Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

sovicka_
18. feb 2011

a poslední věc - našla jsem zprávu z lab. vyšetření, které mi dělali myslím v 7tt.
Takže TSH jsem měla 15,1 🙂 🙂 a T4 16,4. To je to, jak jsem psala, že jsem z té hodnoty TSH šílela a dr. mi řekla, že to vůbec nevadí - že hlavní je, že T4 je takové, jaké je - jen si teď nejsem jistá tím, co jsem psala výše - kde by se ta hodnota měla jakože držet - psala jsem, že raději níže, ale teď nevím, jestli dr. neříkala, že nemá být naopak výše. Fakt nevím. Každopádně těch 16 prostě bylo naprosto v pohodě.

@janula.k to s tím jódem jsem též řešila, ale já nemám štítnou žlázu vůbec. Koupila jsem si raději Elevit, kde jód není - a pak jsem dr. psala, jestli ho mám brát nebo ne. A ona mi napsala, ať jej beru. Bylo to teda až v nějakém 18. týdnu, do té doby jsem ho nebrala - tak snad se mi nenarodí hloupé děti 😅 😅 😅

janula.k
18. feb 2011

@sovicka_ a co su vlatne tie protilatky? TRAK? alebo ATG?
no tak u teba asi najlepsie, ked ti tu stitku vyoperovali, naozaj ti to dost lietalo. Hlavne, ze sa podarilo otehotniet a to hned dvojnasobne 😵

kajjinka
18. feb 2011

@petula22 Mno Petul, ja ymslim, ze hormony byly na miste, neb dalsi testy odhalily chronicky zanet, dost jsem byla zimomriva a mela problemy s "otoky" nohou, na UTZ byl taky malej uzlik. Sice se mi na chvili rozhodil cyklus co se delky menses tyce, ale po 8 m imesicich uz se to vcelku srovnalo...takze tak, nechtela jsem sem celou tu diagnozu vypichovat, nicmene, pokud clovek nebere vylozene antikoncepci, muze otehotnet aniz by primo usiloval a pak je lepsi mit vse ai srovnane... 🙂 ale diky za nazor

misam
20. feb 2011

@sovicka_ Ahoj, chci se zeptat, za jak dlouho od operace ti dovolili těhotnět? Hodnoty jsem měla podobné jako ty...TRAK jsem měla dokonce 231.

sovicka_
20. feb 2011

@misam a jsi po operaci nebo na ní půjdeš? Já to jednoznačně doporučuju, pokud je přetrvávající hyperfuknce (GB choroba). Sice mám problémy s jizvou (ošklivá), ale to jsou taky mé jediné problémy spojené se štítnou žlázou - je to jen estetický problém a ničemu to nevadí 🙂 a po dokojení už mám dojednané u kožní nějaké injekce, po kterých to vymizí, bude to přes pojišťovnu. No a k tvému dotazu, názory se lehce různí. Můj operatér mi řekl, že tak 3-6 měsíců po operaci. Moje endokrinoložka mi řekla, že jakmile se hodnoty srovnají, otěhotnění nic nebrání, klidně dva týdny po operaci, když vše bude ok. Možná ten operatéř bral trochu i ohled právě na tu ránu - na jizvu a tak. Je fakt, že kožařka říkala, že jizva se mi takhle vyvinula v důsledku těhotenství.

misam
20. feb 2011

@sovicka_ Po operaci nejsem. Moje endo se mi jednou o operaci zmínila, že by mi ji doporučila, ale dál mi k tomu vůbec nic neřekla (z jakého důvodu konkrétně, kdy, atd). Léčím se půl roku a ráda bych znala aspoň přibližně nějakou prognózu (abych se mohla na mimi aspoň těšit 🙂 . Jdu tam zítra, tak se na to chci konečně zeptat. Tak snad mi aspoň jednou řekne něco pozitivního 😀

sovicka_
20. feb 2011

@misam a co máš za onemocnění? Ona operace není vhodná pro každý problém štítné žlázy, ale když ti to dr. naznačila... Ze začátku mé léčby se o ní zmínila také jen jednou, někdy na začátku, že se to dělává ale že se snad obejdu bez ní.

sovicka_
20. feb 2011

@misam já jsem po své dr také chtěla pořád prognózu, nějaký náznak, bohužel mi nikdy nic nemohla slíbit (a udělala dobře). T4 se mi sice spravilo, ale ty protilátky ne. Na začátku léčby jsem si myslela, že to bude sranda - budu jít pár měsíců léky a pak hurá, mimino. No jo, jenže ono to jaksi nešlo. Bohužel u onemocnění štítné žlázy ti nikdo nemůže nic slíbit. Stačí trocha stresu a hyperfunkce je zpět.

misam
20. feb 2011

@sovicka_ 😀 jak tak čtu tak jsme si to se zobáním prášků a mimi myslely podobně. Mně už se protilátky srovnaly. Jak jsem na tom s T4, T3 a THS uvidím zítra. Chápu, že se štítka může zbláznit a dělá si co chce, ale mne by psychicky moc pomohla jakákoliv aspoň trochu pozitivní informace. No uvidím, zítra se zkusím zeptat 😀.

sovicka_
20. feb 2011

@misam to chápu. že máš protilátky v pořádku je důležité.

Jinak je ta hyperfunkce fakt blbá nemoc. Blbé je, že v těhotenství se strašně ráda znovu rozjíždí a těžce se tlumí léky 😔 Nasadit euthyrox na hyporunkci je strašně snadné - já se jím láduju v pohodě každé ráno a nemá to žádný špatný účinek. Jenže s těmi thyerostatiky (Propycil, Thyrozol) se musí opatrně - navíc Thyrozol se ani v těhotenství nesmí,jen Propycil - a jeho dávkování musí být fakt šetrné.

Vím, že ti to asi moc nepomůže - ale kdybys měla někdy ty výsledky špatné a dr. uvažovala o operaci, tak pokud jde o GB chorobu a co se týče mimča, je operace to nejvíc vhodné řešení. Někdo říká, že je to zásah do těla - a má pravdu, operace trvala 3 hodiny - má to také svá rizika - poškození hlasivek, narušení procesů v těle (já měla po operaci silný nedostatek vápníku v důsledku zpomalených příštitných tělísek, ale ještě v nemocnici se podařilo trochu to nastartovat, za týden po operaci jsem mohla domů (standartně se chodí 4 dny po) a pak už mě hlídali ambulantně. A už při první kontrole to bylo úplně ok. NO a nakonec rána bolí a to hojení je komplikované - ale opravdu vzhledem ke svému těhotenství absolutně nelituji, byl to pro mě jediný správný krok.

misam
20. feb 2011

@sovicka_ Propycil beru od začátku (napřed 2 tbl. a teď 1 tbl. denně). Výsledky jsem měla prý vždy dobré, tak právě proto mne zaskočila ta informace o operaci. No ale tak snad moje endo ví co dělá, že 😀 . A když mne na ni pošle, tak prostě půjdu - co bych pro mimi neudělala, že 🙂 . Doufám, že pro mne bude vhodná alespoň ta miniinvazivní operace. Jedna známá mi o klasické operaci povídala šílené věci, při té operaci jí zkazili vše co šlo...takže tak trochu odstrašující případ.

nicollka
22. feb 2011

Ahoj holky, našla jsem diskuzi a mam dotaz a hrozny strach.
začínám 13tyden těhotenství. Z krve mi zjistili změny hormonů štítnice.
Výsledek:
TSH - 0
T4-volný - 29.430
Jsem objednaná na endokrinologii za 14dní, nemůže být pozdě? Nestane se něco miminku? Už mám za sebou potrat v 9tt, a dva roky sem otěhotnět nemohla. Štítnou žlázu nikdo v rodině neměl, ani ja nikdy neměla problemy :(
Děkuji za rady

verru
22. feb 2011

@nicollka Ahoj, já ti tedy ohledně hladin hormonů moc nepomůžu, ale když volám na endokrinologii, tak se mě vždy jako první ptají, jestli nejsem těhotná. Být tebou, hned ráno tam zavolám znovu a řeknu, že jsem těhotná a klidně řeknu, že mám i strach. Podle mě tě do konce týdne prostě MUSÍ vzít! Držím palce!

nienna
23. feb 2011

ahoj, nemáte niektorá skúsenosť s tým, či mi tabletky na štítku pomôžu s chudnutím? mám s najväčšou pravdepodobnosťou zníženú funkciu, celkovo hrozne spomalený metabolizmus a s tými kilami navyše je to veru bieda a to sa obmedzujem až až.... 😒 ja len dúfam že ked mi nasadia liečbu tak to pôjde lahšie....

jankohrasko
23. feb 2011

@nienna ahoj, ja mam presny opak, ja mam hyperfunkciu stitnej zlazy, velmi som chudla, vazila som 46 kg. Mam zrychleny metabolizmus, mozem zjest kolko chcem 😅 Odkedy beriem lieky a nasadili mi liecbu, pribrala som na 54 kg 😉 Urcite Ti lieky pomozu 😉 Treba ist cim skor endokrinilogovi. Drzim palce

nienna
23. feb 2011

@jankohrasko jeej dakujem 🙂 dodala si mi optimizmus...ja stále čakám do apríla že už netreba výmenné lístky, ale možno je to skôr taká moja výhovorka aby som tam ešte nemusela ísť 😅 ale nebudem to viac odkladať

lucinocka
23. feb 2011

@nienna ja mam hypo, v puberte mi zistili a schudla som 20 kg za mesiac

nienna
23. feb 2011

@lucinocka teda to vážne? hned ako si nasadila tabletky? smiem vedieť akú dávku si brala? tak teraz mám sto chutí okamžite letiež na endokrinologiu 😀

jankohrasko
23. feb 2011

@nienna necakaj 😎 ja nehovorim, ze som bola kriticky stav, ale do 3 dni od zistenia u mojej obvodnej dr. (zistila to podla toho, lebo som bola strasne chuda a mala som opuchnuty krk) som uz sedela u endokrinologicky a bola na sono 😅.
Dovtedy som ani nevedela, co stitna zlaza je a na co sluzi 😝 😝 😝
Cakacie doby u endokrinologov su az 3-6 mesiacov. Teda aspon u mojej endokrinologicky.
Vymenny listok Ti da Tvoj obvodny lekar.

jankohrasko
23. feb 2011

@lucinocka 20 kg za mesiac??? waw
@nienna šup šup

sovicka_
23. feb 2011

@nicollka chtěla bych vyšetření dříve. 14 dní mi přijde příliš. Trvala bych na to, že jsem těhotná a mám špatné výsledky a prostě bych se tam protlačila.

Já čekala v 6.tt na vyšetření 6 dní (a to jen proto, že jsem se přestěhovala a dříve jsem se prostě nedostala do Prahy, jinak bych mohla jít okamžitě na krev) a skoro jsem z toho čekání zešílela. A to jsem byla v té době už léčená.

lucinocka
23. feb 2011

@nienna
@jankohrasko a dobre bola som v puberte a mala som 80 kg..nikdy som vela nejedla a v kuse som bola v pohybe, aby som tolko vazila.. takze myslim, ze sa to len vratilo na normal..
No ja som to zobrala extremne, pubertalna hlava..prestala som jest a strasne vela cvicila.. za mesiac ma triedna brala do kabinetu, ci mam nejake problemy v rodine 😀 vsetky veci mi boli obrovske..
Takze schudnes urcite, ale nie v takej norme a v takom case, urcite to nerob ako som to robila ja.. s vekom sa pomaly 10 kg vratili..ale uz ma to netrapi, nevazim sa ani nemame doma vahu.. ked idem chudnut a cvicit vzdy pozeram na to ako vyzeram, radsej mam pevne telo ako idealne kila 🙂

lucinocka
23. feb 2011

a zacinala som na eutyhorx 25 v roku 2003... teraz mam jeden den 100 a druhy 125

nienna
23. feb 2011

@lucinocka jasné 😉 ved ja tiež mám pohybu veľa, denne nachodím kilomotre, na jedlo nemám čas a ked ho mám tak si dávam veľký pozor čo zjem....no napriek tomu mám asi 20kg nadváhu a vážne to nechápem....takže ak nepomôže euthyrox tak už nič

lucinocka
23. feb 2011

@nienna ja myslim, ze pomoze 🙂 vaha by sa ti mala ustalit 🙂

jankohrasko
23. feb 2011

@lucinocka uff, presne, radsej pevne telo 😀 😀 😀
ja som po porode bola mlandrava, chuda, nic som nevladala robit, cvicit som mala zakazane. Ja som zasa opacny extrem
@nienna neboj, lieky Ti urcite zaberu 😉 skus potom aj diabetologicku ambulancia, mne to robili zaroven
endokrinologia - diabetologia - imunologia 😅 😅 😅

nienna
23. feb 2011

@jankohrasko a v tej diabetologickej ambulacii mám ísť s akým problémom? že neviem schudnúť? čo mi poradia diétu? 🙂

drndapetka
23. feb 2011

Ahojky, jdu na radu 🙂

Minulý rok při IVF mi nasadili v CAR preventivně při hodnotě TSH 2,8 mU/l Euthyrox 50 1tbl. denně. Prý je lepší pro otěhotnění mít hodnotu pod 2 😕 otěhotnět se mi podařilo, ale štítku mi už nikdo potom nekontroloval 😖 těhu nakonec skončilo miss abort.

Te´d mě čeká KET, chtěla jsem mít jistotu jak to s tou štítkou mám. Dnes jsem si byla pro výsledky , TSH i fT4 mám o.k. TSH 1,15mU/l a fT4 mám 16,7 pmol/l. Mám prý ale pozitivní anti TG. Co to pro mě znamená a co to vůbec anti TG je? 😕 Jinak UTZ mi dopadl dobře-žláza je nezvětšená, ostře ohraničená, má normální texturu, ložis.změny nejsou přítomny, perfuze je normální....

Děkuji za odpovědi 😉

jankohrasko
23. feb 2011

@nienna no mne popri ŠŽ mala obvodna dr. podozrenie paradoxne na cukrovku, bohuzial mam hranicne hodnoty. Diagnoza: nabeh na cukrovku 2.typu. Imunologicke vysetrenie mam celkom ok. Ja som absolvovala vkoro vsetky tri vysetrenia naraz

misam
23. feb 2011

@jankohrasko Ahoj, můžu se zeptat, jak dlouho u tebe trvalo, než se ti hodnoty léčbou srovnaly? Mám taky hyperth. a s váhou jsem na tom úplně stejně jako jsi popisovala nejprve 46 a teď 54 kg 😎

@sovicka_ Ahoj, můžu se zeptat, ke komu v Praze chodíš? Jestli jsem teda správně pochopila, že chodíš k endo v Praze 🙂 . Jinak moje hodnoty se mi zase při snížení dávky zhoršily ☹ , takže mi zase dávky navýšila....no je to boj 😖