Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

kikasa
28. máj 2011

@zabka60 babule vyzna sa niektora v tych krvnych vysledkoch zo stitky??by som napisala,ake som mala hodnoty a povieete mi,ci su v poradku...vdaka

nepomylila 😕 ak máš tie hodnoty v tom rozhraní ako som napísala tak sú o.k.,

zabka60
28. máj 2011

@kikasa ahaaa no nepochopila som 😖 vdaka ja som myslela,ze napisem svoje a niekto mi poradiiii 😀

marquez
28. máj 2011

Ahojte, vidim, ze sa tu celkom dobre vyznate, co sa tyka stitnej zlazy. Ja mam hypotyreozu, liecim sa uz rok, ale moje problemy stale pretrvavaju, t.j. liecba este nie je dobre nastavena. Chcem sa spytat na Vas nazor, ci je vobec bezpecne otehotniet s takouto dg. Snazime sa totiz o babo, a rozmyslam, ci nemam radsej pockat, kym sa hodnoty ustalia. citala som rozne clanky o tom, co vsetko sa moze stat babatku v tych prvych tyzdnoch, ak nema matka v poriadku hormony. dost ma to vystrasilo.

kikasa
29. máj 2011

@marquez aj ja mám hypotyreozu, liečim sa pol roka, vysledky zatiaľ nič moc

Baby, chcem sa opýtať, či vám lekár vysvetľoval za ako dlho sa odrazí na výsledkoch, ak vám zvýšil dávku liekov
Mne zvyšoval čo 2 mesiace o 12,5, ale výsledky TSH išli rýchlo hore. Poprosila som ho, či mi nemože po mesiaci zvýšiť dávku, začal sa rozčuľovať, že až po 6 týždňoch uvidíme, ako lieky zabrali.
Tsh som mala 7, 4 a po dvoch mesiacoch 18. Si mysllel, že neužívam lieky, keď sa to tak zhoršilo 😠
Potom nariadil ešte jeden odber, že možno sa pomýlili v labáku, keďže lieky užívam. No a za ten týždeň / to už som mala vyššiu dávku/ TSH kleslo na 14. Tak mám pocit, že s tými 6 týždňami asi nemal pravdu.

helisek84
29. máj 2011

ahoj holky, chodil jsem sem dřív, už si mě si žádná z vás nepamatuje...

kikasa, opravdu jde poznat nejdřív za 6 týdnů, jak tělo zareagovalo. ale i kdyby ti bral krev každý den, tak výsledky budeš mít VŽDY jiné - jde o to, že stačí sebemenší stres, fyzická nebo psychická zátěž, nachlazení, vyšší tlak...cokoliv a výsledky se hýbou.

já se léčím 2 roky, rok jsem bez šž a teď měním svého dr.

marques - snažit se nepřestávejte, ale jakmile otěhotníš, budeš muset na krev častěji a je možné, že ti častěji budou upravovat dávkování - hypotyreoza spomaluje organismus a tím pádem i vývoj plodu a mohlo by se stát, že kdyby se to nehlídalo, miminko by mohlo být mentálně zaostalé.

já bez šž už budu mít hypotyreozu na doživotí a snažilkování nás čeká někdy možná za rok...jedno těhu mám za sebou, s bývalým manželem...

kikasa
29. máj 2011

@helisek84 vďaka za odpoveď, no ak možu takto skákať tie hodnoty, tak to nie je bohviečo 😒 ja len dúfam, že sa mi to čoskoro ustáli na relativne rovnakej a dobrej hodnote.
Mňa strašne hnevá, že bez liekov ta moja šž fungovala celkom fajn a s liekmi je to o 200% horšie. Lekár so mnou jednal ako s idiotom, príčinu zhoršenia videl v tom, že neberiem lieky. To je blbosť, lieky užívam poctivo. No uvidíme, objednal ma o tri mesiace.

helisek84
29. máj 2011

@kikasa - nejlepší je brát léky na lačno, 30 minut před ostatníma lékama nebo před jídlem, tak je tělo nejlíp vstřebá...
já mám se sž obrovské problémy...miminko bych moc chtěla a hrozně se bojím, že to nevyjde:( ale musím věřit...co jiného mi zbývá.

co bereš a jaké dávky?

marquez
30. máj 2011

@kikasa ja to mam velmi podobne ako ty. Lekar mi postupne zvsuje davku, teraz beriem 100 euthyroxin a mam pocit, ze potrebujem este vyssiu davku. Ale tiez mi povedal, ze sa to musi postupne zvysovat. Ty to mas este fajn, ze po 6 tyzdnoch sa uvidi ci lieky zabrali. Ja mam kontroly po pol roku a to je sakra dlhe obdobie, ak viem, ze potrebujem vyssiu davku. mne sa zda, ze ti lekari su strasne spomaleni 😢

marquez
30. máj 2011

@helisek84 presne o tej mentalnej zaostalosti dietatka som citala a prave preto sa tak bojim. Pozeram, ze tiez sa snazite o mimi a ze tiez mas probl. so ŠŽ. aku mas presne diagnozu ak sa smiem spytat? ja mam hypotyreozu

marquez
30. máj 2011

@kikasa vdaka za clanok, velmi poucne. Och, ale ked si clovek predstavi co vsetko sa moze stat

helisek84
30. máj 2011

@marquez ahoj kočko. já to mám dost komplikované - v 5/2008 jsem ve 23tt přišla o dvojčata a nikdo neví proč (já osobně si myslím, že už tehdy za to mohla šž), v 4/2009 mi začli problémy - nejdřív jsem zhubla 8 kg a obratem nabrala 15 kg, v 7/2009 jsem se rozvedla a zrovna mi přišli na příčinu - autoimunitní onem.šž - jednou hypotyreoza jednou hyper...tak mě do 2/2010 lecili a bez úspěchu. vydupala jsem si operaci jsem po totální tyreodektomii - nemám vůbec šž. k mé smůle v šž byl zhoubný nádor. naštěstí v neštěstí maličky a nikam nezasahoval. na radiojod jsem nešla, nechtěla. 1x za rok musím do Motola na nukleární kliniku a letos jsem měla i celotělovou scintigrafii, jestli se rak. někde neobjevila. neobjevila.
zvedli mi dávku na 150 euthyrox denně.

ono podle "norem" jsou kontroly jen 2x do roka 🙄 já měla teď 19/5 v Motole a mám u nového dr 19/7 - můj stávající dr to neřešil, do zprávy vždy psal "subjektivně se cítí dobře" a bylo mu jedno, jestli mi je dobře nebo zle. taky jsem se odstěhovala a mám to teď 70 km, tak jsem musela změnit dr.

@marquez - prosím tě, co nespíš v půl třetí ráno 😲 😅

přeju krásný den, mizím do práce

spagetka_
30. máj 2011

ahojte, co sa tyka tych doktorov, tiez nemam s nimi bohvieaku skusenost... ja som zacala uzivat lieky na stitku v 9 tt a o 3 tyzdne na to som potratila... potom som ich 2 tyzdne nebrala - internistka na predoperacnom mi povedala, ze ich uz nepotrebujem, kedze uz nie som tehotna.... o 2 tyzdne som isla na kontrolu ku gynekologovi po kyrete a on sa zacudoval, ako mi mohla povedat takuto blbost, mam ich okamzite zacat brat... no a o dalsie 2 tyzdne mi brali krv na kontrolu tsh... mala som ho v norme 3,65 ... dalsia kontrola o pol roka... len teraz nerozumiem, preco ma necha cakat pol roka na liekoch, ktore nadalej uzivam, ked v takomto hektickom obdobi co som prezila mi nemohli lieky ani poriadne zabrat... bojim sa, aby mi tu stitnu zlazu pre zmenu moc neznizil...
4 mesiace od potratu sa chceme zacat znovu snazit o babätko... pricina potratu bol nedostatocne vyvijajuci sa plod a nasledne odumretie (missed abortion) ☹

tinara23
30. máj 2011

ahojte kočky, ja mám dnes čerstvé výsledky z endo a som tiež v šoku, už som si myslela, že idem do CAR na IUI a zase prd z toho. Môj priebeh bol asi taký z CAru v novembri ma poslali na endo s výsledkom TSH 5,30. Na endokrinologii som mala TSH 3,88 čiže v norme, ale vysoké protilátky, takže diagnoza autoimunitná tyroiditída. Brala som euthyrox 25 jednu tabletku, v marci som už mala TSH 0,27, takže sa mi znížilo dávkovanie euthyroxu 25 a pol tabletky tri krát v týždni a ostatné dni 1 tbl. A dnešné výsledky TSH 7,58 a euthyrox 50 1tbl denne. Pijem bylinkový čaj na plodnosť, tak dúfam, že to nemohlo ovplyvniť moje výsledky, pijem ho iba druhý týždeň. Nemáte niekto skúsenosť s pitím takýchto čajov a liečby štítnej?

marikac
30. máj 2011

@tinara23 tak to ma mrzi ☹

tinara23
30. máj 2011

@marikac jej ahoj, ide ma poraziť, no ale čo už, len sa bojím aby som tým čajíkom niečo nepokafrala.
Ako sa máš, rastiete ? 🙂

marikac
30. máj 2011

@tinara23 rastieme,ale so starostami ☹ ako inak , ja musim stale nieco riesit (vid v mojom fotoblogu)
nemyslim,ze by si cajikom nieco pokazila.....

azeretka
30. máj 2011

@tinara23 ahoj, já jsem šla na endokrinoligii s hodnotou TSH tuším 5,38, byl mi nasazen euthyrox 25, za tři měsíce jsem se měla ukázat s výsledky krve, aby se upravila dávka dle potřeby, ovšem musela jsem se objednat o měsíc dřív, protože se mi po dvou měsících podařilo otěhotnět, mně byla zjištěná chronická lymfocitární tyreoditida.
Čaj na plodnost jsem nepila, ale užívala jsem bylinné tabletky na plodnost, takže si myslím, že je to obdobná směs bylinek a žádný vliv (kromě ovulace) to nemělo. Myslím, že problém bude jinde, ty hodnoty ti docela hodně lítají, chce to doladit správnou dávku tablet. V mém okolí je spousta ženských, které užívají euthyrox, ale ani od jedné jsem neslyšela, že by měly dávkování jinak než každý den, to mi přijde zvláštní.

tinara23
30. máj 2011

@marikac človeka stále musí niečo stresovať, pozerám, že si mala zlé výsledky tripple testov, ale už je to ok, tak už verím, že si začneš tehotenstvo užívať bez problémov. 🙂

marikac
30. máj 2011

@tinara23 skor by som povedala,ze tymto testom sa neda verit a teraz neviem,ktory vysledok bol vobec spravny....ale poviem ti, bola som zrela na cvokara taky tyzden, kym som sa rozhodla zopakovat si tie testy....zajtra idem na geneticky usg, aby som sa vyhla amniocenteze-teda dufam,ze vysledok bude OK, a ja sa amnio vyhnem.......
teraz som 5,5 mes.tehu a este som si to neuzila....snad az po porode ,,,, 😒

tinara23
30. máj 2011

@marikac moja tak držím veľmi palce, aby ti to zajtra dobre dopadlo 🙂 máš len trápenie od začiatku, tak pfuj pfuj pfuj a neboj všetko bude dobré 🙂

marikac
30. máj 2011

@tinara23 😉 😉 😉 dakujem. My sme uz na euthyrox 50...dufam,ze tu aj koncim a ze sa zvysovat nebude..

vierasab
30. máj 2011

Ahojte babule, ja mám od 14tich zníženú poruchu štítnej žľazy, tiež si telo vytvára protilátky, ale musím si zaklopať, že som nebrala lieky (euthyrox 50) aj ked som mala ☹ ale podarilo sa nám v pohode otehotnieť 🙂 🙂 takže si myslím, že to až tak nebude kritické, dôležité sú hodnoty THC a THS hormónu. Ak je v norme, dá sa to, držím palečky

zlatat
30. máj 2011

ahojte,
ja sa na štítku liečim už asi 12 rokov - mám hypotyreózu, konkrétne DLT ( teda na autoimunitnom základe )
Beriem denne Euthyrox 125 mg.
Teraz som v 6 tt, pred týždňom som bola na endokrinológii na odberoch. Dr. mi povedala, že dávku mi zvýši až podľa výsledkov, ktoré budú o dva týždne.
Trochu sa bojím, aby to nebolo neskoro, lebo v januári som v 6tt spontánne potratila.
Okrem toho, doteraz som mala výsledky OK, čiže táto dávka mi stačila, ale je mi nanič - stále priberám, ani veľa nejem, mám pocit, akoby som priberala aj zo vzduchu, neviem sa nadbytočných kíl zbaviť, strašne mi v poslednej dobe búši srdce - stačí, že vybehnem na 1.poschodie a už mám tep aj 130, vypadávajú mi vlasy, občas mám pocit zimnice ... nerozumiem tomu, prečo mám takéto stavy, keď podľa výsledkov je všetko OK.
Pritom sa cítim tak, ako na začiatku, keď mi eštelen nastavovali liečbu ?

Nehovoriac o tom, že sa bojím o bábo, aby bolo v poriadku.

zlatat
30. máj 2011

@marikac Marika, ja som pri Radkovi začala na Euthyroxe 25 mg a takto som poskočila 😖

marikac
30. máj 2011

@zlatat ja mam rano vzdy pocit po euthyroxe,ze ranajky uz mam za sebou 😀 😀 😀 mne po tej tabl, akosi aj hlad prejde....
mimochodom, nevadi to, ak niekedy uzijem tbl az po jedle, ?? par krat sa mi stalo,ze som zabudla....aj ked viem,ze sa ma uzivat na lacno....ale co uz
tiez som zacinala s mikro davkou 25ug

zlatat
30. máj 2011

@marikac aj mne sa to veľakrát stalo, že som zabudla vziať tabletku, alebo som ju užila až po jedle 😖
no a teraz ako som tehu, tak tiež mám pocit, že po Euthyroxe už raňajky nepotrebujem 😀 😀 začnem byť hladná až okolo pol jedenástej

marquez
30. máj 2011

@helisek84 uff, tak to ta stitna zlaza poriadne potrapila, fakt si si toho uz vela presla. Zelam Ti nech uz je len lepsie. Aspon citis na sebe nejake zlepsenia a ucinok liecby? lebo ja sa liecim rok a je to horsie a nie lepsie. aspon taky je moj subjektivny pocit.

a v noci nespim preto, lebo sa ucim na statnice, tak mam trosku zmeneny biorytmus 🙂

ivita12
30. máj 2011

ahojte kočky, môžem sa k vám pridať? 🙂 tiež mám problémy so štítnou žľazou, liečim sa na ňu už takmer 7 rokov. Mala som hyperthyreózu. Vo februári tohto roku mi ju celú vyoperovali a teraz som doživotne na liekoch. Doktorka mi predpísala L-thyroxín, najprv mi dala 75ug, lenže na poslednom odbere krvi zistila, že mi je to málo, takže dávku mi zvýšila tak, že 4 dni beriem 100ug a 3 dni 75ug. Veľmi by sme chceli s priateľom bábätko, lenže doktorka vzhľadom k horším výsledkom nám zatiaľ neodporúča. V auguste mám ísť zase na odber, tak dúfam, že to bude už ok a môžme sa začať snažiť 🙂

kikasa
30. máj 2011

@helisek84 ako čítam, tak si si s tou šž veľa vytrpela 😒 treba dúfať, že to najhoršie už je za tebou a čoskoro sa dočkáš //, držím palce 🙂

@marquez mňa objednal až za tri mesiace, ja som sa ale rozhodla, že to trošku zoberiem do vlastných rúk. TSH som mala naposledy 14, tak som si dávku sama zvýšila zo 75 na 82,5 a o mesiac pojdem k obvodnému, ten mi zoberie krv a uvidím, čo ďalej. S mojim endokrinologom sa nedá a mňa hnevá, že po polroku liečby mám TSH z 5,4 - 14, a to som mala aj 18.

@tinara23 - to je na nič keď to tak skáče. Si pamätám pred pol rokom. Prvý odber TSH 5,4. Hovorím si super za dva mesiace to musí byť o.k. Po dvoch mesiacoch TSH 8, už to mi zobralo vietor s plachiet a keď mi po daších dvoch mesiacoch zahlásil, že tsh 18, som pochopila, že to bude beh na dlhú trať.

@zlatat výsledky až o dva týždne, to je dosť neskoro, to kde dávajú vyšetriť tu krv. 😖 Ja sa telefonicky dozviem výsledky na druhý deň. Hlavne sa nestresuj, keď si mala predtým výsledky o.k. Držím palce 😉