Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

len
2. jún 2009

Jo, ještě info pro Strouzka k té toxo... Ono to není tak jednoznačné, taky jsem žila v přesvědčení, že protilátky buď mám nebo ne, no a když je mám, tak jsem za vodou. A ono ne - těch protilátek je několik druhů a dle jejich výše, poměru a pohybu v čase dokážou usoudit, kdy mohla nákaza proběhnout, jak moc byla agresivní a jestli nadále neprodělávám vleklou chronickou formu, která by mě mohla ohrozit i po několika měsících... Taky mě včera veterinářka vyvedla ze široce rozšířeného omylu, že bytové kočky toxu nemají, protože kde by ji chytly? Tak prý i po mnoho generací bytové kočky toxu mívají celkem často, prostě se to předává z matky na koťata. Ale dobré je, že koťata jsou nakažlivá cca tři týdny někdy ve věku 3-12 měsíců (bohužel nikdo neodhadne, kdy ty 3 týdny nastanou), pak už ne. Takže mi bylo doporučeno s otěhotněním počkat, než bude kotěti rok, což jsem s díky odmítla, tak aspoň důrazné varování, že jakmile otěhotním, má veškerou péči o záchůdek i misky převzít manžel. Čili i když nějaké protilátky proti toxo mám (a zodpovědně prohlašuji, že opravdu NEJSOU od koček, nejspíš ze zeleniny nebo tak něco, tataráky naštěstí nekonzumuji), tak s jistotou nemůžou říct, že jsem trvale chráněná (vzhledem ke stavu a druhu těch protilátek), ani že moje kotě (z chovu, který po mnoho generací neopustil byt) toxu mít nemůže 😒 Toť info od doktorů z CARu, veterinářky a načtené z odborných článků.

len
2. jún 2009

Jo, nechci tím vůbec nijak strašit nebo nedejbože nabádat k odstranění kotěte z bytu, naše Aduš s náma stále spí v posteli (to prý je neškodné 😀) a v IVF nadále pokračuji, ale prostě upozornit, že to není tak jednoduché a zvýšená pozornost je na místě 😉

lucetta
2. jún 2009

ahojte, kocky potrebovala by som poradit.
pred 3 tyzdnami mi zistili autoimun.ochorenie stitnej zlazy. z krvi mam funkciu ok, ale na sono som ju mala na oboch stranach zvacsenu.
vzdy som mala problemy s menzesom a 4 roky sa snazime o babo. podla dr. som pco s anovulacnymi cyklami , mame za sebou jedno IVF. uz niekolky rok beriem dufaston, a tento mesiac som ho akosi omylom pozabudla uzivat, v tom case mi brali 2 x za sebou krv na zistenie hodnoty progesteronu a prolaktinu na endokrinologii. obe hodnoty mam nizke. aby som nezabudla , uzivam 3 tyzden euthyrox.
snazim sa v celej tejto problematike zorientovat, len po telefone so mnou komunikuje len sestricka ( snazila som sa dovolat dr., ze mi akosi menzes nechodi ci je to z liekov alebo len preto, ze som neuzivala dufaston...ale mam este tyzden pockat) . dost mi to vadi, ze dr. sa k tym hodnotam nevyjadruje, aspon zatial.
co to pre mna vlastne znamena? budem povdacna, za akekolvek info...

strouzek
3. jún 2009

ahoj holky

Len super díky za reakci a odpověď. No já taky nehodlám oliverka odstraňovat z bytu kvůli strachu z toxi. Prostě záchodek měním v rukavicích, umývám si horkou vodou ruce, občas mu ten záchodek i vydesinfikuju, když mu myju misky tak je myju odděleně od našeho nádobí. Víc udělat asi nejde. Každopádně s ním spím, protože on by jinak neusnul. V těhu to nevím teda, manža jaksi není schopný mu vyměnit záchodek po kakání, takže to budu dělat asi i pak ale jak říkám rukavice a desinfekce to jistí 😵

luceta no to nějak nechápu. tak máš hodnoty z krve špatné nebo ne? jestli máš moc progesteronu nebo prolaktinu a v pořádku TSH tak nějak nerozumím tomu euthyroxu. Se mnou na operaci byla paní která měla státnici zvětšenou na obou stranách ale krev v pořádku a ta nebrala žádné léky. Takže opravdu nevím ale podle mě je pro otěhu hlavně důležité jestli máš v pořádku hormony v krvi.
zkus kouknout tady jestli o tom není něco napsané
http://www.stitnazlaza.estranky.cz/

strouzek
3. jún 2009

medvide já řešila s dr. TSH 12 a to mi řekl že kdybych otěhu (i když on říkal že takovou hodnotou neotěhu) tak mám hned přijít. vlastně hned druhý den po // na testíku aby mohli upravit hormony

felicia1
3. jún 2009

ahojte

ja som bola dnes u gynekologa a ten mi povedal,ze podla neho mozem sa snazit,ale ja este nechcem,pockam do toho augusta ake budu prve vysledky a v septembri zacneme,co sa vlastne moze stat,keby som otehotnela?my sme si nedali teraz pozor mala som po ovu a tu som konecne mala,no bojim,bojim,trosku

strouzek
4. jún 2009

ahoj felicio, no to nějak nechápu tvého gynekologa, mě gyndař, endokrinolog i obvodní i doktor z caru co jsem si s ním psala mejla řekli že dokud nebudu mít štítku v normě tak mám zákaz snažení!! já bych fakt chvilku počkala, třeba aspoň ty 2 měsíce, já jsem ze štítkou otěhu a o mimíška jsem díky tomu přišla, což neznamená že se ti to stane taky ale za ty nervy a pak třeba i výčitky ti to nestojí.

felicia1
4. jún 2009

struzek,ja ani nechcem teraz

strouzek
4. jún 2009

já fakt po své zkušenosti všem radím radši chvilinku počkat než si pakněco vyčítat.

felicia1
8. jún 2009

ahojte baby,mam problem asi,mam v sebe 12 tabletiek a uz asi 3 dni ma svrbi krk,ruky po laket a sem tam aj vyssie,prosim vas mozu to robit lieky?lebo jedna vec je ze som zmenila mydlo,druha ze mam alergiu na slnko,ale to len ked som vonku a mna to svrbi aj v noci,sa idem zblaznit,dnes mi dokonca teta povedala,ze aka som zhorena na rukach a to ja som neni opalena a to je z toho ze ma svrbi,nemala by som zbehnut na pohotovost?doki ma teraz aj tak nevezme endokrinolog a ja nevime co mi je,ale je to neprijemne nic nerobim len sa optieram stale

felicia1
8. jún 2009

a este som zabudla ked sa doskriabem tak aj take pupaciky sa mi narobia pod tym tekutinka
ovcie kiahne som mala

len
8. jún 2009

Felicia, z účinné látky by to být nemělo, to je tělu přirozený hormon, ale je možné, že jsi přecitlivělá na některou ze složek těch tabletek... Ale zase - nic moc neobvyklého v nich není a jsou opravdu maličké, takže spíš bych to tipla, že příčina bude někde jinde... S tou alergií na sluníčko osobní zkušenost nemám, ale trpí tím sestřenice a když ji to chytně, tak ji to svědí třeba ještě týden, kdy je zalezlá doma a sluníčku se vyhýbá. Jestli to vydržíš do zítra, zajdi si ke kožařce, jestli ne, tak běž na pohotovost 😉

felicia1
8. jún 2009

len,dik 😉 dala som si teraz na seba maleho johnson gelik mydlo,dufam,ze sa to upokoji

gabika82
9. jún 2009

Ahojte,
som v 12 tt a z krvy mi zistili ze mam hodnotu TSH 6,5 mlU/l Nikdy predtym som nemala so stitnou zlazou problemy, teda aspon som o tom nevedela.
Neviete co to znamena a ci to moze ohrozit babatko?
Na endokrinologiu som objednana az buduci utorok ...

len
9. jún 2009

Gabika, takhle je ta hodnota jenom mírně zvýšená, ale v těhotenství je určitě třeba to řešit. Nemusíš kvůli tomu teď mít bezesné noci, že by se něco zanedbalo, ale v úterý pravděpodobně vyfasuješ prášky, které budeš každý den jeden užívat a holt tě budou o něco víc hlídat 🙂

len
9. jún 2009

Jinak jsem teď byla na veterině, paní doktorka tam má vyskládané stohy Letroxu, tak jsem se dozvěděla, že u psů je dost častá hypotyreóza a u koček hypert. - berou na to ty samé léky co my 😉

gabika82
9. jún 2009

len - dakujem 🙂 dufam, ze bude vsetko v poriadku ...

strouzek
9. jún 2009

len koukám máme podobný zážitek. já byla s kocourem na veterině v pátek a tam měl ten doktor půlku mojí lékárničky. 😀 endiaron proti průjmu, enap na tlak a euthyrox a letrox..... hleděla jsem jak puk, doktor si všimnul mojí jizvy a toho jak hledím na ten euthyrox tak se ptal jestli jsem po operaci štítky a taky mi říkal to o těch problémech se štítkou u zvířat. no chudák náš kocour, jestli bude po mě bude mít tu hyperthyreozu 😉 mám ho jako děcko takže bych se dědičnosti vůbec nedivila 😀

felicia1
9. jún 2009

hm gabika,budu ta sledovat a mozno ti uz nasadia lieky tusim ked si tehotna mala by si mat po 5,co by som dala za to z mojich 25 len 6 ☹

len
9. jún 2009

Jo, dokonce se to u těch zvířat projevuje stejně jako u lidí - pes začne tloustnout a padají mu chlupy - no jak já 😀

strouzek
10. jún 2009

fakt jo?tak to já měla se svou hyperfunkcí spíš hubnout ale přibírala jsem, přibírám i teď, ale ruku na srdce, mám ze žrádla a ne ze štítky, protože při stoupnutí na váhu a promítnutí si svého jídelníčku za pár dnů (kyblík z kfc, 2 taštičky z mekáče, 10 nanuků, pytlík chipsů, paštiky, pizza...) těžko obkecám že je to ze štítky 😀 no co už, nervy je třeba obalit. 😉 jenom doufám že náš oliver nedostane štítku páč chci mít vyžraného kocoura 😀

len
10. jún 2009

Já právě dost dlouho myslela, že přibírám, protože moc žeru, takže to, že mi někdo řekl, že za to může štítnice, bylo docela milé překvápko 😀 No, do tý doby, než mi došlo, že na svou původní váhu už se nedohrabu ani za zlatý prase...
Taky nechci hubenou kočku, britka má být modrá chundelatá koule (tak fajn, v rámci slušné míry, ale hubeňour určitě nee), no, zatím k tomu spěje slušně 😀

strouzek
10. jún 2009

😀 no i u nás to zatím nevypadá na hubenou kočku, poněvadž oliver ve 2 měs. žere dávku kterou má dostávat roční kočka a když mu nedám stojí u lednice a řve 😀 naštěstí veterinář je stejný kočkomaniak jak my a tak mi řekl že nemá rád tohle rozlišování dávek, když má hlad mám mu prej dát, protože ty kulaté kočky jsou nejhezčí 😀

len
10. jún 2009

Vždyť ta naše taky žere naprosto nekontrolovatelně, teď mě vetka šokla, že by se nedivila, kdyby měla ve 4 měsících přes 2,5 kila, no pěkně děkuju, její děda měl 9 a prý se to může dědit i takhle, a to jsme si brali toho nejmenšího chcípáčka (při narození) 😀 Což už jsme teda zcela mimo téma, ale myslím, že hyperthyreóza ji zatím vážně neohrožuje 😉 Ještě si představuju, jak ráno vstanu, vezmu si svůj prášek a z krabičky nabídnu druhej kotěti, to by bylo soužití 😀

strouzek
10. jún 2009

😀 No to jo, taky si to dokážu živě představit jak ráno oba zobem euthyrox 😀 ale zpět k tématu štítka 😉

diana12
12. jún 2009

ahojte, som tu nová. nestihla som si prečítať všetky vaše príspevky a snád mi pomôžete. Môjmu manželovi zistili, že má problém so štítnou žľazou, má zníženú funkciu - citujem autoimúnnu tyreoiditidu. Vraj to má vplyv na plodnosť. Nemá zlé hodnoty, berie euthyrox 25 - 1/2 tablety na začiatok, o 2 mesiace ide na kontrolu. Nikde som sa nestretla s diskusiou ohľadne tejto problematiky, čo sa týka mužov. Neviete mi poradiť, poskytnúť nejaké info. mám z toho riadny hokej. Ak to má naozaj vplyv na plodnosť, ako dlho trvá, pokiaľ sa zbaví tých protilátok. resp. si dá hormony do poriadku? je to vôbec možné, aby mala manželova štítna žľaza vplyv na plodnosť? Dúfam, že mi poradíte, som zúfala....ďakujem a držím Vám palce

len
12. jún 2009

Diano, přiznávám, že u chlapa je to poměrně vzácné a za svou odpověď ruku do ohně nedám... Ale bude to svým způsobem podobné jako u ženy - myslím tím délku léčby, než se to srovná (čili někomu za dva měsíce a někomu za dva roky, záleží případ od případu). Stejně tak snížená fce ŠŽ má vliv na celkový metabolismus, dovede ho zpomalit, zlenivět... takže nevím, jaký to může mít vliv na množství a kvalitu spermií - nechal si manžel udělat spermiogram? Pokud vyšel OK, nemyslím, že by to na plodnost vliv mělo, pokud by byl zhoršený, můžete doufat, že se to po zaléčení třeba zlepší... Ale konkrétně by vám asi nejlépe odpověděl váš lékař. Spermiogram je třeba po čase opakovat, hodnoty se mohou měnit...
U ženy je to o něčem jiném - špatná funkce ŠŽ může způsobovat problémy s ovulaci a bez ovulace se dítě zplodit nedá (na rozdíl od zhoršeného spermia, kdy to možné je, pokud to není naprosto katastrofální - ale za to by zase asi štítnice nemohla) a navíc žena embryo živí od prvních hodin po celých 9 měsíců, je tedy nezbytně nutné, aby po celou tu dobu její štítnice fungovala dobře. Když bych to řekla ošklivě - u chlapa jde jen o ty spermie, jakmile je vajíčko oplodněno, další vliv to nemá... Zatímco u ženy to může způsobit problémy i později během těhotenství... Takže laicky asi tak 😉 Každopádně se určitě nebojte ptát svého lékaře na cokoliv 😉

diana12
12. jún 2009

len, ďakujem za odpoved, manžel bol na spermiograme - pod mikroskopom to vyzeralo ok, ale žiadne podrobné vyšetrenie neabsolvoval,. čo ak tie potvorky majú v sebe protilátky? ak som to správne pochopila, tak manžel si vytvára protilátky proti štítnej žľaze - autoimunita. ale ako si písala, budeme sa musieť porozprávať s endokrinol., len to, že kontrola je až o 2 mesiace, a ja som taká netrpezlivá. Verím, že ak má žena problém so štítnou žľazou, tak je veľmi dôležité zrovnať tie hormony, aby sa vytúžené tehu dotiahlo do konca.

len
12. jún 2009

Diano, to, že si člověk vytváří protilátky proti vlastní ŠŽ, vůbec nemusí znamenat, že si je vytváří i proti něčemu jinému 😉 Já mám taky autoimunní hypotyreózu, beru ug 135 Letroxu denně, takže těch protilátek mám fakt dost, a přitom všecka ostatní imunologická vyšetření dopadla dobře, protilátky proti spermiím nebo oplozenému vajíčku nemám 🙂

strouzek
16. jún 2009

ahoj no já znám 2 chlapy ve svém okolí z nemocnou štítkou, jeden měl hyper a druhý hypo, ten s hypo se přeléčil lékama a ten s hyper byl před pár lety na operaci štítky. oba děti mají a v poho takže jestli to brání otěhu to nevím.