Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

mojo23
12. jan 2011

@lucinocka ja som začínala na 50 pred 5 rokmi 😖 po operácii pred 4 rokmi mi hned zodvihla na 100 a teraz už rok konečne trošku aspon striedam zo 75 🙂 ale tie hodnoty sa mi už pekne upravili....aspon to 😀

kacicqa
12. jan 2011

..ked uz robite statistiku taq ja som zacinala vo februari 25tkom s TSH 19, postupne sa davka navysovala a teraz beriem 7tku a dvakrat do tyzdna 100vku. FT3, FT4 sa uplne stabilizovalo, TSHacko beha stale okolo 3, ale s protilatkami to ani nehlo;o)

lucinocka
12. jan 2011

@mojo23 uz som obejdnana 28meho..sa uz tesim...lebo viem, citim, ze mi davka nevyhovuje,..normalne ma stitna dusi, v lete mi je zle ked su horucavy, niekedy nemozem dychat ako ma v krku strasne tlaci..a to vsetko som povedala mojej endo..a ona, ze to nie je od stitnej..tak dokelu co mam este ine v krku, ked vsetky ostatne vysledky v celom tele mam ok 😠 😠
Konecne som zmenila lekara a strasne dufam ze ma da dokopy..ved kazdy chce predsa zdrave babatko :-/

jerrymona
12. jan 2011

@katie_25 dakujem. 🙂 a vase babätko sa este neukazalo? 🙂

mojo23
13. jan 2011

@lucinocka držím palce nech ti to vyšetrenie dopadne čo najlepšie 🙂 a potom šup šup // paličky na testíku 😀

lucinocka
13. jan 2011

@mojo23 🙂 uz sa tesim, lebo mam vnutorny pocit, ze len nieco male treba opravit, aby sme mohli otehotniet 🙂

mojo23
13. jan 2011

@lucinocka presne tak a ked sa to opraví 🙂 tak určite ti už nič nebude brániť k otehotneniu 😉 držím palce 😵

marikac
14. jan 2011

@jerrymona ahoj.chcem sa poradit. Diagnoza-nodozna struma,hranicne hodnoty TSh na hornej hranici....a lekarka mi predpisala euthyrox25, lenze! mne moja svokra povedala,ze z tych tabliet sa pribera.....je to pravda?

tinara23
14. jan 2011

@marikac @jerrymona tak ináč baby toto aj mňa zaujíma, lebo od nového roku ho tiež beriem a začala som moju zdravú dietku a cvičenie, potrebujem aspoň 5kg dať dole, predtým som cítila zmeny už po týždni a teraz nič stojím na váhe 😠

marikac
14. jan 2011

@tinara23 ak by si to nahodou zistila, tak mi daj vediet..ja sa nemam koho opytat..... ☹ ja nechcem pribrat.... 😔

jerrymona
14. jan 2011

@marikac @tinara23 baby ja netusim, lebo som euthyrox brala len tri mesiace a potom som otehotnela. a az potom som samozrejme zacala priberat. 😅
skor sa spytajte niekoho, kto dlhodobo bral euthyrox.
okrem toho som ja po porode schudla vsetkych mojich 18 kil. takze ak by sa z euthyroxu priberalo, mala by som aspon o cosi viac. 😖 zial neviem vam poradit.

kacab
14. jan 2011

@marikac ahoj.... snad nepíšu úplnou blbost... ale podle mě se přibírá, pokud máš nedostatečnou funkci ŠŽ a neléčí se to... jakmile Tě srovnají na normální hladinu, nejen že nemůžeš přibrat po těch lécích, naopak by se Ti případně mělo snáze schazovat.... Já beru euthyrox 50 mnoho let a když naberu, tak jen vlastní žravostí a když se držím, jde to dolů krásně - od léta 2010 mám 10kg dole a dalších 15 před sebou 🙂 Zrovna teď jsem byla na endokrynologii a ptala jsem se na hormony co dostávám i ve smyslu rizika v kombinaci s h. antikoncepcí a dr mi vysvětlovala, že léky na štítku jsou tak dokonalé, že se při jejich užívání moje tělo chová jako naprosto zdravý organismus a žádný jiný dr by ani z testů krve nepoznal, že ho užívám....

jezibab
14. jan 2011

@marikac Ahoj, z eutyroxu sa určite nepriberá. Eutyrox je náhradou hormónu tyroxínu, ktorý produkuje zdravá štítna žľaza. Tento hormón zrýchľuje metabolické pochody a je nevyhnutný pre fungovanie metabolizmu vôbec. Z toho vyplýva, že pri zvýšenom množstve tohto hormónu sa chudne,nakoľko metabolizmus funguje na vyššie obrátky. Ľudia so zníženou funkciou štítnej žľazy majú tyroxínu nedostatok, preto sa nahrádza eutyroxom. Hlavne je to dôležité v období tehotenstva, nakoľko neliečený nedostatok tyroxínu má neblahé účinky na budúce bábätko.
Inak ja beriem eutyrox už od pôrodu prvého syna, čo budú už dva roky, brala som stovku a teraz už viac. Váha sa mi nezmenila, mám toľko koľko som mala pred otehotnením, kedy som mala štítnu žľazu ešte v poriadku.
Svokra mala možno na mysli tyreostatiká, ktoré funkciu štítnej žľazy tlmia, a od toho potom môže človek pribrať. Eutyrox však nie je tyreostatikum, ale práve má opačný účinok.

marikac
14. jan 2011

@jezibab
@kacab dakujem za odpoved. Uspokojiva 😉 😉 avsak este maly detail -v pribalovom letaku sa uvadza,ze by ho nemali uzivat ludia so zlou zrazanlivostou krvi. Hematologicke vysetrenie ma este len caka....a tak netusim,aku zrazanlivost mam, ci v norme,alebo nie. Mam ho aj napriek tomu uzivat?

kacab
14. jan 2011

@marikac jestli Ti to dr řekl (a) tak asi jo... já ani nevím co mi za testy dělali a jestli vůbec... kdyby testy dopadly zle, tak asi vysadíš.... nevím...

jezibab
15. jan 2011

@marikac keby máš zlú zrážanlivosť krvi, tak by si si to všimla na príznakoch ako je napríklad predĺžený čas krvácania (t.j. aj malá ranka by ti neprimerane dlho krvácala), vznik modrín, ktoré ani nevieš kedy si po ne prišla, drobné krvácania pod kožu (malé okrúhle červené škvrnky) a podobne. Veľa porúch zrážanlivosti sa odhalí už v detstve, podľa mňa je malá pravdepodobnosť, že by si ju mala. Inak Euthyrox 25, ktorý máš užívať, je najnižšia možná dávka, takže nemusíš sa obávať, ja beriem 100 a 125 a je to úplne v pohode.

katie_25
15. jan 2011

@marikac já beru Letrox dva roky a nepřibrala jsem 😉 ..teda teď v těhu konečně 1,5kg 😀

katie_25
15. jan 2011

@jerrymona snad v pondělí 🙂

groka
15. jan 2011

ahojte
tie ktore ma poznate este

@jerrymona cauko moja,pocuj v oktobri som bola na kontrole po porode,doki sa zhrozil a musim to kuknut v papieroch a napisem neskor cisla,ale nieco taketo,ze tsh to ktore som mala na zaciatku 25 sa mi zvysilo ale este sa mi k tomu nieco pridruzilo a dostavam tu druhu formu stitky cize ja mam hypo tusim ta z ktorej sa pribera a dostavam tam druhu,co sa dalo cakat vraj,ale teda nevysvetlil mi,ale mam vysoke hodnoty a potom nejaky pod hladinu ci co a nevie mi nasadit liecbu,neviem ako zareaguje moje telo,takze zacianala som so 75 ,pocas tehu mi zvysil na 100 a to som nevyskocila ani neklesla neviem preco mi to zvysil vraj pre istotu a teraz mi dal po porode na 50 euthyrox,no a moje telo zareagovalo tak,ze ja som pribrala 6 kg,citila som sa velmi zle,tak isto alebo este horsie,ako ked mi zistili zlu cinnost stitky,teraz je to asi lepsie,ani sama neviem,neni som akurat unavena a zmenila som zivotospravu,,teraz idem k nemu 31.1 uz sa neviem dockat na vysledky a na to ako sa mu postazujem
ja sa kuknem volakedy na tie cisla co mam v papaieroch hadam ich tam mam a napisem ti,hadam mi povies co a a ko to je so mnou

jerrymona
16. jan 2011

@katie_25 som zvedava. 🙂
@groka jasne, ze ta este poznam. 🙂 napis cisla, budeme mudrejsi. 🙂 ty si mala tsh az 25? 😲 to je dost. a toto je hypo. zvysenu funkciu by si mala, keby tsh bolo mensie ako 0,4 tusim. mozno mas vysoke aj protilatky, ale s tymi sa neda toho vela urobit. 😒
pocas tehu sa stale zvysuje, lebo hlavne v prvych troch mesiacoch musis davat svojmu babätku vela a mohlo by byt nebezpecne stitku neliecit. prave preto niektore zeny zial potratia. ☹ a v tehu tsh dost skace, takze by malo byt castejsie kontrolovane. po porode uz taku vysoku davku nepotrebujes. len nechapem preco ti dal zrazu len 50-tku. mne dal 75-ku a to som tiez brala 100.
podla mna ta mal lekar skor podporit, nech sa nebojis, ze ti nasadi liecbu a nie ta tak nastrasit, ze nevie, ako ta ma liecit. 🙄 to sa clovek citi este horsie. nabuduce si nechaj vsetko pekne vysvetlit.
a hlavne, napis tie cisla. 🙂 podla toho co pises, ze si pribrala a ze sa citis zle a unavena, asi mas hypo.

katie_25
16. jan 2011

@groka @jerrymona tohle je věda 😒 mě doktor před těhu léky navýšil, v těhu mě zkontrolovali 2x krev a vše bylo OK, a pak mi doktor řekl,že se hlídají první tři měsíce a teď mám přijít až po porodu .. přišlo mi to,že to je za hodně dlouho, ale když nebudu mít žádný příznaky, tak snad to bude dobrý ..

katie_25
17. jan 2011

@jerrymona bude to holčička 😵 😵

jerrymona
17. jan 2011

@katie_25 jej tak dalsia kocka. 😉 manzel sa potesi. a uz ste uvazovali o mene?

katie_25
17. jan 2011

@jerrymona jj, manžel prý holku dělal 😀 zatím máme vybrané- Terezka 🙂

domik124
18. jan 2011

Ahojte, vidim, ze tu mate rozbehnutu svoju debatu, ale skuste mi, prosim, poradit. Mam hypotyreozu a mojim najväcsim vedlajsim priznakom je vypadavanie vlasov. Tablety beriem uz rok, ale nemam pocit, ze by sa to zlepsilo, skor naopak. Ak mate podobnu skusenost, kedy vam lieky zabrali a vlasy prestali vypadavat??? Dakujem

kikasa
18. jan 2011

Ahojte. Mohli by ste mi niektorá poradiť, prosím Vás.
Dnes som bola u endokrinológa, zistil, že mám zvýšené TSH - 5,4, normál je do 4. Ostatné veci sú v pohode.
Diag. - chronická autoimúnna thyreoiditida.Predpísal mi L - thyroxin 50, 1xdenne. Keď som sa ho pýtala, či to môže byť príčinou prečo sa nedarí otehotnieť, povedal, že nie, lebo výsledky neboli veľmi zlé. no ja neviem, vraj porucha štitnej žľazy bráni otehotneniu, tak som teraz zmätená.

tinara23
18. jan 2011

@kikasa ty si presne môj prípad, ja som mala hodnotu síce nižšiu 3,8, ale presne tú istú diagnózu. Mne dokroka na endokrin. povedala, že tiež by nemal byť problém s otehu, ale tiež vravela, že je to velmi individuálne a nasadila mi ethyrox25 na zníženie hodnoty. Ináč mňa poslali z CAR na endo a vtedy som mala hodnotu 5,3 a za mesiac klesla neviem z čoho.

jerrymona
18. jan 2011

@domik124 mne sa to nestavalo, takze ti zial poradit neviem. ale skus sa poradit s endokrinologom. a vies, ci mas dostatok zeleza? lebo aj to je pricinou vypadavania vlasov.
@kikasa idealne tsh na otehu je priblizne 2-2,5. takze je dobre liekmi tsh znizit. a ano, zla stitka ovplyvnuje, ze sa nedari otehotniet. takze tvoj lekar nema pravdu, ked tvrdi opak. alebo otehotniet mozes, ale ked je stitka neliecena, mozes potratit, takze by som neriskovala. aj ja mam tuto diagnozu a po troch mesiacoch liecenia sa mi podarilo otehotniet. 😉 dufam, ze sa podari coskoro aj tebe.

domik124
19. jan 2011

@jerrymona to s tym zelezom pravdupovediac neviem. Zatial beriem euthyrox100, ale mam pocit, ze potrebujemm este vyssiu davku.....len keby som nemala takeho ,,spomaleneho" doktora🙂

zuzanah1
19. jan 2011

ahoj baby,
chcem sa len opytat mali ste pri znizenej funkcie depresie?
dakujem
Zuzana 🙂