Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

baba2288
23. jún 2009

fiha. 😕

baba2288
23. jún 2009

a nieje to cisticka?

baba2288
23. jún 2009

pardon,cysticka.

shaarka
23. jún 2009

anax, ako som ti uz pisala, PCO sa neda stanovit len ultrazvukom. je to komplex priznakov a problemov, a okrem toho treba vylucit este ine tri zakernejsie veci.
v kazdom pripade ta ale chcem povzbudit, ze sa nemusis az tak trapit, lebo zatial to s tebou vyzera velmi dobre! 🙂

anaxamon
23. jún 2009

shaar jasne, uvidim co ukaze HP 😉 (mimochodom tie tri veci su ktore? uz si mi ich pisala?)

baba o cyste ako takej rec nebola...avsak aj spravne PCO rozumiem jedna so o cysticke vajecniky nie? teda chapem tomu ze folik nepraskne aj ked je velky...

baba2288
23. jún 2009

ja som si vzdy skor myslela,ze PCO je vela malych folikul,ktore neprasknu lebo su male.ale asi aj ked su velke,tak neprasknu,lebo maju hrubu blanu.myslilm,ze mas right.ale aj tak vacsinou ide o male folikuly,sa mi zda.

shaarka
23. jún 2009

anax, neviem, ako je to v tvojom pripade, ale myslim si:
menzes pravidelne.
predpokladajme (na zaklade UZV v tomto cykle), ze sa ti folikuly tvoria.
1. moznost: vacsinou praskaju na 20.DC (kedze mas 34 dnove cykly). tento cyklus bol ale vynimka, ovulka este neprebehla. ale bolo tesne pred nou.
2. moznost: mala si tesne tesne pred ovulaciou, ale bohuzial mas kratku lutealnu fazu (10 a menej dni) a preto sa vam babatko doteraz nepodarilo. taka kratka LF je kratka na nidaciu vajicka.
3. moznost (najnepravdepodobnejsia): folikul ti dorasta az do 25 mm ako teraz, ale zacysti sa, a potom sa vstrebe alebo s menstruaciou odide.

vseobcne: Folikulogeneza je nepriaznivymi regulacnymi vplyvmi vzdy zabrzdena a nedokoncena. Na vajecnikoch taktzo vznika mnoho malych cyst, su to vlastne folikuly akoby zastavene na polceste svojho vyvoja. Vajecnik je spravidla celkovo zvacseny. Tento nalez sa da zobrazit pri ultrazvukovom vysetreni vajecnikov.
Preto si myslim, ze tvoj Dr konal trosku unahlene, ked ti po jedinom UZV, pravidelnom cykle a bez hormonalneho profilu stanovil PCO...

baba2288
23. jún 2009

By som s Tebou menila hned. 😒

shaarka
23. jún 2009

baba, s anax myslis, ze? ja tiez. 😀

bloomie
23. jún 2009

Ahojte, ja som včera študovala všetky materiály, ku ktorým som sa dostala o PCOS... mám všetky príznaky, robili mi všetky vyšetrenia, ktoré sa robia pri PCOS a ich výsledky zodpovedajú PCOS... tak prečo nemám túto diagnózu stanovenú??? Je pravda, že mi ešte nikdy nezisťovali cukor a inzulínovú rezistenciu ani mužské hormóny... ale už som podnikla kroky - v utorok idem na vyvolávačku (kvôli môjmu 9 mesačnému cyklu) a potom hurá na hormonálny profil...
mám ale takú teóriu, že prečo zatiaľ nepatrím do PCOS - veľké vyšetrenia aj s laparkou mi robili v 2004 a v 2003 sa konala medzinárodná konferencia, ktorá prehodnotila kritéria pre stanovenie tejto diagnózy... no a k nám sa to dostalo možno 2005, ak nie neskôr... a je pravda, že odvtedy som sa ja už nejako neriešila, lebo sme čakali na adopciu...
čo sa týka metforminu, áno, čítala som, že pomáha pri cukrovke a pri obezite, a ja teda do obezity už asi patrím... uvidíme... nie žeby som sa tešila, že mám diagnózu, ale možno sa aspoň niekam posuniem...
shaarka, vieš mi prosím povedať, ktoré sú tie tri podstatné veci pri PCOS? aby som vedela, či sem naozaj patrím, ďakujem 🙂

baba2288
23. jún 2009

hej,s anax. 😀 😀

baba2288
23. jún 2009

bloomie a to Ta nevysetrovali od roku 2005 ci co?aspon nejaky obycajny UTZ.

anaxamon
23. jún 2009

shaar, je dost mozne ze zaver je unahleny, co by som bola oazaj rada...keby ze ma manzel v pohode spermiogram boli by sme na lepsej ceste..

baba nedam, nevymenim 😀 😀 😀

baba2288
23. jún 2009

🙄 tak nic.

shaarka
23. jún 2009

tie tri veci, co treba vylucit a verim, ze to nikomu z nas nerobili:
kongenitalna adrenalna hyperplazia, androgen secernujuci tumor, Cushingov syndrom.
😀 😀 😀

bloomie, daj sa do toho. sice ak si v zahranici, tak neviem. ale ak si na SK, tak sup!

hiva
autor
23. jún 2009

shaarka...to co si vyhrabala za vyrazy??? 😨 😨 😨

to pocujem prvykrat v zivote 😅

bloomi, na tvojom mieste by som fakt skusila tu inzulinovu rezistenciu 😉

shaarka
23. jún 2009

hiva, bohuzial ja viem len tie vyrazy, neviem podrobne, ze o co ide. na nete sa toho vela neda najst. ale su to hnusobstva, tak nejak som sa od toho odosobnila a hovorim si, ze mam "len" PCO 😀
ale spomenute su vo viacerych materialoch o PCO.

bloomie
23. jún 2009

robili mi ultrazvuk, skoro pri každej prehliadke, ale to je všetko z vyšetrení... ja som dosť striedala gynekológov, lebo som nebola spokojná a vyzerá to tak, že táto čo mám teraz je v pohode, tak to skúsim... pri poslednom UZV v novembri mi povedala, že naozaj sú tie folikuly malinké, ale že by sa to dalo stimulovať a ja som to ďalej nerozoberala, že ako a kedy...

jancos
23. jún 2009

ahojte, vidim, ze ste sa rozrastli, ja som dosla od sestry z angl, prasacia chripka ma zatial minula, tak to snad nezarieknem.
u mna bolo podozrenie na tu kongenitalna adrenalna hyperplazia, to sa zdalo mojmu endokrinologovi, ze by som to mohla mat z hp, brala som asi pol roka aj lieky, ale nic sa nezmenilo, tak sme ostali pri pco.
shaari, bola si na endo?dobre si pamatam, ze si sa chystala?
baba a ty kde sa zberas v sexi pizamku?
hiva, ako tvoje kila?uz mas asi len posledny mesiac HA, ze?tesis sa?

shaarka
23. jún 2009

caaaaaau jancos. no ako bolo?
a ako sa mala prejavovat ta KAH?

pribeh mojej stitnej zlazy si precitas v teme. katastrofa. 😖

jancos
23. jún 2009

boze to znie hrozne, ze katastrofa
bolo fajn, len sem tam sme si so segrou liezli na city, ale inak ok.
kah, ked si dobre pamatam, bolo nieco v spojeni s vysokym testosteronom, neviem presne ktore hormony boli trochu zvysene, tak to chcel doktor vyskusat, ale viem, ze ak ma babo dievcatko ten kah,tak moze mat niektore pohlavne znaky ako chlapcek. ale moja forma bola neskora, cize chvalabohu nie od narodenia a to je ine, myslim, ze podobne ako pre vysokom testost. len sa to aj tak nepotvrdilo, chvalabohu, musim povedat🙂

jancos
23. jún 2009

nepoznate niekto Dong Quai ? kupila som si ho, lebo som o nom nieco citala, ale nie som si ista ako sa berie. tu som o tom nieco nasla, keby ste si chceli pozriet, spominaju aj vitex, to je nas agnucaston, len sa mi zda, ze vitex ma vyssi obsah tej rastliny. keby ze to niekto poznate, napiste mi, prosim, ako ste to brali. dik
http://www.soulcysters.net/dong-quai-262515/
http://www.babyhopes.com/articles/herbal-pcos.html

shaarka
23. jún 2009

uf, tak to teda hej. chvalabohu 😕

jancos
23. jún 2009

shaari, neviem najst tu katastrofu, nepamatas, kedy si to pisala?

shaarka
23. jún 2009
jancos
23. jún 2009

preboha, to co bola za krava, kde si bola?ak mozes napis, ako sa vola, nech mozem niekoho odradit, ak by k nej isiel. fakt katastrofa. a ani ultrazvuk ti nerobila?ako ta vlastne vysetrila, ziadne odbery, nic?

baba2288
23. jún 2009

no ahoj,jancos!
tak ja sa v tom sexi pyzamku chystam do Lubochne.poslala ma tam endokrinologicka,nech mi pozru to PCO.povedala ze 7-10 dni,tak si neviem predstavit,co tam budem tak dlho robit.

hiva
autor
23. jún 2009

ahoj jancos 😉 ....no kilecka sa zastavili...nie preto, ze by dieta nezaberala, ale zacala som to flakat....som teraz hrozne rozlietana, same porady a tak....takze dieta isla bokom a nejake tie kilecka asi aj pribudli.....ale na obleceni citim, ze som nieco pochudla....nohavice bezne vyzliekam bez rozopnutia gombiku a zipsu 😀 😀 😀

no a z HAK mi zostava uz iba 15 tabletiek....takze uz sa s MM vytesujeme 😀 😀 😀

shaarka
23. jún 2009

UZV robila, v sprave mam toto:
USG: SŽ je uložná v typickej lokalizácii dobre ohraničná, echogenity pomerne homogénnej, difúzne zníženej, s naznačeným dorzálne zosilneným echom,
PL: 1,94x2,03x5,40cm, objem 11,171ml,
ĽL: 1,48x1,48x4,30cm, objem 4,954ml.

poslala ma na krv, ked budem po menzese.
a potom este raz, ked vysadim clostilbegyt (volala ho clomhexal). pytala sa, ze kolko budem brat C. - a ja som jej nevedela odpovedat. pytala sa asi 3x a ja uz som fakt nevedela, ako jej mam povedat, ze NAOZAJ neviem, kolko by som mala/mohla brat, ak by dochadzalo k ovulacii. ale kedze nedochadza, tak asi uz nebudem brat. a ona furt dookola to iste. 😖 povedala som jej, ze uz ho brat nebudem, lebo zbytocne. a ona na mna vybehla, ze (nieco v tom zmysle) mam pockat, co moja gyn povie a ze je minimalne slusne, aby som sa s nou poradila. to ma teda pravdu, ale cepovala ma jak keby som mala 15 rokov alebo IQ 90.

jancos
23. jún 2009

boze, mne to pripada, ze niekto si chce vykazat cinnost, tak namiesto jedneho dna ta tam zdrzia 7 dni. otras. ale co by sme pre tych blbych doktorov neurobili, ze? sorry, cest vynimkam, ale nie je ich vela.