Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

minewka
24. apr 2012

@moni1007 čauko, no teraz mám striktný zákaz snaženia, kým nebudú výsledky OK, musia ma dobre nastaviť.

Ale inak je to OK 🙂

Neboj sa, budeš brať Euthyrox, pekne sa to upraví a bábo bude raz dva 🙂 a v tehotenstve budeš pekne sledovaná 🙂

zibi
24. apr 2012

@moni1007 na prirodzene snazenie je ze vaj naj ma TSH 2 neboj ono sa to spravi ..dokonca ti to moze hned zabrat ..daju ti asi euthyrox...a ono sa to upravi..
ja som mala jeden cas tsh 5,89 a za dva mesiace 0,89 tak to rychlo zabera neboj vsetko bude v poriadku ..a ked ste zdravy obaja tak by sa to malo podarit..ked sa do roka darit nebude tak treba hladat inde pricinu..spermiogram, teba komplet vysetrit..lebo je predpoklad ze u zdraveho paru pocas 12 mesiacov a aj pri niektorych anovulacnych cykloch sa trafite do plodnych dni kedy sa to podari...
teraz mozes mat aj anovulacne cykly ked nemas stitku podchytenu ale ono sa to rychlo upravi..hlavne nejedz nic co obsahuje jod akurat sol staci ..ziadne prenatalne doplnky s jodom lebo ti to moze rozhadzat cykus

streghina
24. apr 2012

@moni1007 mně v CARu nic nezakázali, dokonce mi dali další pregnyl a ať se snažíme, nevím teda hodnoty, asi nebyly tak hrozné, příště se zeptám, ale asi jsem byla minule z výsledků zaskočená, tak jsem se ani neptala, takže pokračujeme dál a chci už požádat o IUI, protože se snažíme už přes rok

minewka
24. apr 2012

@moni1007 my sme sa snažili takmer 3 roky, ale s Ďalším problémami - u mňa PCO (polycystické ováriá) a manžel mal veľmi zlý spermio...každopádne sme sa liečbou dopracovali prirodzene k bejby 🙂

streghina
24. apr 2012

@zibi ahoj, a to se též snažíte o mimčo? mně doktorka řekla, že je třeba upravit, aby bylo vše připravené a neohrozila jsem léky miminko

minewka
24. apr 2012

@moni1007 ja by som na tvojom mieste celkom určite počkala, kým budú výsledky ok. Buď neotehotnieš, alebo riskuješ potrat v skorom štádiu tehu (jednou z príčin častej potratovosti je ochorenie štítky)

Ak by si predsa len nepotratila - sama si nájdeš odpoveĎ, ak si do googla hodíš hypotyreóza a tehotenstvo 🙂

moni1007
24. apr 2012

@zibi vies co, praveze ja mam pravidelny cyklus 28 dni, vynimocne 27 alebo 29. naposledy sa mi stalo ze som mala 33DC, co som nechapala. nejem nic okrem kys. listovej a prenatalu,ktory je vhodny pre tehotne a tie ktore chcu byt tehotne 🙂 dufam,ze sa to rychlo da dokopy. a vy sa tiez snazite?

zibi
24. apr 2012

@streghina no tak ja som bola na ivf..a az po ivf som dosla na to ze nmi nerobil nikto uz dlho tsh v centre mito mali zobrat a akosi nezobrali.a tam som mala tsh pod normu 0,059 norma je 0,35 tak som mala dost nervy na nich ze ako sa to mohlo stat..teraz mi znizili eutyrox zo 100 na 75 .a je im divne ze preco sa mi to tak naraz znizilo..neviem mozno to ovplyvnilo to ivf..neviem

zibi
24. apr 2012

@moni1007 mna sa vidi ze ten prenatal obsahuje jod..proste nemala by si brat nijake doplnky s jodom ...to mme moja endokrinologicka stale hovori..proste nemaju sa ked mas problemy so stitkou .... alebo len pod kontrolou...cize nejde o to ze by si nemala prenatal ze to uzivaju tehu ale ze ked mas rozhadzane myslim hormony stitky nie zenske hormony tak by si nemala jod...staci jodidovna sol ktora sa bezne uziva v kuchyni..doplnovat nepotrebujes

moni1007
24. apr 2012

@streghina no my asi teraz so snazenim asik prstaneme a budeme cakat na vysledky a hlavne na to,co mi povedia, ked budem s doktorom. 🙂 a vam drzim palce, aby sa vam coskoro podarilo 🙂

minewka
24. apr 2012

@zibi niekedy trvá dlhšie, kým správne štítnu žľazu nastavia - niektorí ľudia berú napr. Eutyrox 3 dni 100mg, 2 dni 75..1 deň 50..alebo berú tabletku 5 dní v týždni, 2 dni pauza...niekedy je ťažšie nastaviť optimálne dávkovanie, aby hodnota nebola príliš nízka, ani príliš vysoká.

100vka je teda riadna pálka - ja som totálne bez štítky a beriem Euthyrox 125 😕

A v centre dosť podceňujú štítku. Kým nie je v poriadku, vôbec by nemali robiť IVFka 😠

moni1007
24. apr 2012

@minewka tesim sa ze sa vam to nakoniec podarilo, dufam,ze ta budem nasledovaz a ze iny problem okrem tohto, ktory sa dufam coskoro da do poriadku, sa neobjavi 🙂 a teraz cakate alebo uz je bejby na svete? 🙂

moni1007
24. apr 2012

@minewka asi pockam kym sa mi k tomu vyjadri dr a kym sa dam do poriadku. tiez sa musia taketo komplikacie objavit ☹ ale co uz, hlavne aby som bola v poriadku,aby aj babo mohlo byt v poriadku 🙂

stellamaris
24. apr 2012

@minewka tiez som prirodzene otehotnela s PCO,podarilo sa mi otehotniet aj s poriadnou podfunkciou stitnej zlazy(tsh 5,96 som mala tusim),takze treba sa snazit a dietatko sa podari ako nam 🙂

moni1007
24. apr 2012

@zibi myslis, ze by som mohla m,at zhorsene vysledky aj z toho ze uzivam prenatal? tak to ho hned vysadim,kuknem ci obsahuje ten jod. a ked by som ho vysadila a bolo by to len z neho myslis, ze by sa to hned aj upravilo? tak to by bolo super. idem na to kuknut,ak na to uvidim

zibi
24. apr 2012

@minewka ved to nejako sa mi vykaslali na tu krv ..a asi ano podla mna mi staci nizsia davka ja sa uz hrozne dlho leicim na stitku ale viesm mozno kombinacia tych vsektych hormonov pri stimulke sposobuje aj chaos so stitkou ..ale tak clovek si da uz na to pozor..aj ked to stoji nehorazne prachy..ale co uz ideme dalej..myslis ze kovli stite som mohla mat problemy ze sa mi embryjka neuchytili ? kazdy v centre ze nie..ale ja mam z toho zmiesane pocity 😠 😖 ...

zibi
24. apr 2012

@moni1007 neviem moja ci by sa ti to upravilo ..ale mne napr. zakazala doktorka brat aj ten inodal ci ako sa to vola to je na myomy a cystyy a tak ..a ten neobsahuje jod.cize treba opatrne..a fakt uvidis ..za par mesaicikov to bude dobre len treba poctivo papat lieciky 🙂
skus si kupit len cistu listovku a jedz len tu ..tou nemozes nic pokazit..a ked mas plnohodnotnu stravu a si zdrava tak by ti vitaminky nemali nejako chybat..viac ovocia, zeleniny , salatov ide leto... 🙂

moni1007
24. apr 2012

@zibi jem aj cistu listovku. a ten prenatal hned vysadzujem a modlim sa aby boli tie hormony ovplyvnene tym a hned po vysadeni nech sa mi to upravi...
clovek chce nieco dobre spravit a nakoniec si mozno len pohorsil. ale co uz ☹

minewka
24. apr 2012

@zibi no všade, keĎ si zadáš do googlu hypotyreóza či hypertyreóza - a jej súvis s otehotnením, nájdeš odpoveď.

Ak sa odporúča ženám, ktoré nevedia otehotnieť vyšetrenie štítky, alebo pri častých potratoch tiež vyšetrenia štítky - je predsa samozrejmé, že to má vplyv aj na ujatie embryjok. 😅 😅 😅

podľa mňa ti to povedali naschvál, že to nemá súvis, ak by povedali, že má, priznali by, že to troška pokakali. 🙂

moni1007
24. apr 2012

@zibi presne obsahuje aj jod.... 😠 😠 😠

minewka
24. apr 2012

A ak má žena hypotyrózu, či hypertyreózu, dokáže otehotnieť a nepotratí - je to veľké šťastie a skôr rarita, ako pravidlo

minewka
24. apr 2012

@moni1007 neboooj, štítka sa dá dobre liečiť, lieky zaberajú pomerne rýchlo, vyšetrenie je jednoduché 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Lepšie, že to našli pomerne skoro. pekne budeš brať euthyorx a zdarí sa raz dva 🙂

moni1007
24. apr 2012

@minewka no vies, keby som nenaliehala, aby mi spravili HP, tak oni na nic nepridu. teraz ma bude stvat, ze som si to mozno sama zapricinila 😠 vyliecim sa a bude to ok 🙂

minewka
24. apr 2012

@moni1007 myslíš braním vitamínov? nemyslím si 🙂

Na Slovensku má hrozne veľa žien problémy so štítkou - jeden čas to bolo z dôvodu nedostatočného prísunu jódu v potrave - tzv endemická struma.

Dnes už ale máme jodidovanú soľ...tak sa predpokladá súvis s černobylom, alebo časté rontgenovanie oblasti tváre a krku v detstve a tak podobne. 🙂

priprav sa na to, že možno budeš musieť brať euthyrox aj celý život, alebo pár rokov 🙂 Euthyrox je vlastne hormón, ktorý si štítka nevie sama vyrobiť - nemá nejaké vedľajšie účinky, znáša sa celkom v pohode, aj keď občas chvíľku trvá, kým sa nastaví správne dávkovanie 🙂

moni1007
24. apr 2012

toto som teraz na rychlo nasla :
strouzek No holky já teda těhu nejsem ale napíšu své zkušenosti. Brala jsem calibrum jako snažilka ale po tom jsem hrozně přibrala, stejně tak moje 2 známé, potom mi to potvrdila lékárnice že na to si hodně holek stěžuje že calilbrum jde do špeků, tak mi doporučila femibion, ten byl fajn, nepřibírala jsem a při něm jsem otěhu a brala jsem ho i v začátcích těhu jenže ovej, posléze se zjistilo že mám špatnou štítnou žlázu a že jakékoliv vitamíny které obsahují jod nesmím,doktor se zděsil když jsem mu řekla o femibionu , že si tím jenom ubližuju. Jenže se to zjistilo pozdě a já o mimčo přišla (ZP v 8 tt), možná za to nemohli vitamíny ale rozhodně k tomu asi trošku přispěli. teď mám na to názor takový že vitamíny tohoto typu si nikdy nekoupím jen na doporučení jedna paní povídala ale budu je řešit s doktorem a brát jen to co lékař doporučí.
5. máj 2009 o 12:06 • 1 dieťa • Odpovedz • Páči sa mi to • Pošli IP •

@minewka ja sa uz pripravujem na vsetko. niekedy mam pocit, ze sa na mna stastie vobec neusmieva... no ale nejdem predbiehat a uvidim ake vysledky budu zo zajtrajsej krvi 😒

streghina
24. apr 2012

@moni1007 díky, vám taky, byl by to hezký vánoční dáreček 🙂

minewka
24. apr 2012

@moni1007 ber to z opačnej strany - máš šťastie, že sa to zistilo a že sa to zistilo ešte pred tehotenstvom. Takto si o nič neprišla 🙂

A k tým vitamínom - pokiaľ si ich nebrala 3 roky vkuse,denno denne, tak si si tým neuškodila. 🙂

Ver mi, jednak som biológ a jednak som toho o štítke naštudovala hrooooozne veľa.

Nič si nevyčítaj a pekne sa pozitívne nalaď - pekne všetko pre bábo pripravíš, aby sa mohlo spokojne u teba vyvýjať, budú ťa pekne počas tehotenstva sledovať, nastavovať lieky tak, aby to bolo dobré pre bábo a aby sa v brušku cítilo fajn 🙂

zibi
24. apr 2012

@moni1007 ved ti to hovorim a ty mi neveris 😕 😅

zibi
24. apr 2012

@minewka nemozes mi najst clanok kde to pisu? ze to ma vplyv na uchytenie...mna asi drbne... 😖 lebo ze to nema vplyv ale aj tak podla mna klamali lebo ked som sa pytala atk mo povedali ze nei to nema vplyv a tak hrozne rychlo zlozila ..zdalo sa mi to divne 😖

moni1007
24. apr 2012

@zibi odteraz ti uz verim 😀