Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

strouzek
28. jan 2009

operace štítnice sice není ta nejtěžší operace na světě ale sranda to taky není, já měla problém sama se i vyčůrat a osprchovat, neumím si představit že bych si měla já nebo nějaká sestra mě měnit vložky či tampony.

strouzek
28. jan 2009

zulíku škoda že u vás jsou takové velké "čekačky" já šla pro termín operace v půlce listopadu a chirurg mi hned dal termín za nějakých 14 dnů, původně měl být za 3 týdny ale to jak jsem uváděla měla být mrcha a tak mě vzal o týden dřív.
jinak ale co třeba nějaká injekce na uspíšení menzes že by to dostala před operací a byl by klid? víš já vlastně potratila a hned jsem šla na operaci takže cyklus byl taky rozházený do toho nervičky, jak jsem měla vždy cyklus jak hodinky tehdy jsem měla poprvé v životě spoždění.měla jsem nervy abych to nedostala na operaci a tak jsem letěla na gyndu a dali mi injekci, dostala jsem to a když mi mrcha skončila nastupovala jsem do nemocnice.

binki
4. feb 2009

strouzku: tak to já si už umím představit ledacos jiného než výměnu vložek, z porodnice mám fakt silné zážitky 😠 , musím se ale s vámi podělit o něco, co mne trápí, tak kromě té nefungující štítnice, tak mne čeká operace žil, jsem z toho dost smutná, protože po tom slavném porodu mám pocit, že mi nefunguje nic kromě svěrače a očí 😖

a1211
8. feb 2009

Ahoj holky mám na vás dotaz, mám taky autoim.onemocnění št.žlázy a napsal mi doktor v pátek Euthyrox 50, chtěla jsem se zeptat, máte jinak všechny jiné testy v pořádku? Mám totiž zároven i velmi nízky cholesterol, hodně pod normální hodnoty tak nevím jestli to s tím souvisí. Chtěly bychom co nejdřív miminko, ale nikdy mi neřekl po jak dlouhé době se tak ty hodnoty hormonů srovnají. jak dlouho vám to tak zhruba trvalo?

gabka32
8. feb 2009

a1211 - u sníž.funkce štítnice (kterou asi máš ty, a proto ti dr.napsal euthyrox) bývá naopak cholesterol vyšší.
a záleží jak nízkou hladinu hormonů máš - každý reaguje jinak. většinou se hladina kontroluje tak za 6.týdnů - 3 měsíce a pokud je nutné dávka se dále upravuje.

a1211
8. feb 2009

Právě to mi doktor taky říkal, že to nechápe. Ano mám sníženou fuknci, kolik jste tak mívaly hodnotu tyreotropinu? Mě naměřili 18,4 a norm.hodnota je do 5, takže to mám hodně špatné,. gabko a do 3 měsíců se ti hodnoty upravily?

gabka32
8. feb 2009

a1211 🙂 já naštěstí se štítnicí nic nemám, ale zahlídla jsem název diskuze a nedalo mi abych se nepodívala co řešíte. a neboj 18,4 není zas taková hrůza, záleží taky na volných hormonech tj fT4 a ft3. pokud tyhle jsou v normě, tak by se to mělo brzy upravit.

a1211
8. feb 2009

Aha tak děkuju gabko, myslela jsem si, že se taky léčíš, když tomu tak rozumíš🙂

gabka32
8. feb 2009

já léčím jiné 😉

a1211
8. feb 2009

Aha jsi lékařka? Toho musím využít🙂je nějaké omezení co se týče jodu ve vitaminech? beru Femibion 800 kvůli listovce a je tam jod, takže nevím zda mi to může uškodit?

mabe
8. feb 2009

Ahoj a1211, ja mam po dvou MA. Gynekolozka mi zjistila velmi malo zvysene hodnoty. Ted si to nepamatuju, ale rikala, ze to muze byt stresem. Endo me potvrdila chronicky zanet stitnice a hypofunkci. Ptala se me, kdy bych chtela otehotnet. Ja ji rekla, ze tak kolem dubna a ona rekla, ze me tedy nasadi hned prasky Letrox 50 a v breznu jdu na kontrolu. To se uvidi, jak to bude vypadat s hormonama. Rikala, ze tehu neni problem, ale musela bych prijit hned, aby me zvedla davku hormonu. V tehotenstvi musis mit vetsi prisun hormonu. Nejsem v teto problematice jeste zbehla, ale myslim, ze bys mela jit po nejake dobe na kontrolu, co ti ty prasky delaji a tam se zeptej. Kazdopadne te budou vice hlidat v tehu. Doufam, ze sem ti aspon trosku poradila. A s tim femibionem nevim. 😒 Ja beru jenom listovku a dr. jsem to rekla a ta nic nerikala, ze bych to nemela.

Mozna ti pomuze odkaz: http://www.stitnazlaza.estranky.cz

a1211
8. feb 2009

ahoj mabe a můžu se zeptat kolik jsi mela hodnotu tyreotropinu? My bychom se chtěli snažit o mimi tak v létě mám tedy tak půl roku na zaběhnutí léků, bohužel an endo musím čekat až do dubna dřív mě nevzali, takže mi euthyrox zatím nasadil můj obvodák, nic víc mi k tomu tedy ani neřekl. takže říkala ti na endo po jak dlouhé době se můžete začít snažit?

gabka32
8. feb 2009

a1211 Femibion klidně ber, omezení jodu se týká hlavně těch kdo mají naopak hladinu hormonů zvýšenou.

srovnávat hodnoty TSH (tyreotropinu) se nedá, opravdu každý jinak zareaguje na léčbu, někomu stačí 50ug Euthyroxu a někdo musí mít 200... a přitom TSH mají stejné...
snažit se můžeš kdykoli, ale ideálně až když jsou hladiny hormonů v normě. po otěhotnění (aspon u nás) je kontrola co nejřív a podle hladiny hormonů se většinou dávka léku zvyšuje tak o 1/3-1/2. a kontroly v těhu jsou časté, tak co 1-2 měsíce.

😉

mabe
8. feb 2009

A1211, tak to ti ty hodnoty nereknu. 😒 Papir ma moje gynekolozka a endokrinolozka. 😒 Ale je to jak rika gabka, na kazdyho to reaguje jinak. Takze je dulezity nasazeni leku a kontrola.

Gabko, muzu se zeptat: Je pravda, jak me rikala moje endokrinolozka, ze v tehu se musim akorat vic hlidat, ale nemuzou ty hormony uskodit mimiskovi? Jde o to, abych mela dostatek hormonu pro dite? Vis, ja uz mam toho moc a moc za sebou a byla bych rada, kdyby se to uz povedlo, i kdyz me to nikdo zarucit nemuze.

gabka32
8. feb 2009

Mabe pokud máš sníženou fci štítnice, tak ty hormony naopak brát musíš. poškodila bys mimi kdybys je nebrala (fakt se najdou takové, co když zjistí, že jsou těhule, vysadí všechny léky aniž se poradí s dr,...) proto je taky v těhu důležité dělat kontroly tak často (co 1-2měsíce) a navyšovat dávku - i kdyby byly hormony spíše lehce nad normu - neuškodí to tolik jako když jich je málo (jsou moc důležité pro správný vývoj mozku plodu)
ale těhotenství je zlváštní, že se může funkce štítnice měnit, někdy dokonce po porodu začně žláza fungovat až moc a léky se musí vysadit. ale od toho jsou kontroly aby se to pohlídalo.

tak neboj, držím pěstičky at je vše ok a mimi se podaří 😉

cakatelka
11. feb 2009

ahojte neviete mi odporucit nejakeho dobre endokrinologa v BA?

zzuzzik
11. feb 2009

ahojte, tak ja som skoncila 8 tyzden a pred tyzdnom mi prisli vysledky stitnej zlazy, dovtedy som ani nevedala ze ju mam a zistili mi ze mam mierne znizenu FT4 11,5 a THS mam 7 co je vela 😒 no a hned som nabehla endokrinologovi a ten mi dal euthyrox. ja sa chcem len vas babenky spytat, ci to nahodou uz nie je neskoro, ze som osem tyzdnou nic nebrala a az teraz mi to zistili pri prvom odbere, velmi sa bojim, lebo viem ze pri znizenej je to prave to ze sa nemusi dobre vyvyjat mozog, keby som to vedela skor tak by bolo vsetko v poriadku, vravi sa ze pocas tehotenstva ked sa to lieci SZ tak je to OK ale nie je uz neskoro na to aby som teraz zacinala??? Ide ma z toho porazit, prve tri mesiace su pre babetko najdolezitejsie a ja prve dva ani neviem ze mam znizenu funkciu SZ, mam z toho nocne mory.........inak co sa tyka dobreho endokrinologa tak to by som sa na to nespoliehala bola som rada ze ma niekde okamzite zobrali vyberat som si vobec nemohla cakacky su na tri mesiace dobredu.

gabka32
11. feb 2009

Zuzzik nebude to snad tak zlé, jak píšeš... fT4 11,5 je na spodní hranici ale pořád ještě norma. a TSH 7 je sice více, ale ne zas tak moc ( u nás máme normy jak která laboratoř od 0,5 do 4-6). to že je fT4 v normě je dobré, Euthyrox je určitě namístě, možná ti ho bude dr.zvyšovat.
nic si nevyčítej, nemohlas tušit že jsi těhotná a štítnice nefunguje ideálně...

ber pravidelně léky a hlavu vzhůru! 😉

mabe
12. feb 2009

Ahoj holky, tak ja mam takovy poznatek po dvou mesicich Letroxu, ze si myslim, ze se me zacina spravovat cyklus - mensi spineni pred MS a skoro bezbolestna MS. Dr. rikala, ze ty cykly by se me mohli jeste Letroxem spravit. Hlavne jsem se dostala ze 34dnoveho na 28 dnovy. Jeste teda trosku vic odstranit spineni pred MS a je to. 🙂 Mate s tim nekdo zkusenoust, ze se to zlepsi?

Gabi, dekuju za vysvetleni a za drzeni palecku. Snad to do tretice vyjde. 🙂

ZZuziku, neboj. Urco to bude v poradku. Hlavne,ze se na to prislo. 🙂

zzuzzik
12. feb 2009

dakujem kocky, ja len ze ma to stve, ze sa na to prislo prave teraz.dufam ze to bude v poriadku, a ze to nie je az take ako to vidim ja. Este sa chcem spytat ze to sa vzdy berie odber aj na hodnoty stintej zlazy na zaciatku tehu? Alebo to nerobi kazdy gynekolog?

gabka32
13. feb 2009

zzuzikm nevím jak na slovensku, ale v čr to není povinný screening. většina gyn. to sice dělá, ale nemusí. stejně tak jako na toxoplazmu to není povinné..

mabe
14. feb 2009

Ahoj holky, chtela bych se jeste preptat ohledne te MS? Spravila se vam diky hormonum? Diky

dennca
14. feb 2009

ahoj holky 🙂
Jsem tu nová - můžete mě poradit co mám dělat?
Již dva roky se snažíme o miminko a dr. dle všech výsledků pořád tvrdí, že jsme oba zdravý.
Ale teď při odběru krve mi byla zjištěna zvýšená hladina TSH = 5,8 a to prej může bránit
otěhotnění.Gynekolog mi napsal doporučení k endokrinologovi - ale žádný mě nechce
vzít - že mají stop stav.Jen jedna lékařka mě vezme -ale až v červnu.
A nikoho nezajmá, že nám to brzdí cestu za miminkem(i když jsem jim to říkala).
Myslíte, že mě nějaké tablety může napsat můj obvodní dr.?
Nebo co mám dělat?A ani nevím, jestli se teď můžeme snažit o miminko.....

estrellita
14. feb 2009

dennca a z jakeho mesta jsi?
podle me na stitnou zlazu ti musi udelat spesl vysetreni a naspat by ti mel leky odbornik. ale tak co jet do vetsiho mesta?

iivusja
14. feb 2009

Dennco, mně napsala Letrox 50 obvodní doktorka a pak mě teprve poslala na endokrinologii... 😉

blanula
14. feb 2009

Ahojky holky,
dennca já jsem taky nemohla otěhotnět a hlavně jsem byla hrozně unavená a tak jsem si zašla k doktorce a ta mi zjistila zánět ŠŽ poslala mě na endokrinologii a tam mě naměřily TSH přes 9, začalo se to léčit a už mám 14 měsíční princeznu. Při neléčení může docházet k potratům. V těhotenství mě hodně hlídali chodila jsem každý měsíc na odběry a zdvojnásobili dávku hormonů.
S těma doktorama je to na eňec, a hlavně sehnat pořádného spolehlivého doktora. Tak držím palečky ať vše dobře dopadne a ty se brzy dočkáš toho krásného zázrku.

vlocka25
15. feb 2009

Dennca,
my máme ten istý problém. Zistili mi ŠŽ a napísal mi doktor odporučenie k endokrinológovi. Lenže, tu je veľmi málo endokrinológov a čakacie doby sú dlhé. Ani to, že mi to bráni k otehotneniu ma neposunulo v poradovníku vpred. Preto som zapojila všetkých známych a po známosti ma jeden doktor vzal behom týždňa, skús takúto cestu lebo čakať mesiace len na vyšetrenie a potom ešte liečba... Neviem koľko mnáš rokov ale ja si nemožem dovoliť čakať, mám 30 rokov! Držím palce!

dennca
15. feb 2009

Ahoj všem.
Strašně vám moc děkuji za odpovědi 🙂
Jsem z Náchoda - asi zkusím Hradec Králové,Trutnov nebo Pardubice -ať se to už pohne.
iivusja - tobě napsala léky obvodní dr. kéky?Tak se tam hned zítra zkusím stavit.A ty jsi taky hned po normální hodnotě TSH otěhotněla?
blanula - jeee,tys mě udělala radost - já už chci taky papkat nějaký léky a mít už konečně mimi.
A můžu se zeptat za jak dlouho ti hodnota TSH klesla?a za jakou dobu jsi potom otěhotněla?
A jaká musí být hodnota TSH, když chci otěhotnět?
Fakt mě ty dr. štvou!Na vše je furt dost času - ale mě bylo minulý měsíc 30 a už nechci čekat!
Ještě, že mám oporu tady ve vás - že mě dodáte elán do dalšího boje!
děkuju všem 😉

gabka32
15. feb 2009

dennca kdybys to neměla tak daleko, tak tě vezmu. u nás berem furt, musíme, na žádný stop stav si nehrajem (vlastně ve státním ani nemůžem 😉 objednací doba na červen je fakt síla.

léky na štítnou žlázu může předepisovat i obvodák. zkus se domluvit s tvým OL - že by třeba ty hodnoty aspon zkonzultoval s endokrinologem a dohodli se na nějakém dávkování, abys už nějaké léky brala.
TSH v normě ti ale nezaručí že okamžitě otěhotníš... a i u zdravých lidí hodnoty kolísají, takže nejde říct určité číslo, odkdy "se to podaří" ale může to být důvod proč se to nedaří... 😕

blanula
15. feb 2009

tak jsem si našla všechny svoje lékařské zprávy a moje TSH bylo i 16,05. Začala jsem s léčbou květen 2006 TSH 14,62 a otěhotněla jsem v březnu 2007 a hodnoty TSH 4,52 a poto jsem chodila každý měsíc na odběry kvůli kontrole TSH a zvýšila mi dávky Letroxu.Al ejak píše gabka je to u každého jinak a každému zabírá léčba jinak. Já mám TSh v pořádku , ale váha mi jde stále dolů,a to by u této diagnózy měla jít spíše nahoru, když jsem otěhotněla tak jsem měla 44kg.Teď mám 46 kg a 168cm. Tak si dokážeš přestavit jaká jsem vychrtlina.