Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

jankohrasko
18. sep 2011

@7bambulik9 Ahoj, asi nie.. mne ked robili HP, tak som tam mala len: testosteron, estradiol, LH, FSH, progesteron.. tusim.. Na to, aby Ti vysetrili SZ, musis povedat.. ja som bola specialne u endokrinologa. To su hlavne hormony: T3, T4, TSH, pripadna antiTPO atd.. Drzim palceky 😉

7bambulik9
18. sep 2011

@jankohrasko Ahoj v hormolánom mám TSH 0,7918 mlU/l a TT4 104,5nmol/l.

jankohrasko
18. sep 2011

no to asi zavisi od lekara, co tam zaskrtne.. 😒 TSH by sa malo pohybovat od cca 0,20-4,5 mIU / l (samozrejme zavisi od jednotlivych laboratorii). Mne ked robili prvykrat HP, tak som tam mala asi 10 hodnot len na ŠŽ. Vzdy na vysledku z laboratoria je vedla Tvojho vysledku napisana v zatvorke referencna hodnota (od-do, ako by sa to malo pohybovat). Aspon ja to tak mam vzdy napisane. Teraz mi vzdy robia odbery len TSH, T3, T4. Ak sa mozem spytat, ako dlho sa snazite o babatko?

ene1
18. sep 2011

@jankohrasko ahoj, mozes mi poradit, prosim, ja som bola na krvne testy, a zisitili mi TSH 4.5, myslis, ze by som si to mala uz liecit, ci je to este v norme? Doktorka mi kazala prist na kontrolu o 6 mesiacov, nedala mi ziadne liekyt. O babatko sa snazime od januara, moze to nejako ovplyvnit ovulaciu, mam pocit, ze som ju uz druhy mesiac nemala, dakujem

ene1
18. sep 2011

ahojte, mozete mi poradit, prosim, ja som bola na krvne testy, a zisitili mi TSH 4.5, myslite, ze by som si to mala uz liecit, ci je to este v norme? Doktorka mi kazala prist na kontrolu o 6 mesiacov, nedala mi ziadne liekyt. O babatko sa snazime od januara, moze to nejako ovplyvnit ovulaciu, mam pocit, ze som ju uz druhy mesiac nemala, dakujem

jankohrasko
18. sep 2011

@ene1 ahoj ene 😵 No neviem, ci Ti ja nejako poradim 😉 poviem moj nazor 😉 totiz ide o to, ze kazde laboratoria maju svoje referencne hodnoty, aj ked sa pozries na internete, niektore maju len cca do 4,4 ine maju do 5,5. Kazdopadne je to podla mna hranicna hodnota, co moze byt a nemusi byt pricinou, ze sa vam nedari babatko Urcite by som to nenechala az o pol roka, je to podla mna strasne dlha doba, to si bola u endokrinologa? Spominala si mu, ze chcete a snazite sa o babatko? A gynekolog? Co na to povedal? V podstate, oni to do 1 roka, pokial sa vam nepodari, ani moc neriesia... Merias si bazalnu teplotu? Ked mas pocit, ze si ovulku nemala.. ja som chodila aj na folikulometriu.. (zistenie, ci sa Ti tvori a uvolnuje vajicko z vajecnikov) ☹
No mne vzdy moja doktorka sleduje s TSH aj T3 a T4. Ked som ja bola u nej 1x, tak som TSH mala menej ako 0,10 a T3 a T4 som mala trojnasobne prekrocene hranicne hodnoty... 😖 ☹ 😲 Ja mam ale hyperfunkciu ŠŽ 😒 liecim sa uz 1,5 roka a momentalne som sice na liekoch, ale vysledky mam tabulkove 🙂
Drzim palceky 🙂

jankohrasko
18. sep 2011

@ene1 mas na Tvojich vysledkoch pri TSH napisane v zatvorke od-do referencne hodnoty?

ene1
18. sep 2011

@jankohrasko dakujem ti krasne za odpoved, 🙂 mam, je tam miera od 0.27 do 4.2, a ja som mala 4.5. Problem je, ze som momentalne v Anglicku, a oni tu gynekologa ako mame doma nemaju, tu vsetko riesia vseobecni lekari, a oni ta potom poslu dalej, ak je nieco vazne. Bazalnu si nemeriam, ale pouzivam ovulacne testy, v podstate som aj mala symptomy ovulacie, nafuknute brucho, bolest v podbrusku, citlive prsia, len tam chybal ten pravy hlien, a testy mi ukazali po tri dni len slabulinku druhu ciaru, a potom nic. Tak som z toho cela popletena ☹

jankohrasko
18. sep 2011

@ene1 ahoj, nemas za co 😉 aha, no... Anglicko.. to poznam 🤐 Ja chodim do Trnavy a tam to malo velmi rychly priebeh 😉 a gynekolog bol super, tiez hned vsetko riesil 😵 podla mna je nase zdravotnictvo v tomto ovela lepsie 😉 Drzim palceky, aky sa vsetko vyriesilo... No podla mna mas urcite presiahnutu hodnotu aspon podla referencnych hodnot laboratoria. 😒

jankohrasko
18. sep 2011

@ene1 nemam rada ovulacne testy.. zbytocne vyhodene peniaze.. 😠 ☹

ene1
18. sep 2011

@jankohrasko oki, uz sa tesim na marec, planujeme navrat domov natrvalo, tak ak dovtedy nic 😒 , tak sa dam doma poriadne vysetrit. Tak diki este raz a pekny dnik. pa

ene1
18. sep 2011

@jankohrasko myslis, ze nie su az tak spolahlive?lebo keby niet tych, tak nie som v ziadnych pochybnostiach, kedze symptomy som ake take mala

jankohrasko
18. sep 2011

🙂 😀 😵 aj Tebe krasny dnik 😎

jankohrasko
18. sep 2011

@ene1 ja som si s nimi uzila.. Ked mi ukazalo ciarky na ovulacnom teste, tak doktor povedal, ze ovulka nebola. Ked neukazali ciarky, doktor krasne videl na folikulometrii ovulku.. ako kedy, potom som ich uz nepouzivala.. Hlien som mala pocit, ze bol.. Bola som z toho nervozna, nechapala som tomu.. Doktor vravel, ze folikulomertia a meranie bazalnej teploty, to je zaklad.

ene1
18. sep 2011

@jankohrasko to vazne? a prave som si objednala dalsich 25 kusov ☹ , asi zacnem aj s tou bazalnou, pre utvrdenie

jankohrasko
18. sep 2011

@ene1 jej.. no vsak oni su vraj dobre.. ale mam pocit, ze u mna akosi nefungovili. 😖 Ja som si kupovala v lekarni len 4 mesiace, tusim 5 ich bolo v krabicke.. Potom som sa na to vykaslala. Podla mna ak mas pravidelny cyklus cca +-28 dni, tak to je urcite ovulka medzi 12-15 dnom. Plus bazalna teplota mi vzdy krasne o 0,5°C rano pekne vyskocila.. A spermie potvorky vraj vydrzia az 7 dni 😀 😲 🙂 😉 😵 😝 takze my sme sa spoliehali na to 🙂

ene1
18. sep 2011

@jankohrasko cyklusy mam ok, sice mi to beha od 25 do 28 dni, ale inac ok

jankohrasko
18. sep 2011

kuk IP 😉

ene1
18. sep 2011
summer_103
19. sep 2011

Ahojte, snazime sa s partnerom otehotniet, ale zatial sa nam nedari. Partner ma znizenu funkciu stitnej zlazy, berie euthyrox. Myslite, ze to moze mat vplyv na jeho plodnost? Zatial skusame kratko, tak som sa lekara este nepytala. Na nete som nasla len info co sa tyka zien, kedze tymto ochorenim trpi len velmi malo muzov...

spagetka_
19. sep 2011

a moze sa pri znizenej funkcii (hypothyreoza) uzivat v tehotenstve Femibion, ktory obsahuje JOD? citala som, ze pri zvysenej funkcii sa nesmie brat, ale nikde som sa nedocitala, ako je to pri znizenej funkcii... ja uzivam euthyrox 25 a popritom aj Femibion, tak rozmyslam, ci v tom mam vobec dalej pokracovat...
a este jedna dolezita otazocka... ked idete na krv, uzijete predtym euthyrox alebo az po odbere? dakujem

jankohrasko
19. sep 2011

@summer_103 moze byt a nemusi byt pricinou.. Ale ak berie lieky, tak je urcite partner sledovany endokrinologom. Bolo by vhodne, keby sa zmienil u endokrinologa, ze sa snazite o babatko.
Bol na vysetreni/ spermiograme? Drzim palceky 🙂

summer_103
19. sep 2011

@jankohrasko hmm no len tak nad tym premyslam, nestresujem kvoli tomu, lebo sa jednak pokusame len kratko a za druhe mna caka v oktobri konizacia krcka, takze to aj tak budeme musiet odlozit. Urcite ho poprosim, aby sa na to pri dalsej navsteve dr. spytal. Dakujem 🙂

jankohrasko
19. sep 2011

@spagetka_ http://www.fertility.sk/riesenie-problemov/horm...
ahoj, ja mam sice zvysenu funkciu, ale podla mojho nazoru, pri nedostatocnej funkcii chyba jod. Kuk link vyssie 😉
Drzim palceky
Ja beriem propycil vzdy po jedle. A na odbery chodim rano nalacno. Takze tabletku uzijem az po odbere.
Myslim, ze ak clovek lieky pravidelne uziva, tak velka zmena by vo vysledkoch krvi nemala ukazat.

spagetka_
19. sep 2011

@jankohrasko dakujem, som si to stiahla a doma budem studovat!
ono to bolo tak, ze ked som sa pytala endokrinologa, ci mozem uzivat vitaminy pre tehotne s obsahom jodu, tak sa len zasmial, ze ved som mlada a zdrava, naco su mi nejake vitaminy... odkial berie istotu ze som zdrava neviem, pritom ani moju zdrav.kartu nevidel... skratka dal mi nejasnu odpoved, co sa tyka toho jodu... a podla neho stitna zlaza urcite nebola pricinou potratu... gynekolog mi zas povedal, aby som si pred dalsim tehotenstvom doliecila SZ, lebo aj to moze byt pricinou potratov... a skludom vraj mozem uzivat tieto lieky, urcite si s nimi neuskodim...
mojej mame napr. povedala sestricka, ze pred odberom krvi moze uzit euthyrox (aj tak robi) a na internete som sa v jednom clanku o preventivnych prehliadkach docitala, ze sa tento liek nema uzivat pred odberom ale az po nom... tak si mozme vybrat 🙂

jankohrasko
19. sep 2011

@spagetka_ to mi je luto.. ☹
no ja som vitaminy papala na zaciatku tehu. S endokrinologickou som sa neradila. Ale doktor mi povedal, ze v prvom trimetri to je ok. Ja som brala Calibrum taky modry.
Ja co citam nazory, tak co lekar, to iny nazor. Ja som hlavne papala vela prirodnych vitaminov, pomarance, jablka atd.. teda hlavne vit. C, ten vraj velmi pomaha pri liecbe ŠŽ. Vseobecne mam taky pocit, ze lekari su velmi opatri pri vyjadrovani ohladom jodu. Ja som svoje stravovacie navyky v nicom nemenila, teda okrem toho ovocia 😝 . Vysledky sa mi teraz zlepsili. Liecim sa 1,5 roka 😅.
No ja sice berem propycil (opak euthyroxu) ale podla mna efekt ten istyyyyy 😖 😨
O tyzden idem na odber mojej endokrinologicke, tak sa spytam, ci pred alebo po odbere.. ale aspon pre mna logicky vyplyva, ze ked mam brat lieky po jedle a rano idem na krv nalacno, tak jasne, ze az po odbre.. sa napapam a dam si lieky 😀

strihalka
19. sep 2011

@spagetka_ ahoj, ja berem jak Lthyroxin 50 na snizenou a tak i femibion 800 a zatial v pohode, aj dr vi, ze berem na stitku

spagetka_
19. sep 2011

@jankohrasko euthyrox sa zas uziva pol hodinu pred jedlom, takze hned ako rano otvorim oci, uzijem lieky a ponahlam sa do prace... tam sa potom nenapadne naranajkujem 🙂 pretoze doma uz nestiham...
mne brali naposledy krv na tsh mesiac po potrate a mala som vysledok 3,65 po uziti lieku, tak si myslim, ze vtedy to bolo aj dost skreslene... dalsiu kontrolu mam az koncom oktobra, nechali ma pol roka tak, takze vobec netusim, aky bude vysledok... najmä teraz, ked som tehotna v 6 tt ...

jankohrasko
19. sep 2011

@spagetka_ aha, prepac, som nevedela, ze Euthyrox sa berie pred jedlom.. Jej, tak gratulujem k tehu 🙂 😉 Ak si tehu, tak podla mna chod hned k endokrinologovi. Mne povedala, ze ak budem tehu, ze mam hned prist, ze sa nemusim ani objednavat.

montinka
19. sep 2011

ahojte. Aj ja mám zníženu cinnost stitnej zlazy.SPAGETKA ak si tehu musis ist hned na endokrinologiu,doktorka ti tam podla krvi upravi davkovanie euthyroxu. moja endokrinologicka mi prizvukovala ze ak ostanem tehotna hned mam prist. takze sup sup na navstevu.🙂 a gratulujem k tehotenstvu. a priprav sa teraz na castejsie kontroly na stitnej. 😉