Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

petula22
6. dec 2011

@gabinap12 Ahoj, myslím, že za neúspěch vitamíny nemůžou, ale mě vždy na štítné říkají, že nemám brát vitamíny, kde je jod. Zkus nějaké vitamíny, kde jod není, u nás to byl Elevit-ted přestali vyrábět, tak beru Elasti-Q Prenatal DHA jiné jsem bez jodu nenašla.

petula22
6. dec 2011

@cola1982 Ahoj, jak ti řekli dr. během těhu se můžou objevit problémy se štítnou žlázou. Pokud nefunguje jak má, tak má vliv na vývoj miminka, ale hlavně na začátku těhu. Pokud to ted podchytili, dostaneš hormony, a uvidíš, že se to srovná.

adamnina
6. dec 2011

Ahojte, rada vám napíšem moje skúsenosti. Pri prvom tehotenstve som ani len netušila, že môžem mať niečo so štítnou žľazou. Otehotnela som na prvý pokus, aj keď som mala pár rokov pred tým vážne problémy, ale asi psychika robí svoje a ja som si aj s manželom povedala, že keď to nebude na prvý raz, budeme trénovať 🙂 ďalej a výjde to neskôr. Tehotensvo bolo ukážkové a ani ma nenapadli, že by sa niečo mohlo stať. Adam je už desaťročný chalan a máme z neho obrovskú radoť. To, že nemám niečo v poriadku so štítnou žľazou, zystila až neskôr lekárka, ktorá mi robila preventívnu prehliadku kvôli poisteniu úveru a nie môj doktor...o tom si myslím svoje. Podstúpila som všetky vyšetrenia, lebo bolo podozrenie na náder. Našťastie to dopadlo dobre a užívam iba lieky. Tiež ma zaujímalo, čo ak budem chcieť mať druhé dieťa, ale bolo mi povedané, že budem sledovaná a nemala by to byť prekážka. O druhé bábätko sme prišli ešte počas tehotenstva a tiež mi nikto nevedel povedať, že čo sa stalo. O sedem mesiacov na to som otehotnela znovu a tentokrát sa nám narodila zdravá dcéra. Lieky som užívať neprestala, chodila som na odbery a všetko je v normále. Lieky budem brať už stále a nemôžem už darovať krv, ale s tým sa žiť dá, tak vám ostatným želám, nech všetko dobre dopadne.

adamnina
6. dec 2011

Ahojte, rada vám napíšem moje skúsenosti. Pri prvom tehotenstve som ani len netušila, že môžem mať niečo so štítnou žľazou. Otehotnela som na prvý pokus, aj keď som mala pár rokov pred tým vážne problémy, ale asi psychika robí svoje a ja som si aj s manželom povedala, že keď to nebude na prvý raz, budeme trénovať 🙂 ďalej a výjde to neskôr. Tehotensvo bolo ukážkové a ani ma nenapadlo, že by sa niečo mohlo stať. Adam je už desaťročný chalan a máme z neho obrovskú radoť. To, že nemám niečo v poriadku so štítnou žľazou, zistila až neskôr lekárka, ktorá mi robila preventívnu prehliadku kvôli poisteniu úveru a nie môj doktor...o tom si myslím svoje. Podstúpila som všetky vyšetrenia, lebo bolo podozrenie na nádor. Našťastie to dopadlo dobre a užívam iba lieky. Tiež ma zaujímalo, čo ak budem chcieť mať druhé dieťa, ale bolo mi povedané, že budem sledovaná a nemala by to byť prekážka. O druhé bábätko sme prišli ešte počas tehotenstva a tiež mi nikto nevedel povedať, že čo sa stalo. O sedem mesiacov na to som otehotnela znovu a tentokrát sa nám narodila zdravá dcéra. Lieky som užívať neprestala, chodila som na odbery a všetko je v normále. Lieky budem brať už stále a nemôžem už darovať krv, ale s tým sa žiť dá, tak vám ostatným želám, nech všetko dobre dopadne.

gabinap12
6. dec 2011

@petula22 ahoj ďakujem za radu, skúsim si ich zohnať...a tiež to prekonzultujem s endokrinológom, len sa čudujem že mi môj gynekológ nič k tomu nepovedal napriek tomu, že vie o mojich problémoch so ŠŽ...možno to naozaj nemá súvis, ale čo ak...bojím sa už všetkého, predsa len sú to svojim spôsobom umelo vyrobené vitamíny...po tom všetkom čím sme si prešli budem opatrná...

cola1982
6. dec 2011

@petula22
Dakujem za odpoved..takze to nevadi, ked mi to zistili az v 30 tyzdni tehotenstva? Pride mi to dost neskoro.Tak ale doteraz som ziadne problemy nemala..

petula22
6. dec 2011

@cola1982 ona se ti asi zhoršila až ted. U nás dělají automaticky odběry na štítnou, aby to zjistili, co nejdřív.

cola1982
6. dec 2011

@petula22 no mne tie test robili na zaciatku tehotenstva a tam bolo vsetko v norme...

petula22
6. dec 2011

@cola1982 Tak si myslím, že můžeš být v klidu 😉

tessa3331
7. dec 2011

baby neviem či mi viete poradiť, ale dnes mi volal gynekológ, že vraj nemám štítnu v poriadku. Ale ja som ju doterz mala...ja fakt neviem čo to je a ešte viac sa bojím toho, čo to môže spraviť s bábätkom. ☹

bleelka
7. dec 2011

@tessa3331 aj sa mala v poriadku a prvym porodom sa mi vytvorili protilatky a telo stitku nici, som na liekoch, znova tehotna. neboj, nasadia ti liecbu a budete v poriadku ty, aj babo 🙂 hlavne, ze sa to podchytilo a prislo sa na to!

tessa3331
7. dec 2011

no dúfam že to bude v poriadku, lebo som sa príšerne zľakľa ☹

cola1982
9. dec 2011

@petula22 Dne som bola na kontrole a pytala som sa doktora, ako to s tymi hormonami vlastne je..Povedal, ze oni robia testy na Ths a tento hormon som mala aj mam v poriadku.O zvysenom T3 a T4 ( co robi len internista a endokrinolog) mi povedat nevedel.Zeby im stacil vysledok THS,Ktory mam teda stale v norme?No a ako som uz povedala,vraj tie hormony zvyknu mat ine hodnoty v tehotenstve ,ako normalne.Buduci tyzden idem ku endokrinologicke, tak som hrozne zvedava, co mi povie.. To su stresy ☹

petula22
10. dec 2011

@cola1982 To bude dobré, bud v klidu. Hlavní ukazatel je opravdu TSH, pokud tej v pořádku, tak se nestraš. Těhu je velká zátěž pro tělo, takže tělo reaguje. Uvidíš, že ti endo řeknne, že je to v pohodě. Je dobře, že to mají pod kontrolou. Já jdu na kontrolu příští týden, tak jsem zvědavá, jak na tom budu, mě to TSH hodně lítá,

cola1982
10. dec 2011

@petula22 Dakujem opat za povzbudenie, potrebovala som si to tu najst 🙂 Teraz som si vsimla, ze ty tiez cakas babo..prajem ti, nech ti tehotenstvo prebieha bez akychkolvek problemov.Ak hovoris, ze tebe to THS lieta, tak urcite to ma tvoja doktorka podchytene pod kontrolou uz od sameho zaciatku..a tiez to bude dobre,uvidiiis!!! 🙂
Mne tak zacalo lietat zelezo..ale to tiez az teraz ku koncu..Mam pocit, ze ku koncu mi leta hadam vsetko ☹..DRZIM PALCE!!! 😎

petula22
10. dec 2011

@cola1982 Dík moc, já mám skvělo dr. na endo, ta si me pohlídá 😵

matax
12. dec 2011

práve je na STV relacia medicina o ochorenich štítnej žľazy

gabinap12
15. dec 2011

@petula22 ...ahoj tak včera som bola na endokrinológii a hodnota TSH mi vyskočila až na 20,25 mala som v práci stresy...takže zrejme toto bude príčinou neúspechu, zvýšili mi dávku Euthyroxu z 25 na 50ug denne a uvidíme čo sa bude diať, ale aspoň viem že sa nemám stresovať, nerobí to dobre nášmu snaženiu...a vraj femibion môžem užívať ďalej je to nízka dávka aby niečomu škodila...takže pokračujeme...vidím že budeš mať bábätko gratulujem🙂 dúfam, že aj my sa dočkáme...

petula22
15. dec 2011

@gabinap12 Ahoj, tak hlavně, že to už máte pod kontrolou, až se ti hladina sníží, tak uvidíš, že se zadaří 😵 . Jj, stres není pro štítnou dobrý, taky mi to při stresu hodně lítalo. Já byla na kontrole kvůli těhu a zatím se štítná drží, dostala jsem taky přidáno, já už fakt beru koňské dávky.

tinasc
15. dec 2011

@gabinap12 a ty máš hypotyreózu? endokrinologička to tak myslela, že vo femibione je nízka dávka jódu aby uškodila? 🙂

babula108
15. dec 2011

Ahojte čítam, že by sa nemali brať vitamíny, ktoré obsahujú jód? Ja beriem femibion už od začiatku tehu ešte aj teraz. Chodim aj endokrinologicke od zaciatku tehu a ta mi predpisala L-thyroxin 50, neskôr 75 a teraz zase stiahla na 50. Ale počula som niečo o tom, že by sa nemal užívať jód keď sa berú tie tabletky. Čo je na tom pravdy. Nemohla som uškodiť nejak bábätku? Veď ja som mu chcela len dobre s tými vitamínmi.

sssiska
15. dec 2011

Ahojte dievcata, chcela by som sa spytat kedy ste boli u prvykrat u endokrinologa, ked ste otehotneli? Ja mam hypo a normalne beriem 1/2 tbl. L-thyroxinu 50. Idu sviatky, tak mam trocha obavu ci budu v tomto obdobi na endokrinologii pracovat. Moje testiky su este nejednoznacne 🙂 Tak este nechcem robit paniku. Zaroven sa bojim, aby som nieco nezanedbala, kedze o prve babatko sme prisli.

to babula108 mne endokrinologicka neodporucala tehotenske vitaminy s obsahom jodu. Poznate nejake tehotenske vitaminy bez jodu? Musim sa jej pri najblizsej kontrole spytat, co by odporucila.

mariakajelova
15. dec 2011

@l7067 dobrý 🙂. ja mám ten istý problém so štítnou žľazou. po dlhodobej spolupráci endokrinologičky a gynekologičky sa mi podarilo snáď zázrakom otehotnieť po 8 mesiacoch. tehotenstvo predchádzala hormonálna liečka, ... mala som síce rizikové tehotenstvo a malá sa nám narodila o dva týždne skôr cisárskym rezom, ale chvalabohu je všetko v poriadku. držím Vám veľmi palce a nestrácajte určite nádej 🙂. bude to v poriadku. a snáď sa Vám pošťastí bábätko práve vtedy, keď to už budete vzdávať. tak to bolo aj u nás

pluto33
15. dec 2011

nevzdavajte mne sa to podarilo až po 6 rokoch spolupráce

petula22
16. dec 2011

@babula108 Ahoj, určitě jsi mimču neuškodila. Mluvila jsem se svojí endo,říkala mi, že ted už vit. s jodem můžu, když jsem po kontrole, oni podle toho dávají léky a chtějí to mít pod kontrolou. Akorát by ty vit. měly obsahovat max.100 mikrogramů. Já beru bez jodu, tak mi k tomu předepsala Jodid 100. Když si pak koupím s jodem, tak to mám vysadit.
@sssiska Ahoj, když mi vyšel těhu test, tak jsem volala na endo a hned mě objednali, takže jsem byla na kontrole v 7 týdnů, další mám za 2 měsíce, okamžitě mi navýšila dávkování hormonů.

babula108
16. dec 2011

@petula22 no ved teraz je to uz jedno doberiem poslednú krabičku čo mám a už s tým končím, potom po pôrode prejdem asi na niečo iné lebo tento femibion je dosť drahý a celé tehu to brať je poraidna pálka. Ja tiež dúfam, že som mu neuškodila ale rada by som vedela prečo by sa to nemalo užívať spolu ak to niektorí endokrinologovia tak hovoria.

petula22
16. dec 2011

@babula108 On se jodid při některých onemocněních štítné žlázy nesmí.

babula108
16. dec 2011

@petula22 hej a to tie onemocnění sú aj nejak špecifikované a čo by to mohlo spraviť ak by to dotyčná brala ako napr. ja a celé tehotenstvo veď jód obsahujú aj niektoré potraviny nie?

petula22
16. dec 2011

@babula108 Až tak do detailu to nevím, to by ses musela zeptat dr. V potravinách ho je nepatrné množství.

babula108
16. dec 2011

@petula22 aha no ale aj tak dakujem tak uz mi len zostáva dúfať, ze ten femibion malemu neuskodi a ani neuskodil