Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

petreva
20. sep 2008

Delfi, moc moc a moc štěstíčka, vytrvalé potvůrky a přívětivé vajocho 😉 !!! Aby se už brzy zadařilo a objevila jsi ty dvě nejvytouženější čárky 😉

delfi07
21. sep 2008

Ahoj Petrevko! děkuju moc!
Jak se má miminko? Poslouchá trošku? a je hezky vidět? jejej, to už má skoro tři měsíce, potvůrka 😅
Děkuju ti za přání, přesně to právě potřebujeme- už se to přeci sakraš musí zlomit. Teď nám to totiž bohužel nevyšlo (a to jsme měli pěkné tři a půl folíky ]- ) takže teď prostě doufám, že napodruhé už to bude lepší. Prý u prednisonu (to je nějaký sajrajt na snížení imunity) je potřeba tak šest týdnů, což bude při druhém našem pokusu akorát. Našli mi totiž předtím nějakou zvýšenou hladinu protilátek, tak snad už to bude všechno... 😒 asi pak napíšu nějakou příručku o tom, co všechno se může zamotat... 😉 🙂

krista
22. sep 2008

Ahojky holky 🙂

Delfi moc na tebe myslím a strašně držím palečky, kdykoliv zahlédnu tohle téma tak si na tebe vzpomenu aby si už měla prďolku v bříšku 😵

Petrev jak se máš? Ty jo už 14tt 😵

Holky tak já jsem se dneska dovolala na výsledky štítný žlázy a jsem z toho vedle, 7 let mám hyperfunkci a po porodu mám hypofunkci!!!!!!!!!!!!! Tak se tam dneska mám stavit pro Letrox nebo ty druhé prášky od "E" nemůžu si vzpomenout na název, ale zapomněla jsem mu říct, že kojim, ale ty se asi u kojení můžou že? Tak to čučim, že se mi to takhle zhouplo 😲

jabluncanka
22. sep 2008

Kristo,

zhoupnout se to může.Vždyť těhotenství je taky pěkná hormonální houpačka pro tělo... To co myslíš se jmenuje Euthyrox a bere se normálně i při kojení... Já to užívám taky a budu už pořád.Jen mám te´d vyšší dávku... 😉

krista
22. sep 2008

Jablu já jsem věděla že se to může zhoupnout, na to jsem byla upozorněná už před otěhotněním, ale netušila jsem že se to zhoupne do opačné funkce, spíš vyhrožoval operací, tak jsem čekala jak mě bude zase přesvědčovat a místo toho tohle 😀 No tak aspoň nemusim na tu operaci 😅

A díky za info o Euthyrox, já ho na to kojení stejně ještě upozornim 😀 A otěhotněla jsi v pohodě s hypofunkcí?

jabluncanka
22. sep 2008

Kristy,

až po správném nastavení Euthyroxu,což bylo skoro rok.Začínala jsem na 50ug,ale teprve až jsem najela na 75ug,tak jsem otěhotněla hnedka druhý měsíc.Ale my to měli ještě trochu komplikované se SPG a až jsem půl roku poléčila MP vitamínkama,tak spolu se zvýšením dávku na štítku se to povedlo...Momentálně jsem na 100ug Euthyroxu denně.Ale cítím se opravdu dobře.Po porodu se zase vrátím a těch 75ug...Ale nevadí... 😉

tanity
22. sep 2008

ahojky dievcata,

idem si zasa po radu 😉
Som z toho celeho trosku zmatena....snad mi pomozete? Takze, diagnoza je autoimunitna tyreoiditida..vytvaram si protilatky proti stitnej...tomu celemu rozumiem. Mam ale hodnotu THS (je to hormon stitnej zlazy?) dost vysoku..vyse 6. Je to teda hyperth.? (cize zvysena funkcia stitnej?) to by som si logicky vedela vysvetlit....ale beriem euthyrox, ktory, ako som sa docitala v letaku, je skor na hypofunkciu (okrem ineho)...alebo sa mylim? ta hyperfunkcia sa tam sice tiez uvadza, ale za dost divnych okolnosti...tiez sa na letaku uvadza, ze sa euthyrox nesmie brat pri "neliecenej zvysenej funkcii stitnej zlazy"....rozumiete tomu? Odkedy totiz beriem euthyrox, citim velmi zretelne to "cudzie teleso v krku" ...viete co mam na mysli, ze? je to od tej doby, co som zacala brat ten hormon...a je to velmi neprijemne...moze to byt tym, ze je davka nepsravna? alebo si este len zvykam? Beriem ho skoro 2 mesiace. Dakujem za odpoved, drzte sa. t x x x

delfi07
22. sep 2008

Jej Tanity, to ti asi neporadím, ale někdo z holek se určitě najde...

Kristi, děkuju moc a to na tebe teda zírám! 😀 tohle všechno je na světě možné? no vidíš to, to se budou škrábat na hlavě i doktoři. S takovou až budeš mít další mimčo, tak to už ti tu štítku dá nespíš do pořádku úplně t😀 😉 to jsme tak ráda, myslela jsem taky na tebe

krista
24. sep 2008

Jablu tak doufám, že se mi ta štítka brzo srovná, docela se těch problémů s dalším otěhotněním teď bojim 😒

Tanity já taky moc neporadím, sama tý štítný žláze už vůbec nerozumim 😖

Delfi a kdy se u vás zase něco chystá? Ať vím kdy mám na vás nejvíc myslet 🙂

jabluncanka
24. sep 2008

Tanitko,

když jsem začínala s léčbou měla jsem TSH 6,58... Je to o tom,že štítná žláza sama nestačí produkovat správnou hladinu a tak se brání... Ten nedostatek,nebo brzdu jesti chceš způsobují právě ty protilátky při tom autoimunním zánětu... než se nastaví správná hladinka a tělo ji tak nějak příjme za svou,může to chvíli trvat... Začínala jsem na 50ug Euthyroxu,po cca roce jsem dostala 75ug podle výsledků krve a teĎ v těhu mám 100ug denně.Jakmile porodím,vrátím se zpět na těch 75ug denně...
Chce to trpělivost-TSH 6 není hyperthyreoza.tedy hyperfunkce...

tanity
24. sep 2008

dievcata,

dakujem vam velmi pekne za vase info, tebe jabluncanko obzvlast.....no vidis, zle som si to vysvetlila s tou hyperthyreozou.....ja viem, vsetko chce svoj cas....ach jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj.....a jablu, co si myslis, mozu mat tie moje neprijemne pocity v krku nieco s tym, ze sa to objavilo odvtedy, co som zahajila liecbu euthyroxom? mozem mat nejaku divnu reakciu na ten liek? dakujem uz vopred za odpoved, cenim si to x x x

dobru noc

jabluncanka
25. sep 2008

Tanitko,

asi se to ze začátku v Tobě trošku "Bije".Já to měla taky... Časem to přejde,neboj...Možná by Ti pomohl podle hladin hormonů v krvi i nějaký Jodid,ale to musí nastavit MUDr.... 😉
Neboj,bude to dobré,jen to chce čas... 🙂 😉

delfi07
25. sep 2008

Ahoj Kristi,
no tenhle týden ještě doberu clostilbegyt. (Už se těším, jak s ním seknu 🙂 ) Potom na UTZ a další šanci budeme pokoušet tak příští víkend. Tak snad už, ten pitomý prednison už by měl taky zabrat 😖
Měj se krásně a zdravím i všechny ostatní

matita
25. sep 2008

Ahojte, vedeli by ste mi prosim Vas poradit? Mam strumu, na ktoru beriem L-thyroxin. Tento mesiac som zacala uzivat zvysenu davku - 1 tabletu denne (myslim, ze 50 mg), predtym som brala 1/2 tablety. Vynechala mi vsak menstruacia. Mohlo by sa to stat v dosledku zvysenia davky L-tyroxinu? Nemate niektora takuto skusenost?

tanity
25. sep 2008

jabluncanka,

velmi ale velmi pekne dakujem za tvoje slova....tiez som si to zacala tak vysvetlovat, hlavne ked som sa docitala, ze na zaciatku liecby sa mozu vyskytnut prave take priznaky, ktore su inak typicke pre ochorenia stitnej zlazy (teda to moje extremne vypadavanie vlasov a ten hnusny pocit v krku-ktore sa ale zacali vyskytoovat az po nasadeni lieku...)...dakujem jablu a drzim palce, nech aj nadalej pokracuje tehu pohodovo x x x

matita, to ti neporadim, ale snad sa len pridam, ze mne zasa tentokrat prvy raz prisla menstruacia o 4 dni skor....nikdy som to predtym nemala, tak to tiez pripisujem tomu lieku....asi kazda nejaka zmena sposobi na cas "chaos" v tele, potom sa to snad da do poriadku...drzim palce x x x

delfi07
26. sep 2008

Ahoj Matita a Tanitko,
mohlo to ovlivnit i něco jiného, ale obecně prý snížená funkce sš způsobuje prodloužení cyklů a zvýšená zase zkrácení. Takže to myslím, že to mohlo být těmi léky - uvidíte za měsíc, až se to trošku ustálí

matita
26. sep 2008

Ahojte. dakujem za info. Kedze sa vsak v tejto problematike len zacinam orientovat, tak mi toho este vela nie je jasne. Ja mam tusim nejaku mne cudne sa prejavujucu formu poruchy stitnej zlazy. Mam ju podla usg zvacsenu, ale krvne testy mam v poriadku. Robili mi vsak iba S-TSH, S-fT4 a S-aTPO. Vsetko v ramci normy. Az na to, ze som dvakrat potratila + jedno mimomaternicove. Beriem ten L-thyroxin - od tohto mesiaca zvysenu davku, ale iba na zaklade vysledkov usg. Krv mi proste lekarka nevzala (po troch troch mesiacoch uvodnej davky L-thyroxinu). Nemali by sa testy hormonov robit vzdy, ked ma chce nastavit na optimalnu uroven? A nerobia sa aj ine testy ako tie hore spominane?

jabluncanka
26. sep 2008

Matita,

jiné testy nevím,že by se dělaly. Moje MUDra mi kontroluje krev každé 3 měsíce,když jsem nebyla těhu a teď každých 8 týdnů...

alicag
29. sep 2008

Ahojte slniečka Delfi,krista,Jablunčanka,Petreva a ostatne 😉
Tak zasa mam za sebou neuspešne3.ivf.Išla som do toho z odporučenim od endokrinologičky,že štitnu mam stabilizovanu.Beriem 75 eutirox a cez sobotu a nedelu 100 eutirox.po stimulke som mala na počudovanie 10 vajok.Oplodnili sa bez isci 9.kusov.z toho nam ostalo na druhy den 6. 🙂 na treti den bol transfer dali sme 2 bubatka 4 a 6 bunkove.Cely čas som bola v pohode doma na pn občas ma bolelo podbrušie ale inač mi bolo o.k.Dokonca mi menzes meškal 8 dni a mi sme misleli,že to vyšlo.lebo mne nikdy nemeškava a mam presny ciklus 28 dni.test bol bohužial negativny ☹ a na druhy den od testu som začala krvacat.ale mame ešte 1 maleho mrazačika.3koda,že mi nikto nepovie prečo to nevyšlo teraz z aka bola pričina žeby štitna alebo sa prestali vyvijat?ktovie.snad mi to vyde nabuduce.Ja len tolko.v oktobri idem na kontrolu k endokrinologičke tak uvidim,čo mi povie a ake budu vysledky,
Držkajte sa všetky 😉

delfi07
29. sep 2008

Alicag, to je mi moc líto ☹ . Podle toho, co píšeš, se možná to drobci opravdu uchytili, ale pak se jim něco přestalo líbit. Ten třetí týden po oplodnění je prý rozhodující a tam se právě teprve projeví, kteří mimísci jsou natolik v pořádku, aby mohli dál růst.

(na jedněch stránkách k tomu píšou tohle:"Třetím týdnem vstupuje embryo do mimořádně citlivého období svého vývoje a je velice zranitelné. V tomto týdnu dochází k diferenciaci buněk do té míry, že je definitivně určeno, do jakých tkání a jednotlivých částí těla se budou dále vyvíjet. Embryo je poměrně silné, ale velice zranitelné působením drog, alkoholu, kouřením infekcemi a působením některých chemikálií (karcinogeny). V tomto týdnu také odumírají embrya, u nichž nastaly vážné chromosomální defekty.")

Takže to možná vůbec nemusí být tebou a příště by to klidně mohlo vyjít. Strašně moc ti fandím, aby se to příště podařilo. Nemohli by ti napsat aspoň lázně nebo něco? Už ty hormony samotné dokážou člověka docela vyřídit, takže je unavený a potom ještě tohle... Jestli si člověk někdy zaslouží dovolenou, tak teď. Dávej na sebe moc pozor, budem na tebe všechny myslet a držet ti palce 😔 😉

alicag
29. sep 2008

😉 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

tanity
9. okt 2008

ahojte dievcata,

velmi sa tesim, lebo som vcera volala ohladom vysledkov a mam vysledky v norme.....HURA!!! Presnejsie, TSH sa mi upravilo z hodnoty 6,7 na 3,6...a FT4 je stale v norme,,,takze, mam velku radost...a dakujem za rady...x x x

zabza9
9. okt 2008

Ahojte, tak ode dneška patřím i k vám...
Mohly byste mi holky poradit co znamenají tyto výsledky: a-TPO 4455, TSH 7,56, f-T4 6,7? Moc děkuju, navíc nám zjistili ureoplasmu, tak jsem z toho nějak přešlá...zajímalo by mě, co jsou ty hodnoty štítovky zač a jaká je léčba?

tanity
9. okt 2008

zabza,

skopirovala som nejake info z netu 😉

Podľa výsledkov z krvi si môžte odsledovať ako Vám funguje ŠŽ:

Vyšetrenia z krvi pacienta:
I. Stanovenie TSH (co je vlastne tyrotropín, tyreotropný hormón)

Je jedným z najcitlivejších parametrov pre posúdenie funkcie štítnej žľazy. Používa sa ako vyhľadávací test. Rozpätie hodnôt sa mierne líši pri jednotlivých laboratóriách v závislosti od metodiky, ktorá sa používa pri vyšetrení, udáva sa 0,4 až 4 mlU/l. Hodnoty sa posudzujú vzhľadom na iné hormóny, predovšetkým k FT4.
II. Určenie koncentrácie voľných hormónov

FT3 – voľný trijodtyronin

Normálne hodnoty 3 až 6,5 pmol/l séra (tiež v závislosti od laboratória)

FT4 – voľný tyroxin, pomáha upresniť poruchu funkcie štítnej žľazy

Normálne hodnoty 9 až 23 pmol/l

Diagnosticky najvýznamnejší je vzťah FT4 a TSH, stanovenie celkového trijódtyronínu a jeho voľnej frakcie FT3 má zväčša spresňujúcu hodnotu.

Hodnotenie funkcie štítnej žľazy vzhľadom na TSH, FT4.

TSH, FT4 v medziach normy – normálna funkcia štítnej žľazy

TSH zvýšené, FT4 normálne – znížená funkcie, bez klinických príznakov (subklinická hypotyreóza)

TSH zvýšené, FT4 znížené – znížená funkcia štítnej žľazy úplne rozvinutá (manifestná hypotyreóza)

TSH znížené, FT4 normálne – zvýšená funkcia štítnej žľazy, bez klinických príznakov (subklinická hypertyreóza)

TSH znížené, FT4 zvýšené – klinicky rozvinutá zvýšená funkcia (manifestná hypertyreóza).

III. Stanovenie autoprotilátok
protilátky proti tyreoglobulínu - anti –Tg
protilátky proti tyreoidálnym peroxidázam - anti TPO

Tieto dve autoprotilátky sa používajú najčastejšie a signalizujú niektorú z autoimúnnych ochorení štítnej žľazy.

Protilátky proti TSH receptorom sú typické pre Graves-Basedovovu chorobu.

(......TPO su vlastne protilatky...... Klasické infekční záněty štítné žlázy jsou mimořádně vzácné. Naopak časté jsou autoimunitní tyreoiditidy, tedy neinfekční záněty, spočívající v poškození žlázy imunitním systémem – speciálním vyšetřením se v krvi prokazují protilátky proti bílkovině štítné žlázy tyreoglobulinu (TgAb) nebo proti enzymu tyreoperoxidáze (TPO).....hodnoty som nenasla, prepac 😒 )

....z toho co pises mi vychadza, ze mas znizene FT4 a zvysene TSH, takze to tak vychadza na tu znizenu funkciu stitnej plne rozvinutu....tak neviem, ci som ti nejak pomohla...nasadili ti aj nejaku liecbu?
prajem pekny vecer x x x

inak, dobra stranka je http://www.zdravie.sk/sz/content/461-31091/Labo...

tanity
9. okt 2008

...inak, niekde uvadzaju na strankach (anglickych), ze norma pre TSH je od 0,3 do 3....inde zasa 0,5 do 5 a na slovenskych som nasla hornu hranicu 4,25 ale aj 4,7....vraj to zavisi od laboratorii....na mojich vysledkoch sa uvadza ta vrchna norma ako 4,05....tak neviem, myslim, ze potrebujem radu jabluncanky 🙂 (zdravim x x x )

zabza9
9. okt 2008

Tanity moc Ti děkuju, jsi zlatá, pomohla jsi mi!! 😵 😵
Léčbu ještě žádnou nemám, dnes mi v CARu dali tyto výsledky a poslali mě objednat se na endokrinologii, tam jdu až posledního října 😉

krista
10. okt 2008

kukuca • Dnes v 10:02
Ahoj holky, včera mi zjistila endokrinoložka pohmatem zvětšenou štítnou žlázu. V pubertě jsem se léčila s protilátkama proti štítné žláze, pak se to srovnalo tak jsem nepřecházela k dospělým na odddělení .Protože jsem před měsícem prodělala potrat, tak jsem šla zas po letech na endokrinologii.Dělali mi krevní testy a utz,ale výsledky až za týden. Prý je jako jeden z příznaků náchylnost k potratům. Sice neznám ještě diagnózu,ale zajímá kdo se s tím léčí a jestli se dá,když se člověk léčí donosit zdravé dítě..Děkuju

tanity
10. okt 2008

zabza 🙂 to som rada...tak uz len ist si po lieciky a zacat cim skor, aby si sa aj cim skor dala do poriadku...pa a vela stastia x x x

krista, je mi luto tvojej straty ☹ no, bohuzial je to tak....ja som prisla uz o 3 babatka, prvykrat uv vo vyssom stupni tehotenstva 😔 😔 😔 ....no bohuzial, na testy ma poslali az po druhej strate, lebo samozrejme, po prvej to nerobia, co ma velmi hneva.....moj lekarma vsak na stitnu neposlal, len radil cakat pol roka a ze uz garantuje, ze vsetko bude ok...neviem, odkial bral tu istotu, ale v auguste sme sa po pol roku pokusili a prisli sme aj o tretie babatko....az po tom mi zistili, ze mam autoimunitne ochorenie stitnej a subklinicku hypotyreozu...a ano, ta sposobuje opakovane straty, ak sa NELIECI! ak sa vsak lieci, potom je vsetko v poriadku...ved sa staci pozriet na dievcata, ktore su na tejto teme a su stastne tehotne a maju uz aj dokonca zdrave dietatka 🙂 🙂 🙂 takze krista, uvidis za tyzden, no ja verim, ze po nasadeni liecby sa vsetko da do poriadku a uz sa ti/nam to nikdy nestane 😵 pekny vikend x x x

sveva
10. okt 2008

Ahojte baby. CHcem vám dať trošku optimizmu. Ja mám presne tú istú diagnózu ako si písala tanity. Liečim sa už dosť dlho a otehotnela som po dlhom snažení. Tak vám držím palce nech vám to čím skôr vyjde. 😵

tanity
10. okt 2008

sveva dakujem za povzbudive slova 🙂 🙂 🙂 Neodolala som a pozrela som sa na tvoje albumiky a dievcatka maju nielen nadherne mena, ale su aj prekrasne bytostky 😀 naozaj krasne dcerky mas....ach jaaaaaaaj, verim, ze sa aj my raz dockame....nielen anjelikov, aj ked su mi nadovsetko drahi, ale aj zivych babatiek....svevi tak sa drzte a vdaka x x x