Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

dominikuska
26. apr 2012

Ahojte, nemate niektora skusenost s vysokou hodnotou protilatok TPO mam okolo 720. Som tehototna 8 tt, na stitnu sa liecim beriem l-thyroxin 100 jednu tabletu. ma niektora vas skusenost zo zvysenymi protilatkami uz v tehotenstve?

xmalij
26. apr 2012

@moni1007 taky cekam, resp. chodim pred KO na krev 2 tydny predem...basti pak jako tehule pribiotika, to same mimco, podpori to imunitu a strevni mikrofloru, to prospeje ekzemu...a kdyby bylo potreba, tak je tady Luthien.k a kam.zyk-holky fakt odbornice na slovo vzate. Zaklad je ale byt sama v pohode, radeji moc veci neresit 😉. Tukam tukam, ale moje tehotenstvi, porod, laktace, zkratka vsechny potencialne hormonalni boure se nekonaly a dcera je neskutecne pohodovy dite 🙂! Planuju si to tak nastavit v hlave i pri druhem tehu, vyplati se to. Preju at se brzo zadari 🙂 .

minewka
26. apr 2012

@moni1007 ja som od 13 rokov...až po 28 mala otrasné akné...

Vyskúšala som všetko natrhu - od prírodných, či alternatívnych vecí, až po lieky. Všetko čo je, som brala (okrem liekov typu Roaccutane).

A nakoniec mi pomohlo, keĎ mi teraz celú štítku a ešte čosi k tomu vybrali.

Od operácie sa mi pleť rapídne zlepšila 🙂

minewka
26. apr 2012

@mg25 počúvaj svoju lekárku, nespadli z višne.

Kedysi na našom území bola endemická struma - teda struma (zväčšená štítka plus iné) - z nedostatku jódu v potrave.

Odkedy sa začala jodidovať soľ, sa táto struma vyskytuje zriedkavo.

Záleží, čo je u teba príčinou hypofunkcie štítky - máš autoimunitnú tyreoitídu? Alebo čo konkrétne?

minewka
26. apr 2012

@alexandrulienka robila ti usg štítky?

minewka
26. apr 2012

@zibi nie, nemáme, mali sme katasrofálny spermio - olighoasthenoterato spermia - len 3% spermií z celkového objemu sme mali úplne 100% ok.

mg25
27. apr 2012

@minewka ahoj 🙂 mam autoimunne ochorenie stitnej zlazy. Ja ich neberiem, myslim tie vitaminy 🙂 A prave preto sa pytam na nazory inych, lebo obcas sa strachujem aby mimco pekne rastlo,ked mu ich nedodavam.

minewka
27. apr 2012

@alexandrulienka

Niečo pre teba - veta z jednej publikácie:

Chronická tyreoiditída je subklinická a jediným dôkazom AIT je pozitivita antityreoidálnych protilátok v sére.

moni1007
27. apr 2012

ahojte kocky. chcem sa spytat, kedze ktovie kedy budem mat prve vysetrenie u endokrinologa. Mozem si este sama nejak pomoct pri znizenej cinnosti stitky? teda okrem toho, ze sa mam vyhybat jodu? 🙂
uz som sa spamatala z prvotneho soku a cakam na vysledky. budu az buduci tyzden

moni1007
27. apr 2012

a nemalo by to byt naopak? nemalo by sa pri znizenej funkcii praveze uzivat jod?

a len tak pre zaujimavost, mozno ste to uz aj citali http://www.fertility.sk/riesenie-problemov/horm...

minewka
27. apr 2012

@moni1007 @mg25

To sa ťažko vysvetľuje laikom. Tak nejak veľmi zjednodušene:

Hypotyreóza môže byť spôsobená rôznymi faktormi.

Je pravda, že jeden z dôvodov je nedostatok jódu v potrave - ale to bolo pred rokmi, vyriešila to jodidovaná soľ (v niektorých krajinách jodidujú aj múku) .Táto struma sa nazýva endemická - endemický znamená, že sa vyskytuje len na určitých miestach - teda endemická struma znamená, že je to ochorenie štítky len v určitých krajinách - zväčša vnútrozemných, kde ľudia jedia málo morských živočíchov (ktoré sú najbohatšie, čo sa obsahu jódu týka) - kde boli napríklad tuhé zimy, málo pestrá strava, atď.

Ako píšem, toto sa vyskytuje už len veľmi zriedka - a ak jete normálne, normálne solíte, nemáte nejakú poruchu vstrebávania živín z čreva - je nepravdepodobné, že to bude endemická struma.

Autoimunitné ochorenie - je jedno z možných ochorení, kedy sa z určitých dôvodov (nie z dôvodu nedostatku jódu) - sa mení štruktúra tkaniva štítnej žľazy, toto pozmenené tkanivo prestáva správne vychytávať jód, nie je dostatočné množstvo hormónov štítky tyroxín a kalcitonín. Viazaním jódou na tyroxín vzniká potom T3 a T4 - celý tento proces prebieha v bunkách štítnej žľazy a uvoľňujú sa do krvi.

Viazanie jódu na tyroxín - zjednodušene ovplyňuje TSH - tyreotropný hormón - ktorý vylučuje adenohypofýza.

Hormóny TSH a T3 a T4 sú navzájom "prepojené" negatívnou spätnou väzbou - ak je zvýšený T4 znižuje TSH a opačne, znížený T4 zvyšuje TSH - a podľa týchto hodnôt sa dá zistiť porucha štítky.

Čiže ešte raz - hypotyreóza z dôvodu autoimunitného ochorenia nie je spôsobená nedostatkom jódu, zvýšený príjem jódu to nezmení, ani nezmierni, naopak, môže to negatívne ovplyvniť, keďže z dôvodu poruchy štítky by nebol vychytávaný správne - ale keďže štítka ako jediný orgán aktívne vychytáva jód - zvýšený príjem by spôsobil Ďalšie zmätky, čo sa množstva hromónov týka.

No neviem to inak vysvetliť.

moni1007
27. apr 2012

@minewka dakujeeem za vysvetlenie. a mozem ja prisunom nejakych potravin, napr. vacsi pocet zeleniny alebo nejakymi bylinkami a pod tiez nejak zlepsit funkciu stitky? chcela by som nieco preto spravit, kym by mi pripadne nasadili lieky 🙂

zibi
27. apr 2012

@moni1007 radsej nic moja vyckaj na lieky... a bylinky dakedy vsetko rozhadzu hovorim z vlastnej skusenosti..
@minewka a prve ivf vam vyslo?

moni1007
27. apr 2012

@zibi dakujem 🙂

alexandrulienka
27. apr 2012

@minewka 🙂 no uuuuuuplne rozumiem :D

alexandrulienka
27. apr 2012

@minewka ano, USG bol v poriadku

minewka
27. apr 2012

@alexandrulienka no čo som sa doposiaľ dočítala (ale nie som doky samozrejme) - zvýšené protilátkyy voči štítke sú ukazovateľ na niektoré z autoimunitných ochorení štítky.

Z netu:

Stanovenie autoprotilátok

protilátky proti tyreoglobulínu - anti –Tg
protilátky proti tyreoidálnym peroxidázam - anti TPO
Tieto dve autoprotilátky sa používajú najčastejšie a signalizujú niektorú z autoimúnnych ochorení štítnej žľazy.

Asi by som zmenila dr.

minewka
27. apr 2012

@alexandrulienka z inej stránky:

Anti-TPO jsou přítomny ve vysokých koncentracích u chronické autoimunní tyreoiditidy a u začínající Hashimotovy tyreoiditidy. Stanovení anti-TPO má vysokou prognostickou hodnotu při sledování průběhu M. Basedow. U těchto onemocnění jsou vedle protilátek anti-TPO prokazatelné současně i protilátky proti TG. Stanovení protilátek anti-TPO má větší důležitost pro diagnostiku autoimunních onemocnění štítné žlázy než anti-TG.

alexandrulienka
27. apr 2012

@minewka dakujem za surfovania 🙂. No s tou zmenou Dr. aj uvazujem. Citala som si na nu referencie, nasla som 2 negativne a 1 pozitivnu. Negativne boli, ze zanedbava. Ja mam tiez pocit, ze ma okaslala.

minewka
27. apr 2012

@alexandrulienka aaaaaa ešte jedna tabuľka:

Onemocnění Anti- TPO % IU/ml
zdraví jedinci 1-5 pod 60
Hashimotova tyreoiditida 90-95 nad 1000
Hypotyreoeóza 10-40 do 1000
M.Basedow (začínající) 70-75 300-10000
M.Basedow (pokračující) 60-70 150-1000
Struma (eutyreoidní) 10-20 do 1000
Izolovaný adenom 15-25 do 1000
Karcinom štítné žlázy 10-25 do 1000

Tu je o tom viac, ked sa ti to chce luskat.

http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/CD_DS4/hypertext...

minewka
27. apr 2012

@alexandrulienka ja by som ju zmenila - pretože zvýšené protilákty voči štítke sú jasný ukazovateľ nejakej poruchyy (ak by bolo všetko OK, neboli by zvýšené)

A tiež je dobrá blbosť, že voči nim nič neexistuje.

Áno, neexistuje liek priamo na protilátky, ale existuje na ochorenia štítky.

Bohužiaľ....sú dobrí dr a zlí dr.

minewka
27. apr 2012

@moni1007 hlavne buď kľudná a pokojná 🙂 štítka sa veľmi dobre dá liečiť 🙂

A strava?

Treba sa stravovať normálne, vyvážene, jesť to, na čo máš chuť 🙂...neskúšala by som žiadne potravinové doplnky - max. kyselinu listovú 🙂

Ako uvádzam vyššie - jód obsahujú hlavne morské živočíchy (ryby, krevety, atď..) a morské riasy...aj to si sem tam treba dať 😀

Ale VŠETKO S MIEROU 🙂...

moni1007
27. apr 2012

@minewka ahoj. ja uz som kludna, to ten prvotny sok. 😠 len neviem kolko bude trvat kym ma objednaju na vysetrenie, tak som chcela vediet, ci aj ja mozem nejak prispiet k zlepseniu 🙂
a ako sa mas?

minewka
27. apr 2012

@moni1007 no neviem, každý doky to má individ., ale je pravda, že u endošov sa dosť dlho čaká - záleží, nakoľko to je vážne.. 🙂

A ja sa mám fajn...musím zaklopať, že po operácii, vybratí nádorov a celej štítky sa cítim o 100% lepšie, kopec vecí sa mi zlepšilo...

Som zvedavá ešte, že ako sa zlepší cyklus...som po operácii 2 mesiac...tak som zvedavá,

minewka
27. apr 2012

@zibi my sme otehu prirodzene...zázrak, čo?? :D

moni1007
27. apr 2012

@minewka no vsak to sa ja cudujem, ze az na posledny cyklus som mala kramy vzdy nacas. boli presne ako hodinky . tak som zvedava ako to bude teraz 😒

minewka
27. apr 2012

@moni1007 to je fajn, že to takto máš..a si si overila, že máš aj ovulku?

moni1007
27. apr 2012

@minewka minuly cyklus som merala BT. vysla mi na 17 DC a teraz takto http://www.fertilityfriend.com/home/3c1d02 aj dr mi povedal,ked som bola na prehliadke,ze ovu bude. 🙂

minewka
27. apr 2012

@moni1007 no to je fajn...doky to videl len na usg? či ti robili aj hormonálny profil?

Ale je fajn, že to takto máš...🙂

moni1007
27. apr 2012

@minewka no povedal mi to ked som bola na ultrazvuku.... a k HP sa mi bobec ale vobec nevyjadril,iba mi povedal, ze sa mam objednat na tu stitku. asi sa zahanbil, lebo mi nechcel robit HP, mi vtedy povedal,ze nevidi dobod a bum ho, stitka na prd 😠