Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

lenca.b
2. sep 2009

ahoj babulky a ktora z vas ma autoimunne ochorenie stitnej zlazy?a otehotnela s tym?

len
2. sep 2009

Estrel, ona je opravdu otázka, jestlli zaléčit nebo být dlouhodobě stabilizovaná. Jedna věc je kompenzovaná, to já už byla xkrát v životě, druhá opravdu stabilizovaná - tj. když jsou výsledky OK, budou OK i za půl roku, za rok... A to se mi opravdu poštěstilo až po šesti letech léčby, na té dávce už se pak pět let držím. (do té doby byly výsledky OK, za půl roku OK a za rok zase zhoršení - navýšení dávky - OK - za půl roku zhoršení, atd.) Takže jasně, pokud někoho kompenzují a on hned otěhotní, tak se tomu věnovat okamžitě, protože je slušná šance, že to bude haprovat dál, tělo ještě není na léčbu tak zvyklé. Toť můj laický názor 😉

S vitamínama - ono opravdu nikdy nikdo neprokázal pozitivní vliv ničeho jinýho než listovky samotný, ale lobby výrobců těhuvitamínů je silná a spousta doktorů se na té vlně docele veze 😒 A pokud těhule permanentně zvrací, jasně, je třeba to tělu kompenzovat, ale dost často vitamínová tableta nestačí...

Lenco, autoimunní onemocnění ŠŽ mám, těhotná nejsem.

jajulaa
2. sep 2009

Lenca.b., ja som na autoimunite začala a skončila som tak, že mi štítnu pred 2 týždňami vybrali ☹ .
Otehotnieť sa mi nedarí už 10 rokov, ale myslím, že toto nebola príčina, aspoň nie zo začiatku, potom sa to už asi začalo viesť s IVF-kami a tak dookola tie stresy.
Ale v žiadnom prípade ťa nechcem strašiť, ja som skôr taký exot.

strouzek
3. sep 2009

jajul jsem tu 😉

já když jsem potratila jsem měla TSH 0,001, anti TSH taky zvýšené ale už nevím kolik

lenco já jsem otěhu do 5. měs. s autoimunitou ale tím že se na to přišlo až v těhu tak mě nestihli nasadit léky a já jsem potratila. dr. si myslí že na 90% to bylo kvůli neléčené štítce, pak jsem šla hned na operaci štítky, teď jsem znovu těhu ale jak říkám už štítku nemám.

strouzek
3. sep 2009

jinak s těma vitamínama máš pravdu někdy je to jenom reklamní tah, já třeba neuznávám ty vitamíny a léky na hubnutí ale u těch těhuvitamínů jim docela věřím. já říkám pokazit tím nic nemůžu, vitamíny mi nikdo nenutil, jen štítkař řekl že jestli si budu chtít koupit těhuvitamíny jiné než femík nesmím protože pro mojí štítku je nejlepší, navíc je tam něco na lepší vstřebávání listovky a je fakt že s femíkem jsem nejvíc spokojená. když jsem kdysi brala calibrum baby tak jsem po něm přibrala, mamavit mi přijdou velký a hlavně smradlavý tablety a ty bych asi nespolkla teďka, mám problém nevyblít i prášek ze štítky.

ladida.l
3. sep 2009

lenca.b - já jsem autoimunitní - protilátky kolem 500 (oboje) - otěhotněla jsem po cca 2 leté léčbě štítné žlázy.

valentovasasa
3. sep 2009

aho holky - nevím co je autoimuitní onemocnění... Ale mě prostě štítná žláza funguje málo, čili jsem se neustále spravovala než mi na to přišli...
Ale chci vás povzbudit - u mě se toho sešlo víc v době kdy jsem měla začít čekat prvního syna - jednak obezita, kdy jsem měla při výšce 168cm 107kg, pak mi našli zvýšený prolaktin, přičemž mi bylo sděleno, že asi nebudu ovulovat a tudíž nebudu moct otěhotnět a nakonec ta špatná funkce ŠŽ... No a světe div se, otěhotněla jsem napoprvé... A to samé i ted podruhé - taky napoprvé. Takže se rozhodně nevzdávejte a nestresujte!!!

Navíc tím že tu šž léčím, tak ted v druhém těhu jsem dodnes přibrala od začátku 3kg!!!

strouzek
3. sep 2009

ty bláho valentova to si měla fakt štěstíčko který se jen tak nevidí, jak v tom rychlém otěhu tak i v těch kilech, taky bych chtěla přibrat jen málo.

jajulaa
3. sep 2009

Strouzek, som ťa tu večer pozerala, lebo som potrebovala poradiť, prišli mi domov totižto výsledky z histológie a ja som začala s pribúdajúcimi večernými hodinami nerváčiť. Ale už som volala mojej dr. a vraj je to v poriadku, tak som spokojná 😀 😀 .

strouzek
3. sep 2009

aha jo tak to jo, jj toznám mě radši ani hystolku neukázali protože bych nervačila stejně jako ty. první jí poslali doktorovi ale zase byl zmatek že operace byla v bruntále, k tomu jsem měla soukromého operatéra v krnově takže jsem volala do bruntálu kde to je a oni že to má asi operatér, tak jsem tam letěla a on že ne že to asiposlali štítkaři takže já nervíky že je to určo špatný. naštěstíí to bylo dobrý ale je fakt že to byl jeden velký list popsaný nějakýma šílenýma názvama hlavně u toho jednoho laloku toho bylo nějak moc, no jako neříct mi doktor že je to dobrý ale že je fakt že to bylo dost hnusně prorostlý tak bych z těch vět nervačila taky a pomalu objednávala rakev. 😀

lenca.b
3. sep 2009

no tak teda my take stasticko nemame znazime dost intenzivne vyse roka ale dovtedy sme tiez nepouzivali ziadnu ochranu cca 2 a pol roka tak ja neviem a na stitnu zlazu sa liecim cca 3-4 roky ale nikdo nevie od kedy bola zla pretoze vysledky na poskodenie neukazovali az sono to vtedy potvrdilo mam ju hrozne zvacsenu 9ml kazdy lalok ☹ a to uz som ju mala ok cca 6 a 7 ml

estrellita
4. sep 2009

lenca: a to ti nedoporucili operaci? ja mam laloky 4 a 7,3 a rikala, ze vetsinou posilaji na operace kdyz je 8 a vice 😕 nevim, jaka je puvodni velikost

shaarka
4. sep 2009

ahojte,
beriem euthyrox 25 (viem, je to nic oproti niektorym megadavkam) a v pondelok idem na krv, v piatok na kontrolu. chcem sa opytat, ci mi neviete poradit, co mam cakat. Dr teraz skontroluje, v akom stave mam hormony? aby vedela, ci davku zvysit, alebo ponechat alebo vypustit? alebo budu pre mna vyplyvat nejake obmedzenia?
dik za odpovede

len
4. sep 2009

Shaarko, jen zkontroluje hormony. Vypustit určitě ne, viděla bych to buď na zachování dávky nebo na lehké navýšení, další kontrola +- za 3 měsíce 🙂

shaarka
4. sep 2009

len, dik.
a pis si, ze ked to tak nebude prebiehat, tak si to takto od Dr budem vyzadovat!!! 😀 😀

len
4. sep 2009

No, opravdu si neumím představit dr., která těhuli vysadí prášky na štítnici, to by bylo na žalobu! 😀

makelka
4. sep 2009

Ahojte,

předevčírem jsem zjistila, že mám sníženou funkci štítné žlázy, nedočítala jsem a ani nedočítám, ale zajímalo by mě, zda máte někdo zkušenosti, jak je to do budoucna s otěhotněním, je to problém? Bylo mi řečeno že ano, ale jestli je to problém trvalý nebo jen částečný než budu do sebe cpát nějaký prášky 😖

len
4. sep 2009

Makelko, stručně...
Záleží na tom, jak moc je to závažné. Každopádně prášky nejspíš vyfasuješ. Jakmile ti hladinu hormonů kompenzují, nemělo by to na otěhotnění mít žádný vliv. Často je to problém celoživotní (tj. každý den jeden mrňavý prášek a 2x do roka kontrola krve, jinak tě to v ničem neomezuje), ale stává se i, pokud to snížení funkce není nijak dramatické, že se to časem samo urovná 🙂

makelka
4. sep 2009

len díky moc za info. Bylo mi řečeno, že v ní mám zánět a teprve se mi to rozjíždí, že to chytli v počátku. Zatím mi prášky nedali, čekají ještě na výsledky krve, na protilátky a pak že se uvidí. Jsem z toho zmatená. Ráda bych měla jednou ještě jedno mimi a trošku se toho bojím 😒 a ty prášky do konce života mě taky moc nenadchly, ach jo 😒

Ještě se chci zeptat. Dost jsem díky žláze přibrala, mudr mi řekl, že je to opravdu tou žlázou, při braní těch prášků a upravení hormonů se mi ta váha upraví, nebo to bude ještě horší? Máte s tím zkušenosti? 😕

len
4. sep 2009

Tak, ty prášky jsou od toho, aby hodily tělo do normálu. Prostě co štítnice nezvládá vyrobit, tak ty jen zvenčí doplníš. Není to nic hroznýho, cukrovkáři s pícháním inzulínu to mají stokrát horší 😉 V podstatě by pak tělo mělo fungovat, jako by se nic nedělo. Fakt ale je, že s tím hubnutím je to horší - určitě bys už pak neměla nijak přibírat (kvůli štítnici teda, pochopitelně kdybys víc jedla a méně se hýbala, budeš kila nabírat jako každej jinej), a pokud zabereš, měla by jít kila (aspoň nějaká) zase dolů. Fakt je, že se špatnou ŠŽ se často hubne složitěji, ale jde to. Na rozdíl od toho, kdybys ji neléčila, protože pak se člověk může rozkrájet a nedá dolů ani deset deka 😔

Takže jo, je to špatný ji mít nemocnou, ale zase je super, že ti na to přišli včas a opravdu už se to dá dneska kompenzovat velice jednoduše 🙂

simass
4. sep 2009

zdravím všechyn štítkařky, tak vás tady poctivě čtu, jsem na stejné lodi 😉 momentálně rok po operaci pro zánět a mikrokarcinom, beru euthyrox 3x týdně 150 a 4x 100, musím říct, že jsme asi divnwj případ, já se od operace cítím naprosto skvěle, prášky mi hned sedly, hladiny se urovnaly asi za tři měsíce a celkově je mi o moc líp, už jsme ten zánět měla asi dost rozjetej, protože jsme byla úplně vycuclá, pořád unavená a bez energie..te´d teprve vidím, jak mi bylo mizerně a že byl nejvyšší čas tu mrchu vyndat 😉 , ale je fakt, že otěhotnět se mi už téměř rok nedaří, i když jsem kompenzovaná, přičítám vinu hormonům...i když asi to tím být nemůže, nevím....

makelka
4. sep 2009

len díky za info, hubnout musím začít, prozatím jsem jen tak nějak jídlo omezil a upravila do denních dávek a stejně mi to nijak nepomohlo, furt mi to jde nahoru 😒 Musím už začít něco dělat, protože toto už dál nejde 😝 😔

Simass, já mám z tohohle právě strach. Chtěla bych mít jednou druhý mimi a mám strach, že díky žláze mi otěhotnění moc nepůjde 😒

len
4. sep 2009

Makelko, dokud tu štítnou žlázu nebudeš mít zaléčenou, tak asi kila dolů opravdu nepůjdou 😒 Ale pozitivní zpráva je, že je nabírání váhy je velice pravděpodobně jedním z důsledků snížené funkce ŠŽ, takže jak to kompenzujete, mělo by jít hubnutí výrazně snáz než teď 🙂

bosorkajarka
4. sep 2009

Shaarko nejspis ti zvysi davku ja jsem sla na krev az po dvou mesicich (na konci I. trim) ale hned jak jsem zjistila ze jsem tehu mela jsem si zvysit davku. A kontrolu mam kazdy dva mesice a zatim mi davku vzdy zvedla s tim ze tak to nejspis bude az do porodu. Jinak myslim zadna jina omezeni nejsou 😉

strouzek
5. sep 2009

simas koukám z operací jsme to měli podobně, já se taky cítím po operaci mnohem líp, ne teda že by mi štítka nějak před operací vadila neměla jsem žádné příznaky ale po srovnání hormonů se cítím prostě ještě líp. hlavně teda už nemusím hlídat jod a jiné věci a nervovat se jestli se uzlina zase nezvětšila atd.

s tím otěhu já vím jaký to je, já jsem byla po operaci půlroku a už jsem šílela že to nejde a hnala jsem manžu na spermio, no nakonec se povedlo ale jak už jsem tu psala tak to že to těch pár měsíců nešlo nebylo rozhodně štítkou protože mi doktorka zjistila nějakou bakterii na čípku která zabíjela spermoše, dostala jsem antibiotika a do týdne jsem otěhu. mohla to být náhoda ale já myslím že nikdy nic není jen ze štítky, právě že já jsem změnila doktorku kvůli tomu že můj předchozí gynekolog ač byl fajn tak mě neustále říkal otěhu jste jednou otěhu znovu, chce to čas, že to nejde máte ze štítky a taky v hlavě protože na to moc myslíte a bla bla. až tahle nová dr. se mnou nejednala jako s bláznem a udělala kompletní vyšetření krve, stěry,utz vaječníků atd. no a teď jsem v 12 tt a ťuk ťuk vše zatím v pořádku

takže moje rada nenechej doktory aby ti dokola tvrdili že je vše ze štítky a vyžádej si pro klid duše pořádný vyšetření na gyndě ale každopádně to nevzdávej, protože já jsem otěhu půlroku po operaci ( a i z toho jsem byla pěkně na nervy) tak jsem zjistila že normální doba kdy tak holky otěhu po štítce je rok, rok a půl. to mi potvrdilo asi 5 holek co mají po operaci a i doktor ze štítky neboť jsem k němu letěla po najití pozit. těhutestu , říkal že jsem rychlík že čekal že příjdu v létě ale až příští rok, protože ten rok dva to tělu po operaci trvá.

shaarka
5. sep 2009

jari, a dokedy sa da preboha dvihat ta davka? 😀

strouzek
6. sep 2009

sharka podle mě to řešíš moc dopředu, uvidíš co ti řekne doktorka z krve, já si taky myslím že ti určitě euthyrox nevysadí ale buď nechá nebo o trochu zvýší, hlavně ti ale asi řekne který brát vitamínky atd.

shaarka
6. sep 2009

strouzek, neriesim sa, len sa pytam vseobecne 😉

strouzek
7. sep 2009

jasně je mi to jasný, ale víš jak nikdo nemůže vědět co ti štítka udělá. mě před otěhu lítala spíš k hypo, pak jsem v květnu byla srovnaná a v červnu po otěhu mi to zase slítlo spíš k hyper takže fakt nikdo nemůže vědět co ti hormony udělaj. uvidíš co řekne doktor ale já bych se nebála, jestli si otěhu tak je štítka v dobrém stavu a max ti přidá pár jednotek euthyroxu 😉

sveva
8. sep 2009

ahojte.

Ja som začala brať euthyrox 25, pred 7 rokmi. Nedarilo sa nám aj napriek tomu otehotnieť a tak mi dr. predpísala 50 a o dva mesiace som bola tehu. Potom som pokračovala v tejto dávke a po pôrode mi už nechala túto dávku. Pri druhom tehu mi zvýšila dávku na 75, lebo som mala zle výsledky. Takže ešte stále som na 75 a na kontrolu by som mala ísť niekedy v októbry. Držím palce všetkým snažilkám. Viem čím všetkým si musíte prejsť.