Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

strouzek
15. okt 2008

ne fakt mě nic nedal, jsem z toho totálně mimo, pořád se mi honí v hlavě že by to tak nemuselo skončit kdyby to řešil. když jsem se ho ptala proč mi nic nedal a proč jsem musela potratit tak prej hodnoty nebyli tak špatné jak teď. to je zajímavý co? nejdřív tak dobrý že netřeba nic léčit a po 4 týdnech na další kontrole najednou hodnoty takový že mě najde uzlinu a mluví se o operaci. Bohužel k němu musím chodit dál nejbližší endokrinolog je skoro 2 hodiny cesty autem a ten prý má ještě nával pacientů takže objednací doba je dost dlouhá. uvidím co mi řekne příští týden, kdyby aspoň byla záruka že se za pár měsíců hodnoty štítnice zlepší a těhu nebude problém, bojím se aby týdny a měsíce neutíkali a pořád se nic nedělo a těhu odkládalo.

zabza9
15. okt 2008

Ahojky 🙂 🙂
Tak se hlásím po dlouhém pracovním dni...
Já teda ještě léky nasazené nemám, jdu až na konci měsíce, ale dr, který mi řekl o té štítce, že ty výsledky jsou moooc špatné (TPO 4455, TSH 7,56...), že když budu brát léky, těhu nevadí....a o operaci taky nemluvil, tak nevím.

strouzek
15. okt 2008

zabzi a máš sníženou nebo zvýšenou funkci??

zabza9
15. okt 2008

Podle toho, co mi našla Tanitka, tak sníženou, plně rozvinutou. Taky nevím, co mě čeká, ale hlavně se těším, že se konečně po 5. letech začne něco dít...

nanai
15. okt 2008

Tanity, já mám fakt jen mírnou..ale ono to stačí, opravdu se prokázalo že i mírně zhoršená funkce štítné žlázy má vliv na větší výskyt potratů v 1, trimestru, poruchy cyklu a při donošení dítěte na jeho psychomotorické funkce, nižší IQ a tak. Moje TSH bylo 5,1.. normu tady mají do 4.. a podle toho co jsem nasla na internetu za odborné lékařské články by hodnota TSH měla být v těhotenství optimálně mezi 1-2, max. do 3. V tom článku psali i že když TSH je ještě v širší normě, ale protilátky proti štítnici jsou vysoké, mělo by se už zvažovat nasazení Letroxu či Euthyroxu. Ten článek se týkal hlavně hypothyreózy. Psali že až asi kolem 13% žen s poruchou plodnosti ji má! Takže by nebyl od věci nějaký celoplošný screening žen v plodném věku...

lenko
16. okt 2008

ja mám tiež zníženú funkciu ŠŽ, beriem Euthyrox. Počas tehotenstva som mala dvojnásobnú svojú dávku liekov, po pôrode som prešla na pôvodnú svoju dávku.

delfi07
16. okt 2008

Ahoj holky,
Strouzek to je teda dílo s tím tvým doktorem, to ti předtím nedělal sono? to se mi nezdá, že by se ti ti za měsíc tak zhoršilo, kdybys měla mezitím nějakou jinou nemoc, která by to dorazila, tak neřeknu, ale takhle 😨 ? No mě se teda štítka rozjela během pár měsíců, ale to bylo nějaké přechozené chřipce a hlavně mě vůbec nenapadlo hledat nějaký problém, protože jsem v té době brala hormony na otěhotnění a ty mají podobné vedlejší účinky (únavu a tak). Mojí známé se to taky rozjelo po jednom větším onemocnění.
Ale přijde mi, že už to tak začíná být skoro taková menší epidemie - jenom televize si na tom ještě nezgustla 😎 Vždyť skoro každý má známého nebo někoho v rodině s takovým problémem...
Strozek, Zabzi - moc vám všem držím pěsti, ať se to co nejdřív všechno srovná! Zdravím i Tanity, Kristu, Niki a všechny ostatní 😎

delfi07
16. okt 2008

jezis, omlouvám se za překlep

strouzek
16. okt 2008

delfi ne nedělal jen jsem chodila na krev a kontroly kde mě prohmátl krk, zvážil, měřil tlak atd. ale na utz až teď 🙄 delfi ty máš prý štítku pryč je to pravda?

delfi07
16. okt 2008

Ahojky,
no jenom půlku (měla jsem tam nějaký uzlík, který už i překážel). Ta druhá je normální a zatím funguje (musím to honem zaklepat) a zvládá to tak na 99%. Beru nějaké minimum Letroxu, kvůli tomu, že se snažíme o mimčo. Takže teď jsem celkem v pohodě. Zašla jsem si tehdy na (placenou) konzultaci k jinému endokrinologovi, to můžeš taky udělat, jestli chceš.
Jinak když tak mi držte palce, dneska a zítra uvidím, jestli se nám neěco podařilo nebo jestli zase až za měsíc 😝

strouzek
16. okt 2008

aha já myslela že jí máš pryč celou. no já tam mám taky uzlík tak uvidím co mě vyjde jestli operace nebo přeléčení. ty si měla zvýšenou funkci?? a jak dlouho ti jí přeléčoval než se hodila do skoro normálu?

delfi07
16. okt 2008

Strouzenko, když si počteš zpátky v diskuzi, je tam pár příspěvků od holek, které ji mají úplně odstraněnou. Kristě to zase vyšlo úplně nejlíp 😵 Jinak ještě existuje tahle adresa: http://www.lesters.estranky.cz/clanky/stitna-zl... tam o svých zkušenostech píšou různí lidi

delfi07
16. okt 2008

jo taky jsem měla zvýšenou funkci. A rovnou mi řekli, že je nejlepší dát to pryč (pěkně jsem se tehdy sesypala, bylo zničehožnic) 😒 😎

delfi07
16. okt 2008

jinak pár týdnů potom jsem měla jednu hodnotu lehce pod normálem (velice mírnou hypofunkci) a od té doby mám Letrox a na to všecko v poho

strouzek
16. okt 2008

díky moc za ten odkaz

já jsem taky od pondělí na sesypání ani ne tak z toho že bych měla na operaci ale z toho že to způsobilo nejspíš potrat. bojím se aby se to neopakovalo takže bych i na tu operaci klidně šla. mám nervy aby mě přeléčoval třeba rok a pak stejně se může stát že na tý operaci skončím. ach jo v životě by mě problém se štítnicí nenapadl. ☹

delfi07
16. okt 2008

no to mě taky ne 😠 Ale neboj, to se všecko dá do kupy. Třeba zkus zapátrat ještě po těch jiných doktorech a uvidíš. Když tak to můžeš chvilku zkusit s přeléčením. Tak ty 2-3 měsíce to myslím trvá, než se to ustálí a potom už uvidíš, jestli se ti hladina ustálila. Jestli až tak moc nespěcháš, tak by to možná stálo za pokus 😉

strouzek
16. okt 2008

no mě právě dr. pohrozil že než se hladina ustálí trvá to i rok dva !!!!!

strouzek
16. okt 2008

na mimčo fakt spěchám ne kvůli věku i když taky ale že ho moc a moc chci. kdybych byla na lékách tak klidně ale bojím se abych nečekala fakt takovou dobu a pak mě řekl že stejně bude nutná operace.

tanity
16. okt 2008

ahojte dievcata,

strouzek, som z toho lekara znechutena, ale chapem, ze ked je jediny v najblizsom okoli, asi nemas velmi na vyber vsak? ☹ 😖 tak len verit, ze tentokrat uz nic nenecha na nahodu a bude si robit robotu poriadne...(ty mu uz teraz, bohuzial po trpkej skusenosti, budes pozerat poriadne na prsty...)
a verim ti to ohladom babatka, ja uz po nom tuzis pekne desatrocia....ano, doslova desatrocia...odmalicka som tuzila po babatkach a tak dlho sa musime trapit ☹ 😢 chapem ta....keby si si pozrela par stran dozadu, ked som sem pisala po prvykrat, tak som sem tiez pisala o mojich obavach, ze to bude trvat rok, mozno aj dva...ale strouzinko, nemusi to tolko trvat, hlavne treba tomu celemu pomoct tym, ze sa nebudes tryznit a stresovat uz dopredu...treba to brat po krockoch a ja verim, ze ked ti nasadia lieky, tak sa to preukaze aj na celkovom stave a dovolia vam snazilkovat sa....drz sa strouzi x x x

nanai, tiez som velmi prekvapena, ake caste su teraz poruchy stitnej...moja lekarka vravela, ze to vsetko suvisi aj s prostredim, v ktorom zijeme-mobily, smog, potraviny, ktore jeme, ...... spominala aj Cernobyl ( 😒 ☹ ) a podobne veci, na ktore je stitna mimoriadne citliva.....5,1 je naozaj len mierne, preto sa ti to asi skoro da doporiadku 🙂 😉 tiez som citala to optimum od 1-2, najviac vsak do 3 a v tehu tie hodnoty 1-2....drzim palce nanai....a ty uz lieky beries?

delfi, tak to na teba silno myslim a drzim palce... 🙂 🙂 🙂 ako to uz musi byt dobre, ked vies, ze si stabilizovana, beries lieky a mozete sa znova pokusat kazdy mesiac o babatko 😵 jaaaaaj, drzim palce silno presilno x x x

lolka
16. okt 2008

ahojte kocky, tiez mam skusenosti so zlou stitnou zlazou, tak vam napisem svoj pribeh 😉
od 18r. som bola liecena na zvysenu cinnost stitnej zlazy, brala som lieky a vzdy ked mi ich chcela doki vysadit, prip.znizit moju davku, zle som to znasala. nakoniec mi odporucala operaciu, vzhladom k tomu, ze som bola mlada a este nemala deti. primar co ma operoval tuto volbu len potvrdil. od 22r. som uplne bez stitnej zlazy, beriem Euthyrox 100 a musim povedat, ze nemam ziadne problemy. po operacii mi radili este s babetkom pockat cca 6 mesiacov a potom - pri pravidelnom brani liekov - mi to nema robit ziadne tazkosti a a co sa tyka otehotnenia by som na tom mala byt rovnako ako ostatne "zdrave " zeny.

teraz mam 29r. a "st.zlaza" funguje (teda aspon ja som to tak citila), preto ma velmi prekvapili vysledky z krvi co mi brali kvoli hormonalnemu profilu v Iscare - 5nasobne vyssia hodnota TSH 21 !!! isla som hned k mojej doki, ta mi zobrala znova krv, lebo rozbor mi robili v labaku Medirex - a s tym ma doki zle skusenosti aj od inych pacientov. zevraj su tie ich vysledky chybne !!! u nej mi vyslo TSH 11, co je sice vyssie ako normal, ale nic zavazne, len mi zvysili davku Euthyroxu a o 2 mesiace idem na ko. snazikovat kludne mozeme 😵
dost ma to zarazilo, ze clovek sa nemoze spolahnut ani na rozbor krvi......ani mne to vnutorne nesedelo, lebo sa citim dobre. ach, to nase zdravotnictvo.... 😒

o babenko sa snazime uz 4r., mam po 2 MA, ale nie z dovodu stitnej zlazy - aspon mi to ani jeden doki nepotvrdil, problem je niekde inde.....ale to sa uz tyka inej temy.

stitne zlaza je velmi dolezita a je naozaj dolezite aby bola ok, hlavne v case snazilkovania.
vsetkym vam drzim palce 😉

tanity
16. okt 2008

lolka ahoj......hmmm, tak ty uz stitnu mas vyoperovanu? ak som to pochopila, tak za tvoje straty (co ma velmi mrzi), nemoze stitna, ale iny problem....myslis lolka? lebo mne sa zda, ze aj ta hodnota TSH 11 je dost velka a trosku ma aj zaraza, ze ti to lekari nepotvrdili....my sme o babatko prisli 3x a vraj za tie nase straty moze prave stitna (TSH som mala 6,7).....uplne priamo som sa lekarky spytala,zci za tie nase straty moze stitna a povedala jasne ANO.....aj ked, dolezite je, ze teraz beries lieky a ze si bola na poriadnej kontrole.....tak pevne drzim palce, nech sa vasa tuzba naplni a dockate sa krasneho zdraveho babatka 😉
....niekedy je ta cesta za stastim naozaj klukata a nevypocitatelna......

lolka
16. okt 2008

tanity, minuly rok ked som 2x potratila, tak som mala vysledky v poriadku, myslim, ze to bolo TSH 1,3. kontrolovali ma aj pocas tehu - vse ok.
este v juni tohto roku som mala vysledky ok, to sa mi az teraz zhorsili. myslim, ze za to moze skor psychika, stahovali sme sa z Ciech do BA, mala som plno nervov s prerabkou bytu...doki mi aj vravela, ze na stitnej zlaze sa odrazia rozne zmeny (skor vnutorne, ak mas nejake problemy s robotou, rodina....), je to asi nieco ako ventil 😒

tanity
16. okt 2008

lolka, tak to je vazne sila....ze sa to dokaze takto zmenit v priebehu par mesiacov ci tyzdnov 😕
hlavne je teda sa nestresovat a snazit sa byt v klude, nedat sa vytocit...ach jaj, keby to len slo...niekedy ma v robote tak vytocia, ze.....ale odkedy viem o tej stitnej, dost sa kontrolujem a snazim sa kortizolik setrit 😵

lolka
16. okt 2008

presne tak tanity, treba byt pod dohladom lekarov, clovek musi "pocuvat" aj svoje telo a ak sa nieco deje, nenechat to len tak.
ja som momentalne 4 mesiac doma - dobrovolne bez roboty, aby som si vybehala vsetkych lekarov, dokoncila byt (muzik zaraba 😵 ) a hlavne bola v pohode, ze snad znova zadari........a vidis, asi z toho vsetkeho moja uz neexistujuca stitnica uplne zblbla 😅 😕

nanai
16. okt 2008

Je to desne co vsechno cloveka ovlivnuje...jo mít zdravé dítě, to je prostě zázrak a dar....Ja uz mam nasazeny Euthyrox nejdřív 25mg denně, teď přecházím na 50 mg denně, za měsíc mi to budou kontrolovat a pak hurá zas do snažení🙂!

lolka
16. okt 2008

nanai, no, tak nejak 😅 ja beriem 100 Euthyroxu denne, ale teraz momentalne mam zvysenu davku na 125

sveva
16. okt 2008

Ahojte. Ja som bola v utorok na kontrole v Ľubochni so ŠŽ a výsledky mám ukážkové. Tak sa vytešujem. Beriem euthyrox 75.

Tanity ako dlho sa liečiš?

petreva
17. okt 2008

Holky, jak vás tak čtu, hodně vás mělo v těhu zvýšenou dávku....já byla na odběru ve druhém měsíci těhu, ale dávku mi nechala stejnou jen přilala jodid...prý pro mimčo. A půjdu až za dva měsíce, tedy na konci října. Mám z toho všeho divný pocit a nějak se bojim o mimčo, aby mělo vše pro svůj zdravý vývoj...hlavně nervovou soustavu. Není to divný, že mi dávku nezvýšila? A kontrola až za tak dlouho?

delfi07
17. okt 2008

Ahoj holky,
Petrevko, to nevím. Mě endokrinoložka řekla, že až se podaří, tak se nahlásit do konce 2. měsíce a pak by mi zvedla dávku z 50 Letroxu na 75 (takže z jedné tablety na jednu a 1/2). Možná to po dbou měsících stačí. Myslím, že Krista někde psala, že to mimi má už poměrně brzy svoji vlastní sž a i maminka z toho trochu žije. Konec října je za chvilku, ale jestli máš nějaké příznaky rozhozené sž, tak si raději zajdi na kontrolu dřív, to u toho doktora musí pochopit. (A jestli to nebudou chtít pochopit, tak si ty příznaky prostě vymysli a hotovo - mimi je důležitější, pro něho všecko). 🙂 😎
U nás bohužel tentokrát zase nic..☹ a tentokrát už jsme si mysleli... Tak ještě jednou. Ale moc, moc děkuju za podporu! Tanitko, taky na tebe budu moc myslet 🙂

strouzek
17. okt 2008

holky volal dr. výsledek z uzliny v pohodě ale stejně mi hrozila ta radioléčba takže jsme se domluvili s dr. že chcu operaci, prý by jí doporučil i své ženě prý po mě a i pro budoucí mimčo je to to nejlepší