla také, že nemám multivit. užívat, že jod z toho není pro šž dobrý...Nechci se tě Jablu dotknout, určitě jsi s Dr. mluvila, ale já bych taky multi kde je jod neužívala. Jen nevímjestli tonebude reklama nebo tak něco, ale
STRoužku, našla jsem multi bez jodu - Elevit . Tak kdybys chtěla...Já už ho taky užívám. Jsou tam vit + kys. listová + víc železa. Ať miminko rost 😵 i tobě Jablu 😵

vlasta23
24. aug 2008

no tak holky to jste me nepotesily. Ja totiz ani nevim, jak dlouho to mam zvysene. jen na sto procent vim, ze pred tehu jsem to mela 1,8. Tedka jsem v 18. tydnu. Myslite, ze to mohlo ublizit mimi, kdyby to vyskocilo az v tehu? Nebo to musi chvili pusobit? Mam zlost na doktora. od zacatku tehu mi tohle vubec nekontroloval. Byla to jen nahoda, protoze mi test udelal neurolog..... Tak co myslite?

diddi
24. aug 2008

vlasta, mne to zistili az 6mesiacov po porode...zacala som priberat, bola som unavena, vlasy padali...dokonca mi narastla struma na pravej strane...skoncilo to operaciou, kde mi celu pravu stranu odstranili 😒 pocas tehu ziadneho lekara nenapadlo ma poslat na endokrinologiu

jabluncanka
25. aug 2008

Petreva,

jod v těhu se může do 200ug denně a v těhu vitamínech je ho 150ug(=mikrogramů)... Schválně jsem volala endokrinoložce... Dítě ten jod potřebuje na CNS a kosti... 😉

petreva
25. aug 2008

Jablu, jo jo, věřím ti. A takhle rozepsané se mi to zdá i logické. Tak ať máme hlavně zdravá a chytrá miminka 😵

tanity
25. aug 2008

ahojky kvetinky 🙂

dakujem za vysvetlenie jabluncanka, vidis, teraz mi to dava vyznam 😉

vlasti, hlavne sa nestresuj, ok? radsej si naozaj snaz vydupat to vysetrenie u endokrinologa...az ten ta podla mna uisti a poradi ako dalej...drzim palce x x x

a tiez ma zaujala vasa debata ohladom jodu...takze ak mi poradite, je nutne sa jodu s ochorenim stitnej zlazy vyvarovat? 😒 ake dalsie potraviny alebo mineraly ci ine latky su nevhodne pri ochoreni stitnej? dakujem a prajem krasny den x x x

jabluncanka
25. aug 2008

Tanitko,

jde o to,neužívat jod jako samostatný potravní doplněk,ale v multivitamínech nevadí,protože tam je jen 150ug...To bys nemohla pít ani vodu ... 😉

tanity
25. aug 2008

jablu 😅 to mas pravdu...no dakujem krasne za objasnenie 🙂

vlasta23
28. aug 2008

tanity, akorat nesmis mit hyperthyreozu, to by sis ublizila, jak jsem zjistila..... Pomuze jen u hypo. Ze holky?

binki
28. aug 2008

petreva: gratuluju!

tanity: myslím, že na tom, že cítíš štítnou žlázu něco je, když to nemáš ok, máma si už cca 2-3 roky stěžovala na to, že ji jakoby něco tlačí v krku a letos jí šž odoperovali (hypo fce), tak běž tam, kde se tvým problémům nediví...