Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

zvedava17p
13. jan 2009

ruzovka...mne keď pred rokom zistili autoimúnne ohorenie ŠŽ, tak mi povedali...je to ľahká forma, určite sa to za 3 mesiace brania liekov stabilizuje....lieky beriem už rok, z E 50 som postúpila na E 100 a na poslednej kontrole som mala rovnaké výsledky ako na začiatku....

takže výsledok ti nikto nikdy nezaručí...ale aj ja dúfam, že už to bude čo najskôr stabilizované..🙂

A aké si mala hodnoty TSH, keď berieš E 100, alebo sa už liečiš dlhšie?

mabe
13. jan 2009

Dobre ranko devcata,

ja uz mela dvakrat MA v 8tt. Dr. mi zjistila hypofunkci stitnice a chronicky zanet. Beru od prosince 50 Letrox. Cykly mam jaks taks, ale vzdy 3 dny pred MS jednorazove krvacim. Je to takove, ze kdyz jdu na zachod a tlacim, tak trosku krvacim a pak uz jenom spineni. Mam i druhou lutealni fazi kratsi cca 9 dnu. Na gynekologii me dr. rekla, ze jeste pockame do brezna (to jdu se stitnici na kontrolu), jestli ten cyklus neni spatny tou stitnou zlazou. Ze v mnoha pripadech tomu tak bylo. Jestli ne - nasadi me Utrogestan. Snad se to spravi. Uz bych chtela se co nejdrive snazit o dalsi mimi. Tak snad se to zlepsi. Muzete mi nekdo napsat svou zkusenost? Diky

len
13. jan 2009

Ruzovka, je to strašně individuální... Měkomu trefěj správnou dávku napoprvý a do třech měsíců je všecko OK, no a někomu to laděj třeba dva roky 😒 Každopádně počítej s tím, že těch prášků už se pravděpodobně nezbavíš, ale jinak to znamená jen jeden prášek denně a dvakrát do roka kontrolu. A když na to koukneš z té druhé stránky - vlastně je fajn, že na to přišli už teď, bylo by mnohem horší zjistit to zpětně v půlce těhu - tahle nemoc, když je neléčená, může negativně ovlivňovat nervový vývoj plodu. A máš rozumnýho gynekooga, mám pocit, že dneska jich spousta na neplodnost cpe horem dolem tuny hormonů a takovéhle základní vyšetření neprovedou...

meusicka
13. jan 2009

Ruzovka.... na Euthyrox ta vedia nastavit dost rychlo. ako pisala Len tak niekedy aj do 3 mesiacov. mna nan nastavovali po operacii, mne sla cela stitna von a na E 100 som sa ocitla po cca 3 mesiacoch. no hned ako som otehotnela, tak som bezala za dokim lebo ma museli kvoli mimi nastavovat zase a postupne davky zvysovat. len trpezlivost, vsetko bude o.k. a s tou stitnou sa veru nesmie zartovat. dietatku sa stitna vyvija medzi prvymi organmi, takze vyrovnana hladina hormonov v tele je velmi dolezita. drzim prstiky 😉

len
13. jan 2009

Mabe, myslím, že doktoři postupují správně... Ono tělu chvilku trvá, než se stabilizuje, takže v tom březnu už by mělo být jasno. A Utrogestan je na krátkou luteální fázi asi optimální řešení. Jinak moje osobní zkušenost je několikaletá neschopnost vůbec otěhotnět, následně IVF a taky potrat v 8.tt, ale štítnici mám srovnanou (beru Letrox 135), takže se všichni doktoři dušují, že ta s tím nemá nic společného...

mabe
13. jan 2009

Len, dekuji. Drzim palecky, aby ti to uz vyslo.

Ja si rikam, ze uz by to mohlo vyjit. Jenom sem se chtela preptat, jak to vidite vy s tim mym cyklem a srovnavanim. 🙂 Tak to jsem rada, ze to chce chvilku, ale ne zase tak dlouhou. Ja bych chtela po tom breznu znova zkouset osud. Tak snad to uz tentokrat vyjde.

ruzovka
13. jan 2009

Moc děkuju za rady, snad to bude v pořádku, držím všem palce a přeju hodně zdraví.

ruzovka
14. jan 2009

Ahojky, teď jsem se dozvěděla pro mě docela šokující věc. Já se se štítnou žlázou léčim už dýl, ale celou dobu jsem brala hormonální antikoncepci a výsledky štítné žlázy byly naprosto v pořádku. Po tom, co jsem ji vysadila se mi krevní testy velmi zhoršily, prý má HA jako vedlejší účinek příznivý vliv na autoimunitní poruchy štítné žlázy 😨 Máte s tím některá zkušenost?

len
14. jan 2009

Ruzovka, mně vadnou ŠŽ diagnostikovali, když jasem HA ještě nebrala. Když jsem ji brát začala, musela jsem mít potvrzení od endokrinoložky. Po třech letech jsem ji brát přestala a teď už ji neberu přes 3 roky. A můžu říct, že jsem jakékoli výkyvy nezaznamenala, ať jsem ji brala nebo ne...

ruzovka
14. jan 2009

len, děkuju, já jsem z toho pěkně rozhozená, udělalo mi to teda čáru přes rozpočes 😠 , ale hlavně, aby se to srovnalo. Když tak nad tím přemýšlím, je fakt, že za posledního půl roku jsem začala mít všechny příznaky, který jsou u snížené funkce, přibrala jsem, padaly mi vlasy, únava... a to mam myslím docela slušnou životosprávu, jídlo i pohyb v normě 🙂. Jenom jsem si toho nevšímala, protože každoroční odběry byly ok ☹

katka444
15. jan 2009

ahojte, neviete mi prosim poradit. Berem uz par rokov L thyroxin na stitnu zlazu. bola som aj v lubochni, tam som mala vsetko v poriadku pri tej liecbe aku mam nasadenu az na jedno. Autoprotilatky proti tyreoglobulinu som mala 10,987 (norma je 0-1). moze to vplyvat nato, ze uz rok sa nam nedari otehotniet? ten doktor v lubochni len povedal, ze vsetko ok a manzel ma ist na spg. az doma som nasla vo vysledkoch tuto vysoku hodnotu. ale nevsimala som si to, vsak mi povedal, ze vsetko ok. chodim tiez na imunologiu s inym problemom a ta lekarka, ked vydela vysledky z lubochne sa ma hned opytal, ci mi nasadili nejake nove lieky. ja ze nie, tak mi kazala ukazat tie vysledky z lubochne na gynde.
tak este raz moja otazka: Autoprotilatky proti tyreoglobulinu som mala 10,987 (norma je 0-1). moze to vplyvat nato, ze uz rok sa nam nedari otehotniet?

ka.mala
22. jan 2009

Ahoj Ruzovko, mám stejný problém. Autoimunitní onemocnění ŠŽ. Diagnostikovali mi to v květnu 08. To byl argument proč jsem nemohla otěhotnět. Lékaři mi kladli na srdce, že otěhotnět nemůžu dokud nebudu v pořádku. éčila jsem se, výsledky pořád špatné. Měla jsem Letrox 75. Najednou tu byl Silvestr 08 a já se chystala na kontrolu k endokrinložce, Šla jsem na krevní testy 6.1.09. ve čtvrtek 9.1. jsem zjistila že jsem těhotná. V pátek jsem to oznámila své endokrinoložce a ta se zděsila, protože mé výsledky jsou prý katastrofální a že je to průšvih.TSH mám 25,24mIU/l (norma 0,32-5,0) navíc vysoké aTPO. Okamžitě jsme zvýšili dávku na letrox 100, k tomu 1/2 jodidu a 3xdenně kys.listovou. Zítra mám schůzku s genetičkou, která mi vše vysvětlí a zvolíme postup. Dítě chci, ale jen zdravé. Ale co tím chci říct.Nemysli na nějaké hodnoty, na svůj stav, buď v pohodě. Já mám výsledky špatné, ale to mohlo způsobit právě to těhotenství. Nesouhlasila jsem s tím, že budu čekat až se mi hladina hrmonů ustálí. Mění se to pořád a šancí na otěhotnění máš málo. Prostě tomu dej volný prlběh. Musíš být ale připravená na možnost, že potretíš, nebo budeš muset na potrat jít. Já jsem na vše připravena. Přesto věřím, že bude vše v pořádku. Psychika je moc důležitá. Držím ti palce.

a1211
22. jan 2009

Ahoj ka.mala mám stejné onemocnění bohužel jsem objednaná na edok.až v dubnu dříve nebyl termín, a s manželem už bychom rádi pracovali na mimi, bohužel tedy nevím, zda pokud bych náhodou otěhotněla, tak jestli by se mimi udrželo i bez léčby? Je tam nějaká souvislost, že je těžší přijít do jiného stavu s touto nemocí, nebo jsi žádný problém nepozorovala? Já zatím léky nemá, čekám až na tu návštěvu v dubnu.

kali.kal
23. jan 2009

A1211: taky to teď řeším... Mám sice už prášky, ale hladiny se pořád ještě neustálily... Pořád se to mění ☹ Tak nevím ☹ Nerada bych si způsobila "kretenoidní" děťátko ☹

len
23. jan 2009

Holky, já se přiznám,,že bych to osobně moc neriskovala 😒 Jasně, pravděpodobně se nic nestane, ale kdyby jo, do smrti bych si to vyčítala 😔

a1211
23. jan 2009

já vím len, ale je to hrozné, taky se můžeme dočkat kdoví kdy. A kali.kal říkala ti endokrinoložka jaká je pravděpodobnost že by mimi nevydrželo? byla bych moc ráda, kdyby jsi mi napsala co ti dr.říkala o souvislosti té št.ž. s plánováním mimi, děkuju

len
23. jan 2009

Hele, on ti bohužel nikdo přesná čísla nepoví, ono i když potratíš, tak se nemůže stoprocentně vědět, jestli za to může ŠŽ zcela, částečně nebo vůbec (mně po potratu řekli "pravděpodobně ne") 😒 Jenom je prostě prokázáno, že pacientky se špatnou štítnicí potrácí častěji 😔 Víš co, já bych se ani tak nebála toho potratu (i když zážitek je to strašnej a pak čekáš ještě mnohem dýl) jako toho, že se mimčo narodí postižený. To bych si pak říkala, jestli mi to tehdy stálo za to těch pár měsíců nepočkat... Bohužel snažení je jedno velký čekání, já už čekám tři roky a uspíšit to nijak nejde. Takže vás moc dobře chápu.
Každopádně kdybys otěhotněla dřív, tak okamžitě upaluj na endokrinologii a ty testy si tam vydupej, žádný odklady 😉

a1211
23. jan 2009

jdu tam v dubnu a do té doby to pokoušet nebudu, říkala jsem si až tak po létě, kdy budu vědět, že ty léky už nějakou dobu beru, a třeba se to do té doby zlepší. Tu chvíli už čekat vydržím, opravdu by to pak nestálo za ty výčitky. A len jaký je důvod u tebe, že tak dlouho čekáte?

len
23. jan 2009

Myslím, že děláš dobře a neboj, duben je tu za chvilku 😉
U nás je to těžký, štítnici mám stabilizovanou, ale někde evidentně problém bude, akorát na něj zatím nepřišli, tzv. idiopatická neplodnost 😒 Tři roky snažení bez úspěchu, pak úspěšný IVF a potrat 😒

ka.mala
23. jan 2009

Ahoj, já mám asi obrovské štěstí na lékaře. Poruchu ŠŽ mi zjistila má obvodní lékařka a po telefonické dohodě s endokrinoložkou mi nasadili léky. Vždycky když se mi přitížilo, obvodní lékařka mi nechala udělat testy a opět jsme upravily. Kontroly na endokrinologii dvakrát do roka mi připadají málo, zvláště pokud toužíme po miminku. Takže to řeším oklikou a ono to funguje. 🙂 Dnes jsem byla na konzultaci u genetičky a ta mi řekla, že se nemusím tolik bát. I když má hladina hormonů není vyvážená, jsem léčená a hormony dodáváme. Mám být v klidu a těhotenství si užívat. Dala mi za pravdu, že kdybych nebyla v tu pravou chvíli v pořádku, neotěhotněla bych. To že se mi výsledky zhoršily má na vině i těhotenství a vyšší potřeba hormonů. Každopádně mě to neukolébalo a stále jsem o svém těhotenství nikomu neřekla, aby mě v případě špatných výsledků nelitovali, protože bych si postižeé díte nenechala. Mám doma už šestiletého zdravého syna a raději se smířím s tím, že žádné děti mít nebudu než... . Kontrola u genetičky bude ve 12tt (6.3. ☹ ) Tak držím všem palečky.

boruf
25. jan 2009

Ahojky 🙂 Nevím, jestli si mě pamatujete, jsem zabza9 (zapomněla jsem heslo 😅 )...
Tak jsem byla zase na kontrole, protilátky se mi zvýšili...a TSH z vysoký hodnoty kleslo do nízký, ani dr neví proč... ☹ Tak nevím, dávkování Letroxu mi nechala, koncem února jsu na další kontrolu. Je mi z toho všelijak, navíc mě dneska zase přepadla mrcha, tak je mi zase hůř na duchu 😅
Kdyby se vám tohle někomu stalo, poraďte mi prosím...nezdá se mi, že by dr něco chtěla řešit, hlavně mě(nás) nechce pustit zpátky do CARu... Díky 😔

strouzek
25. jan 2009

ahoj boruf alias zabzo mě se to nestalo ale můj dr. o týhle "možnosti" taky říkal že se to často stává, a i proto mě říkal ať jdu na tu operaci protože se stane že mi nasadí léky a štítka se dostane do normy a třeba za měsíc pak hup, nějaký stres nebo něco a hodnoty budou přeskakovat sem tam, no a mojí mamce taky přeskakují hodnoty z vysokých do nízkých , jeden rok má hyperfuknci a druhý hypo a tak jí pořád mění léky.

boruf
25. jan 2009

Strouži díky 🙂 No taky už mě napadlo říct si o tu operaci a mít "klid". Bylo to hodně blbý?A co dr, nechala se přemluvit hned?

dioliana1
25. jan 2009

ruzovka: I mne sa naburala ŠŽ po antikoncepcii... ☹

strouzek
25. jan 2009

no příjemný to nebylo, 4 hodiny v narkoze a pak den jipka, ale co říkaj holky co třeba mají po operaci a i po porodu tak prej porod je horší. jako mě po operaci nic nebolelo, spíš bych řekla že to bylo horší na psychiku ta doba před operací jako strach z neznáma a pak nervy v nemocnici a vůbec to nemocniční prostředí, jipka a tak. nikdy jsem v nemocnici neležela tak to bylo pro mě těžký.

a přemlouvat mě dr. jako ani nemusel,u mě to bylo takový všecko rychlý, potratila jsem a za 14 dnů se zjistilo že mám hyperfunkci a ještě v krku uzlinku. takže týden nervů a čekalo se jestli to není rakovina,pak mi dr. řekl že u problémech se štítkou je vyšší riziko potratu a že než se to upraví a nebo nějak vyřeší že nesmím otěhotnět tedy v případě že bych si vybrala léčbu práškama, no a nebo operace a snažení hned a i se sníží i to riziko potratu. takže jak řekl sníží se riziko potratu a může být mimi hned nebylo co řešit.

fakt mě nepřemlouval, řekl mi co mě čeká a v čem je operace lepší, já pak sedla na net a zkontaktovala jsem se s lidma co mají štítku přeléčovanou a nebo po operaci a vyšlo mi z toho že není na co čekat, protože opravdu hodně lidí se léčilo a bylo to čímdál horší a nakonec na operaci stejně skončili akorát že ztratili pár let života. takže jsem šla za doktorem že chci termím a pochválil mě že jsem rozumná a že kdybych byla jeho žena tak že by mě a tu operaci taky hned poslal. takže tak, můžu ti říct že přežít se dá vše, člověka drží na nohou ta naděje na mimčo a hlavně můžu říct že i já se cítím po operaci lépe a vůbec nesetkala jsem se z nikým kdo prodělal operaci že by litoval a že jsem si psala s fakt velkou spoustou lidí.

boruf
25. jan 2009

Já uzlík nemám, mám "jen" velkou myslím že pravou stranu, hodně poničenou ze zánětu a skáče sem a tam...ale dr se ani nezmínila o možnosti operace.
Jinak já taky nesnáším nemocnice, byla jsem na laparkách a čištění po MA, takže tak...no, zkusim se jí na tu možnost zeptat

strouzek
25. jan 2009

no já měla jeden lalok v pořádku v histolce jen mírné znaky hyperfunkce ale ten druhý lalok no děs. výběžkovitý, zvětšený, ještě uzlina, příštítné tělíska taky v háji, právě proto jsem byla nakonec na sále déle než se původně myslelo. jako když jsem si pak četla zprávu z operace a z histolky tak jsem byla ráda že jí mám pryč. navíc u mě rozhodla i to že můj děda měl rakovinu v krku. můžu říct že jsem tu operaci rešila z mnoha dr. , obvodním dr., gynekologem, chirurgama, endokrinologama fakt spousta doktorů ač už ti co jsem se s nima setkala v rámci operace a nebo to byli lékaři u kterých mi domluvila sezení švagrová která dělá vrchní v nemocnici, tak mi všichni tu operaci doporučovali, takže doufám že jsem neudělala chybu a že mi to dopomůže i k mimíškovi. čas teprve ukáže, je pravda že až jsem tuhle věc řešila sama tak jsem zjistila kolik lidí s tímto má problémy ajaká spousta lidí má po operaci a třeba jsem to ani nevěděla. dokonce jsem zjistila že bez štítky je i moje teta už spoustu let a rodina to vůbec nevěděla a na krku není vidět ani jizvička. prý jí štítku zjistili kdysi ale nic moc se to neřešilo ale teď po přechodu jí prý začla růst šíleně, cítila v krku pořád knedlík a hodnoty těma hormonálníma pochodama skákat a tak šla na operaci a je spokojená.

zulik
28. jan 2009

Ahoj holky,
mám dotaz ohledně operace štítné žlázy-jejího odstranění, na kterou jde dcera v únoru. Nečetla jsem zpětně vaše podněty, třeba to tam některá píše ale chci se zeptat, zda vadí, když by v den operace měla holka menstruaci /když opomeneme to, že tedy fakt nic moc pocit, probouzet se z narkózy po 3 hodinách a starat se o mrchu a vložky/. Vůbec se o tom nikdo nezmínil a vypadá to, že to tak zrovna vyjde 😒 Přemýšlím o oddalovací injekci od gynekologa ale zase aby to nevadilo něčemu jinému..Díky za odpověď a váš názor

strouzek
28. jan 2009

zulíku při jakékoliv operaci nesmí žena mít menzes protože prý pak rána víc krvácí a vůbec to prý dělá problémy. já byla na operaci štítnice v prosinci , původní termín jsem měla jiný ale jak jsem řekla chirurgovi že někdy v těch dnech bych měla dostat ms tak mi termín okamžitě změnil. a co se týká mě jsem ráda že jsem jí neměla, na sále je člověk nahatý, tudíž i bez spodního prádla, mě operovali 4 hodiny a představa že 4 hodiny krvácím na operační stůl no hnus. navíc pak tvoje dcera určitě bude den na jipce, no a to je taky další problém, nevíš v jakém bude stavu, mě po narkoze bylo dobře ale i tak jseš napojená na přístroje, nemůžeš se skoro hnout, chtěli po mě abych se vyčůrala do bažanta ale v leže to nešlo a tak mě i druhou paní co ležela se mnou na jipce vycévkovali. opravdu nedoporučuji operaci v době menzes a podle mě když to řekneš lékaři tak jí při menzes na operaci ani nevezme.

zulik
28. jan 2009

děkuji, myslela jsem si to a zařídíme se podle toho. ono je těžké plánovat to, protože termín dostala v listopadu na únor a vzhledem k té zlobivé štítnici to nemá pravidelně, tak se to nedalo tak dopředu řešit.