Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

kali.kal
30. sep 2009

Ahojte holky!
Obracím se na vás s prosbou o radu...
Mám hypofunkci š.ž. způsobenou autoimunitou, už půl roku se snažíme o mimčo a fart nic...

Mám docela nepravidelný cyklus a jak sem tak vypozorovala, tak pokud mi klesá š.ž, tak se mi prodlužuje cyklus a přibírám na váze...

Je to možné nebo se mi to jen zdá nebo je to náhoda?

Na gyndu chodím jednou ročně a na endo dvakrát ročně. Příjde mi, že je to málo, že ty akutní výkyvy to nezachytí.
Tak mi prosím poraďte, třeba ste některá v podobné situaci...

shandy
30. sep 2009

ahojte kocky, takze prisla som s cerstvymi info od endrokrinologa, tak vam ich tu hned aj napisem, mozno sa niekomu zidu. 🙂
Protilatky sa mi rapidne zhorsili - za 3 mesiace strojnasobili (co som teda aj na sebe citila, ze sa nieco deje - symptomy hypotyreozy). Moj dokisa tvaril, ze je vsetko ok, lebo TSH 3,06 a T4 su v norme, ale ja som sa nenechala odbit s tym, ze sa necitim dobre a ze sa snazime otehotniet, tak ma poslal endokrinologovi. Potvrdil, ze nie kazdy ma tabulkove hodnoty a zvlast pri zvysenych protilatkach, ze u mna bude potrebne nasadit hormony, takze som vyfasovala L-thyroxin zatial v detskych davkach (3 x tyzdenne 25 mg) a postupne ich budeme zvysovat. Rovnako mi potvrdil co som si nastudovala a sice, ze bez hormonov by som otehotnela len velmi tazko, ak vobec...odporucal mi stravu bohatu na jod (robili s kolegami studiu, kde zistili, ze podavanie jodu znizuje protilatky) - vela ryb, morskych potvor, morsku sol, chaluhy, rovnako mi odporucal, kedze mam asi aj laktozovu intoleranciu vyhnut sa mlieku a makkym syrom, sustredit sa skor na tvrde syry alebo dodat vapnik aj umelo (najma v tehotenstve), dobry je vraj cierny sezam, ak to inak nejde tak sumive tablety, idealne papat spolu s vitaminom D. na zapchu su dobre kompoty z jablk, hlavne jablkova stava (varene jablka). Takze tolko, uvidime co bude dalej 🙂 🙂
kali.kal, napis hodnoty ak mas spravu od lekara...ale nemusis sa zatial nejako velmi strachovat, pol roka je malo casu na otehotnenie aj pre zdravy par, nieto este pre nas, kedy to moze trvat dlhsie (ale nemusi)...ale je to mozne, tie priznaky co popisujes, ono je to pre tu chorobu typicke, ze zo zaciatku sa ti strieda hyper s hypo, prognoza je samozrejme, ze skoncis s hypo. a endokrinolog ta nejako lieci, ci nie?

motylek17
30. sep 2009

ahojte, citam, ze tu mate mnohe problemy so stitnou a pokusate sa otehotniet.... mate s otehotnenim nejake problemy??? co vam povedali lekari??? dakujem

len
30. sep 2009

Motylek, o tom se tu diskutuje už 101 stran 😉
Jde o to, jaké máš konkrétně problémy, jak je to závažné, jak reaguješ na léčbu... A se stejnou diagnózou někdo otěhotní do třech měsíců a někomu se to nepovede do třech let 😉

zuuuzana7
30. sep 2009

baby, viete mi niektora poradit.
v pondelok som bola pri mojom endokrinologovi, mam pred ivf, a hodnota tsh je 0,10. co som ocakavala, ze mi znize pred ivf davku euthyroxu z 120 na 100 mg. na to on reagoval, ze je to ok, ze hodnoty t3 a t4 sedia tym sa vec vybavila.
pride vam to ok? nieje ta hodnota tsh prislis nizska?

strouzek
30. sep 2009

kali no jestli máš hypo tak to fakt může být důvod proč nejde otěhu ale taky nemusí. hele jsou i zdravé holky a snaží se rok a víc, já vím každá chceme být těhulka hned mě o tom povídej já si bláhově myslela že vysadím prášky a do měsíce budu těhu a nakonec jsem si na mimčo počkala skoro 2 roky.nevím jaké máš hodnoty ale já měla fakt zkušenost s tím že jsem otěhu až když se dostali hodnoty do normy, tím se i zpravidelnil cyklus, když jsem měla TSH kolem hodnoty 12 měla jsem cyklus i 40 dnů , tím jak se začalo TSH dostávat dolů tak se spíš cyklus zkracoval, no a po vyrovnání hodnot do normálu jsem to měla pravidelně na 29 dnech. (při hyperfunkci jsem měla cyklus 27 dnů)

ladus77
30. sep 2009

Ahoj holky, nejdriv chci podekovat Shandy za ten clanek, byl dost zajimavy. Ja mam hypo, ale jenom 4,7 coz je na hranici normy. Otehotnet nemuzu uz 3 roky a az ted na to jedna super doktorka prisla, ze by moje neplodnost mohla souviset prave se stitkou, takze beru Letrox 25 a 12.10. jdu na kontrolu, tak jsem teda fakt zvedava. Stejne mi vubec nejde na mozek, jak to ze to neresil uz nekdo predtim...az ted. Stitku mi delal gyndar, obvodacka i v caru, ale vzdycky mi jen rekli ze vse ok, v norme. Takze vlastne ani nevim kolik to bylo predtim.
Jinak nam nic jineho nenasli, ale IVF jsme jeste nepodstoupili, takze tezko rict co tam se jeste muze najit.
Jak uz jste tu psaly, ona ta hranice muze byt dost osemetna a pro nekoho ty normy neplati. Tak musim doufat, ze se nasel problem a ze se brzo zadari, coz preju i vsem tady! 🙂

shandy
1. okt 2009

Ladus nemas za co dakovat, ja sa rada podelim o vsetko co vypatram, ak to niektore kocky budu mat kvoli tomu len o trosku lahsie alebo budu mat viac info ako ja, budem len rada 😵 😵 , pretoze aj ja som mala verit mojej intuicii a nemusela som zbytocne stracat cas a nervy, nuz ale clovek sa uci na vlastnych chybach 🙂
Ladus a kedy si zacala brat Letrox? No nediv sa, ze to neriesili...vacsina lekarov pozrie na tabulkove hodnoty a ked si v norme neriesia...toto urobil aj moj prvy lekar, ktory mi zistil Hashimota, od 02/2008 sa mi symptomy zhorsovali a protilatky sa zvysovali a on sa tiez tvaril, ze hormony su v norme, ale bol to len internista..no a teraz moj novy lekar - endokrinolog (som si to vydupala u internistu), ktory sa zaujima o gynekologicku endokrinologiu hovoril, ze bez toho, aby ma liecil mi protilatky neklesnu, ze taku ma skusenost z praxe (trosku znizit sa vraj daju podavanim jodu) a ze to moze byt dovod preco sa nedari. som mu vravela, ze aj gyndo sa ma na to pytal a on, ze to je super, lebo ze vacsina gynekologov podcenuje ulohu stitnej zlazy pri otehotneni...
Ladus drzim palce, nech sa co najskor zadari aj tebe a ostatnym samozrejme 🙂 , daj vediet...

takyna
1. okt 2009

dnes som bola na endorinologii, sestricky sama "ochota" 😠 , ani k doktorke som sa nedoslala, ale koli tej stitnej mi len povedali , ze pokracovat v davke 100, a tolko dochodcov tam bolo a ludi, som myslela , ze ma ukamenuju, ked vyjde od sestriciek 😝

lusinkaj
1. okt 2009

ahojte,takyna a aku mas hodnotu tsh?

takyna
1. okt 2009

Ahoj Lusi , v Brne v care mi robili, ze vraj 4,15 ale sestricky tvrdili, ze ked to nie je v jednom labaku, tak je to vsetko skreslene, tak uz sa tym prestavam zatazovat, len je to smiesne, ze som prisla na krv na endorinologiu, a sestricky ma k doktorke nepustili, ani ona si ma nezavovala k nej, iba poslala odkaz po sestrickach, je to proti zdravemu rozumu, ked nemas znamosti v tomto nasom slavnom zdravotnictve tak sa nikde nedopracujes 😖

lusinkaj
1. okt 2009

takyna,presne tak...strasne to nase zdravotnictvo... 😝 ak nemas znamost je to tak
ja v pondelok volam ohladom krvi tak som zevdava

takyna
1. okt 2009

ale Lusi najhorsie na tom vsetkom je kolko ludi je chorich na stitnu, a nemas poriadneho chapaveho doktora, teda sorry , ja aspon nikoho takeho nepoznam 😝 , drzim ti palce 😵

strouzek
1. okt 2009

holky koukám že je to všude stejný, nechápu to nemocných na štítku je přece tolik a tak málo doktorů. tady je 1 doktor na okres takže fakt masakr, objednačky šílený a čekání v čekárně je vždycky o nervy. naštěstí se to u mě aspoň vyváží tím že mám suprového doktora ke kterému jezdí i lidi zdaleka, jednak je dobrý doktor ale hlavně lidskej.

takyna
1. okt 2009

Ahoj Stouzek tak to sa ti aspon vykompenzuje tie čakačky , ale ja čakám aj vyše pol roka na objednanie, potom si odsedím 5 hodín, a doktorka je ako nemrdom, bez nálady stále, a najprv som si myslela, že to je asi s toho , že nemá chlapa 😀 , ale už sa aj vydala aj dieťa má a stále je taká 😝 tak potom už neviem... 🙂

strouzek
1. okt 2009

Takyna no to věřím že to naštve, i u mého dr. jsou čekačky půlroku, jen těhule bere přednostně , no a mě bral i mimo i když jsem nebyla těhule protože já jsem prostě řekla že nehodlám čekat, vylítala jsem si sama operaci a jemu jsem to prostě oznámila, kolikrát jsem tam šla naschvál těsně před polední pauzou, doktor už se chystal pryč ale já tam vlítla že prostě mě vzít musí a hotovo dvacet. Je fakt že jsem tím vyhlášená v té nemocnici že se s tím neštvu, já si takhle vyřvala i chirurga a operaci do měsíce přitom čekačka je několik měsíců, prostě jsem si tam sedla že neodejdu dokud mi nedá termín.

Každopádně s ženskýma jako doktorkami mám svojí zkušenost dávno, já snad neznám žádnou dr. ženu která by byla fajn, všechny otrávené, se vším hned hotové, proto naschvál chodím všude k dr. mužům jen na gyndu k ženě ale to jen proto že můj gynekolog odjel pracovně do zahraničí. S chlapama se mi nikdy nestalo že by byli náladový ,nadšení ze mě asi nikdy nejsou ale asi si už zvykli. 😀

takyna
1. okt 2009

Strouzek ty si jednička 😉 😀 , budem si musieť zobrať príklad a ponaučenie 😵 , lebo protekcia nehrozí 😝 a ani známosti 🙄

strouzek
1. okt 2009

taky okej beru tě za slovo 😀

shandy
1. okt 2009

Veru pacientov s poruchou stitnej, je v poslednej dobe tolko, ze az...dve moje dobre kamosky maju presne tu istu diagnozu co ja a su este mladsie ako ja.
Strouzek dobre si urobila, kto vie za aky dlhy cas by si sa babatka potom dockala 😔 🙄 , ja som teraz urobila to iste, povedala som doc. MUDr. CSc. prof. ze jednoducho musim ist k endokrinologovi a ten nakoniec, ze ok a este v ten den ma tam poslal... 😀 😀 , teraz si ma prehadzuju ako horuci zemiak a vlastne neviem s kym mam co riesit... 🙄 , ako u blbych...asi mozem byt este stastna, ze ma tam poslal hned a ze uz som zacala liecbu. neviem si predstavit, ze by som este pol roka cakala, ked sa mi za 3 mesiace protilatky trojnasobne dvihli..
inak co sa tyka zien mate pravdu. ja som mala taku gyndu - nemastna, neslana, bez nalady, no o nicom. teraz mam muza a je fantasticky, ludsky 😵 😵

strouzek
1. okt 2009

shandy jj štítkařů je hodně a právě že tady u nás v pohraničí podle nějaké statistiky která se vede od války ještě nějak 3x víc či co. Proto nechápu že je tak málo doktorů, je to tak závažná nemoc, tolik lidí jí má a doktorů pomálu. To samé operatéři na štítku, mě řekl doktor že slepák vyoperuje každý chirurg ale prý štítku jen někdo, na celou severní moravu jsou prý jen 3 operatéři na štítku.
Jinak máš pravdu, jako čekat na doktory a na tu biokracii nejsem těhule ani za roky. Furt na vše času dost, na léčení štítky,na operaci, pak na gyndě to samé, tam mi zase říkali že vše je ze štítky a přitom nebylo, a teorie když jsem jednou těhu byla tak plodná jsem tak co chci a navíc nechápou proč na mimčo tak spěchám když mi je teprve 25 let to mě jako dostalo, jakoby touha po mimču záležela na ročníku narození. nevylítat si vše a nevyřvat tak fakt čekám na mimčo další 3 roky minimálně.

takyna
1. okt 2009

Strouzek ja som si iba teraz všimla tvoje tt 🙂 takže gratulujem a držím palce 😵

strouzek
1. okt 2009

díky takyn 😉

janka73
2. okt 2009

Ahojte. Toto je síce už pomerne stará téma, nedá mi ale nereagovať. Mne zistili vysoké anti TPO protilátky (hodnota 1700 pricom norma je 0-60). Mám ísť na vyšetrenie k endokrinologičke, takže potom budem múdrejšia. Ostatné hormóny štítnej žľazy mám ale úplne v norme a aj krvný obraz je v poriadku. Čítala som na nete, že ak sú hormóny v poriadku, zvýšené protilátky by nemali byť nejakým veľkým problémom. Podľa gynekologičky som inak fyzicky v úplnom poriadku. Som zvedavá, čo mi povie na výsledky ohľadom TPO a endokrinologičky. Či to môže alebo nemôže mať vplyv na plodnosť....

diana30
2. okt 2009

aha, tak radsej este sem, uz som do jednej temy pisala, tato je aktivnejsia.

Dievcata chcem sa vas opytat ako je to s nasimi hormonmi. Bola som na hormonalnom profile, zevraj vsetko ok. Testosteron mi vysiel v norme.
Ale potom som bola na vystreni stitnej zlazy. A tam mi jeden hormon vysiel vo vyssich hodnotach. Konkretne S-SHGB mam 200nmol/l a ma byt od 20 do 140. Prosim vas, co to znamena:(, co je to vlastne za hormon? Moze to mat suvis s akne a tazsim otehotnenim? Dr. nemala absolutne na mna cas, odisla na dovolenku a ja nechapem, co s tym. Da sa to liecit? Stretol sa uz vobec niekto s tymto hormonom?

diana30
2. okt 2009

opravujem, jedna sa o hormon S-SHBG(Roche)

diana30
2. okt 2009

no ked som uz v teme o stotnej zlaze🙂 tak...
Tak mam nalez: bilaterarne viaceri mikrocyst do priemeru 6 mm. ale nic mi nato nik nepovedal. Mam pit napr. mineralku s jodom, jodicu?

shandy
2. okt 2009

ahojte kocky,
janka vysoke protilatky problemom urcite su i napriek tomu, ze mas hormony a KO v poriadku. Ak budes mat dobreho endokrinologa, ten ti urcite potvrdi, ze mozes (zdoraznujem mozes, ale nemusis) mat problem s otehotnenim a donosenim, je tam urcite o nieco vyssie riziko potratov ako u zdravych mamin. Rovnako take vysoke cislo znamena, ze stitna zlaza je neustale atakovana protilatkami, takze aj cely organizmus ma co robit, kedze jeho pozornost je sustredena najma na tento organ a na ten zapalovy proces, co sa v nom odohrava. Tie hormony su vsetky poprepajane, takze v dobrom, slovne spojenie od urcitej doby "nemal by to byt problem" neznamena, ze nie je...takze drzim palce, aby si natrafila na dobreho endokrinologa a ten ti nasadi potrebnu liecbu. neviem ako dlho a ci sa snazis o otehotnenie, ale pri tom autoimunitnom zapale, to moze byt dlhie trvajuci proces (ale nie je to pravidlo)...ak vies napis aj hodnoty homonov SZ, to ze ich mas v norme este neznamena, ze su v poriadku, hlavne v spojeni s vysokymi protilatkami...drzim palceky

shandy
2. okt 2009

diana s tymto ti neporadim veru, to je mne zatial utajeny a neznamy hormon 😔 🙄

shandy
2. okt 2009

ale janka urcite sa s tym da nieco robit, treba papat jod - kelp, morske ryby, morsku sol, kludne aj kaviar ale isto sa daj pozriet tomu endokrinologovi a uvidis,co ti povie, ze s tym budete robit...

ladus77
4. okt 2009

Shandy, ja Letrox beru od srpna, na kontolu jdu po 7 tydnech, tak snad tam nejaky posun uz bude videt i kdyz spis cekam, ze to bude beh na dlouhou trat. Urcite se pak ozvu jak to dopadlo 🙂
Holky taky vam rikali ze se jen tezko otehotni pokud je hodnota TSH nad 2,5???