Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

michamicha
31. okt 2008

jabluncanka, ty se chceš pravděpodobně hádat, že jo...
bylo by dobré přečíst si hlavně příbalový leták a z toho ti pak bude hned jasné, proč se léky na šž nemají kombinovat s vitamíny pro těhotné....
ten důvod je jednoduchý, páč lékama ti dr. dorovnává tu potřebnou denní dávku a u léků se mnohem snáž reguluje hladina hormonu šž...takže pokud si sama bez vědomí lékaře vezmu vitamín, kde je už obsažena DDD, tak si dávám něco navíc a naprosto tím nabourám dlouholetou léčbu...nehledě na to, že nadmíra jódu může miminku dost ublížit...a to snad žádná maminka nechce...

tady je okopčený výňatek z příbalového letáku letroxu...

Používání v těhotenství a v období kojení
Stálá náhrada hormonů štítné žlázy je důležitá obzvláště v těhotenství
a v období kojení, a je proto nutné v ní pokračovat.
Přes značné používání v těhotenství není dosud známo nebezpečí pro plod.
Množství hormonů štítné žlázy vylučovaných do mateřského mléka během
kojení je i při léčbě vysokými dávkami levothyroxinu velmi malé,
a tedy neškodné.
Potřeba levothyroxinu může být u pacientek se sníženou funkcí štítné žlázy
v těhotenství vyšší, a to z důvodu vyšší hladiny estrogenů (ženských
pohlavních hormonů) v krvi.
Proto je zapotřebí kontrolovat funkci štítné žlázy v těhotenství i po jeho
ukončení a dávky hormonů štítné žlázy v případě potřeby upravit.
Letrox 150 se nesmí užívat v těhotenství souběžně s léky proti zvýšené
funkci štítné žlázy (tyreostatiky), protože vyvolává potřebu vyššího
dávkování tyreostatik. Tyreostatika mohou (na rozdíl od levothyroxinu)
projít přes placentu do krevního oběhu plodu a přivodit hypotyreózu
(sníženou funkci štítné žlázy) u nenarozeného dítěte. Zvýšená funkce
štítné žlázy by proto měla být v průběhu těhotenství léčena výlučně
nízkými dávkami tyreostatik.
V průběhu těhotenství nelze provádět supresní test štítné žlázy.
V průběhu těhotenství a po dobu kojení je třeba přesně dodržovat dávkování
předepsané lékařem a nepřekračovat jej.

D: Individuální denní dávka by měla být stanovena na základě laboratorního
a klinického vyšetření. Léčba hormony štítné žlázy musí být zahajována
obzvláště opatrně u starších osob, u pacientů s ischemickou chorobou
srdeční nebo u pacientů se závažnou či dlouhotrvající sníženou funkcí
štítné žlázy, a to tak, že se zvolí nízká úvodní dávka, která se pomalu
zvyšuje v delších časových intervalech. Současně je třeba často
kontrolovat hladinu hormonů štítné žlázy.
Zkušenosti ukazují, že nižší dávka je také dostačující při nízké tělesné
hmotnosti a závažné nodulární (uzlovité) strumě. Pokud lékař nepředepíše
jinak, používají se následující dávkovací schémata:
U dospělých pacientů se sníženou funkcí štítné žlázy se začíná dávkou
25-50 mikrogramů levothyroxinu denně. Tuto dávku je možné podle pokynů
lékaře zvyšovat o 25-50 mikrogramů levothyroxinu ve dvou- až čtyřtýdenních
intervalech až na denní dávku 100-200 mikrogramů levothyroxinu.
K prevenci opětovné tvorby strumy po její operaci a u nezhoubné strumy
se podává 1/2-1 tableta přípravku Letrox 150 denně.
U dětí se zahajuje léčba 12,5-50 mikrogramů levothyroxinu denně,
u novorozenců pak 25-50 mikrogramů levothyroxinu. Dávkování
při dlouhodobé léčbě se řídí, mimo jiných hodnot, i věkem a váhou
jednotlivého dítěte.
V následující tabulce je uveden přehled běžných dávek používaných
k náhradě hormonů štítné žlázy u novorozenců a dětí:
Věk Dávka mikrogram/den Dávka mikrogram/kg/den
0-6 měsíců 25-50 10-15
6-24 měsíců 50-75 8-10
2-10 let 75-125 4-6
10-16 let 100-200 3-4
Více než 16 let 100-200 2-3
U novorozenců s nedostatkem hormonů štítné žlázy je mimořádně důležité
zahájit léčbu co nejdříve, aby byl zajištěn jejich normální duševní
a tělesný vývoj. Koncentrace levothyroxinu v krvi musí být v prvních
3-4 letech života upravena na horní hranici normálních hodnot. Během
prvních 6 měsíců života je stanovování hladiny levothyroxinu v krvi
pro kontroly spolehlivější než stanovování hladiny TSH (tyreotropní hormon
řídící činnost štítné žlázy) v krvi. Přes dostatečné dodávání
levothyroxinu může normalizace hladiny TSH trvat v jednotlivých případech
až 2 roky.
Po operaci zhoubného nádoru štítné žlázy je denní dávka 1-2 tablety.

martek
31. okt 2008

achmujboze 😔 😅 😀

jabluncanka
31. okt 2008

Michamicha,

Letrox i Euthyrox jsou identické preparáty,jen je každý od jiné firmy. přečetla jsem si Tvůj příbalový příbalový leták,i svůj od Euthyroxu...Ale ať čtu jak čtu,nikde není o jodu ani žádných multivitamínech ani slovo...Pokud si zalistuješ zpět,najdeš tam zprávu o tom,že dívčina taky byla proti jodu a nakonec jí ho endokrinoložka v těhu taky doporučila...
Pokud se na těhu chystáš,pak Ti stačí brát listovku a vit.skupiny B. Ovšem štítka se většinou pojí s trombofiliemi,tam se většinou doporučuje folacin,jako naštěpená forma kyseliny listové,takže tak... 😉

michamicha
31. okt 2008

stroužku, ty jdeš na tu operaci do ostravy? jsem na ně četla samou chválu 😉
http://www.fno.cz/organizace/tiskove_zpravy/200...

strouzek
31. okt 2008

děkujeme za výklad bez toho jsem nemohla žít 😀

já bych každopádně řekla že nejdůležitější je se poradit s dr. , ten nasadí léčbu i poradí na základě kompletní diagnozy, takže teď budu s ním řešit jakékoliv vitamínky a medikamenty.

strouzek
31. okt 2008

micham díky za odkaz, no já ještě nevím kam ale nejspíš zůstanu u nás v krnově, je tu taky doktor chirurg který se na štítky specializuje, no uvidím co mi poradí dr. na endokrinologii. o tý ostravě jsem slyšela že jsou moc dobří ale pro mě z ruky, manža by musel za mnou jezdit denně. no uvidím.

strouzek
31. okt 2008

nevíte někdo jaká jsou předoperační vyšetření před tou operací??? někdo mě strašil i gyndou a zubařem 🙄

martek
31. okt 2008

strouzi, to te fakt jen strasili, pujdes k obvodakovi na krev a na vysetreni srdce.... to jsem byla pred operaci kolene.... 😉

micho, uz si 30DC, tak uz testujes??????????? 😵 😉

michamicha
31. okt 2008

hmm, asi nějaká odbornice, hádat se s ní nebudu, jen jsem prezentovala to, před čím mě varovala moje dr...a názor na to mám stejný jako stroužek, nejlepší je to nechat na dr....a pokud se ti jeho řešení nezdá, tak to můžeš konzultovat i s jiným dr. 😉 😀

michamicha
31. okt 2008

martek, ovu je až teď, jako minulej cyklus ☹

strouzek
31. okt 2008

sice na gyndu jdu příští týden ale k zubaři 😖 tam mě nikdo nedostane 😀

jabluncanka
31. okt 2008

Michamicha,

jsem zdravotník... 😀

martek
31. okt 2008

micho, a jak mas dlouhou lutealni fazi?

jabluncanka
31. okt 2008

Stroužek,

celkem mi ta vyšetření připadají logická = gynda kvůli vyloučení těhotenství,zubař kvůli případným kazům(můžou po operaci vyvolat zánět),jinak se standartně dělají krevní testy,EKG,někdy se žádá kompletní interní vyšetření...Ale to už je podle zvyklostí pracoviště.Krk je prostě takové pitomé místo = přechod mezi hlavou a hrudníkem,takže je třeba pohlídat víc věcí...Neboj,bude líp!! 🙂 😉

strouzek
31. okt 2008

jablun manža mi taky říkal že mě určo pošlou k zubaři aby se z té pusy nepřenesl nějaký zánět do toho krku. no co už budu to muset přežít ty vyšetření ale nechce se mi, to bude běhání ach jo 🙄

jabluncanka
31. okt 2008

Stroužek,

zkus si v cíli představit to vytoužené miminko.Ono se to pak líp překonává... 😵 😉

delfi07
31. okt 2008

Ahoj Strouzenko,
po mě chtěli vyšetření u obvoďáka včetně krve (včetně žloutenky), EKG a ještě jsem byla na ušním-nosním-krčním. Na krčním nám pak dělali kontrolu ještě v nemocnici.

delfi07
31. okt 2008

ale to až potom (kvůli hlasivkám a vůbec).

tanity
31. okt 2008

ahoj dievcata 🙂

capenka, asi mi ich preto davkovala takto po polkach, aby si moje telo na ne zvykalo pomaly a nebol to pre mna sok 😖 takze tyzden som brala 1/2 euthyroxu 25, potom dalsi tyzden celu tabletku a potom uz 1 1/2...takto to beriem doteraz, uz su tomu skoro 3 mesiace a idem v pondelok na kontrolu, takze uvidime, ci mi to pani doktorka zdvihne na 50tku 😉 vysledky som mala v norme za necelych 8tyzdnov 🙂

zabzi, dnes si mala ist na tu kontrolu, ze? tak daj vediet, ako si dopadla...myslim na teba 😉

a vidim, ze ste tu mali zivo 😨 tak micha, ja podporim jablu 😉 ta je holka od fachu a vyzna sa 🙂 uz tu bola taka debata ohladom vitaminov pre tehule a jedna dievcina jej protirecila presne tak, ako ty a nakoniec sa este jablu ospravedlnovala, lebo jej vlastna lekarka povedala presne to, co jej pisala jablu 😀 a dovody jablu mi aj zneju logicky 😵 😵 😵

delfi, snazilkujete? 😉 😉 😉 a smiem sa spytat, ty uz mas stitnu von? 😨 ako sa citis? a preco sa vlastne stitna musi operovat? mala si hypo alebo hyper alebo nejaky iny problem? dufam, ze nie som prilis iimpertinentna 😅

krasny den baby x x x

juuj, a este som chcela, aku kyselinu listovu beriete? lebo ja mam tu na predpis od lekarky (hematologicky) a myslim, ze spominala, ze potom dame prestavku 😒 ale kedze ja planujem snazilkovat 😀 , tak by som nerada vynechavala listovku...ta co je v lekarni je vsak nizsia gramaz ze? aku beriete vy? vdakaaaaa

michamicha
31. okt 2008

tanity, já tady pouze prezentovala to co mi řekla moje dr.
na každých vitamínech pro těhotné se píše, že v případě poruchy štítné žlázy je nutné konzultovat braní vitamínů s lékařem 😅
a být ve stejné situaci jako capenka, tak si určitě nebudu ordinovat nějaký vitamíny sama, ale nejdřív to proberu s lékařem, protože ten mě zná a ví nejlíp co mi může doporučit...
určitě bych neohrožovala svoje zdraví a zdraví miminka jen proto, že mi někdo v diskuzi na MK řekl, že vitamíny pro těhule brát můžu...
každá porucha šž je léčena individuálně a proto ji nelze srovnávat s ostatními...

co se listovky týče, tak já teď dobírám kyselinu listovou forte a budu pokračovat s tou od Elasti-Q 😉

michamicha
31. okt 2008
capenka
31. okt 2008

ahoj holky koukám že jsem dala dobrý téma,jo hodně jste mi poradili,takže jsem dnes si zašla pro výsledky,štítná žláza v normě,zvýšené protilátky,což toho se nikdo že prý už nezbaví,nezvedla mi dávku pořád 25 euthyroxinu,doufám že 25 stačí a jak je to s těmi multivitamínami s jodem = žádný, euthyrox to tlumí takže potom to vypadá jako by jste euthyrox nebrali, za 6 týdnů jdu zase na odběr ovšem pokud se to udrží,ted mě chytli ledviny k tomu močák ,chlastám urologickej čaj,snad to nějak pomůže

michamicha
31. okt 2008

capenka, tak buď hlavně v teple ať dáš do kupy ten močák a držim palečky tobě i mimískovi 😉

petreva
1. nov 2008

Moc vás všechny zdravím....
Abych se přiznala, dočetal jsem jen dvě stránky...
DELFI, držím palce! Kdysi mi někdo říkal, že na protilátky proti spermijkám může trochu pomoci, když se nějaký čas používá kondom. Tělíčko zapomene a nez se vytvoří další případné protilátky může se zadařit. Mě tedy tento způsob nevyhovuje, tak jsme ho praktikovali občas a jen mimo ovu...Drž se 😉
STROUZEK, tak ještě nevíš termín? S doktorama je někdy kříž...mají názory ☹ a jak je panečku umí prezentovat, až je člověku na slzu! Přesto jsi silná a jdeš si za svým. Plně tě podporuju. A přeju ať už nic nebrání uhnízdění bublinky 😉
CAPENKA, takhle jsem to tu nějak rozvířila před časem asi já.....Nechci dávat klamné info a ani tomu moc nerozumím. Jen napíšu, co bylo řečeno mě. Mám hypofunkci - při odběrech v druhém měsíci jsem se ptala právě na vitamínky, do té doby jsem užívala kys. list. Dr. mi řekla, že bych multivit. nic nezkazila, ale je tam standartní dávka a pro můj případ ( fakt je lepší, když každé z nás přímo doporučí co se pro ni hodí) je lepší užívat multi vit. bez jodu - zmíněný Elevit, jiný jsem nenašla - a předepsala mi zvlášť jodid 1/2 tablety. Takže je to podobné jak psala JABLU, Euthyrox pro mě jodid pro miminko. Jen je lépe dávkovaný s ohledem na to jak pracuje moje žláza. Snad to tu zase nerozbouřím. Jsme rozumný, ne? Tak se každá poraďte, stejně v těhu budete chodit častěji na krev 😉 A samozřejmě blahopřeju k miminku!!!!Hezky odpočívej zanedlouho bude lépe. V jakém jsi tedy týdnu?
MICHA, á ty máš Martínka...náš kadidát 😉
TANITY, proč chce udělat Dr. přestávku v braní kyseliny?? Já užívala takovou obyč a jsou v ní i vit. B, v jedné tabl. je 400mikrogr. a před těhu se bere 1 v těhu 2 😉 . Koukala jsem i na jiné (tohle vyrábí Naturvita.), ale dávka byla vesměs stejná...a tahle byla levnější 😅

Mě včera brali krev a v úterý tak budu volat. Jsem napnutá jak kšandy, trochu se bojím, aby se za ty dva měsíce něco radikálně nezměnilo a miminko mělo všeho dost. No, uvidíme...Mějte se všechny moc hezky a moc moc přeju hodně štěstíčka na cestě... 😵

delfi07
1. nov 2008

Ahoj holky,
Petrevko, Tanitko - díky moc za podporu 🙂 - no snažili jsme se teď a dělali jsme, co šlo, tak uvidíme, už by se to mohlo někam pohnout
jinak mám asi rok pryč půlku štítky kvůli hyperfunkci (ta jedna půlka byla špatná) - co zbylo je v pohodě (zaklepat 🙂 ), takže teď mám velice mírnou hypo. Možná bych mohla existovat i bez léků, ale kvůli snažení to nemůžu riskovat
Dobrou noc 😎

zabza9
2. nov 2008

Ahoj holky, hezkou neděli přeju 🙂 🙂 🙂
Tanitka díky, že sis vzpomněla, moc dobře jsem nedopadla 😔 A to mi ještě nedělali sono, na to půjdu do endokrinologického ústavu, až v prosinci. Dostala jsem Letrox, zatím 50, jednou denně, po sonu se uvidí. Vlastně pořádně nic nevím, po tom ústavu zase jdu na krev a na kontrolu, jen se musím objednat někam kvůli jícnu, prý se dr. nelíbí, že mě často pálí žáha, ačkoli nic nejím třeba, no ale nemám obvodního dr a nevím, jestli se dá jít třeba někam do nemocnice jen na to vyšetření. Takže doufám, že se dozvím něco příznivějšího...

zuuuzana
2. nov 2008

ahojte kocky, aj ja mam problem so stitno zlazou - zvysennu funkciu beriem euthyrox 125 mg. a tu som sa dicitala, ze tsh norma je do 4,1.
ja mam po poslednej krvnej kontrole 4,39 ale lekar nic neriesi ?
a ja sa citim stale unavena myslite ze to s tym suvisi?
taktiez sa snazime o babetko. malo som zial v poslednom roku dve mimomaternicove a teraz som uz zo vsetkeho tak vystresovana ...

zabza9
2. nov 2008

Zuza jasně že to souvisí, ptala jsem se dr na souvislost s otěhotněním atd, no a souvisí to. i únava. A to TSH možná neřeší proto, že ho máš jen maličko zvýšené a pokraje to asi ta denní dávka Euthyroxu 😉

zuuuzana
2. nov 2008

zabza9 dik 😉 za info