Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

mackaso
7. máj 2012

Ahojte kočky, mám problém so štítnou žľazou, mám hypothyreózu primárnu, bola som na IVF a nepodarilo sa, môže to mať za následok štítna žľaza? Mne lekárka povedala, že až keď zostanem tehotná, že mám prísť, že mi zmení lieky, len kým som mala potvrdené tehotenstvo, začala som krvácať, inak som úplne zdravá, neviem si to vysvetliť, výsledky som mala dobré, bolo mi povedané, že táto diagnóza vraj spôsobuje neplodnosť, ale ak mám výsledky dobré, tak je všetko v poriadku, ale opak bol pravdou, bola ste niektorá na IVF s touto diagnózou? Dostali ste v centre nejaké protilátky voči štítnej žľaze? Prosím o radu, ďakujem.

minewka
7. máj 2012

@sarafortuna myslím, že to nie je zbytočné 🙂

Moja doky mi povedala presne toto: citujem: "múdre knižky hovoria, že pre otehotnenie je ideálne hodnota tsh pod 2, moja skúsenosť hovorí, že pod 1.."...🙂...uvidíš, ako sa budeš cítiť, mala by si ísť cca po 2 mesiacoch na kontrolný odber...nespomínala čosi také?

Áno, ak tsh klesne, ešte stále budeš v norme, nie sme strojová výroba, občas aj minimálny výkyv môže spôsobovať problémy..

A PCO nemáš?

Euthyrox (alebo L thyroxín) bude mať vplyv aj na ft4 - aj to trocha stúpne - podľa toho, ako zareaguješ...

sarafortuna
8. máj 2012

@minewka , no PCO sa u mna spomínalo pred prvým tehotenstvom - resp. PCO vaječníky - zväčšené a s tou "kôrou"... no ved vieš asi čo myslím... po 6 mesiacoch od tejto diagnozy boli vaječníky krásne zdravé - brala som vtedy Agnucaston a femi kvapky a E-vit. Asi to pomohlo lebo mi aj krásne nabehla ovulka - sice nepravidlená ale BOLA.
Teraz PCO nikto nespomína - aj sa na to pýtam, takže NIE... Ešte uvidíme výsledky krvi - HP, či tam niečo nevybehlo- ale hP sme robili práve v ovulačnom cykle, takže odpoved na to, prečo neovulujem (niekedy) to asi nedá 🙄

áno, o 2 mesiace mám u endošky kontrolu... 😉
dakujem,
tak dám tomu ešte šancu s tým liekom a uvidím.

adriana1010
9. máj 2012

Ahoj děvčata, omlouvám se, že Vám vstupuji do diskuze, ale aktuálně mám před prvním IVF a hlavní problém, který mi asi způsobil předchozí potraty je subklinická hypotyreoza, na kterou mám již 3 týdny nasazenou léžbu Letroxem, můžu se zeptat, nevím zda sem to pochopila správně, můžu užívat při tomto femibion, nebo to není dobré? Moc děkuju předem za odpověďi. Hezký den. 🙂

mackaso
10. máj 2012

@minewka ahojky, prosím ta, ty máš hyper, alebo hypothyreozu, pýtam sa kvôli tým liekom, mne sa nedarí otehotnieť

mackaso
10. máj 2012

@adriana1010 Ahojky, ja mám tiež hypothyreozu, ale primárnu, substituovanú,aj tá môže spôsobovať potraty? Na tvoju otázku neviem odpovedať, ale ďakujem,že si napísala, lebo ja som tiež potratila a možno sa našla príčina

minewka
10. máj 2012

@mackaso čauko, mám hypothyreozu... a moze sposobovat a aj casto sposobuje potraty.

tinasc
10. máj 2012

@minewka ale keď je hypothyreoza liečená a pod kontrolou, tak by už nemala spôsobovať potraty, či aj tak sa to môže stať?

mackaso
10. máj 2012

@minewka prosím poraď mi, ako mám postupovať, mám ísť k endoške a povedať jej o tom? Čaká ma 2 IVF a nechcem,aby som zase potratila

adriana1010
10. máj 2012

@mackaso Ahoj, určitě k endokrinoložce jdi, pokud ji máš už léčenou, i tak v těhotenství se zvyšují dávky léku tuším, u mě to evidentně způsobilo všechny 3 potraty, ale přesně to nevím.., určitě zajdu a informuj ji o tom 🙂

adriana1010
10. máj 2012

@mackaso Budeš ji muset i navštěvovat častěji, mě bude v těhotenství hlídat a upravovat léky podle výsledků a to tam budu muset jít každý měsíc, ale zase aspon budu vědět, že to je hlídaný..

mackaso
10. máj 2012

@adriana1010 prosím ťa a mám si pýtať aj nejaké lieky, lebo ja som jej hovorila, že by som chcela otehotnieť, ona ma odbila, že až keď budem tehotná, že mám prísť, lenže ja som ani nestihla mať potvrdené tehu a bolo po všetkom, baby tu spomínali nejaký liek siofor, nemala si ho aj ty?

minewka
10. máj 2012

@tinasc jasné, ak je liečená a pod kontrolou - vtedy nie.

minewka
10. máj 2012

@mackaso siofor je úplne na niečo iné - lieci sa s tym syndrom polycystickych ovarii.

A inak jasne - ihned navsteva endosky, povedat o potrate a ziadat upravit liecbu.

matax
10. máj 2012

@minewka siofor je liek na liecbu cukrovky typu 2. Pouziva sa aj na PCO?

mackaso
11. máj 2012

@minewka Ahoj, prosím ťa a teba ako liečila endokrinol., kým si otehotnela, aké si mala lieky, kde ti robili vyšetrenia, ako hormonálny profil, v centre, či u endokrinol.? Akú liečbu mám po nej žiadať? Zmeniť lieky, či aj vyšetrenie tých protilátok a hormonál. profilu? Díky za pomoc.

mackaso
11. máj 2012

@adriana1010 Ahojky, keď si otehotnela, tak si nemala liečenú tú štítnu žľazu, keď spôsobila ti potrat? Z čoho si usúdila,že to mohla spôsobiť štítna žľaza?

axonka
11. máj 2012

Ahoj, omlouvam se, ze vam vstupuju do diskuze. Take se lecim s hypothyreozou a uz cca tri roky uzivam Euthyrox. Porad se nam nedarilo substituovat hormony k normalu. Ma endokrinolozka radila netehotnet dokud hormony nebudou v norme, protoze hormony stitne zlazy jsou dulezite pro vyvoj miminka, hlavne nervove soustavy. V tehotenstvi bezne dochazi ke zvyseni naroku organismu na hormony, takze vetsinou dochazi ke zvyseni davek Euthyroxu nabo Letroxu ( co kdo bere). Hypothyreoza muze zpusobit potrat. Radim- vysetrit!

mackaso
11. máj 2012

@axonka ahoj, si strašne milá, že si k nám prišla, mám tiež hypothyreozu, ale mám ju liečenú, myslíš si, že môže aj tak spôsobiť potrat? Díky

axonka
11. máj 2012

@mackaso Ahoj, myslim si, ze nejake riziko tu je, ale podle me u lecene hypofunkce je minimalni- ale nejsem lekar 😕 .... Proto je dulezite leky brat pravidelne a nechat se sledovat na endokrinologii. My se ted take snazime o prvni miminko, endokrinolozka nam to posvetila, tak to nechame osudu. Nechci se tim stresovat.....

minewka
11. máj 2012

@matax áno, používa sa aj na liečbu PCO, kde sa predpokladá súvis poruchy ovariálnej činnosti s poruchou spracovania inzulínu (aj keď žena nemá cukrovku v pravom slova zmysle).

Ja som brala tento liek 3 mesiace, cyklus sa mi opravil, začala som ovulovať, schudla som a po 3 mesiacoch súbežnej liečby na endo plus liečby PCO som spontánne otehotnela (a to aj s diagnozou u mm - asthenoolighoteratospermia)

minewka
11. máj 2012

@mackaso ja spolu s manželom sme vzhľadom na neschopnosť 3 roky otehotnieť boli v centre asistovanej reprodukcie.

Tam nám spravili kompletné vyšetrenia - u mňa:
- hormonálny profil
- 3x usg (1x na 3 deň cyklu, počas krvácania, 14 deň cyklu a 22 deň cyklu)
- výter z pošvy na ureaplazmu a ešte čosi..už si nepamätám čo
- plus testy na pohl. choroby

u manžela spermiogram.

Vyplnili sme taký dotazník.
Potom sme mali sedenie s lekárom, ktorý nám všetko vysvetlil. Mne povedal, že mám PCO syndróm, vysvetlil, čo to je, odporučil Metformín 500mg 3x denne - tu je 3x denne 1 tabletka, odporučil mi návštevu endokrinológa.

Manželovi vzhľadom na spermio odporučil návštevu andrológa.
U andrológa mu robili (manželovi) hormonálny profil, ešte raz spermio, výter z močovej rúry, vyšetrenie prostaty.
Bol ešte na jednom špecializovanom vyšetrení - kde spermio robili cez nejaký špeci mikroskop - kde sa presne popísalo aký typ vady mali spermie a percentá - napr. 20% zdvojený chvostík, 35% zlý tvar hlavičky a podobne.

Ja som následne išla k obvodnej dr. - ktorá mi dala spraviť testy na štítku - ale keĎže vyšli v referenčnej norme (a dr nevedela, že tam ide o pomer hodnôt, nie hodnotu ako takú) -. povedala, že som ok a neposlala ma na endo..

Až raz, asi o mesiac na to videla náhodou moje výsledky iná dr - a tá povedala, že nie sú dobré, vybavila mi endošku - tú v Prešove, že je veľmi dobrá - išla som tam, dostala som lieky, bola sledovaná...

Po 3 mesiacoch liečby euthyroxom a metformínom som spontánne otehotnela.

štítka sa vplyvom tehotenstva a pôrodu a laktácie silno zhrošila, vytvoril sa mi tam nádor a teraz som po totálnej strumektómii - teda mám vyoperovanú celú štítku .
Dokiaľ mi nenastavia hormóny, mám prísny zákaz otehotnieť. 🙂 🙂 🙂

Ešte dopíšem - pred tehotenstvom som brala Euthyrox 25ťku, každých 6 týždňov som chodila na krv, v 8 mesiaci tehotenstva mi zvýšili dávku na Euthyrox 50tku, po pôrode som mala prejsť na 25ťku.

Teraz po operácii beriem Euthyrox 125ťku.

adriana1010
11. máj 2012

@mackaso
Ahojky, no já jsem třikrát otěhotněla, než mě na to vůbec přišly, víš..., až na základě třech potratů mě poslaly na vyšetření štítné žlázy a to je jediný problém, který mám, tak ty potraty přikláním jemu, ted se chystám na umělé oplodnění s tím, že už beru léky, tak snad to vyjde 🙂

matax
11. máj 2012

@minewka ďakujem 🙂

hiva
11. máj 2012

ahojte... necitala som celu diskusiu, len posledne spravy, ale tak zareagujem mojou skusenostou... po potrate v 12tt som bola na vysetrenie stitnej zlazy... zistena hypothyreoza... nasadeni L-thyroxin... potom sme boli na umelom oplodneni, prve nevyslo ale druhe sa uz zadarilo a rovno dvojmo 🙂 ... ale pri problemoch stitky treba okamzite, ako otehotniete ist k endokrinologicke... lebo prave stitna zlaza sposobuje potraty v prvom trimestry ak nie je spravne liecena... a pri tehotenstve su naroky na liecbu dvojnasobne... takze ja som mala nakazane od endosky, ze ako nahle zistim, ze som tehotna mam si zdvojnasobit davku a co najskor utekat k nej na kontrolu 😉 ... tak som aj spravila... povodne som brala L-Thyroxin 25ku... hned po otehu sme zvysila na 50, a po prvych vysledkoch sme skoncili na 75-ke... na tej sa drzim uz od prveho trimestra... prva kontrola bola hned po otehotneni... dalsia zaciatkom druheho trimestra... a tretia ma caka tak mesiac pred porodom 😉 ... treba kontrolovat, ako funguju ostatne hormony v tele, ktore su pre tehu dolezite a podla toho regulovat davku euthyroxu (to je to iste co L-thyroxin)... takze urcite kontroly u endosky nezanedbavajte... pri otehotneni hned za nou bezat... mohlo by sa Vam to velmi zle vypomstit 😉

mackaso
11. máj 2012

@adriana1010 Mňa tiež čaká 2 IVF niekedy cez leto, musím sa dať do poriadku, písala som do centra, či si mám dať urobiť nové odbery a pôjdem tam za endokrinol., nech mi zmení lieky, ak treba, uvidíš, že sa nám to podarí už, si to zaslúžime 🙂

mackaso
11. máj 2012

@hiva ahojky, chcem sa ťa spýtať, ja idem na IVF niekedy cez leto, mám ísť ešte pred IVF endokrinologičke a aj hneď po ET? Od kedy sa vlastne pri IVF počíta tehotenstvo, hneď po ET? Ako je to možné, že sme obe liečené a 1. IVF nevyšla? Akú ti dávali príčinu, že to bola štítka? Začala si krvácať? Do akého centra chodíš?

jarkalada
11. máj 2012

@mackaso jen odpovídám na první otázku - mně bylo velmi důrazně doporučeno jít k endrokrinoložce nějaký čas ještě před otěhotněním. Sama mi říkala, že nejlépě tak 3 měsíce předem. Ale to jsme neudělali, bylo to jen pár týdnů. Ta koukne na výsledky a nějak hned kolem otěhotnění se zvyšuje dávka podle toho.

mackaso
11. máj 2012

@jarkalada mne moja povedala, že mám prísť až, keď budem tehotná, tak ja neviem, ale pôjdem skôr, určite, díky

hiva
13. máj 2012

@mackaso ... pred IVF som nebola u endosky... hovorila ze netreba, ze mam prist az ked budem tehotna... a co sa kontroly po otehotneni tyka, ja som endoske volala hned po prvom odbere krvi po ET, ked vysla krv pozitivna 😉... prve IVF mi nevyslo, lebo sa moc skoro stopla stimulacia.... mala som vela vajicok, ale neboli este dost dozrete... takze oplodnilo sa ich len malicko a aj ked sa vkladali dve embrijka, bolo mi povedane, ze su hodne malicke, takze sme tomu ani velke nadeje nedavali 😉 ... ono prvy pokus je vzdy trosku rizikovejsi... doktori moc nevedia, ako presne tvoje telo reaguje... u mna sa bali hyperstimulaku a tak radsej boli opatrnejsi.... a prave preto stopli stimulku asi moc skoro.... ale pri druhom pokuse uz mali skusenosti, takze tam uz sa to podarilo dotiahnut do uspesneho konca.... i ked teda tiez som mala vela nedozretych vajicok, a v podstate len 2 embrijka ktore boli trosicku mensie... ale tak nastastie to klaplo 🙂... a chodim do GynFivu v Blave 😉