Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

len
25. aug 2009

Helisek, to je zvláštní, většinou jsou takové problémy (přibírání, dlouhé cykly) spojené s opačným problémem - hypofunkcí...
Každopádně máš fajn dr., občas to někomu trvá roky, než ho štítnice napadne 😝
Tak ať se to brzy srovná 🙂

strouzek
25. aug 2009

helísku ahoj pamatuju si tě z některých diskuzí. já teda přibírala i při hypo i při hyperfunkci ale taky je fakt že to mohlo být že hodně papám a jsem lenivá takže říct určo že mám špeky ze štítky to určo nemůžu. no každopádně tvoje příznaky který popisuješ by vypadali spíš na sníženou funkci, já měla naprosto stejný příznaky (přibírání, dlouhý cykly, únava, zadýchání při snížené kterou jsem dostala po operaci štítky. vše se srovnalo až když jsem srovnala TSH

mateta888
25. aug 2009

já radši psch připravuji na všechny možný varianty a protože už to bylo podruhé tak bych docela ráda věděla proč. Je to sice blbý, ale mělo by to důvod. ☹
Já jsem taky přibrala ale nic drastickýho, jsem dost unavená a naprosto šíleně mi padají vlasy a nic na to nezabírá. Cyklus jsem měla pravidelný tak uvidíme ted zatím je ještě brzo, zatím nedorazili.

helisek84
25. aug 2009

strouzek, jj, my se občas potkáváme 😉 Ty jsi měla obě poruchy štítky? 😕
U mě dr byla hotová, že nález pohmatem, utz a příznaky odpovídali jednomu a krev vyšla na druhé....takže tak. Ale pak se dělal kontrolní odběr a potvrdilo to tu zvýšenou...

myslíte, že bych endokrin. měla říct, že mám tak dlouhý cyklus bez HA? když sem se jí ptala, jestli má HA vliv na štítku, nebo jestli se to vzájemně ovlivňuje, tak mi řekla, že ne... 😕

jste zlatíčka 😵

strouzek
25. aug 2009

helísku já jsem měla když mi štítku zjistili tak hyperfunkci s autoimunitou, v krku 2 cm uzel, všechny hormony totálně v háji. TSH jsem měla tehdy 0,01 nebo tak nějak takže krize, řekli mi že buď musím na radiojod, nebo léky s tím že se ale hyperfunkce špatně léčí a že co má tak můj dr. zkušenost stejně holky s podobnou diagnozou skončí dřív nebo později na operaci protože prostě tělo léčbu odmítá. navíc v rodině máme rakovinu krku a tak jsem na nic nečekala a zažádala jsem si hned o odstranění celý štítky což byla i v případě snažení nejlepší a nejrychlejší volba, u toho radiojodu i prášků bych měla zákaz otěhu na rok dva minimálně, což po operaci nebylo, dr. řekl že můžeme hned skočit do postele a dělat děti. takže jsem šla na totální odstranění štítky s tím že jakonáhradu budu baštit 1 prášek denně do smrti. navíc jsem do té operace měla zákaz solných jeskyní, problémy s vitamínama, nikde jsem nesměla mít jod, ani v soli takže fakt dost na prd. po operaci se vlastně ztratili ti protilátky protože se není proti čemu bránit ale zase mi to TSH stouplo na hodnotu 12 což je těžká hypofunkce, takže vlasntě jsem byla nemocná na štítku furt ale hypo se líp léčí. za pár měsíců po operaci mi to stáhli na výstavní hodnoty a teď jsem v normě a v pohodě a bez omezení akorát ráno zobnu prášek.

takže sakum pikum já žila mnoho let s hyper a pár měsíců jsem si zkusila hypo a řekla bych že mi víc vadilo to hypo protože jsem měla ty tvoje příznaky, cyklus 43 dnů, depky, váha šla nahoru i když jsem skoro nic nejedla , únava jak blázen atd.

helisek84
25. aug 2009

hm, to je na pytel, pane stavitel....já totiž taky říkala, že pokud to tyhle léky neupraví do půl roku, tak si zažádám o operaci. cysta tlačí na dýchací trubici a při sportu, kterému se věnuju je to dost velký handicap 😖 stejně bych ty prášky musela tak nebo tak.

můj děda měl odoperovanou štítku...potom někdy v pětapadesáti dostal rakovinu plic, jícnu...a umřel...

to jsou šílené provázanosti.

strouzek
25. aug 2009

jinak s tou endokrinoložkou a cykly to je fakt divný, mě se dr. ptal co a jak dělají měsíčky a přímo mi řekl že hold budu muset ty rozházený cykly a silnější menstruaci vůbec přežít do doby než si srovnám TSH. a fakt že měl pravdu. před operací při zvýšené funkci cyklus krátkej (26 dnů ale pravidelný, krvácení slabší ) po operaci při snížené cyklus 31-45 dnů těžce nepravidelný a krvácení hodně silné, a při hodnotách v normě cyklus jak hodinky po 29 dnech a síla průměrná.

Ale je fakt že každej dr. je jinej, i laik ví že štítka ovlivňuje i psychiku, podrážděnost depky jsou průvodním znakem ve velké většině a přitom když moje mamka šla ke svému dr. na štítku a řekla mu že má často úzkostné pocity a neví z čeho tak jí řekl ať jde na psychiatrii. Když to pak řekla jinému doktorovi tak nechápal.

helisek84
25. aug 2009

hm, tak já se jí na to zeptám...prosím tě, a to TSH je co konkrétně? dělají se na to odběry standardně?

mně teda dr. dala i lexaurin, kdybych se cítila psychicky v nepohodě, ať si ho dám 😕 byla ze mně hotová, jak třeštím oči 😀

já měla MS vždy pravidelnou, s HA po 32 dnech i bez HA po 32 dnech. pak sem začla v říjnu znovu zobat HA a teď jak sem vysadila, tak tohle....já si asi napíšu dotazy zase jak blbeček a půjdu tam takhle...

strouzek
25. aug 2009

No však uvidíš, já mít sníženou funkci tak bych asi na operaci nešla ale tím že jsem měla zvýšenou a taky jsem chtěla co nejdřív otěhu tak jsem se pro ní rozhodla a fakt nelituju. Je fakt že ani operace ani nic na světě člověka před rakovinou nezachrání ale já prostě logicky přemýšlela že jestli už mám ve 25 letech tělo v háji a v krku nějakou 2 cm uzlinu tak co třeba za 10 let a představa chodit na kontroly ve stresu jestli roste nebo ne o to jsem fakt nestála. Šla jsem na tu operaci a tam se mnou ležela paní taky na úplné odstranění (15 let předtím jí brali jen uzel) no a říkala že byla blbá že tehdy nešla na celou. Uzel jí vzali, bolelo to stejně jako operace celková, krk měla dobrej rok dva a pak jí to zase začlo růst a po těch 15 letech měla už fakt bouli na krku jak blázen. Co se týče prášků ty štítkařky jí tak jako tak, mě plno lidí říkalo že jsem blázen rozhodnout se ve 25 letech pro doživotní braní léků ale ty bych brala tak jako tak a k tomu bych chodila na utz krku, štítka by mi lítala sem tam, zákaz otěhu atd. teď jdu k dr. v pohodě, jsem tam minutu , jizva už ani není vidět a je mi fajn. Navíc až ze zprávy ze sálu a histolky nakonec vyšlo jakou sviňu jsem měla v krku, z původně plánované hodinové operace to byla operace přes 4 hodiny, prej jsem měla krk totálně v háji takže mi 2 doktoři řekli že jsem udělala nejlépe co jsem mohla.

co je to TSH? to je hlavní hormon štítky, ten se v běžných odběrech nedělá, jako myslím v odběrech u obvoďáka ale u štítkaře se berou testy na TSH vždycky a k tomu antiTSH, T4 a T3 aj.

určitě si to oběhej, já jsem si taky plno věcí vyběhala a vyřvala ale stálo to za to, čekat až se doktoři rozhoupou nejsem těhu ani za 10 let.

tromboska
25. aug 2009

Ahoj Strouzek, ako sa mas? 😉

jajulaa
25. aug 2009

Čaute dievčatá, idem k vám pre rady, som dnes 8. deň po operácii ŠZ. Keďže som mala hyperfunkciu a chcem otehotnieť a moc sa liekmi nedarilo, tak som sa dala na operáciu. Chcem sa len opýtať, ako dlho trvalo kým ste telo dostali do normálu.
Chcem ísť totižto na IVf no a samozrejme čím skôr, tak aby som si to vedela predbežne naplánovať.

strouzek
26. aug 2009

ahoj trombi 😵 mám se dobře napíšu ti do IP až bude chvilička času 😉

jajul no já byla na operaci začátkem prosince, v únoru na kontrole ještě krev nic moc, T4 v normě ale TSH se zhouplo do hypofunkce ale v květnu na kontrole už krev na jedničku. je těžký říct jak dlouho to potrvá, mě řekl dr. že spíš jsem vyjímka že jsem byla srovnaná hrozně rychle že většinou to trvá toho 3/4 roku až rok. však uvidíš, já každopádně doporučuju zkusit ještě sarapis, jsou to kapsle s včelíma produktama (kašička, med...), mě to doporučila kámoška prý to pomáhá hodně moc dát hormony do normálu a fakt že jo. bylo mi lépe snad od první tabletky a jak říkám do 2 měs. jsem měla nádherné výsledky ze štítky

jinak po operaci no teď ještě asi nic mít nebudeš, mě po operaci bylo skvěle ale počítej že tak za měsíc dva po operaci ti může tělo začít stávkovat, mě se rozhodil cyklus, přibrala jsem 10 kilo, hrozná únava, depky ale hold se to musí přežít do doby než se najde optimální hladina euthyroxu a TSH se srovná. v praxi to totiž vypadá tak že nás s hyperfunkci po operaci navedou na hypofunkci protože ta je lépe léčitelná ale zase po operaci tělo lépe reaguje na léčbu. jak říkám mě trvalo dát tělo do kupy 5 měsíců a mojí tetě to trvalo zhruba 9 měsíců.

helisek84
26. aug 2009

dobré ránko

strouzi, děkuju za všechno info, jde vidět, že to máš v malíku a lepší jsou pro mě takhle postřehy, zkušenosti a rady od někoho, kdo si tím prošel, než od dr., která to zná teoreticky...tím nechcí nikterak její mnohaleté a bohaté zkušenosti hanit, chraň mě všichni svatí.

mimo téma, jestli můžu poprosit:

http://www.nikon-kalendar.cz/galerie/?id=&filte...

strouzek
26. aug 2009

Helísku no to ani ne, v malíku to určo nemám já jen předávám vlastní zkušenosti. Je ale fakt že jsem toho stihla za rok dost.v srpnu mi našli štítku v krvi, v září potrat, za 14 dnů po revizi utz krku kde objevili uzlinu, ten den punkce a posílání na histolku, týden čekání na výsledek, výsledek dobrý ale já se hned rozhodla pro operaci, okamžitě jsem totiž najela na net a sháněla informace od lidí co si tím prošli, pro a proti, do toho jsem vletěla ke svýmu dr. a vycucla z něho všechny informace ale rovnou jsem mu řekla ať se mnou mluví jako z laikem že chci zkušenosti co a jak operace a následné otěhu, za kdy, jaká je úspěšnost, do toho jsem rozhlásila po práci že kdo zná někoho ze štítkou ať mi to řekne takže najednou se začli objevovat lidi dokonce takový který jsem znala roky ale vůbec jsem netušila že mají štítku pryč, prostě jizvu už skoro neměli a nikdy o tom nemluvili, hlavně teda jsem se setkala s pár holkama, no teď už spíš ženskýma které si prošli operací zamlada ze stejného důvodu a všechny se nakonec dětí dočkali. Každopádně jsem týden strávila telefonováním a seděním u netu a žila jsem jen štítkou.

Po týdnu jsem si to sesumírovala a prostě operace mi vyšla jako nej volba takže jsem vlítla ke svýmu dr. že chci operaci ale řekl mi že čekačka je několik měsíců, spíš by to viděl až na jaro (byl říjen), navíc operatérů štítky moc není prý slepák vyoperuje každej ale na štítku si prý troufne málokdo, takže jsem hned od něho jela k soukromému chirurgovi a vyseděla jsem si několik hodin v čekárně s tím že se odsud nehnu dokud mi nedá termín nejlépe do měsíce. Řekla jsem že na vánoce už chci být bez štítky a taky chci aby mě zašíval on protože prý dělá krásný jizvy i kdybych se měla upsat ďáblu, takže mi vyhověl a já ležela za 4 týdny už na sále. Je teda fakt že na tělo i na psychiku to byl záhul, protože jsem vlastně skončila šestinedělí a šla do nemocnice na celkem vážnou operaci ale hnala mě představa že budu moct brzo otěhu.

V nemocnici na mě čuměli jak na magora že to ještě neviděli aby šel někdo dobrovolně pod kudlu aniž by zkusil jediný prášek léčby ale já všem už dopředu hlásila že hodlám okamžitě otěhotnět a vůbec nechci slyšet ty kecy že jsem mladá a času dost jak to chce čas a jiné nesmysli.
Pak teda nastalo období vzdoru mého těla ale hlavně psychiky, to je fakt že jsem mlátila hlavou o zeď jaký jsem měla depky, ony ty depky po operaci jsou prej vždycky ale já do toho vlastně teprve začla smutnit po potratu protože v šestinedělí jsem řešila něco jinýho

Takže sakum pikum teď mám zkušenosti jak s hyper tak hypo, s operací, životem po operaci atd. a dávám dál pro ostatní holky protože ta informovanost je fakt malá. Já ještě loni v létě nevěděla že vůbec nějaká štítka v těle existuje a teď tu dávám „rady“ takže to berte s rezervou. 😉

strouzek
26. aug 2009

jinak ty fotečky krásný to si fotila ty??

lusinkaj
26. aug 2009

ahojte,chcem sa vas spytat,je tu taka co bola na IVF a mala zvysene hodnoty stitnej zlazy(TSH 40)? 😕
ja som nikdy take nemala,mala som anjviac 4,2 ale tentokrat mi prisli vysledky take,comu vobec nerozumiem,tak chcem vediet ci sa podarilo ivf aj vtedy...dakujem 🙂

len
26. aug 2009

Lusinko, před IVF je určitě potřeba tu hodnotu snížit. Pokud teda už nejsi ve fázi po ET, pak už s tím moc nenaděláš, ale jinak bych IVF určitě odložila do doby, než ti to porovnají 😉

lusinkaj
26. aug 2009

len,tak ja idem k dr.endokr.na kontrolu tak uvidim co mi povie,odporuci a tak sa zariadim...
este len idem poslat navrh do poistovne 🙂 ale v oktobri som chcela zacat so stimulkou

len
26. aug 2009

No, uvidíš, co ti povědí, za jak dlouho to dokážou srazit na nějakou přijatelnou hodnotu, ale určitě je lepší IVF o pár měsíců odložit, pokud by to mělo znamenat nedělat ho s rozházenou štítnicí 😔 Ona je to potvora, kromě nižší šance na těhotenství pak může způsobit i výrazně zvýšené riziko potratu... A za to to určitě nestojí, IVF je záhul pro tělo sám o sobě 😔 Držím palce! 🙂

lusinkaj
26. aug 2009

Len,dakujem 🙂 budem mudrejsia 2.9 co mi povie dr.

jajulaa
27. aug 2009

Strouzek, ďakujem za infošky, pozerám, že ich máš teda hodne.
Ty si teraz v akej fáze so snažením?
Uff, mne inak moja endo dr. povedala, že to zrovnávanie bude okolo 3 mesiacov a bola by som nerada keby to trvalo dlhšie, vieš ja už na mimi čakám 10 rokov po nespočetných pokusoch IVF. No veď uvidíme, ten sarapis si kúpim.
Dostať ho normálne v lekárni?

Lusinkaj, TSH 40 je teda riadne veľa, myslím, že to bude potrebné znížiť inak ťa do IVF-ka nepustia.
Mňa takto liečili od decembra a teraz v auguste som išla aj tak na operáciu, lebo to nešlo ako malo, ja som mala zase TSH nízke. V každom prípade som zvedavá čo ti dr. povie.

shandy
27. aug 2009

lusinkaj TSH 40 je teda riadne nad normu, takze predpokladam, ze IVF v tomto pripade riskovat nebudu. Podla starych noriem by TSH malo byt do tak do 5.0 cca, ale po novom uz niektori lekari zacinaju riesit uz aj pripady nad 3.0..., no ono je to asi indvidualne, aj kto sa ako citi...drzim palce nech sa ti ta stitka stabilizuje a IVF nech sa podari co najskor..

lusinkaj
27. aug 2009

ahojte,tak uz som mudrejsia a zavolala som dr.endokr.a ta mi povedala,ze ano mam 40 tsh a to kvoli tomu,ze ak som aj brala lieky tak moja stitna z.prestala pracovat a nebrala si lieky 😒
teraz budem brat 1 tyz.2 tab. a 2 tyz. 3 tab. a 25.9 pojdem na kontrolnu krv a sa uvidi
v ziadnom pripade teraz ivf nie

jajulaa
27. aug 2009

Lusinkaj, tak veľa šťastia a hlavne trpezlivosti pri liečbe.
Je to o hubu, keď nám na ceste za mimi príroda stavia ešte aj takého prekážky, ale čo narobíme.
Najviac ma mrzí, že takto ide mesiac za mesiacom, rok za rokom ......
Držím palce. Určite sa tu ukáž, aj ja tu budem chodiť častejšie. 😉

shandy
27. aug 2009

lusinkaj 😔 🙄
drzim palce, nech sa nech sa stitka co najskor rozbehne 🙂
veru jajulaa, no ja uz si zvykam, ze vsetko co mam v zivote si musim tvrdo vybojovat, co uz 😔 😅

helisek84
27. aug 2009

strouzi, jo, ty fotečky jsou moje dílko. děkuju 😵

já sem teda teď pěkně rozpolcená osobnost...jsem zvědavá, co mi dr. řekne, až tam za 14 dní naběhnu...za dalších 14 dní pak na gyndu....

strouzek
27. aug 2009

jajulo já už jsem se dosnažila ale pštt 😀 ten sarapis se normálně kupuje v lékárně je to taková růžová krabička ale určitě ten bez soji řekni

TSH 40? ty bláho tak to je fakt megahodnota, já měla 12 a už mi dr. říkal jak jsem 3x nad normu a že se můžu snažit jak chci ale šance na otěhu při tomhle čísle je jen velmi malé. dokonce jsem i psala totálně vystresovaná jednomu dr. z Caru jestli bych mohla při takové štítce na IUI nebo IVF a rovnou mi napsal do toho mejlu ať o tom ani neuvažuju do doby než budu pod hodnotou 5!! navíc i já sama si uvědomuju v jakém stavu jsem byla při téhle hodnotě. depky, rozhozený organizmus, cyklus totální zmatek takže fakt doporučuju počkat až to klesne, protože dr. měl pravdu, kleslo do normy a normálně vše v pořádku. i kdybych otěhu tak popravdě by mi to za ty nervy nestálo protože já prožila potrat kvůli štítce a tak fakt doporučuju nejdřív uzdravit a pak těhulit 😉

strouzek
27. aug 2009

helísku fakt krásný a to je tvůj koníček nebo tě to i živý?? držím každopádně palce u doktorů, si vzpomínám na svoje obíhání doktorů, já byla snad každý týden někde, za poslední 2 roky jsem vyměnila 4 gyndaře atd. 😀 pojišťovna mě musí milovat 😎

každopádně ale doporučuju s gyndařem štítku vůbec neřešit, protože oni ví méně než my. mě stačilo že můj gyndař věděl o hyperfunkci a přitom mi tvrdil že musím brát určité vitamíny a jíst ryby a když jsem to řekla štítkaři tak se zděsil . teď když jdu na gyndu táhnu sebou papír od štítkaře kde je napsaný co mám brát a ne a že se nemá do vitamínů a jiných věcí gyndařka vůbec plést.

shaarka
27. aug 2009

babuskyyyyyyyyyyy
mozem euthyrox v tehotenstve? mozem, vsak?

strouzek
27. aug 2009

co? proč bys nemohla, puso v těhu musíš jak nikdy 😀 ale já jsem teda po najití // okamžitě volala štítkaři a hned mě vzal, i gyndařka se hned ptala jestli jsem už byla na endokrinologii.

jo jinak potichounku gratuluju 😉