Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

lenuli123
26. aug 2012

@masinka Ahojky,díky za odpověd. Neruzumím spoustu slovům, co tady píšeš.
Co to je: hypothyreoze ????
Jinak já beru půl prášku za den, takže jestli se to tak bere, tak beru 50denně.
Jinak endokrinoložka mi říkala, že to mám jíst a normálně se snažit o mimi, ale že to bude trvat i 3-6měs. než se nám to podaří, ptž neovuluji a ta štítná žláza za to může...takže tak.
Máš s tím zkušenosti??

masinka
26. aug 2012

@lenuli123 hypothyreoza je znizena funkcia stitnej zlazy - preto beries hormony, lebo tvoja stitna ich nevyraba dostatocne mnozstvo.
no, bez ovulacie zrejme neotehotnies, takze to snazilkovanie asi neuskodi ;-D inac doporucujem merat si bazalnu teplotu, potom budes mat pekne prehlad kedy ti ovulka nabehne a budes presne vediet, kedy snazilkovat 😀

ja som tiez zacala riesit problemy so stitnou ked sme planovali babo - mala som menzes len raz za par mesiacov a ovulku zrejme tiez nie. potom som zacala brat Euthyrox a Duphaston. NAjprv sme trochu experimnetovali s davkovanim, ono to potom vzdy trva par mesiacov, kym sa ukaze ucinok , ale ked nam endokr. dala zelenu na snazilkovanie, tak do dvoch mesiacov som bola tehula 😀 drzim palce nech to aj u vas zaberie 😀

minewka
26. aug 2012

@halinka1 ahoj, na príštitné sú iné testy, ako klasicky na štítku - ale musí sa to robiť komplexne, okrem biochémie aj poriadne usg krku.

Myslím, že sa tam dáva robiť hladina PTH - parathormón, potom ióny - Ca, Mg, F, pri podozrení na nezhubný nádor príštitného telieska sa myslím ešte dáva robiť kalcitonín (ale to si nie som istá)

Pri klasickej štítke najčastejšie berú TSH, FT3, FT4 a aTPO.

Príznaky hypocalcémie (znížený vápnik) - únava, časté choroby, depresie, kŕče, tŕpnutie končatín, búšenie srdca...

Usg ti robia pravidelne?

lenuli123
27. aug 2012

@masinka Děkuji moc, až budu mí víc času, tak napíšu víc, ted se chystám k té dr. 😵

halinka1
27. aug 2012

@minewka - dakujem za odpoved, si mila.
usg krku mi robili pred rokom, predtym po pol roku - pravy lalok vysycha, o pristitnych telieskach sa nik nezmienoval - bola som v Lubochni. Kalcium, fosfor a pod. - boli v poriadku, cize v norme. takisto hormonalny profil. len jemna odchylka v men. cykle. ak by som chcela otehotniet, odporucali doplnkovu hormonalnu liecbu injekcnou formou. otehotniet sa nechystam, takze lekarka povedala, ze by to bolo zbytocne.

milagrosss20
27. aug 2012

ahojte brali ste niekto tu l.thyroxin na stitku?aku maju ulohu tieto lieky?ja uz ich beriem os 12.juna a este stale sa nam nepodarilo otehotniet.....vam to pomohlo?

katharrina
27. aug 2012

@lenuli123 hypo. mam aj ja, od septembra som brala Euthyrox, potom dr., zistil, ze mi nedozrievaju vajicka, tak som brala aj Duphaston a v marci nam povedal, teraz by to mohlo byt skuste a bolo. Neboj, nie je to nic hrozne, len pevne nervy a ziadny stres! 🙂 Drzim palce!

lenusik123
27. aug 2012

@minewka
ja viem, že najlepšie pre bábätko bude, keď budem mať potom tie hodnoty ok a počkám na to, aj keď už teraz som z toho na nervy, že som už mohla dávno tehuľkovať a takto sa to stále iba posúva a posúva... viem, všetko má svoje výhody aj nevýhody a snažím sa to tak brať, ale občas ma to zlostí 🙂 ty už aspoň jedno dieťatko máš.... no som ja zvedavá ako dopadnem, ty si si toho prežila tiež neúrekom... 🙂 inak mne ten divný pocit v krku po operácii zrejme vadiť nebude, lebo už teraz sa mi dosť zle pregĺga a potom to pravdepodobne bude lepšie 😀

lenuli123
27. aug 2012

@katharrina Ahojky, tak dneska jsem tam byla. Ach jo..vajíčka nerostou,clostík nezabral. Tak mi řekla, že by bylo nejlepší, aby jsme to do Vánoc nechali odpočinout a všechno dozrát, až se mi ta štítná žláza dá do kupy a pak mám přijít, nasadíme clostík a snad to půjde. Jsem malinko zklamaná,smutná...ale hned jsem si zase řekla, tak budu ještě pracovat, pošetříme penzíky ze dvou platů...užijeme ještě jeden druhého a prostě pak to půjde. No booože, nejsem jediná, co to nemůže mít, jak si řekne.

lenuli123
27. aug 2012

@lenuli123 Jinak děkuji moc, za snahu mě uklidnit a že ses ozvala na můj dotaz. Jsi moc hodná! 😵 ♥

katharrina
27. aug 2012

@lenuli123 no mas pravdu, my sme chceli uz od septembra a v podstate do februara boli vsetky vysledky zle, alebo ak sa aj nieco zlepsilo, dalsie sa zhorsilo a zrazu v marci bolo vsetko ok a tak nam dr. povedal, ze treba skusit a zrazu bolo babo tu 🙂 lieky beriem este stale, dokonca prve tyzdne som brala aj nejake injekcie na udrzanie, ale inak vsetko ok, drzim teda palce a nezufaj, ja som tiez chodila zakazdym od dr. s placom, lebo vzdy nieco nebolo ok a ked som si povedala, ze to uz necham tak, tak bolo zrazu vsetko v poriadku

lenuli123
27. aug 2012

@katharrina Jé, dodáváš mi sílu, ani nevíš. jak moc!!!!!!! Jsi zlatá ♥ uvidíme...jak to bude u nás, pořád jím euthyrox a v říjnu jdu na kontrolu k endokrinoložce a pak v lednu k té gyndořce, uvidíme. A jaký jsi měla porod a celé těhu? Co mimi, je zdravé?

katharrina
27. aug 2012

@lenuli123 termin mame az 1.12. doteraz je ale vsetko ok a dufame, ze to tak aj zostane

sarafortuna
27. aug 2012

ahojte,
kočky prosím poraďte.
Beriem L-thyroxín cca od mája - 25mg 5dní v týždni.
Výsledky: apríl TSH - 1,4 , v júly - TSH 1,5
FT4 - 16 - v júly FT4 - 18,5.

Nemal by sa TSH znižovať užívaň L-thyroxínu?
zvýšila mi trošku dávku, ale čakala som, že už teraz to pôjde DOLE... 😕

lenuli123
27. aug 2012

@katharrina jééé, tak to už mám za pár 🙂 to je super. Hlavně, at je to všechno v pořádku,moc držím paleček. 😵

marci2305
28. aug 2012

Ahojte...Prepáčte, že sa pletiem do rozhovorov..Len potrebujem vyzistiť, či niektorá má skúsenosti s otehotnením po rádiojodovej liečbe. Ďakujem všetkým za info. 😉

helisek84
29. aug 2012

@tinasc euthyrox se vstřebává 30 minut - užívat se musí nalačno, zapít velkou sklenicí vody 😉

tinasc
30. aug 2012

@helisek84 ďakujem, to viem, len ja pre istotu, lebo na letáku to bolo napísané, že radšej prípravky so železom brať až po pár hodinách od Euthyroxu🙂

helisek84
31. aug 2012

@tinasc oni toho na těch letácích nakecají...já ho občas beru i po jídle 😀

tinara23
1. sep 2012

@sarafortuna ahojko, malo by to isť trošku nižšie užívaním, ale v podstate hodnoty pod TSH 2,0 sú dobré na otehotnenie. A vieš, že štítka a jej upravenie je dlhodobejšia záležitosť, može to trošku skákať .

tinasc
1. sep 2012

@helisek84 ja som to spravila tak, že železo užívam na obed a večer, nie doobeda 🙂 takže ten odstup dodržím 🙂

zizala79
1. sep 2012

@marci2305 mám pryč celou štítnici, operace v r. 2002 a pak radiojod, dítě se mi narodilo loni, ale předtím jsem se nějak výrazně nesnažila, jen jsme s přítelem asi rok nepoužívali ochranu, ale na 50 % si dával pozor, takže nemůžu říct, zda to otěhotnení je složitělší. po radiojodu se doporučuje alespoň pět let neotěhotnět, tedy mně to tehdy takto říkali

lenuli123
1. sep 2012

@katharrina Ahojky,ještě jsem se tě chtěla zeptat, jestli jsi přibrala po euthyroxu, nebo když máme tu štítnou žlázu hypo,díky. 😉

lenuli123
1. sep 2012

@zizala79 a brala jsi pak nějaké léky v těhu, když jsi neměla štítnici??

katharrina
1. sep 2012

@lenuli123 nie praveze som zacala chudnut

adetka
1. sep 2012

@sarafortuna mne sa po 25-ke tiez hodnoty nezmenili... postupne zvysili na 50... co kleslo minimalne... az na 75-ku... ktora konecne zabrala.... teraz beriem 100-ku

zizala79
1. sep 2012

@lenuli123 ano, pořád to samé, co předtím těch deset let, euthyrox, jen mě mudra kontrolovala častěji, obvykle to bylo 4-6 měsíců, v těhu 3 měsíce, na sono u ní jen jednou, nebyla jsem v ČR (jen to jednou), odběry jsem jí jinak posílala mailem. já mám asi nějak vysoké dávky, aspoň co jsem kde četla, kolik berou jiné holky, mám teď pilule po 150 mikrog a beru 6,5 týdně, tedy nakonec jednou za dva týdny v neděli vynechám, tzn. 13 pilulí za 14 dní, ono se to v tom těle docela udržuje dlouhodobě, takže takto lze.

zizala79
1. sep 2012

@lenuli123 jo a ptala jsem se mudry, jestli můžu například multivitamín, kde je jód, aby se to jako nějak netlouklo, páč mi gyne předepsal multicentrum materna a ona že jo, že je to pro mimi a ne pro mě. já jsem z toho měla docela stresy, aby jako mimi bylo ok, protože ta štítnice (tedy ty její hormony) jsou moc důležité jak pro mě, tak ale i pro miminko, ale té své mudře docela věřím, tak jsem prostě věřila, že to bylo vše ok

lenuli123
1. sep 2012

@zizala79 Já mám 100 na štítnici a beru každé ráno po snídani půl prášku, takže 50tku.
V říjnu jdu na kontrolu, tak uvidím, co mi řekne. Měl jsem brát celý prášek, ale nebylo mi z toho dobře, hned po týdnu, tak mi řekla, at beru jen půlku... A přibírala jsi na váze z těch prášku??
Já vím, že to hodně ovlivnuje mimi, taky jsem se na to ptala a bojím se a víš, co mi sestra řekla? Já měla také malé problémy v těhu se štítnici a mám celkem šikovné děti, dcera ukončila první třídu a měla samé jedničky....Tak nevím, co tím jako chtěla říct. Jako doktorka je super, i sestra..ale víš, jak. Já nemyslím to,aby děti měly samé jedničky, mě jde o to, aby byly zdravé. Takže tak,no..

werunqa
1. sep 2012

Ahojky,
ja mam tez hypothyreozu a kdyz jsem dlouho nemohla otehotnet-tak jsem se bala, ze je to tou moji stitnou zlazou a vubec nebylo 😉 .
Beru Euthyrox 50 kazdy den cely prasek...ale od te doby, co ty prasky beru jsem pribrala...dokud jsem je nemela, tak jsem byla hezky hubenoucka ☹