Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

estrellita
27. aug 2009

len: jj, ja vim, prisli na to, aniz bych mela priznaky (krome unavy), vysetrovali me kvuli necemu jinemu a na tohle se nahodne prislo. mela jsem v minulem pul roce velke stresy, takze i to mohlo byt spoustecem a taky geneticka dispozice. az na to, ze i kdyz jsem mela rpiznaky velmi male (a vetsinou jsem je vzdy pricetla necemu uplne jinemu), tak tak vysoke hodnoty 🙄
jj, ja vim, chapu to postupne nasazovani, ale predpokladam, ze ona, jako endokrinolozka, ke ktere jsem byla dokozena ze znamosti, tak vi, co dela a snad me nepredavkuje 🙂 na vse meupozornila, takze kdyby neco, hned jsem u ni 🙂

estrellita
27. aug 2009

jsem to napsala jako tatar 😅 mela jsem priznaky, ktere by teoreticky mohly svedcit na stitku, ale vzdy se daly priradit k necemu uplne jinemu, takze na tuhle variantu vubec nepomyslela

len
27. aug 2009

No jasně, kdybys cítila, že to nedělá dobrotu, dej jí vědět a nasadí ti to postupně 😉 Taky je možný, že se to časem trochu srovná a zmírní, že třeba jak to bylo neléčený a stres k tomu, že to vylítlo do závratných výšin... Ale je to běh na dlouhou trať, spíš v řádech měsíců 😒

estrellita
27. aug 2009

jj, ja vim, proto jsem z toho tak smutna ☹( ale doktorka rikala, ze je mozny, ze uz treba leden/unor by to mohlo byt v hladine a mohli bysme se snazit, ale ze to mi ted samozrejme neslibi, ale znate to, tonouci se stebla chyta ☹

len
27. aug 2009

To víš, že jo, uvidíš, jak budeš reagovat - někdo se srovná za dva měsíce a někdo za dva roky...

strouzek
28. aug 2009

estrelito já měla do doby než mi štítku našli pocit že něco takového vůbec neexistuje, pak štítku zjistili mě a já si myslela že jsem exot protože jí mám snad jen já a ejhle. až začlo být tohle téma pro mě aktuální zjistila jsem ve svém okolí kupu lidí co mají štítku, buď se s ní léčili nebo léčí, i zástupy pacientů a šílené objednací doby u mého dr. znamenají že to má fakt šílená spousta lidí.

xaverov no já nevím ale já ze své zkušenosti vím že ač štítku hodně ovlivňuje psychika neznamená to že když budu úplně v poho že se z hyper uzdravím. já byla hyperšťastná jako těhule a stejně jsem měla TSH v háji a potratila jsem, když pak byli nervy z potratu tak se TSH ještě víc zhoršilo spolu s protilátkama takže jo mohla jsem zkusit čekat možná se i zkusit alternativní léčbou čajíkama a šátkem na krku jako jsem už slyšela názory že když budu mít krk v teple uzlina v krku zmizí a jiné nesmysli ale pro mě v tu chvíli bylo důležitý to že jen se zdravou štítkou budu moci v klidu otěhu. buď ráda že ses z hyper uzdravila takhle snadno ale já se setkala s 5 ženskýma + 1 chlapem s hyper (v různých věkových relacích) a všichni potvrdili že i přes léčbu se to zhoršovalo, nejvíc asi u toho chlapa ten nebyl pak schopný dojít bez zadýchání a totálního propocení ani 200 metrů na autobus a všichni tihle lidé potvrdili že zkoušením léčby to zbytečně prodlužovali o roky a nakonec stejně na operaci skončili. tím nechci říct že musí každá štítkařka hned letět na operaci jako já, třeba opravdu léčba zabere ale já v takové uzdravení u sebe nevěřila a jsem ráda že jsem na operaci šla a nikdy jí nebudu litovat.

každopádně přeju helískovi aby se štítka srovnala i bez operace, jde asi o to čemu člověk věří a já věřila jen a jen operaci a budu jí věřit i nadále.

helisek84
28. aug 2009

xaverov: děkuji 😅 Teď jsem se po ránu u tvého příspěvku výborně pobavila. fakt mě nenapadlo, že by se to dalo vyléčit...
sama na sobě vím dobře, jak psychika funguje...dr. mi sama řekla, že to mám ze stresu, pr. potrat, rozbité manželství, rozvod, prodej bytu a s tím spojené dluhy mi na klidu opravdu nepřidali...vlastně štítka začla zlobit v době, kdy už jsem věděla, že manželství v tahu...
včera jsem si dala večer už jen 1/2 tbl. vasocardinu a teď taky. uvidím, jaké budou výsledky toho 7. kéž by se to vyléčilo.

holky, když já jsem hlavně hyperaktivní 😅 fakt, mně stačí denně 3 hodiny spánku, i když se to snažím prodlužovat a když hodně, tak jsem teď na 6 hodinách...pořád musím něco dělat, kdybych měla třeba háčkovat 😀

děkuju za podporu, kočičky moje, já sem tak ráda, že jsem tuto diskuzi objevila 😵

jajulaa
28. aug 2009

Xaverov, aj ja si myslím, že sa hyper dá vyliečiť, ale bohužiaľ nie vždy.
U mňa to bolo napríklad tak, že mňa dr. liečila 8 mesiacov, ale aj keď to zo začiatku vyzeralo, že to liekmi pôjde, tak sa to začalo zhoršovať. Tiež mi povedala, že keď sa to dobre prelieči zvykne to niekoľko rokov vydržať. Ale bohužiaľ nikto ti nepovie ako sa bude tvoje telo správať počas tehu, sú baby, ktoré sú v pohode a sú baby, ktoré potratia, pretože sa to rozbehne natoľko a sú baby, ktoré musia ísť v II. trimestri na operáciu,, čo si teda ja osobne vôbec neviem predstaviť. U mňa tá operácia bola docela záhul a mala som dosť veľké bolesti, nakoľko aj keď to nebolo vidno, tá moja štítna bola hodne zlá, boloa rozrastená a veľmi prirastená ku ostatným orgánom.
Helíšek, ja si myslím, keďže sa teraz otehu nechystáš, tak si to skús preliečiš a potom uvidíš ako sa bude tvoje telo správať.
Napríklad mne veľmi pri liečbe vadilo, že som nemohla chodiť cvičiť, nemohla som chodiť na slnko ani piť kofein, proste taký klídek, ale trvalo to pre mňa dlho.

estrellita
28. aug 2009

helisku: tak ja jsem mela psychicky narocny pul rok, ne kvuli vecem jako ty, ale mela, takze si myslim, ze moje priciny, hlavne proto, ze mam autoimunitni zanet stitky a tedy hypoteryozu, muze pramenit z velke casti z toho (nebo to byl aspon ten spoustec. Mamka mela mela autoim. zanet taky, ale prisli ji na to hodne pozde, takze musela na operaci.

xaverov
28. aug 2009

Jajuloo, tak to me mrzi, to jsi opravdu musela mit nejakou tezsi formu hypert., kdyz i pres medikaci to bylo cim dal horsi 😒 Ja jsem tak cca pul roku pred planovanou koncepci oznamovala endokrinologum muj rozmnozovaci zamer a oni mi tvrdili presne to, co doporucujes Heliskovi. Pockat a pokud se nemoc zaleci medikaci, jit do tehotenstvi s tim, ze v pripade tezky recidivy v gravidite pujdu na operaci. Nestalo se tak. Samozrejme pocitam s tim, ze hypert. nebo i jinej vykyv SZ se muze kdykoliv objevit. Ale i kdyby se objevila i za nekolik let, povazuju to za docasny vyleceni.

Strouzku: nemyslela jsem, ze kdyz bude clovek jenom psychicky v klidu, automaticky se vyleci. To ne, v tom s tebou souhlasim. Ale u me bylo 100%ne onemocneni vyvolany velkym psychickym vypetim, jaky jsem predtim ani potom nezazila. Nalozila jsem si velky brime a pak jsem si to vyzrala. Ovsem nevylecil me"klid v dusi", ale Thyrozol a po lecbe jsem si naordinovala lehci zivotni tempo a nizsi cile. Minimalne me nemoc ukazala, kde jsou moje fyzicky i psychicky hranice. Jaka bude ma endokrinni budoucnost uvidime. Jinak preju hodne stesti s otehotnenim. 🙂

Helisku, jj, svoji nedockavost na dalsi den si taky pamatuju. 😀 A ten stejny lekar, co mi (podle myho mimozne) predepsal Vasocardin na srdce, mi predepsal Dithiaden na lepsi usinani, protoze jsem porad "jela" a nemohla zabrat. Panejo, to byla ficak. Rano jsem mela intelig.kvocient srazenej tak nizko jako T4 po ranni davce Thyrozolu a kdyz jsem sedla do auta, nevedela jsem kam a kudy pojedu 😅 Tak ty nadmerny aktivity nejak vyuzij, az budes zalecena, tak budes lina jako ja
😉

xaverov
28. aug 2009

Smarja, co ja to tu pisu za romany? 😅

jajulaa
28. aug 2009

Xaverov a ty si teraz bez liekov?
A aké romány, čím viac informácii tým lepšie a tým myslím nielen od doktorov.

Ja si myslím, že na mojej štítnej sa podpísalo, to že sa už 10 rokov snažíme o mimi, mám za sebou 6 IVF a 11 transferov, keď iba ten posledný bol úspešný, ale bohužiaľ som v 5 tt spontánne potratila a to ma asi psychicky dorazilo a už som išla. 😢

len
28. aug 2009

Zaverov, kdybys věděla, jaký romány zvládám já! 😀

Jajulaa, jo, potrat po IVF, to je fakt chuťovka, znám to, i když mám za sebou teprve dvě IVF 😒 Kupodivu štítka po +- třech letech léčby neplodnosti stále drží, nebo teda spíš nedrží, když vůbec nefunguje, ale aspoň se nezhoršuje (nemá moc kam) 😉 A bacha, dneska mi řekli, že vlastně ani nejsem neplodná, když jsem otěhotněla 😀 Sice po IVF a sice to trvalo ani ne 8 tejdnů, ale prostě jsem byla těhotná, paráda, radujme se 🙄

jajulaa
28. aug 2009

Len, no však som sa radovala, ale dalo mi to ďalšiu nádej, dovtedy som si myslela, že to moje telo jednoducho nedokáže. Aj keď to bolo riadne kruté, to padnutie na dno 😔

len
28. aug 2009

Jajula, tak já měla kliku, že to bylo hned napoprvý... Ale teď mi po druhým IVF začalo stávkovat tělo, nefunguje vůbec nic, jenom ty štítnicový hodnoty stále odolávaj 😀

jajulaa
28. aug 2009

Len a koľko máš rokov?
Ja mám 34, takže už aj má nárok po toľkých hormónoch, aj tak dosť vydržalo.

len
28. aug 2009

29. Bohužel k tomu v rodině děděnej předčasnej přechod... Jinak se štítnicí se léčím od 18, s neplodností od 26, do tý doby jen přirozený snažení, žádný hormony...

jajulaa
28. aug 2009

Hm, tak to je blbé.
Ja chodím do CAR od 27, ale fakt som tomu môjmu telu riadne zabrať a nikdy nejako neštrajkovalo, iba teraz.

len
28. aug 2009

Teda my jsme ale případy 🙄 Haló, jestli nás tu někdo čte, tak s léčenou špatnou štítkou se dá normálně otěhotnět, fakt! 😀

ladus77
29. aug 2009

Ahojte holky, hlasim se k vam. Snazime se o mimi uz 3 roky a nikdy nic, vsechna vysetreni mame ok, pruchodnost, spermiogram, genetika, hormony. Az ted mi jedna pani doktorka zjistila, ze mam mirne snizenou funkci stitne zlazy, no hodnoty TSH mam asi 4,7, norma je 5, ale pro otehotneni by to pry nemelo byt vyssi nez 2,5. Tak ji musim verit, beru Letrox 25ug rano.
Jediny problem co mam je spineni pred menstruaci, nekdy i tyden. Nema to tu nekdo? Pry to muze s tou stitnici souviset, tak nevim...

strouzek
30. aug 2009

ahoj ladus, jestli máš TSH 4,7 tak myslím že to není taková hrůza a otěhu by jít mělo. říká se že nejlepší hodnota na otěhu je kolem 2-3 ale to jsem slyšela že je kvůli tomu aby si to doktoři pozichrovali protože když se otěhu vždycky ty hodnoty trošku vyskočí nahoru nebo dolů takže když jsi těsně u maximální normy je lepší to trošku snížit aby si pak místo pro případné zakolísání hodnot v začátku těhu.

xaverov
30. aug 2009

Jaulaa: ano, jsem bez leku. Brala jsem v roce 2007 asi 3 mesice Thyrozol, ten mi to TSH posoupnul nahoru, prestal me svedit krk, od te doby mam zase normalni menzes (v te dobe slaby), vlasy mi padaji normalne jako u kazdyho zdravyho cloveka a hlavne jsme se psychicky vyklidnila. Opravdu jsem si asi 4 mesice po zjisteni diagnozy hodne ubrala na tempu, tzn. ze jsem dala vypoved z narocny prace, odstehovala se z Prahy na vychod Cech atd., coz mi ale stejne zivotne konvenovalo, protoze jsem beztak mela tyhle zmeny pozdeji v planu. Na leceni jsem chodila do endokrin.ustavu na Narodni tride v Praze,kde byly sice sileny cekaci doby, ale mam dojem, ze ti endousove za to stali. (viz.snaha doktora mi udelat prima naladu po Dithiadenu , to vazne ocenuju 😀 ) Ten ustav uz myslim neexistuje. Jaajulo, moc Ti drzim palce, at Vam to drive nebo pozdeji s tehotenstvim vyjde a az do zdarnyho a stastnyho konce 😉

Jeste k padajicim vlasum: to byl vlastne ten signal, ktery moji znamou doktorku upozornil na to, ze mam mozna neco se SZ. A taky ze jo. Chytra to baba. Od ty doby, vzdycky, kdyz jsem u kadernic (coz bejva asi tak 1x za pul roku 😅 ), tak je poucuju, ze kdyz si u nich budou zakaznice stezovat na padani vlasu, at se jich zeptaji, zda maji v poradku stit.zlazu 😀

strouzek
31. aug 2009

padání vlasů? tak podle toho bych to já nikdy nepoznala 😀 mě vlasy rostou až moc rychle a až moc husté, kadeřnice mi je pokaždé chválí takže s hyper nebo hypo vlasy drží 😉

estrellita
31. aug 2009

ty jo, len, ja mam trochu obavy, jak to tady ctu, jestli se to teda vubec nekdy povede, kdyz vidim, jak nemuzete otehotnet ☹

ladus: ja mam hodnotu TSH 100 🙄 takze si pockam rozhodne dyl, nez ty, ale zas mam hned o dost vyssi prasky., mam euthyrox 100. dneska jsem si volala na protilatky a zadna slava to taky neni,ale vzhledem k tomu TSH 100 to bylo ocekavatelny. aaaaach jo 🙄

len
31. aug 2009

Estrel, jestli tě to uklidní, já sice nemůžu otěhotnět, ale všichni doktoři se zatím shodují, že to se ŠŽ nemá nic společnýho. Prostě nejsem neplodná KVŮLI špatný ŠŽ, ale jsem neplodná A mám špatnou ŠŽ 😉

lusinkaj
31. aug 2009

ahojte,prisla som sa vam ukazat 🙂 tabletocky papkam...tak dufam,ze moja hodnota 40 sa coskoro zniziiiiii 😉

estrellita
31. aug 2009

len a nejake novinky? prisli an to aspon proc?je to v tech triploidech, nebo v necem jinem? da se s tim neco delat?
vis, ja vim, ale cast meho ja se neskutecne boji. ale musim to dostat z hlavy!!

lus a od kdy je beres a kdy mas dalsi kontorlu? ja jsem zvedava, jak klesnou hodnoty za dva mesice, kdy mam jit na dalsi testy

miculienka
31. aug 2009

ahojte dievčatá, to ešte aj zvýšené TSH má vplyv na otehotnenie ? ja už sa zbláznim, mám aj to, aj vysoký prolaktín, no zatiaľ som bez liekov, zistili mi to len pred mesiacom, tak idem na kontrolné vyšetrenie a potom mi dajú asi tbl. ten TSH má vlastne akú úlohu ? viem že je od štítnej žľazy, inak nič, ale idem si čítať túto tému od začiatku, len neviem či zvládnem tých 95 strán 😖 😖

ladus77
31. aug 2009

Holky, dekuju za odpovedi, jenom se chci jeste jednou zeptat na to spineni pred menstruaci. Nema to tu nekdo? Mne to hrozne stve a nikdo s tim nic nedela. Progesteron mam ok, tim to neni, zlute telisko taky, nekolikrat kontrolovano ultrazvukem a nikdo z doktoru mi nic neporadil. Jo, zabral mi na to Utrogestan, ale to zas ze mne tekl jinej hnus 😝 takze ted uz jenom doufam, ze by to mohlo byt tou stitkou. No uvidime...

delfi07
1. sep 2009

Ahoj holky, dokdy vám řekla doktorka, že se máte ukázat na kontrole v případě těhu? Mě původně řekla do konce 8. týdne a gynekolog mi zase řekl, že mám počkat na potvrzení z ultrazvuku. Pak jsem se hned objednala, ale to už jsem vlastně v 5. týdnu - a měla jsem mírnou hypo - hned je letrox zpátky, jak se to původně plánovalo, ale pěkně jsem se vyklepala. Co vám říklai doktoři, co myslíte, nemůže to ublížit miminku?