Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

matax
15. apr 2011

@nienna ad lubochna-ešte asi zaleží , akú máš poisťovňu, viem že so všobecnou pacienti dlhšie čakali na "ležanie", neviem ako u ambulantných pacientov.. držim palce

jerrymona
16. apr 2011

@marketa137 ja mam autoimunitne ochorenie stitky, znizenu funkciu. problem to moze byt ak mas tsh vyssie, neda sa tak skoro otehotniet (teda niektorym zenam, aj ja som toho prikladom) a ked otehotnies a stitku neliecis, mozes o babätko prist...zial su tu aj take baby. 😒
v kazdom pripade je dobre, ak pojdes za endokrinologom, ktory ti odobrie krv a urci hodnotu tsh a protilatky. ak mas znizenu funkciu ako ja a tym padom vyssie tsh, predpise ti lekar euthoryx (50, 75, 100, 150,...podla toho ake vysoke tsh mas), ktory budes brat kazdy den nalacno, pol hodinky pred jedlom. potom by mala nasledovat kontrola, ci sa tsh znizuje a ci netreba davku liekov upravit. na otehotnenie je dobre mat hodnotu tsh asi 2-2,5. a ak sa ti podari otehotniet, tak treba co najskor vybavit termin u endokrinologa, lebo tsh zvycajne stupne a treba navysit davku liekov. v tehu potom treba chodit na kontroly, ci sa hodnota tsh dobre znizuje (ako u mna) alebo zvysuje, ak mas zvysenu funkciu. dufam, ze som ti pomohla. 😉

marketa137
16. apr 2011

@jerrymona mě to zjistili an diabetologii po porodu, takže beru euthyrox a prý to ted je v normě ale léky už mam na pořád 😒 . tak ěm zajímalo jeslti to mam řešit i se s vym doktorem, jde i o to že normální cestou neotěhotnim takže musim brát clostilbegyt a utrogestan nebo to řešit až budu těhu. To ybch stejně na diabetologii musela hned kvůli cukrovce. kdybych nechodila na diabetologii tak by štítku nikdo nezjistil tak si říkam že když beru léky jestli to mam řešit s lékařem nebo ne a řešit to až v těhu. Stejně budu min 6 cyklů na hormonech. beru 50 každý den ráno na alčno.

vulka
17. apr 2011

@marketa137 Dôležité je nízke TSH hlavne počas tehotenstva. Inak hrozí postihnuté dieťaťa. Ale upravovať hodnoty až počas tehotenstva mi príde dosť na nervy. Ale hodnotu TSH Ti zmeria aj obvoďák.

marketa137
17. apr 2011

@vulka koukala sjem do zprávy a když zjitili problém tak TSH bylo 9,5 a v březnu 2,4. Spíš mě jde o to jestli to mam nějak řešit s gynekologem nebo když to ted mam v normě tak to nijak s nim řešit nemusim a jakmile bych byla těhu tak že bych to řešila na diabetologii. Na dia jdu v srpnu tak tam ybch to lékařce řekla že se snažíme o miminko.

vulka
18. apr 2011

@marketa137 Myslím, že je jedno s ktorým doktorom to budeš riešiť. každý má možnosť zobrať Ti krv. Ak viac dôveruješ diabetológovi, tak kľudne počkaj na to leto. A to ideš k DIA doktorovi až v lete????

marketa137
18. apr 2011

@vulka jo až v létě, já tam chodim méně často. Léky mam tak asi neni důvod. jenže manžel zase že yb sjme se měli snažit o mimi co njedřív 😀 , takže to asi proberu s gynekologem aby pak neměl pocit že něco tajim 😒

gombicka
18. apr 2011

ahojte baby, neviete mi poradit? Pred 2 rokmi mi obvodak (zijem v UK,tak tu vsetko riesia obvodaci :( ) povedal, ze mam vysoky stav protilatok. odvtedy vsak protilatky nespominal, iba TSH, T3 a T4. dnes som bola v obvodnom centre,alepri inej doktorke a zaziadala som si urobit komplet testy, vratane na protilatky.Ona mi povedala, ze kedsom ich mala predtym vysoke, ze budu aj teraz...ze protilatky nekolisu. Mozte mi pomoct sa v tom zorientovat?
Dik

spagetka_
19. apr 2011

ahojte, tak mne sa prave rozplynula predstava, ze ked si stabilizujem stitku, podari sa mi lahsie otehotniet...
kamaratka je uz v 3.mesiaci, otehotnela takmer hned a s ovela vyssou hodnotou tsh ako ja... zatial je vsetko v poriadku, babätku aj jej sa dari...
nezostava mi nic ine len dufat, ze sa mi tentokrat podari skor otehotnie ako po roku...

jerrymona
19. apr 2011

@gombicka ja som mala pred alebo na zaciatku tehu protilatky okolo 1000 (a maju byt menej ako 4)...potom mi pocas tehu postupne klesli na okolo 300. pytala som sa na to lekara a on povedal, ze s protilatkami sa toho vela neda vela robit, ale mozu sa znizit, ked sa upravuju ine hodnoty ako tsh, ft4 atd.
@spagetka_ lenze ked si stabilizujes stitku, mozes otehotniet skor, ako ked je vyssia alebo nizsia hodnota tsh. treba dalej verit a nevzdavat sa... 🙂

naduska
19. apr 2011

ahojte mam znizenu funkciu .liecim sa 3 roky ,stalo sa vam ze vam TSh kolise ???lebo 9.3 som mala tsh 2 a teraz 1.4 tsh 4,95. viem ze je to mozne ,lebo mam autoimunne ochorenie .....ale trapi ma to ,lebo planujem IVF a stopol mi to doki ;[

jerrymona
20. apr 2011

@naduska zial ano, tsh kolise, aj ja mam autoimunitne ochorenie. a v tehu to kolise tiez dost. to treba sledovat. hlavne teraz pred ivf si myslim, ze by ti to endokrinolog mal castejsie sledovat takych 6 tyzdnov stale (trosku trva, kym tsh stupne alebo klesne)...dufam, ze vam to vyjde. 🙂 vsetko dobre.

naduska
20. apr 2011

@jerrymona no to som si vsimla ze to asi kolise 😠 ale aj ked sa to sleduje ,tak sa aj meni davkovani e liekov?lebo ak to supne [prida sa] a ked klesne tak uberie???ale ja som mala rozdiel do 3 -roch tyzdnov ☹ z 2 na 4,9 ☹
a aj to nejako citis ak ti nepracuje ako ma?dik 😉

jerrymona
20. apr 2011

@naduska ano, ked ti doktor dal vyssiu davku a dost sa znizilo tsh, tak musi ubrat.
co beries teraz, ze sa ti tsh zvysilo z 2 na 4,9 za taky kratky cas? mozno mas nizku davku. 😕
ci to citim...no neviem, ci je to stitkou, ked sa citim malatna, nevyspata, mam divne nalady...ak je tsh vyssie, tak to je pravdepodobne stitkou...ale je tolko veci, ktore mozu ovplyvnovat...ale odkedy beriem euthyrox, citim sa lepsie, to musim povedat. predtym som bola velmi casto unavena a taka zvlastna som si pripadala.

naduska
20. apr 2011

@jerrymona ja som brala 6x75 a 1x 100 SH bolo 4.7, vo february zvysene 5x75 a 2x 100 TSH 2,09marec [9.3] , a odber 1.4 pred IVF v CAR a TSH 4,95 stale som brala 5x75 a 2x 100 .tak ako v marci ked nebol problem .teraz mi brali znova v CAR krv a dnes cakam na info. ☹

jerrymona
20. apr 2011

@naduska dufam, ze ti to dobre upravia a ze sa ifv podari...potom budes musiet castejsie chodit na endokrinologiu...aby bolo vsetko v poriadku. 🙂
najlersie je mat dobre hodnoty tsh pred vykonanim ifv. tak priblizne okolo 2.

marketa137
20. apr 2011

Ahoj, koukam že tady se vyznáte i ve štítné žláze 😉 . celé těhu jsem měla hodnoty ok a po porodu ěm zjistili, teda 9m po porodu autoimunitní onemocnění. TSH jsem měla 9,21 a to byl říjen, začla sjem brát euthyrox 50 1 tabletu ráno a v březnu jsem měla TSH 2,1. příští týden sjme domluvená s obvodnim že mě vezme krev na štítnou abych věděla jak na tom jsem. A zajímá mě jaká musí být hodnota před otěhotněnim. pokud by byla ok tak ejstli to mam s někym dalšim řešit nebo stačí brát jen léky a řešit to jakmile bych zjistila těhu. na kontrolu se štítkou jdu v srpnu.

adenka84
20. apr 2011

@marketa137 na kontrolu se štítkou bych se objedanla určitě dříve...ještě před tím, než se začnete snažit, abys měla jistotu, že je 100% v pořádku..obvoďák ti řekne sice hodnoty, ale štítňák ti určitě udělá ještě sono, prostě ti štítku zkontroluje lépe...řekla bych mu, že se chceš začít snažit o mimi, a že chceš mít jistotu, že je vše OK..určitě tě vezmě dříve než v srpnu...to si myslím, že je dost dlouho...

marketa137
20. apr 2011

@adenka84 no já du na dia tam jdu an krev. Já byla na sonu totiž v říjnu a po sonu sjem se ptala kdy na kontrolu a prý další sono až za 2 roky a ostatní amm řešit jen na diabetologii. tak si právě říkam jeslti si nenajít endokrinologa samostatně,a le to ybhc se mohla domluvit s obvodákem 😉

adenka84
20. apr 2011

@marketa137 tak to bych určitě udělal..já chodím na sono každý 1/2 rok..náběry mě také dělá kždý 1/2 rok a jednou ročně kontroluje, cukr a Cholesterol...+ každý 1/2 rok. prohlídka..., talk, tep, poslech, kontrola štítky, váha..
teď tedy když jsem v těhu tak chodím na kontroly po 6 týdnech..
určitě si nějakého endokrinologa najdi..v Plzni jich musí být hafo..

marketa137
20. apr 2011

@adenka84 no mě tu krev berou právě každou kontrolu na diabetologii tak uvidim a asi se zeptam obvodního co a jak. právě že endokrinologů tady zase tak moc neni a zrovna ten co je njblíž je prý katastrofa ale možná ybch se mohal spojit s tou co ěm v nemocnici dělala ten UTZ že bych se objednala aby poradila 😀 , nebo se domluvit s obvodnim at mě dá doporučení 🙂

jerrymona
25. apr 2011

@marketa137 niekomu som uz raz pisala...ak chces otehotniet, tak je najlepsie mat tsh hodnotu okolo 2 - 2,5. a ako ti pisala adenka, urcite je najlepsie, ked si vyhladas nejakeho dobreho endokrinologa a chodit tam kontrolovat stitku. 🙂

marketa137
25. apr 2011

@jerrymona díky takže ted jsem an tom dobře když mam 2,1 🙂 . v týdnu jdu an kontrolu k obvodnímu po enmoci a sjemd omluvená že mě odebere krev na štítku abych věděla jak sjem na tom a zeptam se ho ajk a co a kam jít 😉 a pak se musim objednt na gyndu , tam se taky musim domluvit jak se díví na další těhu 😉

jerrymona
25. apr 2011

@marketa137 prajem ti vela vela uspechov, nech ti to vyjde. 😉

marketa137
25. apr 2011

@jerrymona děkuju, no zase tak rychle to nebude. docela ybch ráda i enchala udělat hormonální profil ejstli s eza ty roky změnil. jen doufam že se moc nezhoršil ale dle MS asi nic moc 😒

jerrymona
25. apr 2011

@marketa137 hormonalny profil sa meni stale, ako kazdy cyklus je iny, tak sa meni aj hormonalny profil.

luciehl.
25. apr 2011

Ahojky, tak sem zavítala na vaši diskuzi.V březnu mi velkou náhodou v krevních testech na šž vyšli TSH necelých 11(T4 a T3 si nepamatuju) do 1.dubna sem čekala na endokrinologii, kde mi bez nějakých vysledků od jejich laborky nasadili Euthyrox 75mg,každý den na lačno,nejspíš sníž.funkce šž. Dr. mi nedoporučila momentálně plánovat těhu,což mě sklamalo,ale v tu chvíli sem se neptala proč,protože mi nasadila další ťafku,když sem jí říkala že mám velký problém s rozmazaným viděním jako např. na pc,při čtení apod.aktivitách jinak vidím normoš- a že sem s tím byla na očním a chtěla zvýšit diopt.,ale tam mi po vyš.řekli že z dioptr.hlediska to není a že si mám nechat udělat krev.t.právě na šž,cukrovku,jaterky a pod. No a endokrinoložka mi řekla ,že rozm.vidění není ke štítné žláze ,ale příznak k cukrovce 😒 , Takže v červnu jdu na kontrolu na endokr. + týden před kontrolou UZ šž a velký krev.test. v jejich laborce. Tak sem mezi tím pátrala na netu,zjistila proč mi to teď nedoporučila a uvidím na kontrole a chci zjistit ,jak to bude s tím snažením o druhé mimi.Ještě mi říkala ,že pokud šž funguje už na max.horní hranici,že jí nějaký spouštěč rozbují jako např.porod. No a to sem se zminila taky u dětské dr. že mi tohle zjistili a co beru a zda tedy něco může mít dcera,pokud sem jí s neléčenou šž kojila?Tak jí musejí prý nechat taky udělat rozsáhlejší krevní testy ☹

marketa137
25. apr 2011

@jerrymona mě ho právě dělaly před lety a právě mam nízké hladiny hormonů a tím pádem bez léčby neotěhotnim 😒 . od druhého porodu ani antikoncepci enberu a pozor si endáváme a těhu doted nejsem takže si právě ymslim že ty hladiny budou pořád špatný 😒

jerrymona
25. apr 2011

@luciehl. ja mam tiez dcerku a pytala som sa, ci moze mat autoimunitne ochorenie stitky po mne. endokrinolog povedal, ze male percento deti uz moze mat od nizkeho veku zlu stitku. ale to ak by mal detsky lekar podozrenie, ze nieco nie je v poriadku, tak malej odoberie krv na zistenie. skor vtedy, ked dieta ide do puberty a menia sa hormony v tele, moze nastat, ze nieco bude so stitkou, ale nemusi to byt. 🙂
@marketa137 no moze byt, ze u teba stitka nebude jediny problem. ale najprv treba odobrat krv na vysetrenie hormonov a uvidi sa, ci je este nieco, co zabranuje tehotenstvu.
merias si bazalnu teplotu, vies ci ovulujes?

marketa137
25. apr 2011

@jerrymona my se teprve budeme snažit ale co vim tak bez léků ovulaci enmam a pregesteronu mam taky málo takže beru při léčbě Clostilbegyt a utrogestan a to vždy pomohlo, sice ne hned ale většinou ten 6 cyklus se povedlo. navíc mam vždycky šíleně nepravidelnou MS takže právě jak pak začnu brát hormony tak mam MS pravidelně 🙂