Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

romana27
5. máj 2007

ahojky rosi, tak to mě udivuje, že ti nikdo neřekl, že ty prášky se musí půlhodinky před jídlem :( já teda spíš dodržuju tak 15 minut 🙂 i doktorka říkala, že za těch 15 minut se lék vstřebá ( beru Euthyrox 150 v těhotenství ).
Mě naopak ujistila hned ze začátku, že pokud bereme léky a krev je v pořádku, tak jsme na úrovni zdravých lidí, jen si prostě ten hormon musíme každý ráno tělu dodat pomocí prášku, takže nechápu, proč tě straší potratama :( a podobnýma věcma. A že je ti třicet? Vždyť hodně holek má dneska děti až v tomhle věku.

Takže se vůbec neboj, určitě se vám miminko podaří brzo. Nám se teda zadařilo ve třetím cyklu snažení a tak nevidím důvod, proč bys měla být vyjímka. Uvidíš, že za pár měsíců budeš v očekávání 🙂

rosi
5. máj 2007

ahoj romana, gratulujem k babätku 🙂
Moje hodnoty su medzicasom ok, ale protilatky mi robia problemy..a to myslela aj moja lekarka- moje telo odpudzuje vsetko nevlastne a aj vlastne- stitnu zlazu- ktora sa tym padom stale zmensuje a produkuje stale menej hormonov. Hormony sa daju vyrovnat tabletkami...ale co s protilatkami? Tie su zodpovedne za event. potraty..

romana27
5. máj 2007

aha, tak to je horší, ale přeci jen, když otěhotníš, však zatím jsi nebyla nikdy těhotná, ne? Tak uvidíš, určitě tě nechají hned doma na neschopence, budeš odpočívat a oni tě budou víc kontrolovat

rosi
5. máj 2007

Neviem ci je to horsie, len asi komplikovanejsie...zatial som tehotna nebola, ale som ani nikdy nebrala HAK...tak uvidime.....ale chcela som zacat planovat, aby som mozno nejake eventl. problemy mohla predvidat ci dokonca im predist..

romana27
5. máj 2007

jasně, však jsi ještě mladá, teď můžete začít a kdyby opravdu něco, tak mají doktoři spoustu času přijít na to, jak vám pomoct 🙂

rosi
5. máj 2007

no ze mlada...ja som si s tym tiez hlavu nelamala, ale keby Ti zenska lekarka, povedala, ze uz vcera bolo neskoro??? a to mi povedala pred 3 rokmi!!! 😔 😔 vtedy som strasne plakala, ze sa mi potom ospravedlnila, ze bola ku mne taka tvrda... Cele som to nejako vo mne tie roky dusila...nezaoberala som sa touto temou..az ked som tuto temu videla tu na MK...lebo chodim na MS, lebo sa v lete vydavam a obcas som pozrela aj tu...no a drahy pozera babätka tu ne fore 😒 ☹

romana27
5. máj 2007

a přítel-budoucí manžel to ví, že jsou možné nějaké problémky?
Teda mě kdyby někdo teď řekl, že jsem stará, tak ho pošlu někam 😀 Jak jsi psala, přece si nebudu dělat dítě jen proto, že mi to někdo řekne, napřed musím zajistit sebe, abych mohla zajistit dítě.

Je teda ale třeba pravdou, že kamarádka dítě odkládala a pak už bylo pozdě, ale ta má poruchu imunity. No ale teď si adoptovala miminko, úplně malinký! a je šťastná 🙂

rosi
5. máj 2007

moj snubenec to pravdaze vie, inak si to neviem predstavit si ho brat 😔 vsak keby nevedel o mojom zdr. stave, je to dovod uznat manzelstvo za neplatne..

ja som radsej cakala s tym rozhodnutim mat babätko...lebo chcem byt pokojna, bez stresu, ked budem tehotna...a vtedy som mala velmi tazke obdobie...to by tehotenstvu, mne a dietatku urcite neprospelo..Tak len teraz dufam, ze som to neodlozila az moc 😔 a nebude neskoro

krista
5. máj 2007

Ahojky holky, chtěla jsem se zeptat:

já mám hyperfunci a můj manžel hypofunkci, je tady nějaká pravděpodobnost toho, že manželova hypofunkce působí také na mé otěhotnění nebo ne? Omlouvám se za svůj vyloženě laický dotaz 😀

webi
6. máj 2007

Dievcata, nezufajte. Ja sa tiez liecim na Hasimoto (autoimun. tyroiditida, snizena funkci), to same co Rosi. Otehotnela som hned 2 mesiac. Mama kamaratku, ma to same so stitkou co ja, ona teda 2 krat potratila, ale na 3 pokus sa poradilo. Myslim, ze hlavne preto, ze na treti krat sla hned na PN a bola v klude (predtym mala vela stresu). Takze doporucujem hned po otehotneni ist na PN a oddychovat. Ja som prve tri mesicae cele dni iba spala, taka som bola unavena. Davku mi zdvihli zo 100 na 125 mg., dalsiu kontrolu mam na prelome 2-3. trimestru. Drzim Vam vsetkym palce.

webi
6. máj 2007

Krista: ja myslim laicky, ze manzelova stitna zlaza nema na otehotneni vlyv. Spise se zamer na sebe, ta hyperfunkce by se mela snizit, to muze zpusobovat problemy. Moje mam mela take hyperfunkci, nedoporucovali ji otehotnet a ma me i segru. Obe jsme docela OK, az na to, ze ja problemy se stitnou zlazou po ni zdedila. Ale neni to zadna tragedie. Akorat mam pocit, ze pri hyperfunkci by se nemelo kojit. Nas mam prvni mesice kojila a pak jsme pry nemohly vubec spat, jak jsem byly predavkovane tim hormonem. To si jeste zjisti, jak to je.

sheherazada
7. máj 2007

holky a můžu sníženou funkci štítné žlázy ovlivnit jodem? Ja že sem si koupila vincentku a tam píšou, že čtvrt deci postačí jako denní příjem jodu a já piju tak dvě deci za den. Nemůžu se nějak předávkouvat, nebo tělo co nepotřebuje vyloučí? A můžu to nějak ovlivnit tím jodem? A ještě pohyb? OK, zase budu jezdit na rotopedu, pokud to má pomoct... Jinak já nejsem nijak děsně unavená, dá se to přežít. Ale myslím, že nevydržím ten měsíc než du na endokrinolofii v klidu. Mám strach, že mi tam čekne že je to blbý a že mimi rok dva ne☹

arturinka
8. máj 2007

Ahojte,...aj ja mam podobny problem ako vy...s manzelom sa nam nedari 2 roky otehotniet...jediny problem ktory zistili je moja stitna zlaza. vraj mam autoimunnu thyreoiditidu....z coho je nasledne subklinicka hypothyreozu. Pol roka som brala Euthyrox 25 a teraz asi tri mesiace beriem Euthyrox 50....a zatial nic....

mimka77
10. máj 2007

Ahojte kocky, ja sa tiez pripajam s rovnakym problemom... nemozem uz rok a pol otehotniet. Po roku som navstivila mojho gynekologa a po krvnych testoch mi zisti hypotyreozu - znizenu funkciu stitnej zlavy a hyperprolaktimeniu - zvysena hladina prolaktinu, tym padom som mala nepradidelny cyklus a nenastavala u mna ovulacia. Teraz uz 5 mesiacov beriem Euthyrox 50 a cyklus sa mi upravil aj hodnoty prolaktinu su uz v norme, ale otehotniet nemozem... Asi nemame statie na tie spravne dni :o(

krista
10. máj 2007

Ahojky holky, koukám že s tímhle onemocněním to otěhotnění není žádná sranda a já pořád doufala že otěhotním skoro hned i manžel se naparoval 😀 Ale jak vidím tak nic není ztraceno, jednou se nám to všem určitě povede, chce to pevné nervy, trpělivost, štěstí a samozřejmě zdraví a to vám všem přeju 😉

len
10. máj 2007

On vážně člověk nemůže počítat s tím, že až se hormony normálně srovnají, tak najednou zázračně otěhotní 😖 Já mám vzornou ovulaci, ŠŽ plně substituovanou, všecky hormony v normě, manžel je taky OK a stejně to holt nějakou dobu trvá, no 😒

Sheherezada - špatná činnost štítné žlázy může být způsobena nedostatkem jódu (hlavně v dětství), ale rozhodně se nedá říct, že se většina jejích onemocnění dá léčit pouhým přísunem jódu. Při zvýšené funkci je to naopak velice nebezpečné a ani při snížené by si s tím neměl člověk moc zahrávat a nějaké extrémní dávkování jódu vždycky konzultovat s endokrinologem...

kaza
10. máj 2007

ahojte aj ja mam problemy so stitnou zlazou, uzivam euhtyrox a tiež som mala zvyšeny prolaktin. uživala som parlodel - keď mi ho doktorka predpisovala tak mi povedala, že keď pridem na kontrolu budem tehotna a mala pravdu. dnes som bola a zvyšila mi davku euhryhoxu z 50 na 75. nebojte sa onedlho budete aj vy tehotne 😉

len
10. máj 2007

Hm, mně už teda říkala před rokem, že příště přijdu těhotná, ale nějak jí to nevyšlo 😀
Ale je fajn, že nám nekecají a denně tu člověk potkává spousty holek se stejným problémem, kterým se zadařilo 🙂

krista
10. máj 2007

Kaza a ty jsi měla jakou štítku zvýšenou nebo sníženou??? Promiň ale já těm odborným názvům moc nerozumím 😅 🙂 Nemůžu tu najít nikoho kdo má zvýšenou a je těhotný aniž by ji měl vyoperovanou to mi na klidu nepřidává ☹

krista
10. máj 2007

Len ty jsi takovej optimista, vždycky máš pro všechno tu správnou odpověď a máš super stránky o měření BT, jsi šikula 😉

len
10. máj 2007

Krista, díky 🙂 Ale se zvýšenou taky moc neporadím, osobně znám taky jen lidi, kterým ji vyoperovali 😒 Asi jde i o to, jak moc je zvýšená, myslím, že pokud jenom trochu, tak by to neměl být zásadnější problém a rozhodně je to pro miminko lepší než její nedostatečná činnost 😉

krista
10. máj 2007

Dobře Len, děkuji že jsi mě trochu uklidnila a přeju ti brzké otěhotnění, určitě si to moooooccc zasloužíš, už jenom za to co všechno si pro nás snažilky udělala 😉

len
10. máj 2007

Taky díky 🙂

sheherazada
17. máj 2007

Len, tuším, že jsi tady psala něco o tom, že než ti hladinu srovnali, že to byla celkem síla. Můžeš to trošku konkretizovat?🙂 Díky

belda
17. máj 2007

ahoj ženský, ráda bych se s váma podělila o svoje zkušenosti 🙂 v mých cca 19 mi čirou náhodou přišli na hypertyreozu.3roky jsem se léčila, až sem skončila na fakt vysokých dávkách carbimazolu.a jelikož jsem měla relapsy v mezidobí, doktorka mi doporuřila strumektomii.následně se zjistil zhoubý nádor(mikropapilocarcinom) bez následné zajišťovací léčby radijojodem.7měsíců na to jsem otěhotněla(zkusili jsme to jenom jednou).jenomže ve 26.týdnu jsem skončila v nemocnici pro hrozící předčasný porod.celkem zaražející bylo, že moji š.ž.začali zkoumat až po 3týdnech.to jsem byla mezitím už na maximální dávce gynipralu a v jednu dobu sem denně užívala 23 léků(!).porodila jsem o dva týdny dřív.po roce jsme začali uvažovat o dalším mimi.to jsem ale brala HA, se kterou jsem měla dost potíže.po vysazení(a 3měsíční pauze)se ale ukázalo, že mám anovulační cykly.byla jsem odeslaná do car,kde mě odeslali zpět na endokrinologii.prý nejsem příliš dobře kompenzovaná ☹ problém je ale v tom, že ačkoliv dle endokrinologa je vše v pořádku(to, že mám zvýšené hladiny hormonů je terapeutický záměr, aby se mi nevrátila rakovina), problém bude znovu otěhotnět.neb jak mi říkali v caru, š.ž. si nerozumí s vaječníky a jakmile o přesně nesedí, bude problém.
nemáte někdo podobné zkušenosti?díky 🙂 🙂 🙂

strelko26
20. máj 2007

Baby, ja som pred dvomi týždnami bola na endokrinologii, od 14 r. sa liečim na hypotyreozu, a celá nešťastná, pretože sme sa už 2 r pokúšali o bábo som sa pýtala lekárky, či nemôže byť problém v mojej štít.žľaze. Beriem Euthyrox 100 mg. Mávam totiž anovulačné cykly, t.z. stále, ani MS nedostávam. Endokrinologička mi to vyvrátila, že mám už roky hladinu hormonov v norme, takže to akokeby som bola zdravá a môžem norm.otehotnieť. Lenže čo tie moje cykly? Neviem. Proste pred 2 mesiacmi som uživala 5 dní Clystylbegyt+Pregnyl injekcia potom som dostala MS, i ovulácia došla. A ja neviem, či sa mi to potom naštartovalo, či čo ale mesiac nato som otehotnela!!! Momentalne som v 5 tt., čomu som ani nechcela veriť, lebo tehu testy vyši negatívne. Ale ultrazvuk ukázal jasne, teda doktorovi, ja som tam videla len fľak 😉 . Ináč ak môžem poradiť, ak chcete mať dakedy bábo, vôbec ani herozmýšľajte nad HAK, lebo vám to len rozhádže cykly a po vysadení budete mať vôbec problém dostať MS, tobôž ovuláciu, ja som ju užívala rok, a veľmi mi to ublížilo, lebo dovtedy som síce mala problémy ale nie až také. HAK je pre úúúplne zdravé ženy.Takže ako mi povedala Endokrinologička, ked sú hormony št.žľazy dlho v norme, akoby ste boli zdravé, predávkovanie tiež nespôsobí problém, iba poddávkovanie, vtedy tam hormon chýba. Ale ja somaj tak presvedčená, že za moje anovulačné cykly môže hypotyreoza a predtým rok braná HAK. Takže veľa šťastia 😉

krista
20. máj 2007

Ahojky holky, tak se vám musím pochlubit že jsem se rozhodla jít na tu operaci, kterou mi Dr. pořád doporučuje, protože MM se rozhodl odložit miminko ještě o rok, tak bych to mezitím krásně stihla, jen se teď musím objednat dřív k Dr. a i na tu operaci 🙂 Tak mi držte, palce ať si to ještě nerozmyslím, jsem fakt hrozná posera 😉 😀

Mimochodem belda, beru taky Carbimazol, nyní 1-1-1 ale byly doby kdy jsem brala 3-3-3 😒 Jinak větší zkušenosti bohužel nemám a doufám že zjískám jen ty dobré 🙂

arturinka
21. máj 2007

Ahojte,
ja by som sa Vas chcela opytat jednu otazku. Mozno budete vediet poradit. Taktiez mam problemy so stitnou zlazou...mam autoimunitnu thyreoiditidu z coho je nasledne hypothyreoza....uz dva roky nemozem otehotniet.....momentalne mam vsetky hormony v norme, meriam si bazalnu teplotu....ktora sa v strede cyklu zvysuje......ale ta sa zvysovala aj vtedy ked som este nevedela ze mam problemy so stitnou zlazou......hypothyreoza vraj sposobuje anovulaciu a preto zena neotehotnie. Je mozne, ze napriek zvysenej bazalnej teplote v strede cyklu nemuselo dojst k ovulacii?

len
21. máj 2007

Arturinka, trvalé zvýšení bazální teploty ve druhé fázi cyklu s největší pravděpodobností opravdu znamená ovulační cyklus. Já mám taky hypotyreózu, a to dost značnou, nicméně vzorně substituovanou, a mé cykly jsou velice pravidelné a vzorně ovulační 🙂

Sheherezada (promiň, že píšu až teď, ale byla jsem na dovolené) - nejdřív jsem musela doktory pomalu přemlouvat, že mi něco je, pak mi nadadili Euthyrox 50, po třech měsících zvýšili na 75, po dalších třech měsících řekli, že je to snad OK, po půl roce to zase zvýšili na 100. Od té doby je to jakž-takž srovnané (nepřibírám, vlasy nepadají), i když mi to tak jednou za rok zase trochu zvýší (teď jsem na 135), takže celkově vzato jsem se na tu správnou hladinu dostala přibližně po roce, ono to tělu docela trvá a testovat častěji než za dva měsíce nemá moc smysl. Každopádně ve čtvrtek jdu zase na kontrolu a poptám se, jestli cykly 22 dní jsou opravdu tak normální, jak se všichni tváří 😝

sheherazada
21. máj 2007

Len díky, no mě taky zajímá, jak velká je šance že mimčo by bylo poškozené. Já sem poslední dobou děsně unavená, vlasy mi nepadaj, i když jich mám mín než dřív, ale já jich měla hrozně moc, takže to je dobrý. Jenže já nevydržím rok čekat než mi to srovnaj, se zblázním. Čekala sem půl roku, než si to manžel rozmyslela, že jako začnem a teĎ? Zase budu rok čekat??A až začnem, budu určitě zase čekat, protože to nepude. Jediný co vím, že ovuluju, jenže to je mi momentálně k ničemu☹