Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

sssiska
30. jan 2011

@bmarcelab ja nie som v tehu...som 2 mesiace po MA, tak by som sa chcela dobre pripravit na 2. pokus 🙂

lienocka23
30. jan 2011

Ahojte baby

chcem sa len spýtať či ste sa niektorá z vás pýtali endokrinológa na výživové doplnky v tehotenstve s obsahom jódu. (to sú skoro všetky). Mam vyoperovanú štítnu žľazu, užívam euthyrox 125mg a keď som sa na to pýtala gynekologičky, tak mi povedala, že radšej nech sa spýtam endokrinológa, že mi dá presnejšiu odpoveď. Najbližšie ma čaká kontrola v marci a dovolať sa doktorke je skutočné umenie. Máte s tým skúsenosť, viem že zopár príspevkov na to tu už je 😎

misam
30. jan 2011

@miriam25 Ahojky, brala jsem od začátku Propycil 50 2 tablety. Ten se může užívat i v těhotenství - což jsem nakonec nebyla. Sice říkala, že se dá těho i s mýma výsledkama zvládnout, ale ona to nedoporučuje. Prý jsem výborně zareagovala i na nízkou dávku, takže mi dávkování 3 měsíce neupravovala. Teď dva měsíce beru 1 tbl denně. Jinak mi doktorka říkala, že mne právě musí přivést léky na hranici snížené funkce a pak mi podá hormon štítné žlázy. Prý se takto postupuje. Jdu tam koncem února, tak jsem zvědavá, jak dopadnu. Bohužel se mi jednou zmínila i o operaci, takže uvidím jestli mi ji bude stále doporučovat. Jinak souhlasím, že i já jsem se po lécích cítila rychle dobře. Přestaly se mi třást ruce i nohy a bušit srdce ( i když teď mám zase občas pocit, že mi někdy buší až moc). Konečně se mi podařilo přibrat - konkrétně 6 kg. 😀 Přeju hodně zdaru, aby ti doktor brzo dovolil těhotnět. Taky pořád doufám, že se mi to upraví dřív než za ten rok. 🙂

sipkova1
30. jan 2011

@lienocka23 No, mně endokrinoložka říkala, že jakmile pacientka, jež se léčí na štítnou žlázu, otěhotní, tak má přijít na odběr jódu a podle hladiny je jí pak doporučen přípravek. Jinak v rámci doby snažení mě byl doporučen Elevit (ten je bez jódu).

sussanah
30. jan 2011

@lienocka23 ja jsem se moji endokrin. ptala a rikala mi, ze pokud neni porucha funkce (mam autoim. thyreod.), tak omezeni na vitaminy pro tehotne neni. Pokud tam je porucha fce, tak doporucuje pouze kombinaci vybranych latek (Ca + Mg + Fe), zadne multi bezne prodejne pripravky. Kazdopadne jakmile zjistis, ze jsi tehu, tak okamzite na odbery krve, ale to asi vis 😉

bmarcelab
2. feb 2011

@lienocka23 ahoj ja beriem femibion ale ako som ho zacala uzivat musela som zavolat endokrinologicke a povedat jej kolko jodu obsahuje tento liek.Povedala ze je to ok.Tak skus zavolat a informovat sa.

azeretka
7. feb 2011

@jemi ahojky, tak hlásím výsledky z endokrinologie, verdikt lékařky je lymfocytární tyreoditida, snížená funkce a nasazen euthyrox 25 na začátek, za 3 měsíce mi asi zvýší dávky, uvidíme až z výsledků krve. Takže jsem ráda, že mě neodbyla jako obvoďačka a věřím, že po tomto se už konečně zadaří 😉
Tak pak dej vědět, jak dopadne tvá prohlídka, zřejmě dost podobně, páč ty jsi měla TSH dokonce o něco vyšší než já, jestli si dobře pamatuju 🙂

jemi
7. feb 2011

@azeretka ahoj, pevne doufam, že to dopadne nejak podobne(ne že bych chtela aby mi neco bylo), ale proste at muzu brat nejaké léky...po kterých se snad zadaří. Jinak já jdu na endok ve středu, tak uvidím.

jemi
9. feb 2011

@azeretka ahoj tak muj verdikt je subklinická hypotyreoza, dokonce i podle sono, kde se mu stitka nelíbila. Takže taky nasazen euthyrox 25 a za týden 50. Tak uvidíme 🙂

zlatat
9. feb 2011

ahojte, ja mám tiež hypothyerózu, vysoké protilátky proti štítnej žľaze, beriem Euthyrox 125 mg a mám dvoch krásnych synčekov. Snažíme sa o tretie, ale nejde to tak ľahko ako pri prvých dvoch. Som 5 týždňov po spontánnom potrate ( po 3 rokoch snaženia ) - potratila som v 6tt ani som nestihla ísť k endokrinologičke

zlatat
9. feb 2011

@leya to som ani netušila, že nesmiem brať Euthyrox tesne pred odberom - nikdy ma na to endokrinologička neupozornila - ja som sa aj blbo cítila ( akoby mi hormóny nestačili ) ale výsledky vždy boli v poriadku ... a ako tak čítam, mohlo to byť spôsobené tým, že som si pred odberom dávala Euthyrox 😕

jemi
9. feb 2011

@zlatat mě endokrinolog o probléme braní euthyroxu před odběrem nic neříkal, tak taky nevím

leya
9. feb 2011

@zlatat ano, je to mozne, ale vzdy by som sa riadila tym, co mi odporuca lekar, takze si to pre istotu zisti u toho svojho. na fore su aj baby, ktore chodia na odbery neskor (nie rano), a vtedy uzivaju tabletku aj rano v den odberu (ale pauza medzi tbl. a odberom je 4 hodiny a viac). v kazdom pripade, na tvojom mieste by som co najskor navstivila endokrinologiu.
drzim palce, nech si v poriadku a dockate sa vytuzeneho babuliatka! 😉

zlatat
9. feb 2011

@leya ďakujem, na endo idem teraz niekedy začiatkom marca - bude mi kontrolovať aj hladinu vápniku v krvi, lebo mi zistila, že ho mám málo ( pod normou ) takže musím užívať Caltrate plus.
A spýtam sa jej aj ohľadom toho užívania euthyroxu pred odberom - hoci väčšinou mi robí odbery pred obedom a lieky beriem ráno, tak to je asi aj OK
Horšie je, že tá moja endokrinologička je taká tichá, dokopy nič mi nepovie, takmer celé vyšetrenie je ticho, ledva sa ma spýta 1 otázku - aj by som ju vymenila, ale netuším za koho 😒 Chodím do Topoľčian

azeretka
9. feb 2011

@jemi tak vyda, já mám taky hypo, tak snad se našel konečně důvod, proč to nejde, držím palce, aby to pomohlo. Já už užívám léky dva dny, žádné vedlejší účinky nepozoruji, takže spokojenost. Moc tomu věřím, většina ženských, co jsem kde četla, otěhotněla do dvou měsíců, určitě se k nim brzy zařadíme 😉

azeretka
9. feb 2011

@zlatat jinak mě o vysazení léků před odběrem krve taky nikdo neupozornil a navíc se mi to ani nezdá. Určitě bych je před odběrem nevysazovala, lékařka potřebuje vědět, jaké jsou hodnoty krve s braním léků. Domnívám se, že výsledky by se zkreslili (k horšímu), pokud bych před odběrem nebrala a pak mi doktorka mohla zbytečně zvyšovat dávku. Můj názor

zlatat
9. feb 2011

@azeretka máš pravdu - vlastne ona fakt potrebuje vedieť, či nám tá dávka ktorú berieme stačí - znie to logicky. Tak som kľudná, že robím dobre - trošku som sa poplietla, keď som to tu našla

zlatat
9. feb 2011

@azeretka ja som na endokrinológiu prišla dosť neskoro, keď mi Dr. zistila, že mám hypo... tak mi vravela, že mám také výsledky, že v tomto stave nemám šancu otehotnieť. 2 roky som brala lieky - postupne mi zvyšovala dávky, až sme sa dopracovali k tej správnej dávke, no aj napriek tomu sme sa s mužom snažili 2 roky, kým sa nám to podarilo ( to bolo pri prvom synovi ) pri druhom sa nám to podarilo na druhý cyklus po vysadení HAK. No a teraz uvidíme, kedy sa nám to znova podarí

adenka84
9. feb 2011

Ahoj holky,
chci vás tady povzbudit..
Já se se štítnou žlázou léčím od svých 12 let, je to už tedy 15 let...co denně užívám léky 1.tabletu Letrox...
Nemohla jsem otěhotnět dlouhé 4 roky, ale důvod nebylya štítná žláza, i když svojí roli tam v jisté míře hrála také...
Hlavní příčina byla moje neplodnost..Máme za sebou 3IUI, 3 IVF a 1:KEt...
byla jem na laparaskopii, hysteroskopii v listopadu minulého roku něa léčení ve FRantiškových Lázní..(tam se léčí neplodnost)
v lednu jsem podstoupila své 3.IVF a včeras edozvěděla tu nejkrásnější novinku...že čekám miminko...
takže holky nezoufejte věřte, zázraky se dějí každý den...příroda je mocná a dnešní medicína dokáže divy...
Všem vám moc přeji, aby jste se brzy dočkali vašeho vytouženého uzlíčku...

azeretka
9. feb 2011

@zlatat hlavní je, že se to už dvakrát povedlo a víš, v čem spočívá problém, tudíž ho můžeš pomocí léků cíleně léčit, je to velká výhoda oproti spoustě holkám, které se marně dlouho snaží, lékaři jim tvrdí, že jsou v pořádku a ono se přitom stále nedaří 😉
Držím palce, aby to netrvalo dlouho 😉

kacicqa
9. feb 2011

Baby, pytala som sa svojej endo...len pre istotu, ci sa nemylim..naozaj netreba lieky pred odberom vysadzovat.. Kazda hypo je sposobena tym, ze mame malo hormonu a a davka v liekoch ma byt ako doplnok hodnoty prirodzenych hormonov. Cize vysledok vysetrenia krvy= prirodzeny stav hormonov, vyprodukovany v tele+davka umelych hormonov doplnana v liekoch. Ale aj ked si nevezmete tabletku pred rannym odberom, nieje to ziadna katastrofa, lebo v krvy je stale zbytok od predxadzajuceho dna...

zlatat
9. feb 2011

@adenka84 gratulujem ti a prajem bezproblémové tehuľkovanie

Ja som sa vlastne tiež na štítku liečila už od detstva - tuším od 9 rokov, no vtedy som mala strumu - po puberte sa to znormalizovalo, lekárka mamke tvrdila, že už som v poriadku a netreba už viac na endo chodiť - no asi to celkom nebola pravda, lebo ako 25 ročnej mi náhodou robili endokrinologické testy a tam sa zistil problém, ktorý sa musel začať riešiť.

gombicka
9. feb 2011

@adenka84 tak to blahozelam a prajem aby si to dotiahla do uspesneho konca. A zistili ti pricinu neplodnosti?

adenka84
9. feb 2011

@gombicka děkuji..
příčina neplodnosti..nepravdielná mensstrulace tudíž neovuluji, neprodukovala jsem žádná vajíčka tudíž tam neměl manžel co oplodnit.. mám neprůchodný pravý vejcovod..i přesto, že jsem byla na laparaskopii tak se ho nepodařilo zprůchodnit...navíc mám na začátku pochvy nějakou ptvoru, která ničí spermie,takže neměli chudinky šanci se dostat tak kam měli.. šance na přirozené těhotenství, byla tedy nulová, ...také v tom mohli hrát rsůsty po operaci slepého střeva, ty byli lono v březnu odstraněny...
doufám, že vše zlé je za námi a my si teď budem jen užívat a radovat..

leya
10. feb 2011

@kacicqa super, suhlasim s tvojou endokrinologickou 😉

kacicqa
10. feb 2011

@leya 😉

riana12
16. feb 2011

ahojte, vas skusenejsich sa chcem spytat resp. vediet vas nazor... neviem vam povedat toho mnoho, ale snad aspon troska pomoze...
tento cyklus som bola na 3DC na odbere k HP u svojho gynekologa... zatial viem len vysledok TSH 5,13
viem ho preto (a ine nie), nakolko mi volala sestricka, ze ma ide objednat na endokrinologiu ku kontrole... ostatne hormony by mali byt asi ok... v suvislosti s TSH som nasla, ze je dobre mat aj hodnoty T3 a T4, vsak? tieto vsak neviem, myslim, ze moj doki to ani na HP nedava robit... este ma caka dalsie HP o 2 tyzdne (24DC), tak som zvedava, co to bude...
koncom marca mam termin aj u endo...

z tej hodnoty TSH by ste co povedali? daky vas strucny nazor a pod.?

dakujem. 😉

petula22
16. feb 2011

@riana12 Ahoj, TSH 5,13 signalizuje,že máš sníženou funkci štítné žlázy, v normálním životě by tato hodnota až tak nevadila, ale při těhulkování je to moc, TSH by se mělo dostat max. na 2,5. Takže ti na endo dají hormony a zhruba po měsíci či dvou ( je to individuální) by ti měla klesnout, znova odběry a podle toho dávkování. TSH většinou ovliňuje T4 a T3 ( sleduje se FT a FT4). Pokud je to léčené, tak by pak neměl být problém.

riana12
16. feb 2011

@petula22 a ako to vyzera teraz, uz viem aj zhruba hodnotu FT4 - 15 nieco

petula22
16. feb 2011

@riana12 To by mělo být v normě, ta je zhruba od 10-23, ale je to podle labaratoře, káždá má svojí normu, ale je to plus mínus...