Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

miminkacik
9. aug 2011

@tinara23 ahoj, nejaký súvis to podla mňa mať musí, pretože ja som bola celé detstvo imunodeficientná, mala som veľmi zlú imunitu a z toho aj všetky moje choroby vyplývali a potom prišla aj štítna žlaza.. Aj keď neviem no.. Teraz už mám imunitu v poriadku ale štítka sa ma drží ako kliešť 🙂

tinara23
9. aug 2011

@lucinocka aha 🙂 a berieš aj nejaké lieky na štítku ? ja beriem momentálne euthyrox65, lebo mne sa tak zhoršili výsledky, že z hodnoty TSH 3,38 (akurát to Anti TPO bolo tuším 88) som vybehla na 7,8, teraz som už v norme okolo TSH 3,00. Len ma to štve lebo sa nám nedarí už skoro dva roky, tak špekulujem stále kde by som ešte skúsila ísť. Ja už chodím aj do CAR a mám za sebou prvé IUI a negat., ešte jedno a potom IVF.

tinara23
9. aug 2011

@miminkacik no však to, ja si myslím, že som mala štítku do určitej doby ok, my len keď sme začali pátrať prečo sa nedarí, tak som mala trošku vyššie hodnoty. Ale ja za všetko viním klimatizované priestory v práci a zle nastavenú klímu, ktorá na mňa nepretržite fučala, odvtedy som bývala stále prechladnutá, mám časté bolesti ucha, hrdla. Hrdlo ma niekedy bolieva nepretržite aj dva týždne, nemám žiadny bacil. A stále sa to opakuje aj keď už tam nepracujem, naozaj pokoj som mala iba pri mori na dovolenke, teraz som doma a hrdlo zase pobolieva.

deri
9. aug 2011

zdravim sem novaček o štitne zlaze sem se dozvedela náhodou pred 2 mnesici.mnela jsem tsh 0,26co byl pruser...snazime se o mimi skoro rok a nic a pravdepodobne je tadyto duvot ..nasadil mi letrox 100.a z mimi mame počkat.ted mne brali zas krev a tsh 0,314 pri je každá laborka jina a prášky mne znižili ..nevite mne stim nekdo pomoci?mame ješte teda čekat nebo dotoho hupsnout?

miminkacik
9. aug 2011

@deri ja sa do tých hodnôt tsh takmer vôbec nevyznám, väčšinou ich len prebehnem ale ak dobre vidím tak máš nízke hodnoty a to znamená hypertyreózu, čiže zvýšenú funkciu št.žlazy. Pokiaľ viem, pri hypertyreóze je ťažšie otehotnieť a keď nie je podchytená liekmi, tak je väčšie riziko potratu. Nechcem strašiť, ale ja by som radšej počkala, kým sa hodnoty tsh vyrovnajú, poprípade dokedy nepovolí snaženie endokrinológ.

miminkacik
9. aug 2011

@tinara23 keď sa nedarí treba vyskúšať všetko, veď za to nič nedáš nie? 🙂 Treba skočiť za imunológom, keď pre nič iné, tak len pre pokoj v duši, že imunitou to nie je 😅 každopádne ti želám čo najskôr úspešné tehulkovanie 🙂

deri
9. aug 2011

dekuji no hm to mám teda radost.ja jsem zatim u endik.nebyla sem objednana az za 2 mnesice doktor se shani spatne a kdyz ho najdu tak ma plno..vim akurat ze se spatne otehotni.☹

lucinocka
9. aug 2011

@tinara23 a beriem euthyrox 100 a kazdy druhy den 125.. TSH mam ok.. nam sa nedarilo 9 mes. kvoli mojej psychike, potom sme normalne otehu hned jak som nastupila do prace.. skuste ist na dovolenku,alebo si kupit psa , mozno to pomoze🙂

deri
9. aug 2011

no my sme si poridili 2 kocky sou snad za dve deti.psychika je svine mne dal doktor leksaurin a ci talec pri se mam dat dohromady..sem kuli tomu i na neschopence.za jak dlouho sa vam ty hodnoty upravili?

tinara23
9. aug 2011

@lucinocka 😀 😀 😀 na dovolenke sme už boli dva týždne a psa tiež máme 😀 😀 😀 a nič nepomáha 😠

strihalka
9. aug 2011

@miminkacik xi xi, ja myslela toho na strecniansky 😀

miminkacik
10. aug 2011

@strihalka jááááj 😀 no tak ten je mudr.Vereš a k tomu teraz budem chodiť 😀

strihalka
10. aug 2011

🙂)
@miminkacik sme se k nemu dopracovali🙂)

miminkacik
10. aug 2011

@strihalka 😅 a teda chodíš k nemu aj ty? Aký je?

strihalka
10. aug 2011

@miminkacik ja jsem u nej byla jednou, a to na doporucnei sladicekove z gyndy
stitku mam jen lehce vychylenou ale tim ze chcem otehu, tak mi nasadil l thyroxin 50, jendu denne, merim si i bzalku a teplotky jsme kvuli ni mela pekne rozhazene, takze ted papkam apakam a je v pohode, ymslim ze orzumny chlap

kvetka84
10. aug 2011

Ahojte, pripajam sa do debaty.
Mne zistili poruchu SZ v tehotenstve. Hned ma poslali k endokrinologovi. Nasadili mi L-thyroxin 50 a chodila som na pozorovanie pocas celeho tehu. Ked som porodila, doktorka mi urobila biopsiu, lebo sa jej nezdal uzlik v SZ. Prisiel pozitivny vysledok. Tak ma hned odporucala na operaciu. Na operaciu ma zobrali expresne. O dva tyzdne som uz bola po operacii jednej strany a cakali sme na vysledky. Prisli pozitivne. Potvrdil sa zhubny nador takze do dvoch tyzdnov som sla na druhu operaciu a vybrali mi aj druhu stranu. Ta uz bola negativna, ale kedze nador bol vacsi ako 10mm, hned som rizikova a budem musiet absolvovat aj radiojod. Na ten som objednana koncom augusta.
Baby chcem sa poradit a pomoct. Co ma tam caka? Idem do KE. Ake su rizika a coho vsetkeho sa budem musiet vzdat? Prosim napiste mi, lebo sa hrozne bojim a pritom mam doma 5 mesacneho synceka ☹

miminkacik
12. aug 2011

@kvetka84 To mi je ľúto ☹ štítna žlaza je sviňa, samé hlúposti vyvádza ☹ Takéto liečenie som neabsolvovala, ani nikoho nepoznám kto si tým prešiel (hoci môjmu tatkovi štítku vyoperovala, našťastie s negatívnym výsledkom). Ale bola som na punkcii a ďalších vyšetreniach, kde mi do žily vstrekovali ten rádiojód či čo to presne bolo. A bolo mi povedané, že 48 hodín by som sa nemala stýkať s tehotnými ženami, bábätkami prípadne senzibilnejšími osobami. Či je to tá istá látka to neviem, ale ak je to niečo podobné, tak sa nebudeš môcť stýkať so synčekom (??) čo dúfam, že je len moje mylné rozmýšlanie. Držím Ti veľmi palce, veľa síl Ti prajem. Všetko bude okej 🙂

natalijoa
12. aug 2011

Ahoj holky, taky by mne zajimaly vase zkusenosti. Na endokrinologii me sleduji,protoze doktorce se nezdala moje zvetsena stitna zlaza,ale vysledky od endokrinologa prisly normalni,jenom mi na stitne zlaze nasel nejake zvrasneni a do zpravy naspal podezreni na autoimunitni nemoc. Ted jsem ovsem byla u sveho kardiologa,protoze mam nejake problemy a ten mi delal znovu kompletni rozbor a zjistil,ze mam protilatky na stitnou zlazu a domniva se,ze tam ta autoimunita opravdu je. Plynou z toho nejaka omezeni?Zatim se o miminko jeste akutne nepokousime,ale mam strach,aby to pak nemelo nejaky vliv na jeho poceti. Aby se nam to pak podarilo...

helisek84
12. aug 2011

@kvetka84 ahoj kvetka! já taky měla zboubný nádor - tady se rozepisovat nebudu, ale mrkni ke mně do alba, všechno tam najdeš. já byla rozhodnutá na radiojod nejít, i kdyby mě tam poslali. protože nevěřím tomu, že to nenechá něco v těle...takže kdybych musela, jedině po dítěti. ale naštěstí nemusím a doufám, ani nebudu muset.
léčba radiojodem by měla být asi taková, že budeš sama na pokoji, 2 týdny, budou ti podávat k pití tekutinu s radiojodem a potom tě pustí domu, ale dva měsíce se nebudeš moci stýkat s těhotnýma a s dětma a 2 roky nebudeš moct těhotnět...protože radioaktivní látka zůstává v těle...
to o čem píše @miminkacik je fosfor - ten se píchá při scintigrafii, ale radiojod se pije.

miminkacik
12. aug 2011

@helisek84 ďakujem za objasnenie 😉 tá látka síce nebola to čo som myslela, ale v podstate som nebola až tak mimo, hm.. Takže každopádne nič príjemného pre maminku malého bábätka ☹ Ja som to vyšetrenie absolvovala ešte ako decko, takže ho mám celkom zahmlené, ale pamätám si aj, že som bola asi hodinu zavretá v miestnosti so strašne hrubými pancierovanými dverami a tiež mi dávali niečo piť, myslím že pomarančový džús? Tuším som ho musela vypiť veľa, asi liter. @helisek84 nevieš čo to bolo? To bol tiež ten fosfor? Či to sa len do žily pichá? Prepáč, že otravujem, len som zvedavá čo mi to vlastne robili 🙂 ak nemáš čas, kludne ma ignoruj 🙂

helisek84
12. aug 2011

@miminkacik fosfor se píchá do žil, ale radiojod se dává jen při zjištění zhoubného nádoru. tak jestli ti nedělali nějaké jiné vyšetření a nebyla to nějaká jiná kontrastní látka. mohla by sis zkusit vyžádat svoji dokumentaci a tam to najdeš 😉
já byla v květnu na scintigrafii 2x v jeden den, peklo pro mě...a před měsícem mi dělal můj endokrinolog prosvícení na osteoporozu. navíc jako internista zjistil, že mám pořád šelest na srdci, takže mi bude i tohle kontrolovat...je fakt poctivý, jsem ráda, že jsem ho našla 😉

megy
13. aug 2011

Ahoj holky,

já mám uzlovitou strumu na mikrodávce 25 denně. Ve středu mi zjistili 3 dny před MS HCG 33, v pátek 82, chci se zeptat, jak u vás probíhaly kontroly na endokrinologii?? děkuji

estrellita
13. aug 2011

@megy byla jsem na odberech hned, jak jsem nasla //a v te dobre mi TSH poskocilo z 2,5 na 6, takze mi hned zvedala dr leky

marquez
14. aug 2011

ahojte dievčatá. bola som nedavno po pol roku na endo a taketo su vysledky: FT4 - 19,7, TSH - 2,3, TPO - 379,0 Podla vas je to v poriadku? hlavne by ma zaujimalo, co znamenaju skratky FT4 a TPO. dakujeeem

teleranka
15. aug 2011

ahojte baby.
mám otázku, ktorá sa tu asi už veľakrát preberala, ale snáď budete také zlaté a odpíšete mi. ja mám asi niečo netypické so štítkou. od detsva som sa liečila na zníženú funkciu, pri ktorej sa vraj má priberať a ja som bola vždy naopak chudá. Asi pred 5rokmi mi endokrinologička povedala, že už dalšie bratie likeov nie ej potrebné, lebo mám hladinu hormónov dobrú. Potom som mala mieeerne zvýšené TSH, tak som brala euthyrox 25. avšak v marci , poviem to úprimne, po dosť veľkých stresoch, som to vysadila a neriešila. liečim sa pol roka na zápaly močových ciest , takže sme odložili aj plánovanie bábatka, lebo to nešlo. teraz som bola na preventívke a zasa mi vyšlo, že mám T3 znížený mierne a TSH mierne zvýšené. Moja otázka znie: je to vážne problém pri otehotnení???
Môj obvodný povedal, nech zasa beriem euthyrox25. inak zasa som príšerne schudla, tak ja neviem. Ke´d budem brať euthyrox nepriberiem asi :(((((
Ale ide mi hlavne o to, či je to naozaj taký problém pri otehotnení? a pomôže tedfa len užívanie euthyroxu a udržiavanie hladiny hormónov štítky na uzde, Strumu zväčšenú nemám.
Vopred Vám ďakujem za odpovede, som z toho zmatená a cítim sa ako trúbka, že nič neviem ohľadom toho :((

leya
15. aug 2011

@teleranka ahoj! ano, moze to byt problem pri otehotneni 🙂 ja mam takisto subklinicku hypotyreozu ako ty, a taktiez som skor astenicky typ a rada by som pribrala. na tvojom mieste by som zasla za endokrinologom a poradila sa s nim. ak nechces brat lieky, mozno by si mohla skusit tekvicovy olej s organickym jodom, alebo rybi olej s jodom, pretoze viac jodu v potrave mierne povzbudi stitku v cinnosti. kazdopadne by si sa ale mala poradit s lekarom, aby si si bola ista, ze ti jod neuskodi. pri niektorych diagnozach sa neodporuca. ked planujete babo, radsej informuj aj gynekologa a nechaj sa kompletne vysetrit, ci si inak zdrava. moja lekarka sa tri roky sustredila na stitku a pritom bol problem aj niekde inde. niektore kocky sice otehotneli a ani nevedeli, ze nejaky problem so stitkou maju (zistili to az pocas tehotenskych kontrol), stabilizacia stitnej zlazy je ale dobra pre vyvoj babatka v brusku 😉

nat28
17. aug 2011

Baby co znamena ked mi na odberoch v 10tt zistili znizene horm. stitnej zlazy? Tyzden pred tymito odbermi na gynde som bola na endokrinologii a tam mi povedali ze to mam v poriadku. Co teraz? Moja endokrinologicka ma dovolenku ☹

zlatat
23. aug 2011

Ahojte holky,

chcem sa vás spýtať, v 5tt som bola na endo, brala mi krv a výsledky som mala takéto: FT4 18,06, TSH 0,936 aTG 414,8 a TPO 293
neviete sú tieto výsledky naozaj v norme? Normálne si už nepamätám aké hodnoty sú OK ... referenčné medze z labáku v správe nemám uvedené.
Beriem Euthyrox 125 mg a Dr. mi povedala, že netreba upravovať dávku, no o 3 týždne na to som spontánne potratila.
Z hematológie mám výsledky OK a ja začínam uvažovať, že či náhodou nie je na príčine mojich posledných dvoch potratov práve štítna žľaza.

Ináč sa chystám zmeniť endokrinologičku, lebo s touto nie som moc spokojná - za celé vyšetrenie ( ktoré pozostáva z merania tlaku, pulzu, USG štítnej žľazy a odberu ) mi povie max. 1 vetu, aj to je: aké máte potiaže? Mlčí celý čas, keď sa jej na niečo spýtam, tak mi skoro ani neodpovie, prípadne jedným slovom ... otras

adetka
23. aug 2011

@zlatat ... hodnoty TSH a F4 mas v norme: http://www.zdravie.sk/sz/content/461-31091/ocho... ... problem s potratmi moze byt ai iny... skus genetiku... mne na genetike zistili, ze som homozygot 4G/4G... pre ktory mam nabeh na krvne zrazeniny, ktore sposobuju potrat...

janie80
23. aug 2011

ahojte dievcata... dnes som dostala vysledky z krvi od mojej doki... poslala ma na endo... mam hodnoty
T3 8,15 ; T4 19,77 ; TSH 0,02 - viete mi to prelozit do slovenciny? ja na to cumim ako puk... 😅