Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

baru7
23. júl 2012

@kisasonka83 ahojky...chápu správně, že bereš euthyrox, ačkoli máš TSH pod dolní hranicí??? pokud máš hladinu TSH pod dolní hranicí, tak by Ti určitě euthyrox měli snížit....

kisasonka83
23. júl 2012

@baru7 ahoj ano beriem euthyrox 100mg 1x denne ale zatial mi neznizovala davku tak neviem dalsiu kontrolu mam za pol roka

baru7
23. júl 2012

@kisasonka83 hmmm..zvláštní, když máš TSH pod dolní hranicí, což spíše ukazuje na hypertyreózu...ale ono záleží, ve které fázi užívání léků se ty testy dělají....po nasazení léčby ta hladina prudce klesne a pak teprve pomalu nastoupá a ideální je, když se ustálí v normě 🙂

eliveri
28. júl 2012

@baru7 Ahoj, ano, nám lékař taky nedoporučuje otěhotnět v době, kdy hormony štítné žlázy nejsou v normě. V době, kdy jsem se začala léčit, jsem měla TSH kolem 11, to nám lékař otěhotnění zakázal. Po třech měsících se to srovnalo a TSH bylo kolem 3, to už nám dal doktor "zelenou". Nějakou dobu se však nezadařilo a zhruba po roce TSH spadlo úplně opačným směrem (méně než 0,003), tj. do oblasti zvýšené funkce štítné žlázy. Znova jsme dostali "stopku", po měsíci jsem byla na odběru a štítná žláza je zas někde nad normou (tentokrát opět v rovině snížené funkce štítné žlázy), hodnotu nevím, nicméně doktor nás nabádal ať se zatím do ničeho neženeme. Je to zapeklitá věc ta štítná žláza, často chodím na odběry a doktor mi upravuje "krmnou dávku" tablet podle toho, jaký je aktuální stav.

aleks_30
1. aug 2012

@eliveri Ahoj. Ti celkom zavidim, ze ti doktor dal "zelenu" po tak kratkej dobe - po 3 mesiacoch. Ja sa liecim na zvysenu funkciu od novembra 2011, uz v marci 2012 som na kontrole mala vsetky vysledky v norme a aj tak mi zakazala otehotniet. Potom som bola teraz v juni na kontrole, a ked som jej povedala, ze uz by som chcela aspon zmenit tabletky a zacat snazilkovat, tak mi povedala, ze do konca roka to nepripada do uvahy 😖. Ze to musi byt uplne preliecene, nech nevymyslam 😒 . Dalsiu kontrolu mam v septembri, ale uz ani necakam , ze mi bud zmeni tabletky alebo da "zelenu" ... Asi sa mi to v tomto roku nepodari. A som z toho smutna. ☹

hhanca
1. aug 2012

Já měla taky sníženou funkci štítné...praktický lékař mě poslal na endokrinologii.. Dr. mi těhu zakázala a že mám přijít za 2 měsíce na kontrolu... týden po první návštěvě jsem zjistila, že už těhotná jsem...dneska jsem byla na kontrole po těch 2 měsících, řekla jsem, že jsem těhotná a Dr. to vzala v pohodě a jen zvýšila dávku...Prostě to beru tak, že to tak mělo být...miminko k nám chtělo 🙂 Držím palce všem ať se brzo zadaří...

helisek84
1. aug 2012

ahoj holky...psala jsem už někdy na začátku této diskuze a občas nakouknu
já jsem bez štítné žlázy - viz můj profil a článek, jsem 2 roky po operaci, už půl roku stabilizovaná jako zdravý člověk, s ustálenou dávkou euthyroxu na 125/ denně

výsledky mám jako zdravý člověk, ale...odběry ovlivňuje všechno, tlak, to jak jste spali atd.

mně celé dva roky v podstatě nikdo nezakázal těhotenství - a to jezdím do Motola, kde jsem se ptala už 3 měsíce po operaci, co otěhotnění. nezakázali, jen mi doporučili počkat, než se hormony ustálí. jediné co mi všichni říkali, že až otěhotním, naklušu a budu častěji na krvi a možná mi častěji budou upravovat dávky. že se to prostě musí dobře hlídat.

holky, nezoufejte, jste pod dohledem. i když to je tvrdé, takže kdyby se v 1. trimestru zjistilo, že něco není v pořádku, je tady možnost volby...

hlavně si to nepřipouštějte, že vám něco je!

já byla 4 dny po operaci ve fitku, prostě žiju tak, že nejsem nemocná, že žádná rakovina nebyla, že štítnou sice nemám, ale mám léky a je to OK.

nic důležitějšího jak psychická pohoda není 😉

baru7
1. aug 2012

@eliveri Ahoj...děkuji za info. Tak to máš asi podobné jako já..i když tedy, mně se to teď zase trochu zhoršilo, tak mi přidal dávku a řekl, že už klidně můžeme, že to není dogma a dříve se žádné TSH netestovalo a vše bylo OK...takže možná je fakt nejlepší o tom moc nepřemýšlet, příroda ví, co dělá 🙂 tak držím palečky 🙂

binka79
1. aug 2012

Ahoj, ja mam znizenu funkciu stitnej zlazy, beriem tabletky a otehotnela som bez problemov (lekar mi to ani nezakazoval, ani nic podobne) a takisto som aj porodila bez problemov. Akurat mi v tehotenstve zvysila davku a teraz pri druhom tehotenstve mi to sleduje a nezvysovala mi teraz davky, vraj je to v norme a beriem tak ako obycajne. Osobne si myslim, ze stitna zlaza by nemala robit problemy .. vela stastia babenky 🙂

helisek84
1. aug 2012

@binka79 v podstatě máš pravdu - štítná žláza nemá s otěhotněním nic společeného, problém je ve vývoji plodu - při snížené fci se zpomaluje metabolismus a může to způsobit zpomalení vývoje a následně vrozené vývojové vady, proto se hlídá dávka 😉 pokud se kočky léčíte, tak žádná panika!

binka79
2. aug 2012

@helisek84 presne tak 😉 Zalezi to aj od psychiky cloveka, vsetko si myslim zavisi od psychiky a od toho ako sa k tomu kto postavi 🙂

alyssa.anna
2. aug 2012

holky, nemáte některá zkušenosti s uzly na ŠŽ?

juicybum
3. aug 2012

....ahojte...pridavam sa k snazilkam s problemom so stitnou zlazou ☹
Chcem sa spytat,mate tu niektora skusenost s vysokym prolaktinom??? a liecbou Norprolacom? 😔

gabinap12
6. aug 2012

@binka79 ..ahoj prosím ťa čítam že máš zníženú funkciu ŠŽ mám ten istý problém len sa ťa chcem spýtať či užívaš aj vitamíny pre tehotné alebo len hormóny ŠŽ ja beriem Euthyrox 50 a teraz mi lekárka povedala že sa jej zdá že beriem priveľa vitamínov (užívam železo od hematologičky, magnézium a ešte Calibrum mami) a povedala mi že aby som Calibrum nebrala...ale treba nám užívať jód, keď máme Euthyrox, každý lekár má iný názor tak neviem...ako si na tom ty s vitamínmi užívaš nejaké? ďakujem.

eliveri
6. aug 2012

@aleks_30 Nerozumím tomu, proč tvá doktorka nedoporučuje otěhotnění, i přesto, že jsou tvé hodnoty již v normě, a trvá na "úplném přeléčení". Zvlášť když poruchy štítné žlázy jsou asi docela běh na dlouhou trať a jakmile s tím začneš mít problémy, tak se asi nedá spoléhat na to, že to někdy bude už na pořád v pohodě. Jak jsem už naznačila, mně začali léčit, když jsem měla TSH 11 (= snížená funkce štítné žlázy), po pár měsících hodnota spadla do normy, přesto jsem stále brala Euthyrox. Pak to bylo skoro rok v pohodě (kontrola co tři měsíce), a najednou šup, TSH bylo tak málo, že v krvi nebylo měřitelné (= zvýšená funkce). Měsíc jsem brala Egilok a po měsíci bylo v krvi TSH 20 (tj. opět snížená funkce). Zas beru Euthyrox a po měsíci jdu zas na kontrolu a uvidíme co dál. Teď bych otěhotnět neměla a chápu proč. Když bych ale měla čekat, že budu mít třeba rok stabilní správ stav hormonů v krvi, tak se asi nedočkáme. Zvlášť když manžel taky není v úplně "optimálním stavu".

daimon
6. aug 2012

mám tiež znížen funkciu šž-autoimunitnú, lieky som nebrala 6 rokov, až teraz v tehu mi nasadila dr.Euthyrox 50 MCG,ale až od 7 týždňa tak dúfam,že to nebolo neskoro, užívam aj vitamíny pre tehotné, len musím ich brat obdeň ,aby som sa nepredávkovala jodom.

binka79
9. aug 2012

@gabinap12 Ahoj, beriem euthyrox 75 a 100, brala som zo zaciatku vitaminy calibrum mami, ci jak sa to vola, ale teraz neuzivam nic, papam cerstve ovocie a zeleninu 🙂

binka79
9. aug 2012

@daimon ahoj, noooo aj mne kazal doktor brat ich kazdy druhy den 🙂

gabinap12
9. aug 2012

@binka79 ...no o to sa snažím aj ja jesť veľa zeleniny a ovocia, môj endokrinológ mi tiež nekázal užívať nejaké vitamíny len gynekológ sa ma stále pýta či beriem...už som doužívala posledné a ďalšie ani nebudem kupovať..ďakujem a prajem pekné tehuľkovanie, inak všímam že máme rovnaký termín pôrodu...držte sa..

veverka335
9. aug 2012

ahojte, mne zistili znizenu funkciu stitnej zlazy, dala mi tiez Euthyrox 50 a po poslednej kontrole mi zvysila davku na 70.Bala som sa to brat, obcas mi viac busilo srdce, aj koli tomu, ze boli teraz tie horucavy a dost mi to dalo zabrat. teraz som uz v cca 30. tyzdni tehotenstva a uz sa mi to ustalilo. okrem toho beriem lieky na zelezo. mala som predpisane aj Magne B6 a este nieco. ale pripadala som si ako starena s tolkymi liekmi, ktora caka kazdy den na svoju davku liekov, tak beriem len to zelezo a lieky na šž.

binka79
10. aug 2012

@gabinap12 Ahoj, jeeej, to je super ... len asi nebudeme rodit v tej istej nemocnici, ci? 🙂 Aj ja prajem pekne tehulkovanie a drzte sa

gabinap12
10. aug 2012

@binka79 ...to asi nie ja sa chystám do Trnavy a úprimne obe moje deti som rodila skôr, takže toto je len moje želanie vydržať do 11.11. 🙂 pekný dátum, no uvidíme...aj vy sa držte🙂

monika6e
10. aug 2012

ahoj holky, jen ke snížené funkci štítné žlázy - potkala jsem už moc lidí, kteří se vyléčili bylinkama (sníženou funkci, případně autoimunitní zánět). Po dlouhém pátrání jsem zjistila, že to možné je a celkem snadno. I přesto, že dr. tvrdí, že jde o nemoc neléčitelnou a do konce života musíte brát léky. Já byla na letroxu 125 (jeden čas i 200), teď jsem vysadila - dva měsíce byly peklo, teď startuju bylinnou léčbu. Už mi ale bylo řečeno, že půjde o boj na dlouhé lokty. Nejlepší je hned ve chvíli, kdy se o vadě dozvíte, začít pít bylinky. Jakmile začnete do těla rvát euthyrox nebo letrox (já ho brala bohužel 6 let), tělo zleniví a pak už je to problém. Navíc mi jeden pan dr. řekl, že lékaři zapomínají pacientkám poznamenat, že tyhle "nejpřírodnější hormony" časem ovlivňují i vnitřní orgány. Takže když je budete brát leta, pak už je bez problémů fakt nevysadíte a jste na ně odkázaní až do smrti. Vzhledem k tomu, že znám už dost lidí, kteří měli stejnou vadu (i horší) než já, pak to asi fungovat bude. No, jen pro info. Mě denní braní léků obtěžuje, nechci a zkusím to jinak 🙂

olienka12
10. aug 2012

@monika6e mas k tomu nejake clanky/ pripadne odkial mas informacie o bylinkach a ake budes brat?

monika6e
10. aug 2012

@olienka12 články k tomu nemám. Mě samotnou ani nenapadlo (ač mě psaní o bylinkách i aromaterapie částečně živí a s úspěchem obojí praktikuju u dětí), že by šla štítná bylinama léčit. Ale už mám několik zkušeností lidí ze svýho okolí, který se z toho dostaly. Jo, nebylo to za měsíc, někdy ani ne za rok. Ale byly bez léků, dokonce během léčby i bez příznaků (únava, suchá kůže atd.) a nakonec se z toho dostaly. A když mi to teď před těma dvěma měsíci napsal kamarád, a že se cítí skvěle, rozhodla jsem se, že to taky prubnu. Co se týče kontrétních bylinek - skoč si k bylinkáři - můžu Ti poslat, co mě předepsal můj známý bylinkář, ale lepší je, když to máš individuálně na míru. Jinak jsem našla ještě zajímavýho člověka - Dr. Frej - ten to dělá taky přes bylinky a nějak přes ajurvédu. Těžko říct, jak to funguje. Neznám jeho metody, neznám jeho... Ale má zajímavý info na svých stránkách - co vynechat ze stravy, co tam zařadit atd... 🙂 Mimochodem - k mojí vadě - já neměla nikdy otěhotnět, páč jsem měla i hormony na nule. To mi srovnaly byliny během dvou let. Téměř nemenstruuju, ale mám dvě zdravý krásný děti - a navzdory prognózám lékařům, že je to absolutně nemožné - "vznikly" bez jakékoliv jejich pomoci 🙂 Takže bylinám prostě věřím...

monika6e
10. aug 2012

@olienka12 jo recept na ty byliny jsem Ti hodila do IP 🙂

olienka12
10. aug 2012

@monika6e dakujem 🙂

halinka1
13. aug 2012

ahojte,
monika6e má pravdu. naozaj je to možné, aj keď som na to na vlastnej koži nevyskúšala. pozor: vždy sa však jedná o hypotyreózu, nie o hypertyreózu.
mne hypotyreózu zistili v druhom mesiaci tehotenstva, myslím si, že som ju mala už skôr - únava, priberanie, suchá koža -teda tie typické prejavy.
keď som kvôli chronickej sínusitíde zavítala k lekárke, ktorá sa okrem bežnej praxe zaoberá dlhoročne aj čínskou medicínou (nie však ziskovo, stojí to smiešnu sumu), ako vieme, je to celostná medicína a pýtala sa ma na všetko. keď som jej hovorila o hypotyreóza - skonštatovala, že pokým mám takúto nízku dávku - som 3 roky na 50 L-thyroxíne - čínska medicína je bylinnou liečbou a cielenou akupunktúrou schopná dať štítnu žľazu do poriadku.
ja som sa nahovoriť nenechala - je to zdĺhavé, varenie čajov komplikované a hlavne dlho trvá, kamarátka to vyskúšala a podarilo sa.
podľa môjho endokrinológa som "nastavená dobre a stabilizovaná" (aký to hlúpy výraz), no mám už 3 roky problémy s menštruovaním, výkyvy nálad, zimomravosť, nespavosť a pod... a tak to sa snáď skúsim.
s touto medicínou mám len tie najlepšie skúsenosti - jej výhodou je, že vníma človeka ako celok a aj ho tak rieši, čo sa žiaľ v západnej medicíne vôbec neakceptuje.

mirinka83
13. aug 2012

čaute, kočky. Ja mám tak isto zníženú činnosť štítnej žľazy. To vážne môže robiť problémy pri otehotnení? Údajne teraz neovulujem, preto sa nám vraj nedarí už vyše rok a pol. Tak teraz neviem, či nie je chyba aj v tej žľaze. Mohla by byť?

eliveri
14. aug 2012

@mirinka83 Ahoj, může to spolu souviset, hormony štítné žlázy a jejich působení na tělo jsou pořádná alchymie ☹. My jsme taky rok bez úspěchu a momentálně se ani nemůžeme o nic pokoušet. Než budu mít hladinu hormonů v pořádku. A jak vlastně víš, že neovuluješ, z měření teploty?