Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

kustka
28. aug 2008

Ahoj holky, já mám také chronickou autoimunitní thyreoiditídu, beru Letrox 75 mikr.gr. denně. Zjistili mi to při vyšetření krve na alergologii, žádné problémy jsem neměla. Nechápu jednu věc - to se ten zánět opravdu nikdy nevyléčí? To už budu brát léky do konce života? ☹
A ještě jednu otázečku (když jste takové odbornice 😉 )- doktorka mi řekla, že hned jakmile otěhotním musím přijít. Vím, že první 3 měsíce jsou nejdůležitější, ale vždyť těhu nemůžete zjistit hned 😒 A když to mám už podchycený, tak by přece neměl bá´ýt takový problém, ne?

jabluncanka
28. aug 2008

Kůstka,

on to není zánět v pravém smyslu slova = jde o to,že tělo tvoří protilátky proti ŠŽ. A to nejde nikdy tak úplně vyléčit.Vezmi si své alergie = máš je a jsou třeba v klidu.Ale stačí kontakt s alergenem a rozjede se to nanovo.

Pokud jde o těhotenství = jedná se o to,že MUDra musí zkontrolovat,jestli Tvoje ŠŽ zvládne úspěšně fungovat na dávce léků,které máš nebo jestli se dávka musí zvýšit = většinou to bývá o polovinu dávky stávající... Aby se mimču dobře vyvíjela nervová soustava a mozek... 😉

kustka
28. aug 2008

Jabluncanka,

děkuji Ti za vysvětlení - ona totiž mojé pí. doktorka vždycky mluví a mluví, ale takhle jednoduše mi to nevysvětlila 😉 A jak rychle si myslíš, že bych tam případně měla jít? Vím, že je to blbá otázka (nebudu tam běhat preventivně hned po tulení 😀 ) ale je mi jasný, že ty první 3 měsíce jsou stěžejní a nevím, jestli by mimi neuškodilo, kdybych přišla třeba "až" v 2. měsíci...

jabluncanka
28. aug 2008

Kůstko,

ideální je tak ten 6-8tt. Prostě jak zjistíš,že jsi těhu tak tam hned zavolej a řekni co a jak.Nevím,odkud jsi,ale u nás mi sestřička řekla,ať příjdu hned na krev a normálně mě vměstnala mezi pacienty... Mudra mi hned zvýšila léky a pozvala mě za 5 týdnů na kontrolu,kde to vyšlo úplně OK... Příště už nemusím k MUDře,jen si nechám vzít krev a pak si zavolám o výsledek... 😉

kustka
28. aug 2008

Jabluncanko,

jsem z Brna, endokrinoložku jsem měnila a teď jsem spokojená. O tom zavolání mi říkala sestřička ("až otehotníte, zavoláte 😅 ), ale mně bylo blbý se ptát, jak brzo to zavolání myslí - jsem občas moc "akorátní" a musím všechno vědět přesně (a vidět až za roh), takže by se sestřička asi pobavila a musela by to mé natvrdlosti říct hoodně polopatisticky 😀
Ale díky, uklidnila jsi mě, 6-8 tt už zní opravdu jasně. Díky dík, uklidnila jsi mě 🙂

kustka
28. aug 2008

Jé, Jabluncanko, teď jsem ještě koukla do Tvého albíčka na Váš pokládek - je roztomilý, už úplný člobrda 🙂 , přeji hodně zdravíčka a pohody!

jabluncanka
28. aug 2008

Děkuju a držím Ti pěstičky!! 🙂 😉

petreva
29. aug 2008

Jablun, musím se ti jít omluvit. Včera jsem byla u Dr. na kontrole. Ptala se mě jestli užívám nějaké vit., povídám, že ano ale bez jodu...ona, že je to dobře, ale že od teď přidáme jodid, pro potřeby miminka. Ptala jsem se tedy, jestli by nebylo lepší užívat vit s jodem. Ona, že takhle ho můžeme aspoň dávkovat podle výsledků krve sami....
Takže se klaním.... 🙂

jabluncanka
29. aug 2008

Petrevko,

co MUDr. to názor...Navíc já neznám Tvé hodnoty v krvi a myslím,že od toho se to bude odvíjet... Takže klídek!! 😉 😵

tanity
29. aug 2008

ahojky dievcata,

tak sme sa zasa nieco dozvedeli, vsak petrevka a jablu 🙂 ja som rada, ze sa tu takto podozvedam velmi vzacne info, lebo je to pre mna este priiilis nova choroba...nevravim, ze som o nej nevedela aj predtym, ale tu sa dozviem velmi prakticke a dolezite info..dakujem vam x x x

meusicka
1. sep 2008

ahoj baby... ohladne toho jodu vo vitaminoch, ja som sa tiez pytala mojej dokiny este pred otehotnenim ked som zacala brat Calibrum babyplan ci tam ten jod nebude na skodu. vravela ze v tom mnozstve je to o.k. a aj teraz berieme uz calibrum mami a vysledky mame v poriadku. ja som k dokine nabehla ked som bola v 8tt a bolo to asi akurat, pretoze krvne testy mi uz ukazali, ze je nutne zvysit davku hormonov. 🙂 na kontrolu chodime kazdych 6 tyzdnov ale to je este pohodicka. 😉

emjee
3. sep 2008

bmarcelab • 25. júl 2008 o 20:59
dobrý večer,dnes mi potvrdili zvýšenú činnost hormonov štítnej žlazy co je dovod preco sa nam nedari otehotnieť.Doktorka mi povedala ze pocas liečby čo su 2roky nesmiem otehotieť.Baby mate nejake skusenosti s tymto?Lieky mam Carbimazol kde na letaku na nete pisu ze ich mozu uzivat aj tehotne zeny.Mozem pocas liecby otehotniet ked mi to dokt.neodporucila a ake s rizika?dakujem

prettybaby • snž • 25. júl 2008 o 21:03
ahoj , ja mam naopak znizenu funkciu.beriem euthyrox.doktorke som vravela, ze chceme babatko, ci to nejako neovplyvnuje a povedala, ze nie, prave naopak, ak by som ho prestala uzivat, vtedy by mohol byt problem otehotniet
pekny vecer

augustovka • 29tt • 25. júl 2008 o 21:05
aj ja mam znizenu funkciu a vdaka euthyroxu sa nam podarilo babatko!museli sme ist na kontrolu ale v 10 tt ci sa nebudu zvysovat davky ale inak ziadne zakazovanie tehu nebolo

elana • 25. júl 2008 o 21:05
Marcelo, spíš se zeptej ještě jiného doktora, mně se to nezdá...jestli máš hyperfunkci štítné žlázy, tak jí máš už nadosmrti, ona se neumí spravit sama, aspoň teda neznám nikoho, kdo by neužíval hormony už nastálo (i já s hypofunkcí). Takže u tohoto je podstatné to zaléčit, určit správnou vyhovující dávku hormonů, tak 2x ročně to kontrolovat a je to. Mně zjistili hypofunkci, dostala jsem Letrox, snažit se můžem klidně dál, po měsíci užívání jsem byla na kontrolních odběrech, vyšly o.k, takže dr. konstatovala, že je to zaléčené, mám brát stále dál, můžem se snažit dál a až se podaří, mám přijít, udělají se další testy, jestli těhu s hladinou hormonů nezamíchalo a nebude třeba ubrat/přidat dávku. Toť vše.

prettybaby • snž • 25. júl 2008 o 21:06
augustovka to fakt? si ma velmi potesila touto spravou. dakujem a kolkatku uzivas? dlho ste sa snazili?

prettybaby • snž • 25. júl 2008 o 21:07
ano tak ako elana pise, to budes podla mna brat stale,

augustovka • 29tt • 25. júl 2008 o 21:07
uzivam 25 a ani pocas tehu mi ich nezvysili!snazili sme sa 8 mesiacov ale euthyrox som brala ale 4 mesiace

prettybaby • snž • 25. júl 2008 o 21:10
ja ho uzivam uz rok, snazime sa od zaciatku roka. no uvidime .... ale uzivam 5ku, to som zacinala na stovke, ale zlepsilo sa to.

krista • 1d • 25. júl 2008 o 21:10
Koukni sem
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Jinak já mám zvýšenou funkci - hyperfunkci, užívala jsem Carbimazol, Dr. těhu také nedoporučoval, hnal mě spíš na operaci, ale pak mi odpověděl na jedný netový diskuzi (tentýž Dr. ) že se snažit klidně můžeme, takže akorát koukal s prominutím jako tele, když jsem přišla těhu oznámit, ale všechno proběhlo v pořádku, chodila jsem pravidelně na kontroly a hodnoty se mi hezky srovnaly v době těhotenství, jak jsem na tom teď ještě nevim, nebyla jsem ještě na kontrole, ale říkal, že se můj stav mohl rapidně zhoršit ... ale nic nepociťuju

bmarcelab • 25. júl 2008 o 21:11
dakujem moc ste ma potesili zatial len spravou,skusim sa porozpravat s inou doktorkou.Dnes je asi najhorsi den aky som mala,z ordinacie som odisla s placom a neviem preco to doktorka povedala.Musim s tym nieco robit.Mam 31 a absolutne sa mi nechce 2roky cakat.Kolko tabl.uzivate denne,ja 6 nie je to vela?

rosi • 25. júl 2008 o 21:13
problemy so stitnou zlazou mam aj ja, ale ja mam znizenu funkciu .Aj mne doktor zakazal otehotniet na urcitu dobu, lebo by som mohla babätko potratit...pretoze som mala vela protilatok. To moze byt tiez ta pricina, preco Ti lekarka zakazala otehotniet. Organizmus potrebuje dlhsiu dobu, nez sa upravi hormonalna hladina...Takze pekne papaj lieky, ktore Ti pomozu a nestresuj sa...lebo to tiez ovplyvnuje telo a hormony..

Inak podobna debata bezi aj tu
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

prettybaby • snž • 25. júl 2008 o 21:13
ja uzivam jednu rano ale zato silnu, no ale na znizenu funkciu, ako som pisala

elana • 25. júl 2008 o 21:14
No jasně, dva roky neotěhotnět, to je prostě podpásovka. A jinak se to poslouchá ve 20 a jinak v 31. Víš co, ber to tak, že jestli je štítka rozbitá moc, tak dokud se nezaléčí, tak stejně neotěhotníš, většinou to brání obecně koncepci, než že by se potrácelo, ani postižený dítka se nerodí...prostě jen neúspěch stíhá neúspěch, toť "vše"

S dávkama nevím, to Ti poradí Krista, když brala taky Carbimazol.

tynushqa • 30tt • Dnes o 15:50
Ahojte, tak ja sa podelim so svojou skusenostou... Na zvysenu funkciu stitnej zlazy sa liecim 7 rokov a brala som carbimazol. Doktorka este na detskej endokrinologii ma varovala ze nemozem otehotniet ze si mam davat pozor lebo ze by ma tehotenstvo mohlo kvoli zvysenym hormonom zabit. A hadajte co? Teraz som v 30 tt 🙂 Ked som bola na endokrinologii ze cakam dieta bola som v 5tt a vysadili mi tabletky a moj stav sa zlepsil odkedy som tehotna /klop, klop, klop/. Inak ja som brala zo zaciatku aj sedativa a asi 10 tabletiek denne a pomaly znizovali davky... Myslim ze co sa ma stat stane sa... tak drzim palce

dasule • snž • Dnes o 18:06
já mám sníženou funkci štítné žlázy,beru Letrox 50,je to samé jako Euthyrox...pokud se vám hladina hormonu i protilátek upraví,není problém,aby jste nemohly otěhotnět,pokud tam není ještě jiný problém.Do půl roku by se ta hladina měla upravit,záleží na hladině a zdravotním problémům.

kustka
4. sep 2008

Já beru Letrox 75 ráno, s autoprotiáltkama proti ŠZ se léčím asi 2 roky, 2 krát za rok chodím na kontroly. Byla jsem zrovna včera (na sonu a krvi) a pí Dr. mi říkala, že pokud je ten stav vykompenzovaný, tak by s těhu neměl být žádný problém 😉 - jen se to musí co nejdřív nahlásit, aby se překontrolovala hladina a případně upravilo dávkování (a po celé těhotenství se to samozřejmě hlídá)

delfi07
4. sep 2008

Ahoj kočenky,
Bmarcelab - ty dva roky mi taky přijdou moc dlouho. To by ti ta štítka musela hrozně kolísat, vždyť jsou přece lidi, kteří ji vůbec nemají a díky lékům jsou v pohodě, nebo aspoň natolik srovnaní, aby mohli fungovat. Určitě se to podaří rychleji 😉 🙂 kde bysme to už byli 🙂 taky si myslím jako Dasulka, že by to měla být otázka pár měsíců
Kristi - jsem moc ráda, že je u tebe všechno OK, budu ti držet pěsti, ať ti dobře dopadnou testy - je naštěstí vidět, že doktoři taky nevědí všechno 🙂
jinak u nás - zkoušela jsem to teď s clostilbegytem, vypadá to, že zabral, takže to teď budem zkoušet na ostro. Doufám, že z toho konečně něco bude 😝
Mějte se všechny moc krásně a dobrou noc

bianca
4. sep 2008

kustka ja som presne brala tiez Letrox 75 a momentalne beriem 9OO mg tyzdenne.Stoji to za to.

zofinecka1
4. sep 2008

Ahoj , tak holky já se taky léčím se štítnou žlázou a my čekali dva roky než jsem zapadla a to nám musel ještě dr. pomoct 😀 . Holky já před těhu brala Letrox 100 a teď to musím střídat se 150 ☹ 😉

bianca
4. sep 2008

zofi a ku komu chodis?

emjee
4. sep 2008

capenka • 2d, snž • Dnes o 12:25
Ahoj všem snažilkám i nesnažilkám, prodělal jsem 2 potraty a nyní procházím různým vyšetřením a byli zjištěny pozitivní protilátky proti štítné žláze, máte taky něco takového,?

zvedava17p • Dnes o 12:35
Veru aj ja ich mám, len mne sa doteraz otehotnieť ani nepodarilo

vm72 • 1d, snž • Dnes o 12:45
Ahojda! Já mám sníženou funkci štítné žlázy a beru na to 1x denně Euthyrox100. Pokud máš tyhle potíže a řešíš to přes doktory,tak si myslím,že Ti pomůžou,ne?
S tím potratem-je to fakt šílený,ale co naděláme...Mám ségru a ta měla hned 2x po sobě že jí přestalo pracovat srdíčko a musela jít taky na potrat.Nikdo nevěděl proč.Teď nedávno se zjistilo,že má zvýšenou funkci štítné žlázy a já si myslím,že se to stalo právě kvůli té neléčené štítce.Teď už ale další těhotenství nechce.

capenka • 2d, snž • Dnes o 12:52
ty látky vyšli z imunologie v říjnu jdu na endokrinologii,´jo mě taky řekli že je to kvůli tady té štítovce.

barag • 15tt • Dnes o 12:54
ahoj já jsem měla z důvodu protilátek proti štítné žláze hyperfunkci štítnice, někomu naopak ty protilátky způsobují sníženou funkci- v tom je hodně velký rozdíl, už třebas jen v tom, že na zvýšenou funkci se berou takový tablůety sajrajty, a v těhu se jich smí jen omezené množství, tak sem to měla já a proto sem šla ještě před snažením na operaci. i teď mám nějaké množství protilátek, protože tu tkáň nemůžou vybrat na 100% je to nereálné.

spíš záleží, jestli k tomu máš přidruženou hyper nebo hypofunkci a jak závažná je hladina těch protilátek, já jich fakt měla strašně moc...

po operaci sem otěhotněla dvakrát- jednou velmi brzký potrat a podruhé biochem. těhotenství, před ním sem začala držet bezlepkovou dietu- ještě to není na stopro potvrzené, protože výsledky byly docela divný, ale nicméně po 4 měsících této diety sem znovu otěhotněla a zatím ťuk ťuk ťuk se prckovi daří dobře... těžko říct, jestli ty dva potraty souvisely se štítnicí s celiakií nebo to byly dvě debilní genetické náhody, které tělo naštěstí včas odhalilo. nevim, jestli sem ti nějak osvětlila tvo¨ji situaci, ale ty kdož mají protilátky proti štítné žláze nemusí mít stejné projevy a stejné problémy...

důležité je, co je k tomu přidružené, jestli se z toho vyvinula nemoc buď ve smyslu hypo nebo hyperfunkce štítnice a jestli máš ještě další zdravotní problémy...

barag • 15tt • Dnes o 12:55
jo teď mám sice taky určitou hladinu protilátek, ale to množství je tak malý, že se s tím nic nedělá, rpotože je to celkem zbytečný a přesto sem otěhotněla...

vm72 • 1d, snž • Dnes o 12:55
Tak pokud na endokrinologii teprve půjdeš,tak si myslím,že ti na to určitě něco dají. ASlespoň mě to Dr.říkala,že léky jsou dnes už ce se týká štítky skoro na všechno jen se musejí začít včas brát.

barag • 15tt • Dnes o 13:06
pokud bys měla letrox nebo euthyrox tak to sou v podstatě jen hormony a nějaká pojidla a ty v těhu nedělají naprosto žádnej problém, pokud bys měla carbimazol nebo thyrozol, tam už záleží na tom, jakou dávku bys potřebovala a jak by na ně tělo reagovalo, já 5 let brala pořád celekm vysoký dávky a před operací sem byla na 2 carbimazolech, který sou určený jako maximální možná dávka v těhotenství (při jejich braní se kontrolují jaterní testy krevní obraz, protože to je takovej neřád a může třeba v krevním obraze dělat změny)

mě na to za celých 5 let neupozornily, že při plánování těhu je v takovým případě lepší operace, když nastal čas a tehdá sme se s přítelem domluvily teprv mě doktorka řekla, že bude rozumnější si nechat št. žlázu vzít. takže rok v háji. proto tě na to upozorňuju. ale třeba budeš mít štěstí a budeš brát hormony

a nebo nebude ta hladina protilátek tak strašně vysoká, já byla fakt extrém- segra po operaci kvůli stejný věci, táta po operaci před 30 lety ze stejných důvodů, máma se taky léčila s hyperfunkcí št. žlázy, takže celekm slušný dispozice mít ty problémy hodně silný. ale většinou to zas takovej problém není, však neboj na té endokrinologii ti poradí

christla • snž • Dnes o 13:17
Ahoj, mě taky přišli na protilátky proti štítné žláze teď v červenci na imunologickém vyšetření, tak jsem hned zašla na endokrinologii. Nasadili mi Letrox. Ty protilátky nemám nijak vysoké, tak léky beru je 1x denně a jen od pondělí do pátku, přes víkend nic.
No nechci to zakřiknout, ale možná jsem těhotná.

capenka • 2d, snž • Dnes o 13:45
Šmankote holky nestrašte co je to sakryš zasrajt v těle že to způsobuje potraty,nic na internetu jsem o tom nenašla,jen to že to způsobuje potraty předčasný porody,no já mám hladinu hormonů štítné žlázy v pořádků až na ty vysoké víc než stoprocentní navýšení těch protilátek.

vm72 • 1d, snž • Dnes o 13:49
No,já jsem z toho taky byla pořádně paf.Vůbec jsem nevěděla,že to má takovýhle vliv na těhotenství.Taky mě překvapilo,když mi na to vůbec přišli,protože u nás v rodině se na to nikdo nikdy neléčil a najednou to našli mě a po kratičký době i mojí ségře.
Doktorka mi ale říkala,že když se to pořádně hlídá před a hlavně v průběhu těhotenství,němel by to být až tak velký prblém,tak jsem ZATÍM celkem v klidu.Co jiného mi taky zbývá? Jinak bych se už musela zbláznit.

zofinecka1
4. sep 2008

bi já chodím na fakultku k Vavrošovi

bianca
4. sep 2008

zofi napodobne 😀 😀 😀

lovacka
4. sep 2008

caf bianca nudim sa som v praaaaaaaaaaaci

zofinecka1
4. sep 2008

teda a jak dlouho už tam chodíš?

krista
4. sep 2008

Ahojky 🙂

Delfi a v jakém stádiu jste teď vy? 🙂

Já byla 28.8. na krvi a výsledky mám volat příští týden, tak jsem sama zvědavá 😕

bianca
4. sep 2008

lovi pod do Bardejova

zofi no uz asi 4-5 rokov

zofinecka1
4. sep 2008

no to já taky tak 🙂

bianca
4. sep 2008

zofi tak to sme sa tam mohli stretnut 😀 este mas kontrolu?Ja som konecne mala dobre vysledky tak az po porode

zofinecka1
4. sep 2008

no já už taky nemám kontrolu. Jdu až za rok. Byla jsem tam 26.8. 🙂

bianca
4. sep 2008

ja som bola zaciatkom srpna a mam dojst az mi dojdu prasky

zofinecka1
4. sep 2008

no mi napsal opakovací recept a mám přijít až po porodu. Mám si po porodu upravit dávku zpátky tak jak jsem ji měla předtím. 🙂

bianca
4. sep 2008

taky tak 😀