Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

ivanka12
5. jan 2012

@mars3000 ja tiez musim brat lieky dozivotne, beriem L-Thyroxin, pred rokom mi vyoperovali celu stitnu zlazu ale citim ze mi bude musiet zvysit davku lebo necitim sa najlepsie, mavam dlhe cykly (naposledy 52 dnovy), dokonca anovulacne, uz vyse tyzdna ma boli podbrusko z toho, som vkuse unavena, neschopna nieco robit, je mi zima a podobne. Nastastie na kontrolu idem buduci tyzden tak dufam ze sa to zlepsi.

ivanka12
5. jan 2012

@micak no tak to moze byt znizeou funkciou stitnej zlazy, podobne problemy mam aj ja...ja by som na tvojom mieste isla najprv za obvodnou lekarkou, ta ti bud zoberie krv alebo ta posle rovno za endokrinologickou. Drzim palce 😉

mars3000
5. jan 2012

@ivanka12 tak to je celkem sila, pani doktorka mi kadyho pul roku zveda davky a mne uz to nebavi, je to prece jen hormon.ale citim se jakz takz. pokud bych si ji nechala vyoperovat a bylo to horsi, tak do toho asi nepujdu. rikala mi, ze s operaci jeste pockame. jenze nevim jak to bdue v tehotestvi a bojim se,aby to jeste nebylo horsi. no uvidime

ivanka12
5. jan 2012

@mars3000 no ak otehotnies tak ta budu sledovat pozornejsie, a davky ti urcite zvysia

aleks_30
6. jan 2012

@ivanka12 Ahoj, nie su to sice doplnkove vitaminy, ale ja som si kupila tekvicovy olej "Fortuna Vitae" . Je sice drahsi, ale citala som vela referencii a je velmi dobry pre zvysenu aj znizenu funkciu ŠZ. Na jej upravu. Ja ho beriem zatial len par tyzdnov, kontrolu mam o 2 mesiace, tak dufam budu vysledky lepsie. Pozri si o tom info na nete. Ja doberem flasku a uvidim ci si objednam dalsiu, ta jedna vychadza mozno na 3 mesiace. A uprava stitnej vyzera na dlhodobejsie liecenie 😒 .

tinasc
6. jan 2012

@aleks_30 vraj na úpravu ŠŽ je dobrý kokosový olej, ten je na hypotyreózu, ja som si kúpila tinktúru z pupeňov jarabiny čiernej arónie, ktorá pomáha pri hypo aj hyper... ja na sebe účinky badám v tom, že sa mi predĺžil cyklus, mala som ho dosť krátky a menej mi padajú vlasy... ten tekvicový olej nepoznám, to sa normálne používa do jedál na studeno, či aj na tepelnú úpravu?

aleks_30
7. jan 2012

@tinasc ahoj. Ta "Fortuna Vitae" je prírodný produkt za studena lisovaný tekvicový olej s organicky viazaným jódom. Ja si toho davan denne malu kavovu lyzicku po jedle, zatial davky moc neprehanam, ked berem na hyper aj tabletky. Uvidim casom ci mi pomohol, ale zatial tiez som to zbadala len natom, ze mi padaju omnoho menej vlasy a som mooozno trocha kludnejsia 🙂 . Cyklus mam 1-2 dnovy, co je na mna uplne nezvykle, ale mozno sa spamatava z toho, ze som vysadila pred 2 mesiacmi antiku. Ja len dufam, ze mi to vsetko zabere cim skor. Chceli by sme babatko, a myslim, ze teraz by to nebolo vhodne ☹.

tinasc
7. jan 2012

@aleks_30 človek vyskúša všetko, len aby si pomohol... ale bylinky nemôžu uškodiť, ak sa všetko berie s mierou 😉

gombicka
8. jan 2012

dievcata, neviete nieco o interkaciu calcia a liekoch na SZ? vedela som o zeleze, no teraz citam, ze asi aj calcium...nemate s tym niekto skusenosti?
@aleks_30 zvykli ti padat vlasy aj napriek tomu, ze beries lieky? Ja sa na to liecim uz pomaly 17r. a problemy s vlasmi mam stale...aj ked bola stitna pod kontrolou.

gombicka
8. jan 2012

@aleks_30 ten olej, Fortuna Vitae, kolko to stoji? na nete som nasla, ze 50 Eur. Vidi sa mi to celkom aj dost. Ako dlho to vydrzi? A pomaha to?

gombicka
8. jan 2012

@tinasc kde sa da kupit na tinktura o kt pises? A ako sa vola? Kolko stoji a ako dlho zhruba vydrzi?

aleks_30
8. jan 2012

@gombicka mne padali hrozne vlasy, az som sa vzdy zlakla. Potom ked mi prisli nato ze mam zlu stitnu, tak mi doktorka nasadila Thyrozol, a potom sa mi to upravilo, uz mi pada uplne minimum, ale uzivam aj ten tekvicovy olej, tak neviem, ktore z nich mi pomaha viac 🙂.

aleks_30
8. jan 2012

@gombicka Ano, je hrozne drahy, stoji tak okolo 50eur, ja som si ho objednala za 47eur .. tiez ziadna vyhra, ale hrozne chcem babatko, ak mi to ma pomoct, som ochotna do toho investovat. Berem to od 12.12 a zatial mi ubudlo malicko, berem len denne kavovu lyzicku po jedle, myslim si, ze to take tri mesiace vydrzi plus, minus. A v marci mam kontrolu, cize budem videt ako sa mi upravili vysledky. Inak mi zatial tabletky nezaberaju nato, naco chcem. Mne byva hrozne hrozne teplo stale, co ma neskutocne otravuje a potom neprejdem ani na druhe poschodie v klude, funim ako keby som presla do kopca tisic km :/. Ale tak berem to krato, dufam sa mi to casom polepsi. A viem, ze to treba trpezlivost 🙂.

tinasc
8. jan 2012

@gombicka ja ju kupujem v Bratislave, neviem ako sa ten obchod volá, ale predávajú tam takéto prírodné výživové doplnky, zdravú výživu a podobne...

gombicka
8. jan 2012

@tinasc mozes mi prosim napisat, ako sa to vola?

tinasc
10. jan 2012

@gombicka je to tinktúra z pupeňov jarabiny vtáčej arónie, od firmy Serafin, je to česká firma 😉

yvetulka
10. jan 2012

@aleks_30 ak mas ten olej fortuna vitae, tak s tym radsej prestan, ja som ho brala tiez dlhodobo a vysledky sa mi zhorsili, ked endokrinologicka nechapala, priznala som sa ze ho beriem a odporucila mi hned prestat, predimenzovala som ju ci co. a cuduj sa svete po pol roku sa konecne vysledky zlepsili. ale neviem, ake mas ty problemy. ak ti padaju len vlasy skus Fytomineral z firmy energy, su to kvapky, stoja 27,5 po zaregistrovani sa a zaberaju uzasne, mne vlasy rastu az az a ako zahustli.

aleks_30
11. jan 2012

@yvetulka Ahoj, velmi pekne dakujem za tvoje skusenosti s nim. Ja ho uzivam necely mesiac, sem tam zabudnem 🙂. Ale kontrolu mam az koncom marca, co je skoda, rada by som vedela ako a ci voboc mi ten olej pomaha, moze sa stat vazne co si spominala ://. Ja mam zle hodnoty na TSH a F3, mam zvysenu funkciu. Ale po mesiaci uzivania Thyrozolu sa mi krasne napravila F4, ta F3 sa zlepsuje a TSH nereaguje zatial. Tak som zvedava, ale tak ten olej radsej nebudem uzivat pravidelne, ale len sem tam. zatial necitim na sebe, ze by ublizil ale ani ze by pomahal 🙂.

yvetulka
11. jan 2012

@aleks_30 ved skus a uvidis, co to spravi, mozno ze tebe polepsi, ze je to len biznic, nic ine, ale lekari velmi neradi ten olej asi. ja mam sice len nejake autoimunitne ochorenie, neberiem zatial lieky, len som stale pod kontrolou keby nieco. ak nezabudnes, potom daj vediet, ako dopadla kontrola a vysledky hlavne. prajem vela zdravia, yveta

felinka
18. jan 2012

Ahojte dievcata, mozno sa to niekomu bude zdat ako hlupa otazka 😅 , ale chcela by som sa spytat, ake problemy moze stitna zlaza narobit pri snahe o otehotnenie? Viem, ze ide o hormonalne problemy, ale co to v praxi znamena? To, ze nedochadza k ovulacii, resp. problemy s ovulaciou, alebo aj nieco dalsie? Dakujem moc za odpovede!

aleks_30
18. jan 2012

@felinka Ahoj. To by aj mna zaujimalo 🙂. Ja mam zvysenu funkciu, ale nemam pocit , ze by som s ovulaciou mala problemy. Praveze naopak, tento mesiac som krasne postrehla kedy ju mam (dufam to bola ona) 😀 . Ja som citala cosi o castejsich potratoch, ale dufam dufam tomu tak nebude 😢 . Ty mas ake problemy s nou?

adetka
18. jan 2012

@aleks_30 @felinka ja mam problemy so stitkou uz 14 rokov... najprv som mala zvysenu cinnost stitnej zlazy... problemy s pravidelnostou menstruacie som nemala... vyliecila som si ju (aspon som si to myslela)... a po dvoch rokoch som prestala brat euthyrox... bola som iba sledovana... zial po 6 a 7 rokoch od zistenia problemov som dva krat potratila... neskor sa mi podarilo dietatko donosit (moja starsia Mirka) najma vdaka liekom... potom som opat mohla prestat brat lieky... npo dva roky po porode som zacala mat castejsiu menstruaciu: 21-dnovu... tak som sa opytala endokrinologicky, ci sa mi nezhorsila stitna zlaza.... zhorsila... aj ked som vraj bola na hranici - na pozorovanie... dala mi Lthyroxin (najprv 50, neskor 75)... po troch mesiacoch som otehotnela a vynosila druhu dcerku (Karinku)... pocas tehotenstva som bola stale sledovana a zvysovali mi davky...
DRZIM PALCE 😉

felinka
18. jan 2012

@aleks_30
Ahoj aleks, snazime sa o babatko uz tristvrte roka a zatial neuspesne.. Tak trosku pozeram na internete a na forach, co by mohlo pocatiu branit a narazila som aj na moznost problemov so stitnou zlazou. Mama ma s nou problemy, tak vies ako to je, clovek rozmysla a spekuluje, mohla som to zdedit... Zatial som na ziadnom vysetreni nebola. Len ide o to, ze ovulku mavam a navyse pravidelne, aj podla ovu testov aj podla gynekologicky.. Tak ma zaujima, co este okrem kolisania ovulky a cyklu moze sposobovat zle fungujuca stitka. Ako si zistila, ze mas zvysenu funkciu? Viem o pripadoch, ked zeny ani netusili, ze by mohli mat s nou nejaky problem a ked isli na vysetrenie, zistilo sa, ze stitka nie je v poriadku...

adetka
18. jan 2012

@felinka zvysena funkcia stitnej zlazy: potenie, trasenie ruk, celkova nervozita, nadmerne chudnutie - resp. nepriberanie, stale je ti teplo - aj ked je vonku mraz a podobne... ja som mala vsetky spominane symptomy: najma to trasenie ruk, chudost (mala som 48 kil) a teplo

felinka
18. jan 2012

@adetka dakujem, adetka, v mojom pripade mi je zas skor stale zima a s priberanim nemam problem, citala som niekde aj priznaky znizenej funkcie, ani to ma nevystihuje.. 🙂 Akurat mi raz pan doktor na sone prsnikov povedal, ze sa mu zdaju nejake zvlastne, ci som niekedy nerozmyslala o vysetreni u endokrynologa, tak ma to zarazilo, lebo nikdy som ziadny problem nemala a nerozmyslala nad takym vysetrenim, ale potom mi moja gynekologicka povedala, ze ten pan doktor je taky, ze zvykne strasit zeny, ktore brali antikoncepciu, ake hrozy to moze v tele narobit, lebo je velmi proti horm. antikoncepcii, tak som to vtedy nechala tak, kedze ziadne priznaky na sebe nebadam... Ale vies ako to je.. casom na to clovek zacne mysliet, hlavne, ked sa snazime o babo a nejaky cas to nejde.. Tak ma zaujima, ze co vlastne moze ta stitna zlaza sposobit, akym sposobom moze branit pocatiu, ak teda moze.

adetka
18. jan 2012

@felinka moze... ako akykolvek nesulad hormonov v tele 😉 ... ale vrasky by som si zacala robit tak po dvoch rokoch snazenia... v pocati brani ale skor ta znizena cinnost... zvysena - tak ako tu uz @aleks_30 pisala sposobuje skor potraty (najcastejsie do druheo mesiaca), pripadne predcasne porody... znizena potom skor problemy s vyvinom dietatka (mozog a podobne)... ale nemyslim si, ze to bude u teba v stitke... drz sa

gabinap12
18. jan 2012

@adetka ahoj prosím ťa nevieš za aký dlhý čas sa ti stabilizovali hodnoty? Ja som brala Euthyrox 25, mám zníženú funkciu zistili mi to počas druhého tehu a stále som mala dobré hodnoty, potom mi Sofinka zomrela počas tehotenstva v 33tt a hodnoty sa mi stále pohybovali na rovnakej úrovni...teraz by sme chceli ďalšie bábo, no minulý mesiac som bola na kontrolných odberoch a hodnoty lietajú hore dolu a to bude pravdepodobne príčinou neúspechu...doktor vravel niečo o mesiaci a pol tak dúfam že to bude dobré...ako to bolo u teba? ďakujem

adetka
18. jan 2012

@gabinap12 tri mesiace - do uspesneho otehotnenia... pri druhej dcerke... pri prvej som to nesledovala 🙂

tinara23
18. jan 2012

@gabinap12 mrzí ma čo sa ti stalo, je to veľmi smutné ☹ mne lietali hodnoty dlhšie, cca v december 2010 som sa začala liečiť na zníženú funkciu pri TSH 5,4 a až v júl 2011 som mala konečne TSH pod 2,0, v auguste som otehotnela. Inak mi to dosť lietalo, viem, že v máji som mala TSH cez 7,0. Ale aj tak som na konci 11tt musela ukončiť tehotnestvo z dôvodu vývoj. chyby, ale na genetike mi povedali, že štítka za to nemôže, keďže som bola sledovaná každý mesiac.

aleks_30
18. jan 2012

@felinka Ja som to zistila, ked som nevladala z dychom a bolo mi staale teplo :/. Trocha sa mi triasli ruky, a mala som hrozne vysoky tep. Az nejakych 90. Tak moja dr. ma hned poslala k endokrinologycke, ta mi nasadila Thyrozol, dve tabl. denne. Uz sa mi vysledky troska lepsia, ale dalsiu kontrolu mam az v marci a neodporucala mi babatko 😢 . Len ked ja uz by som chcelaaaa 🙂. Ja som uz na tabl tak cca 3. mesiac, tak dufam to pojde len a len lepsie. O babo sa snazime, nestresujem este moc, ale bojim sa ze mi ta stitna narobi galibu. A verim aj tomu, ze aj ked sa mi hodnoty upravia, casom sa mi to zas pokazi, ked uz je to raz zle, uz sa to bude vracat 😖 . A ked sa ti podari otehotniet, a naahodou mas cosi so stitkou, doktor ta bude sledovat a pravdepodobne budes na PNke cele tehotenstvo. Ale to som si neni ista.