Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

lenusik123
16. dec 2011

ahojte, neviem či mi budete vedieť poradiť, ale vyskúša. asi pred piatimi rokmi som bola na vyšetrení štítnej žľazy a mám ju zväščšenú čiže strumu... robili mi kadejaké vyšetrenia, bola som aj na sone štítnej žľazy, kde mi zistili, že mám aj na jednej strane aj na druhej strane uzol (neviem ako sa to presne volá) v priemere cca. 3cm. doktorka mi povedala, že nepotrebujem na to žiadne lieky, ani ma nesledujú vôbec, najprv som chodila na kontroly každý polrok a potom mi do papierov zapísali, že na kontrolu mám ísť v prípade gravidity... teraz sa už nejakú dobu s manželom pokúšame o bábätko, ale zatiaľ sa nám nedarí... zdá sa mi čudné, že na to neberiem žiadne lieky, keď vy všetky tu nejaké spomínate.. môže byť aj to príčina, že sa mi nedarí otehotnieť? dočítala som sa, že struma vzniká, keď je v tele nedostatok jódu, tak som si ho kúpila vo forme doplnku stravy, konkrétne kelp od jamieson a užívam ho spolu s femibion-om 800 (kyselina listová)... myslíte, že by som radšej mala skúsiť vyhľadať nejakého iného endokrinológa? ďakujem za odpovede

anka12
16. dec 2011

Ahojte baby, chcem vas vas spytat na vas nazor,lebo ako citam mate ovela viac skusenosti ako ja. Na sone mi zistili uzol alebo cystu na stitnej zlaze,ale vysledky krvi su v poriadku.obvodna dr.mi povedala,ze s tym nemusim ist na dalsie vysetrenie,ale ja sa bojim ci to nezanedbam a potom budem mat problemy ,nemate s tym niektora skusenosti vopred dakujem za kazdu odpoved.

happy8051
16. dec 2011

@anka12 aj ja mam uzly na oboch lalokoch šž. kym sa nemenia, nerobi sa s tym nic...v pripade potreby sa toriesi punkciou

anka12
16. dec 2011

najskor som pisala a potom citala 😀 😀 😀 😀 😀 😀

anka12
16. dec 2011

@happy8051 dakujem .lebo som uz dva dni vyplasena 😀

gabinap12
17. dec 2011

@tinasc áno hypotyreózu a lekár mi povedal že dávka jódu vo femibione je 150 ug tj.mikrogramov a to je naozaj nízka dávka na to aby uškodila takže ho môžem užívať teda pokiaľ ho užívaš tak ako sa má. Vraj sa vôbec nemusím báť, jedine čo mi Femibion pokašľal je váha dosť sa od neho priberá ja som po troch mesiacoch pribrala 5 kg, ale to je tiež individuálne. Ale cítim sa dobre, tak snáď sa zadarí...

gabinap12
17. dec 2011

@babula108 podľa mňa sa vôbec báť nemusíš že by si ublížila bábätku, veď potrebuje dávky jódu a tie vitamíny obsahujú nízku dávku jódu, a ako hovorí petula22 v potravinách sú len malé dávky jódu a v tehu sú nároky zvýšené pokiaľ máš hodnoty OK tak všetko bude v poriadku, hlavne sa nestresuje všetko bude dobré, držím palce🙂

gabinap12
17. dec 2011

@lenusik123 ahoj nám sa tiež nedarí, a tak som išla na kontrolné odbery na endo, inak chodím tam pravidelne každé tri mesiace. No a teraz mi zistili zvýšené hodnoty a doktor vravel že to môže byť zo stresu a práve v práci sme mali posledný mesiac dosť krutý a tak mi zvýšil dávku tyroxínu. Vraj toto môže byť príčinou neúspechu takže hlavne sa tým nestresuj a nemysli na to že sa zatiaľ nezadarilo ak budeš mať správne nastavenú štítku musí sa zadariť. Prvého syna sme počali až po pol roku, dcérka bola na druhý pokus a teraz 3 mesiace a nič, ale už keď sa podarilo 2x tak musí sa zadariť aj 3x, len nemôžeme na to intenzívne myslieť... držím palce...

tinasc
17. dec 2011

@gabinap12 ja beriem euthyrox 75 a túto dávku mám už dlho a zatiaľ vraj stačí... ja som v júli prišla o bábätko, tak som chcela len vedieť, že či sa ten femibion môže pri hypothyreóze, keď sa znovu budeme snažiť o bábo 🙂 ... a s tou váhou to fakt sa z neho priberá?

gabinap12
18. dec 2011

@tinasc ...ja som brala 25 od 9tt keď som čakala Sofinku, všetko bolo celé tehu ideálne, v poriadku a to mi hypotyreózu zistili až keď som druhý raz otehotnela dovtedy nič, potom mi malinká v 33tt týždni zomrela, po pôrode som rýchlo schudla, v októbri sme sa rozhodli že sa pokúsime o tretie bábo a gynekológ odporučil femibion a tak som ho začala užívať a priberať....endokrinológ povedal že to z femibionu, povedal že ho môžem užívať vraj tá dávka jódu čo v ňom je je len 150ug čo je máličko aby ti ublížilo....nám sa nedarí a vraj to môže mať na svedomí ŠŽ takže mi zvýšil dávku Euthyroxu na 50 tak uvidíme čo bude....

tinasc
18. dec 2011

@gabinap12 tak dúfam, že sa vám čoskoro zadarí a tehotenstvo bude úplne v poriadku a bábo sa narodí zdravé... 🙂

gombicka
28. dec 2011

ahojte holky, potrebujem poradit. Prave som zacala hormony na IVF a predtyzdnom som si dala spravit test na TSH, T3 aT4. Asi vyse pol roka som mala ukazkove hodnoty, vhodne na IVF, tak som dufala, ze to bude aj teraz, ked to potrebujem najviac.
No vysledky prekvapivo ukazali, ze TSH aj napriek tomu, ze som lieky poctivo brala kazdy den na lacno a tu istu davku uz pol roka, tak TSH mi vyskocilo na 17.5.

Som uprostred liecenia na IVF. Viete mi niektora poradit, ci s tym mate skusenosti? Neviete, ci mi to stopnu?

Dakujem za radu.

ap35
28. dec 2011

Čaute všetci, chcem sa opýtať niekoho, kto má skúsenosti so zvýšenou štít. žľazou a s otehotnením. Berú sa počas tehotenstva lieky? Nemá to vplyv na dieťatko? Ďakujem

gabinap12
29. dec 2011

@gombicka ahoj ja síce nie som až taký expert čo sa týka hodnôt TSH, ale keď mne mne vyskočila táto hodnota pred 3 týždňami na 20,05 tak endokrinológ mi vysvetlil že ŠŽ citlivo reaguje na stres, pri fungujúcej štítke si tieto hodnoty telo vyrovnáva samo ale nám to musia napraviť lieky, takže na tvojom mieste by som išla k endokrinológovi aby ti upravil dávkovanie liekov ono je potom ťažké otehotnieť ak tieto veci nie sú ok...ale zase nestresuj sa aby sa to nezhoršilo úplne, ja viem že sa to ťažko hovorí a realita je iná ale určite by som šla k lekárovi potom trvá aj mesiac kým sa hodnoty zostabilizujú, ale to možno nebude tvoj prípad...držím palce aby všetko dopadlo dobre..a nemôže to súvisieť s tými hormónmi čo ti nasadili?...pýtaj sa lekárov tí poradia najlepšie...

gabinap12
29. dec 2011

@ap35 ...ja mám opačný problém prišli mi na to práve počas druhého tehu a lekár mi vysvetlil že práve neliečenie by malo negatívny vplyv na vývoj bábätka takže lieky máš na to aby sa mohlo vyvíjať a nie aby mu uškodili len ťa budú častejšie sledovať, ja som chodila na odbery každý mesiac...držím palčeky...a hlavne sa nestresuj...

gombicka
30. dec 2011

@gabinap12 dakjujem za radu, mozno to fakt bude tym stresom...

lillah
30. dec 2011

Ahojte...
Mna by zaujimalo ake hodnoty maju mat dobre krvne testy...co je malo a co zase privela?Ci moze ochorenie stitnej zlaxy nejako ovplyvnit ucinok HAK a ci vaha este nenarodeneho dietata nejako suvisi s neliecenim ochorenia?

micak
3. jan 2012

Ahojte, podla ultrazvuku mi doktorka diagnostikovala PCO. Dala mi duphaston a buduci tyzden idem na horm. profil. Mam ale pocit, ze mam nieco so stitnou zlazou. Konkretne znizenu funkciu. Mam vsetky jej priznaky - som stale unavena, apaticka, zimomrava, suche a lamave vlasy, od vysadenia antiko v juli som si vsimla neskutocne mnozstvo vypadavajucich vlasov, pri trochu vacsej zatazi mi bucha srdce ostosest, mavam zapchu..
Ak to tak skutocne bude, aky je postup liecby tak, aby sa mi podarilo otehotniet ? (neviem ako v minulosti, ale posledne mesiace nemavam ani ovulaciu)...Dakujem !

micak
3. jan 2012

A este som zabudla - nie som vyslovene tucna, ale nedari sa mi chudnut nech robim cokolvek a priberam aj zo vzduchu..

angieska
3. jan 2012

@micak zistia ti hormóny, ak je to naozaj zbížená funkcia - podľa príznakov je to viac-menej isté - tak nasadia lieky, postupne budú dávku zvyšovať, kým nebude pre teba optimálna a potom berieš každé ráno liek a funguješ normálne 🙂

aleks_30
3. jan 2012

@ap35 ahoj. Ja mam zvysenu funkciu ŠZ. Ked som bola s tym prvykrat u endokrinologicky, zakazala mi otehotniet, resp. mi povedala, ze je to nevhodne teraz ked mam zvysenu funkciu. Nasadila mi dvakrat denne Thyrozol. Po mesiaci som sla znova na kontrolu, a hodnoty sa mi upravili, nie vsetky ale z 3 zlych sa mi 1 uplne upravila, a tie 2 sa mi polepsili. Cize uz aj keby som otehotnela, uz to nebude take hrozne, a povedala mi, ze ked zistim ze som tehotna, mam jej zavolat, upravi mi akurat davkovanie liekov. Babatko by sa kontrolovalo, nemalo by to mat nejaky velmi zly vplyv na dieta. Velmi vela zien ma problemy so stitnou, a mozno o tom ani nevedia, tebe nech nasadia lieky, a pomozes tomu. Ja sa uz snazim otehotniet, dufam to bude ok. Drzim palceky. Ked tak daj vediet ked sa nieco dozvies. 🙂

gombicka
3. jan 2012

@gabinap12 ahoj, nevies, ci sa ti uz nahodou TSH neupravilo? zaujimalo by ma, aka je najkratsia doba, ktora je potrebna na upravu TSH. Od vcera stiulujem na iVF a o 2 tyzdne by mal byt odber vajicok...no neviem, ako sa to bude skutocne vyvijat...

tinasc
3. jan 2012

ozaj kočky, prosím vás nemáte niekto skúsenosť? dnes som volala endokrinologičke, že sa chcem objednať na kontrolu, ale objednala ma až 7.2. a to budem už v plnom prúde pichania injekcií na ivf... neviete, či mi to skreslí výsledky???

gabinap12
4. jan 2012

@gombicka neviem endokrinológ mi povedal že mám prísť na kontrolu až o mesiac, ale kamoška je magistra farmácie a tá mi tvrdí že sa to môže upraviť aj skôr čiže do dvoch týždňov, tak neviem ale mám pocit že je to lepšie viac sa sledujem...ale to aj nemusí byť...Podľa mňa by si sa nemala vôbec stresovať, lebo to nie je dobré i keď viem že je to určite ťažké pre teba...musíš veriť že to dopadne dobre, držím ti palce🙂)) cítim že tento rok už bude lepší...

micak
4. jan 2012

Prosim vas, mozem ist endokrinologicke aj ked mam len podozrenie na znizenu funkciu st.zlazy, bez napr. krvnych testov ? Tym padom, ci mi aj ona urobi krvne testy a nebude na mna pozerat, ze co tam robim...

Vdaka

gabinap12
4. jan 2012

@micak pravdepodobne budeš potrebovať odporúčanie, ale možno to pôjde aj bez neho záleží od lekára, každý je iný...asi by som najskôr išla k obvodnému, alebo zavolala k endokrinológovi či ťa zoberie aj bez odporúčania...aby si sa neprehnala zbytočne...ale rozhodne si to daj vyšetriť trvaj na tom, mne to zistil gynekológ, lebo obvodný sa k ničomu nemal ale máš na to právo tak sa nedaj odbiť...Držím palce🙂

pacenka
5. jan 2012

Babule, ja robim v endokrinologickej amb, a pravdaze tam mame aj tehotne, ale je dobre ak si date spravit u svojej obvodnej doktorky hormony stit, zlazy t.j. TSH a fT4 ona vas na zaklade vysledkov odosle k endokr., nakolko v dnesnej dobe je problem si zohnat endokrinologa, myslim statneho, ak by ste nezohnali endokrinologa je potrebne obratit sa na poistovnu, ktora vam ma "zabezpecit" rajonneho endokrinologa.ja len tolko 🙂

ivanka12
5. jan 2012

ahojte dievcata, neviete o nejakom prirodnom doplnku vyzivy na znizenu funkciu stitnej zlazy?

nellynka3
5. jan 2012

@pacenka já myslím, že najít endokrinologii by mělo být v pohodě, aspoň ve větších městech snad..

mars3000
5. jan 2012

o prirodnim doplnku jsem jeste neslysela ☹ ja beru pravidlne Euthyrox vysoke davky a proto mam strach az budu tehotna, co se bude dit ☹ pani doktorka rikala, ze se mi to jeste zhorsi, ale leky musim brat dozivotna, tak fakt nevim ☹