Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

len
28. máj 2007

Niko, teď je to 15. cyklus...

paula
28. máj 2007

ahoj holky,muzete mi prosim nekdo poradit, co mate zkusenosti s onemocnenim stitne zlazy... mam petimesicni holcicku. Uz v tehu jsem byvala hodne unavena a slaba, ale pro meho dr. bylo vse normalni. Nekdy byly tydny, kdy jsem nevysla z domu. No ale kdyz dr,rekl, ze je to normalni, pricitala jsem to tehu. Pak narocny porod a dovedete si predstavit, ze pece o miminko taky neni zrovna odpocivani. Byla jsem stale vice unavena,delalo se mi spatne... prvne to dr. svadeli na poporodni deprese, pak viroza.... pak zase deprese... no ja mela spise ty deprese z toho, ze me bylo spatne. Az ted dr. napadlo udelat me krevni testy a zjistili me snizenou hladinu hormonu stitne zlazy. Pak me ji ultrazvukovali a zjistili, ze ji mam na prave strane mirne zvetsenou. Dr me napsala 100mikrogramu jodu, brat denne.
TEd nevim, mam snizenou funkci (malo toho hormonu), nebo zvysenou (zvetseni)?
Taky mam strach, ze uz jsem to mohla mit v tehotenstvi a neprisli mi na to a mohlo to mit spatny vliv na moje miminko. ☹
Budu vdecna za vsechny zkusenosti a reakce...

orisek1
29. máj 2007

Paulo,co máš se štítnou žlázou ti řekne jen doktor, ale těch poruch je víc druhů, a myslím, že zvětšená štítná žláza se automaticky nerovná zvýšená funkce. Bereš kromě jódu i hormony štítné žlázy? A ty testy ti dělal gynekolog, obvoďák nebo chodíš někam na endokrinologii? Pokud jde o miminko, myslím, že se jeho štítná žláza zkoumá hned po porodu a asi by se to zjistilo. Ale pro klid v duši bych to radši konzultovala s doktorama než tady na koníku.
K té únavě: já jsem taky byla několik let šíleně unavená, zimomřivá a často jsem mívala zvýšenou teplotu. Obvoďačka mi dělala různé testy, ale na štítnou žlázu ji bohužel nenapadl. Na to, že mám sníženou funkci, se přišlo náhodou při úplně jiném vyšetření.

niko
29. máj 2007

Holky, měla bych dotaz ke šž. Říkáte, že musím mít hladiny v normě, hladiny kterého hormonu, TSH, T4, T3. Který z těchto hormonů je pro tělo nejdůležitější.

niko
29. máj 2007

Vím, že každá laboratoř má hodnoty nasazeny jinak. Příklad:
T4V 10,3 -25,8 (moje T4 = 11.8, což je v normě)
TSHS 0,23 - 4 (8,29 - což je mimo)
T3 ?? (3,5 - myslím, že taktéž v normě)

Jak to tedy je ? Znovu na testy jdu příští týden, ale jsem nervózní a tak hledám odpověď tady.
Orisek, Len: ty máš vždy odpověď...

orisek1
29. máj 2007

Niko, to teda fakt nevím. Ale asi jde o to, mít všechny hormony a celý metabolismus v rovnováze. Podle toho, co jsi psala, tak teprve začínáš s léčením a ono se to nezmění ze dne na den. Doktor ti určitě po těch třech měsících řekne, jestli máš se snažením o mimčo radši ještě počkat. Jinak bych to na tvém místě zatím neřešila, protože je to zbytečný stres. Myslím, že nemá smysl sledovat v tomto okamžiku hladiny jednotlivých hormonů, nějaký čas to trvá, než se projeví účinky prášků a tělo se trochu srovná. Pak třeba otěhotníš hned bez problémů, nebo to naopak nepůjde z příčin, které vůbec nemusí se štítnou žlázou souviset. Ale to bych řešila až třeba po půl roce marného snažení. Každopádně držím pěsti, ať se zadaří 🙂

len
29. máj 2007

Uf... já bych taky řekla, že všech 😀 Fakt ale je, že nejdřív mi zkoumali všecko a poslední dobou už dělají testy jenom na TSH a T4, tuším, mrknu doma na výsledky 😉

niko
31. máj 2007

Len: našla jsi něco?? 🙂

len
31. máj 2007

Jo, kontrolujou mi TSH (limit 0,4-4,2 mIU/l - při snížené fci je hodnota zvýšená) a freeT4 (limit 10,5-25 pmol/l) 🙂

niko
31. máj 2007

Díky... takže T4 bych měla v normě, TSH zvýšené... ať se mi to brzy spraví...

len
31. máj 2007

Neboj, to bude dobrý, moje první vyšetření TSH bylo někde u 100 😝

dit
31. máj 2007

ahoj holky, mám taky sníženou fci ŠŽ, beru Letrox 50, už víc jak rok, řekla bych ale, že mi problémy bohužel neustaly (únava, malátnost). Teď se chceme začít snažit o miminko, tak jsem zvědavá jak nám to půjde 🙂 jen chci reagovat na příspěvky z předchozí strany - Letrox se má NAOPAK brát nalačno nejméně 30 minut před snídaní, pak už se jíst normálně může 🙂 Dělali mi i punkce ŠŽ - dost hnus, ale zas mám jistotu, že nemám žádný nádor. tak zatím a hezký zbytek dne 😀

len
31. máj 2007

Já myslím, že to tu padlo - půl hodiny PŘED jídlem, každopádně je to v příbalovém letáku 🙂

sheherazada
1. jún 2007

Holky když sem prvně objednaná na endokrynologii, jelikož mi obvodačka zjistila sníženou funkci a jsem objednaná na půl desátou, budou mi brát krev? Prý bude krev znova odebírat, jako aby si to ověřila, zda to sedí a já nevím jestli se i takhle pozdě odebírá, jestli mám jít nalačno a nebo jako jak🙂) Díky za info. Nechci tam jí dvakrát, chtěla bych to spláchnout naráz, nerada bych se tam plazila ještě další den ráno na krev

niko
1. jún 2007

sheherazado: já jsem taky příští týden na půl desátou. Jedno vyšetření jsem už podstoupila, brali mi krev - raděj nalačno...

len
1. jún 2007

Ale vůbec nemusíš být nalačno 🙂 Já to dokonce mám na žádance vždycky napsané - laboratoř je otevřená až do dvanácti, raději přijďte později, protože ráno bývají fronty, nalačno být nemusíte 🙂

niko
1. jún 2007

Tak to je paráda, ještě že tě tady "len" máme 🙂

sheherazada
1. jún 2007

díky moc, já si s tím lámala tolik hlavu, chystala sem se tam zavolat a stačilo hodit dotaz sem🙂) Díky moc holky🙂 Len a ke komu chodíš? klidně mi to písni do IP at neděláme reklamu🙂)J8 mám jít někam k Narodní třídě. Psala že chodíš k nějaké kapacitě a já bych měla chodit taky, tak jestli to není ta samá doktorka.-))

len
1. jún 2007

Sheherezado, na Národní třídě je Národní endokrinologický ústav, to je celá instituce, kde se zabývají jenom endokrinologií, a těch doktorů tam jsou, řekla bych, desítky 😉 A jméno píšu do IP, i když bych řekla, že tam budou dobří všichni 😀

niko
6. jún 2007

Ahojte holky, tak dnes jsem byla znovu na krev a na ultrazvuk.
výsledky budu znát až za 3 týdny, do té doby se budu trápit, jestli už došlo k nějaké změně. Potřebuji snížit THS. Jinak nějaké uzlíky 4-6mm, ale prý je to způsobené chronickým zánětem. Alespoň je pozitivní, že tam nemám větší uzly.
Dnes se mi strašně motá hlava a celkově je mi špatně, může mít vliv vynechání letrox (z důvodu těch testů) ?

krista
7. jún 2007

Holky, chtěla jsem se zeptat chodí se s onemocněním ŠŽ (já mám hyperfunkci) hned po prokázání těhu na neschopenku? Je těhotenství považováno za rizikové? Díky K.

Niko a k tvému dotazu, MM taky bere Letrox a jednou se rozhodl že ho brát nebude a uvidí jestli výsledky budou stejné (já vím blázen) a nemotala se mu hlava, ani mu nebylo špatně, takže Letroxem to neni 😉

len
7. jún 2007

Kristo, asi záleží na doktorovi, ale já sama o tom dost pochybuju... Pokud nemáš nijak stresující práci... Hlavní je, abys byla hlídaná, ale na to stačí odběry 1x za tři měsíce, no a pokud je vše OK, není to nejmenší riziko, pokud není, klidový režim už to moc nevytrhne 😒

Niko, taky myslím, že to s tím nebude souviset, obecně pár dní vynechání léků by nemělo vadit, ty změny jsou v dlouhodobějším horizontu. Ale překvapuje mě, že kvůli těm testům vynecháváš 😕 Ty testy se mají dělat v takovém stavu, v jakém tělo udržuješ, takže já určitě, pokud mi to neřekne dr. (což nikdy neřekla), léky nevynechávám NIKDY 😒

niko
7. jún 2007

Len: ano tak mi to doktor minule řekl, až půjdu na odběry krve, tak si nebrat letrox..jinak ho beru pravidelně...

len
7. jún 2007

Niko, tak to jo, když to máš přímo od dr.... Ale stejně mi to přijde hrozně zvláštní 😕

denisia
7. jún 2007

ahoj holky, uz som to hodila aj do nejakej inej diskusie, ale pride mi, ze tu sa diskutuje viac 🙂

ja som sa na SZ liecila 8 rokov, a teraz to uz bude druhy rok, co mam celu SZ vyoperovanu. Bola som hypo, mala som strumu a nejake uzly, tak sa rozhodli, ze najlepsie to je vsetko vybrat von. Beriem LThyroxin 100-125, na kontrole som bola v 8tt a vysledky boli dobre. Moja endokrinologicka mi davky nezmenila a vraj mam prist az v 7. mesiaci tehotenstva. ako casto chodite na kontroly vy?

Posledne dva tyzdne som zacala byt nejako unavena, pridem z prace, najem sa a chce sa mi hned spat ...

niko
7. jún 2007

mě zjistili šž teprve před 3 měsíci, takže po třech měsících jsem byla znovu na vyšetření, ale zatím bez výsledků, ty mi řeknou o 3 týdny později...

denisia: se šž v těhotenství máš nějaké potíže

len
7. jún 2007

Denisia, já zatím těhu nejsem, ŠŽ vyoperovanou nemám a moje dávky jsou 135, ach jo 😒

denisia
7. jún 2007

caute, vlastne som so SZ nikdy nemala velmi problemy, trochu po tej operacii, kym mi spravne nastavili davku hormonov, to som bola neskutocne unavena a nemala vobec energiu. inac ani priberanie (ale zas ja som aktivny sportovec od detstva), ani chudnutie, mozno to vypadavanie vlasov trochu... odkedy mam lieky spravne, tak sa citim uplne zdravo, ani v tehotenstve necitim ziadne problemy. len mi prvych par mesiacov bolo vzdy zima (ale to vraj aj inym tehulkam) a teraz som zase dost ospala ... ono je tazko zhodnotit, co je SZ a co normalny priebeh tehotenstva ... vlastne ti to povedia az vysledky krvnych testov. len neviem, ci tam moja Dr. nie je trochu laxna, ked mam prist az o tie 4 mesiace ... lebo som si najprv myslela, ze tehulky so SZ sa maju kontrolovat pravidelne a casto.

rita123
8. jún 2007

Ahojky všichni.V říjnu mi vyoperovali ŠŽ.Měla jsem zvýšenou funkci.Od ledna se marně snažíme o mimi.Teď beru Euthyrox 125.Za jak dlouho se vám povedlo otěhotnět.Začínám se bát že v tom bude ještě jiný problém.Díky za odpověď a krásný víkend.R.

lenko
8. jún 2007

pred vyšetrením ŠŽ sa nemá vynechávať dávka liekov. Kontrola 2x do roka, v prípade tehotenstva častejšie podľa potreby.