Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

strouzek
19. aug 2009

nevím jak ostatní ale já si nemůžu euthyrox vynachválit. když byli hodnoty mimo normu tak to jo byl to boj, bolesti hlavy, únava, přibírání, depky , náladičky, rozhozený cyklus atd. ale od května co mi vyšla krev výborně nemůžu říct ani slovo. teď beru Euthyrox 125 a bez jedinýho příznaku. nepřibrala jsem za 3 měsíce ani deko, cyklus se taky srovnal prostě všechno v poho. naopak bych řekla že když si zapomenu vzít euthyrox tak je mi divně.
sharko dej tomu pár týdnů, oni prý dr. nemůžou nasadit hned vysokou dávku protože by mohlo být tělo předávkované.

zuzimia
19. aug 2009

Ahojte, baby! Aj ja sa pridám do tejto debaty. Prvýkrát som otehotnela zez problémov na druhý cyklus. Po porode par mesiacov mi vyslocila hypotyreoza, bveriem odvtedy eutyrox. Co ma trochu zaraza je, ze s postupujucim časom si stale musim zvysovat davly, aby som udrzala TSH v norme - zycinala som na 50ug za den, teraz som uz na 125. Hypotyreoza s menstruacnym cyklom jednoznacne suvisi a velmi tesne, neviem to podlozit ziadnym odbornym clankom, ale mam kamosky lekarky a vsetky mi to potvrdili. A mam vlastnu skusenost - akonahle sa mi zacne predlzovat cyklus - treba mi zvysit davku eutyroxu. Napr- majovy cyklus 34 dni, junovy sice 29 ale anovulak - potom som zvysila na tych 125 - a julovy 28!!! a podla sona aj s ovulkou, ale nezadarilo sa ....snad tento bude este lepsi. 😉

Inak, shaarka poznam tvoje nazory zo šťastnej 13, aj ked pisem velmi malo, stale vas citam. Mas moje sympatie - vyznas sa vo veci a nerobis sa mudrejsou ako si.

Teras som 2DC, na 11DC pojdem na folikulo, tpotom dam vediet ako sa veci maju.

shaarka
19. aug 2009

zuzi 😀 😀 😀 no teda, komplient potesi 😵 dakujem (ale zas poznam par nazorov, ktore su uplne opacne ako ten tvoj 😉 )
k tvojej teorii mam len jednu poznamku, a to taku, ze zvysenie/znizenie davky sa neprejavi podla mna tak skoro, aby si uz dalsi dcyklus mala ok. alebo sa mylim? vsade citam, ze trva par mesiacov, kym sa telo s tym vysporiada, kym si zvykne a vyrovna sa (akoze ta hladina)... tak neviem. ale ked ti to zabera, tak je to super!

a este som sa chcela opytat: aka je max. davka? je vobec taka? chapem, ze tabl. sa vyrabaju asi do urciteho cisla (zeby 150?) a potom by sa asi muselo ist na kombinaciu, ze napr. 125 + 25 alebo jeden a pol tabletky a pod., vsak?
a nezlenivie stitka tym, ze clovek berie ten hormon? nestane sa take, ze casom (po rokoch) je nutne stale zvysovat a zvysovat davku?

strouzek, dik za ukludnenie, jasne, ze pockam par tyzdnov. par. staci teda dva, ze? 😀 mne sa totiz zda, ze mi je lepsie uz po dvoch dnoch 😀 😀 😀 jasne, ze to je blbost 😝

len
19. aug 2009

Shaarko, jo, největší tablety jsou 150 a maximální dávky jsou snad kolem 200, ale neznám nikoho, kdo by je běžně bral... Lidi s vyoperovanou štítkou berou většinou vyšší dávky než jen ti se sníženou funkcí, i když výjimky existují, koukni na mě a na Strouzek - já beru vyšší dávku a štítnici mám. Ptala jsem se na to ale doktora v CARu, proč mi na začátku těhotenství dávku nezvýšili (endokrinoložka mě chtěla vidět až v 10.tt), tak se podivil, kam bych to jako chtěla ještě zvyšovat, když už beru téměř maximum...

Co se týče vlivu na MS cyklus, já měla paradoxně cykly (i před onemocněním) kolem třech týdnů dlouhé, bez výjimky ovulační, prostě u mě to mělo vliv na váhu, vlasy, únavu, ale cyklus zůstal nedotčen.

shaarka
19. aug 2009

co clovek, to original 😀

zuzimia
19. aug 2009

shaarka, telo reaguje rychlo, samozrejme pokial nejde o nejake extremy, tam sa davkovanie musi skutocne upravovat postupne. Tak by som to povedla, ze eutyrox, co je to iste ako vlastny hormon statnej zlazy - volný tyroxín, ktorý sa zapája do všetkého možného metabolizmu, telo okamžite "začuchá" a začne zuzžtkúvať. Obyčajne je to otázka týždňov.
S tým mojím skracovaím a predlžovaní cyklu to už mám opakovane odskúšané (mopje dieťa má už skoro 5 rokov) a vždy sa mi to potvrdilo.
maximálna dávka - neviem, či existuje, ale určite nie je menej ako nejakých 250-300, myslím.

A moja vlastná teória - TSH a FSH prudukuje ten istý orgán - hypofýza a navyše aj štruktúrne sú veľmi podobné, ostatné hormóny sa tvoria inde. Tak možno preto tak úzko súvisí anovulák, resp. dlhá folikulárna fáza s hypotyreózou.
A ako si vlastne dopadla u endokrinologičky? Škoda, že my tu máme len jednu neschopu, ktorá ťa vybaví za 30sekúnd pomaly medzi dverami a nič sa od nej nedá dozvedieť. A kedď prídem, že som si upravila dávku - "a cítite sa dobre"..."tak berte tak" Bomba, nie?

chersi
19. aug 2009

Ahojky chtěla bych se jen zeptat, jak se pozná, že je problém se štítnou žlázou?

Děkuji

shaarka
19. aug 2009

zuzi 😀 😀 😀
no teda.
ved ja som u nej bola, a okrem toho, ze mi urobila UZV, mi nic nepovedala. UZV by som sa naucila aj ja citat 🙂)) no a potom som isla na krv. cize nic. a potom endoska kukla na vysledky (to viem aj ja - porovnat s normou) a povedala, ze mierne zvysene a hranicne hodnoty, tak budete brat E25. to by som aj ja vedela. tak premyslam, ze vlastne naco ten doktor je... ked nevysvetli. neporadi.
a s tym TSH a FSH si ma teda potesila.
a merias bazalku? asi ano, ked citas grafy. 😀 tak posli link. 😉

este som nasla celkom pekne popisane, snad aj pre ine kocky:
Regulácia tvorby tyroxínu a trijodtyronínu
Tvorbu tyroxínu reguluje tyreotropný hormón (TSH) vylučovaný v prednom laloku hypofýzy (adenohypofýza).
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú bunky produkujúce TSH negatívnou spätnou väzbou:
Produkcia TSH je potlačená pri vysokých hladinách T4 a naopak. Samotnú produkciu TSH moduluje tyreotropín uvoľňujúci hormón (tyreoliberín) produkovaný v hypotalame, ktorý sa uvoľňuje vo zvýšenom množstve v situáciách ako je napríklad chlad (aby zrýchlený metabolizmus zvýšil produkciu tepla). Produkciu TSH tlmí somatostatín, zvýšená hladina glukokortikoidov, sexuálne hormóny (estrogén a testosterón) a veľmi vysoká koncentráciou jodidových jónov v krvi.

zuzimia
19. aug 2009

Meriam bazalku už od jari. Niektore cykly som bola aj na folikulometrii a od minulého cyklu skúšame darcovské IUI (iná cesta nie je), prvé nevyšlo, dúfam, že druhé bude OK.

http://www.fertilityfriend.com/home/26bf9e

Este k tej regulácii štíztnej, tyreoliberín a somatostatín sa tvoria v hypotalame, čo je endokrinne nadradený orgán vzhľadom na hypofýzu.

shaarka
19. aug 2009

zuzi, mam vela otazok, idem radsej do IP
(najprv sa mi podarilo napisat ze idem do PI, namiesto IP 😀 😀 😀 )

strouzek
19. aug 2009

to je pravda co člověk to originál. někomu sedne léčba dobře a je v cajku do 2 měsíců a někomu tvrá srovnání i 2 roky

chersi jak se pozná štítka? no já nevím, příznaků je plno, depky, hubnutí a naopak u někoho přibírání, neprav. menstruace, únava, pocit knedlíku v krku atd. Ale já jsem třeba měla štítku hodně silně v háji a příznak jsem neměla ani jeden a zjistilo se to náhodou z krve.

strouzek
19. aug 2009

jinak ta max dávka mě myslím dr. jednou řekl že jeho pacientky berou max 220 že nikoho s vyšší nemá.

groka
19. aug 2009

shaaka takze nevies ani hodnotu tsh aku si mala?

shaarka
19. aug 2009

groka, ani nahodou!!! dost ma to stve, ze som nepytala, ale este mozem urobit tak, ze zavolam sestricke a necham si nadiktovat hodnoty... len neviem, ci by bola ochotna. ☹

strouzek, vazne ani jeden priznak? no ja mam vsetky a dost silne... a stitka len na hranici. 😠

strouzek
19. aug 2009

ne ani jeden, já měla hyperfunkci a v krku 2 cm uzlík a vůbec jsem to nevěděla. když jsem šla poprvé na endokrinologii a četl mi příznaky a já měla říkat jestli je mám nebo ne tak vyšlo že nemám ani jeden. dr. na mě koukal že to není možný ale fakticky nic. vlastně příznaky štítky jsem začla mít až po operaci 😀

groka
19. aug 2009

shaarka tak mne doki nepovedal pri tejto kontrole ze aku mam teraz hodnotu,mne nestacilo to v norme,kedze sa planujeme babatko tak to cisielko je pre mna velmi dolezite a pre mjho doktora gynekologa tiez

ja by som skusila zavolat doktorke ze by si potrebovala vediet to a to,ak ti to nebude chciet povedat,tak chod tvrdo na to,mas pravo to vediet

groka
19. aug 2009

musim to dat na dva krat

no a kedze som od endo nepocula to magicke cislo,tak som behla do labaku a tam mi to povedali,takze som si tiez sama musela za tym ist

shaarka
19. aug 2009

hm...
asi mas pravdu.
tak zavolam sestre, nech mi pripravi kopiu vysledkov (sice som dostala spravu, ale ja chcem hodnoty, no nie?) a cestou z prace sa tam zastavim... 😉 dik za tip.

a este jedna otazka: vsakze euthyrox neovplyvnuje BT (smerom hore) 😀

strouzek, no to je fakt zahada. ja mam pravy 2x vacsi ako lavy a citim to. a nemozem s tym nic robit. proste mam knedlu v krku, ked sedim v klude a hlavne ked lezim - pri zaspavani mam pocit, ze sa dusim... a ze s tym nic. no tak uvidime. 😒

strouzek
19. aug 2009

shaarko a to ti dr. nedává pokaždý papír pro tvýho obvodního dr.? mě endokrinolog pokaždý vrazí do ruky papír pro obvoďačku kde je všechno, jaký jsem měla tlak, aktuální váha, jak se cítím, jaký jsou aktuální výsledky krve,jaký mám doporučený vitamíny atd. dává mi to od začátku co jsem začla na endokrinologii chodit., ale já jí to stejně nenosím to bych tam musela nosit papír každý měsíc 😀

groka
19. aug 2009

strouzek ja mam doma tiez papier pre obvodaka a teraz tam nemam hodnoty napisane naprikad

shaarka neovplivnuje neboj

strouzek
19. aug 2009

sharko já jsem měla zvětšenou celou štítku o kolik to nevím ale na pravé straně k tomu uzel, po operaci mi řekli že jsem měla krk pěkně pohnojenej prorostlej prej hnus ,kvůli toho jsem byla na sále přes 4 hodiny než si s tím pohráli, ale já nikdy nic necítila jako knedlík nebo tak něco, ale možný je že mám divný krk, protože já necítila nic ani po operaci, krk vypitvanej a mě nic nebolelo a přitom mi všichni říkali jak to bude bolet jako megasilná angína. mě teda po operaci štítky boleli záda jinak nic 😀

shaarka
19. aug 2009

strouz, 😀 😀 😀 😀 😀 😀 tak ty si teda potvora! 😀
mne dala do ruky len spravu, kde pise, s cim som prisla - v podstate take veci, co som doniesla od gynekologicky. a zas mam ist len na gyndu, nie k obvodacke. 🙂

shaarka
19. aug 2009

groka, pytala som sa preto, lebo mam divne teploty
http://www.fertilityfriend.com/home/shaarka
🙄

len
19. aug 2009

Shaarko, neuvažovalas o stimulaci přímo FSH? Mi připadá, že ten Clostil nějak nezabírá 😒

shaarka
19. aug 2009

len, clostil zabral (sice az ked som tajne jedla namiesto jednej tabletky denne dve), ale pregnyl nepomohol, ani dvojity. bud bol zle nacasovany (19mm), alebo mam mechanicku vadu - a prave preto idem na laparku, nech mi vajecniky orezu a nadierkuju
tu stimulaciu robia v CARe, ze? injekciami.
ake mas skusenosti s pregnylom? choragonom?
ci raz, ci dvojitu davku, ci viackrat opakovane, ako pise mmmk v teme P(re)CO

len
19. aug 2009

19 mm je OK. Tak snad laparka zabere... S tím Pregnylem - více dávek je prvá na prasknutí a další místo progesteronu, aby to trochu popíchlo žluté tělísko. Mně vždycky tvrdili, že když už folikul řízeně (Pregnylem) praskne, tak je žluté tělísko kvalitnější a není třeba cpát do těla další progesteron...

shaarka
19. aug 2009

no tak potom bola dvojita davka pregnylu dostatocna. bala som sa, ze ju bolo treba zopakovat. v minulom cykle som cakala par dni, ale ked teplota nevystupila, dala som si duphaston a bolo po trapeni. 😒

shaarka
19. aug 2009

ozaj, co hovoris ty, ako skusena meracka, na moje sucasne teploty bt?
premyslam, ze ak som mala stimulovany cyklus clostilom a folikuly boli vzdy napravo (nie som si ista) a napriek pregnylu nepraskol ani jeden, - tak potom je tu moznost, ze lavy vajecnik (napriklad) nie je tak zacysteny a mozno by aj doslo k ovulacii. mozno aj k prirodzenej? teraz? 😀 😀 😀
ale je to taka slaba sanca, ze az...

len
19. aug 2009

No, vyloučeného není nikdy nic, kolik PCOčkářek už otěhotnělo přirozeně 😉 Akorát ta šance je výrazně nižší 😒

shaarka
19. aug 2009

jasen. uvidime. momentalne prijimam stavky na zajtrajsiu teplotu äna dve desatinne miesta) a kto bude najblizsie, tomu nieco mile poslem 😉 😵 tipnes si?
a este raz a este stokrat budem dakovat za tvoje skvele spracovane stranky. presla som uplne vsetko, uz davno a vela vela som sa naucila 🙂